Zdroj: Mapy © PLANstudio
Strašidelný zámek
První šok se dostaví, když se nad upravenými střechami rudoleckých stavení vyhoupne zámecká věž. Oprýskaná, šedivá, s dávno zastaveným ciferníkem hodin. Jako hororový přízrak.
Teprve bezprostřední blízkost navodí hrůzný dojem: dokonale zamřížovaný vstup, nad kterým z omítky vyrůstají náletové dřeviny, ponurý temný odstín omítky, prokvetlé vystupujícími cihlami, opadané ozdoby, vytlučená okna, nakloněné a rozpraskané stěny...
Ostrý kontrast ještě umocňují sporadické, neupravené zbytky okrasných dřevin někdejšího parku. Zejména během podvečerní procházky, kdy skrze černou zubatou siluetu zámku prosvítá okenními otvory narudlá obloha, probleskne hlavou myšlenka, zda jsme náhodou z idylické vísky nechtěně nevstoupili rovnou do děje strašidelného příběhu. Svým způsobem ano. Ale začněme od začátku.
Malá Hluboká
První zmínky o obci Český Rudolec, která leží ve východní části přírodního parku Česká Kanada, pocházejí z roku 1343.
Na počátku historického vývoje byla gotická vodní tvrz. O 300 let později nechala hraběnka Tokelliová přestavět tvrz na renesanční zámek a začala též se zvelebováním okolí zámku. Tehdy také vznikl v Rudolci pivovar a lihovar. Už počátkem 18. století se o místní dominantě píše jako o "panském zámku s věží a hodinami, k němuž přiléhá zahrada anglického stylu se skleníkem".
Zámek se měnil v průběhu doby s novými trendy a nevyhnul se ani barokizaci. Zkrátka – původní středověký objekt se úspěšně rozvíjel, stejně jako mnoho dalších podobných na našem území.
Podoba zámku z roku 1856. Zdroj: www.ceskyrudolec.cz
První velké drama do jeho života vnesl až požár v roce 1860. Především díky němu byl zámek v 2. polovině 19. století přestavěn podle návrhu vlastníka, rytíře Ludvíka z rodu von Picchioni, a získal romantickou tvář ztvárněnou v duchu tzv. anglické novogotiky.
Stejného šatu se dočkala též sousední hospodářská stavení, volné prostranství vyplnil udržovaný park s kašnou. Díky nepřehlédnutelné architektonické podobě se zámkem v Hluboké nad Vltavou získal časem označení "malá Hluboká".
Český Rudolec (1911), Zdroj: soukromý archiv Mariana a Jakuba Khandlových,www.zanikleobce.cz
Po válce cestou k úpadku
Šťastné období zámku však netrvalo ani století. Za 2. světové války byla památka několikrát vykradena, pak komunisty znárodněna.
Od 50. let v zámku bydleli zaměstnanci Státního statku Český Rudolec. Ti se však v 70. letech vystěhovali, objekt zůstal opuštěný a začal chátrat. Nic na tom nezměnil ani fakt, že zámek byl v roce 1963 zapsán do seznamu státních kulturních památek.
V 70. letech ještě tehdejší Okresní národní výbor v Dačicích nechal opravit střechu, pokrytí měděným plechem přišlo na zhruba 300 000 Kčs.
Zámek vypadal v 60. letech 19. století ještě poměrně zachovale. Udržovaný byl i přilehlý park.
Zdroj: soukromý archiv Mariana a Jakuba Khandlových,www.zanikleobce.cz
Zničující kolotoč aneb trosky za deset a půl českých
Turistický průvodce z roku 1987 ale již uvádí rudolecký zámek jako neudržovaný a poškozený. Nicméně tehdy ještě pravděpodobně zachranitelný. Všechny pokusy o renovaci však vyzněly na prázdno.
V roce 1987 získalo zámek bezúplatným převodem JZD Chyně, které ho chtělo využívat k rekreaci. Začali s částečnou rekonstrukcí, která ale nebyla dotažena do konce a navíc se během ní ztratila i měděná střešní krytina. Po rozpadu družstva v roce 1989 připadnul zámek opět státu, od kterého ho v roce 2001 koupila za dva a půl milionu korun obec.
Dalším z majitelů se stala v roce 2004 společnost Pragoprojekt a.s., která ho od obce koupila za čtyři miliony korun s vizí a příslibem, že zámek využije na turistický ruch a zrekonstruuje. Že zde bude ubytování, masážní salon, restaurace a koně pro hipotarepii... Firma však zajistila pouze drobné opravy.
Nyní (stále ještě) památkově chráněnou nemovitost vlastní akciová společnost NMS – odštěpená od Pragoprojektu, přičemž od loňského listopadu je zámek prostřednictvím realitní kanceláře nabízen k prodeji. A cena? Deset a půl milionu včetně pozemků s celkovou výměrou 43 076 m2. Současně existuje čerstvě vydané stavební povolení k úpravě zámku, kde se mimo jiné počítá i s přestavbou na hotel.
Zazvonil zvonec...
Jaký tedy bude mít tento příběh konec, není v tuto chvíli jasné. V rudolecké hospodě si místní šuškají, že zámek prý někdy v těchto dnech koupili Rusové. Že se jen čeká na to, až zámek spadne, a nový majitel vystaví na 43 000 m2 golfové hřiště, nebo něco na "sypání peněz".
Památkáři z magistrátu v Dačicích tvrdí, že památka zatím není v havarijním stavu a že kdyby vlastník v nejbližších měsících nezačal zámek zajišťovat, zahájí s ním správní řízení.
Zámek se však rozpadá dál a nevypadá to, že by se v nejbližší době smutný příběh začal měnit v pohádku...
Může se hoditJak se tam dostat Česká Kanada Okolí Tip iDNES.cz Užitečné weby Tip na knihu Osudy Českého Rudolce výborně mapuje publikace "Český Rudolec v bouřlivém půlstoletí 1918-1960" od Michala Stehlíka. |
STROJ ČASU