Kdy spadne „malá Hluboká“? Rozpad české památky ve Stroji času

Mohl se stát jedním z hlavních magnetů České Kanady. Avšak místo vyšperkovaného panského sídla si dnes kolemjdoucí s údivem fotografují zánik v přímém přenosu. Řeč je o kdysi výstavném zámku v Českém Rudolci, přezdívaném "malá Hluboká". Kulturní památce, jejíž osud je s nejvyšší pravděpodobností takřka zpečetěn.
Zámek Český Rudolec, zvaný Malá Hluboká - vlevo v roce 1960, vpravo v roce 2008.

Zámek Český Rudolec, zvaný Malá Hluboká - vlevo v roce 1960, vpravo v roce 2008. | foto: Snímek vlevo - www.zanikleobce.cz, vpravo iDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Strašidelný zámek

První šok se dostaví, když se nad upravenými střechami rudoleckých stavení vyhoupne zámecká věž. Oprýskaná, šedivá, s dávno zastaveným ciferníkem hodin. Jako hororový přízrak.

Chátrající zámek Český Rudolec (2008)

Teprve bezprostřední blízkost navodí hrůzný dojem: dokonale zamřížovaný vstup, nad kterým z omítky vyrůstají náletové dřeviny, ponurý temný odstín omítky, prokvetlé vystupujícími cihlami, opadané ozdoby, vytlučená okna, nakloněné a rozpraskané stěny...

Chátrající zámek Český Rudolec (2008)

Ostrý kontrast ještě umocňují sporadické, neupravené zbytky okrasných dřevin někdejšího parku. Zejména během podvečerní procházky, kdy skrze černou zubatou siluetu zámku prosvítá okenními otvory narudlá obloha, probleskne hlavou myšlenka, zda jsme náhodou z idylické vísky nechtěně nevstoupili rovnou do děje strašidelného příběhu. Svým způsobem ano. Ale začněme od začátku.

Malá Hluboká

První zmínky o obci Český Rudolec, která leží ve východní části přírodního parku Česká Kanada, pocházejí z roku 1343.

Na počátku historického vývoje byla gotická vodní tvrz. O 300 let později nechala hraběnka Tokelliová přestavět tvrz na renesanční zámek a začala též se zvelebováním okolí zámku. Tehdy také vznikl v Rudolci pivovar a lihovar. Už počátkem 18. století se o místní dominantě píše jako o "panském zámku s věží a hodinami, k němuž přiléhá zahrada anglického stylu se skleníkem".

Zámek se měnil v průběhu doby s novými trendy a nevyhnul se ani barokizaci. Zkrátka – původní středověký objekt se úspěšně rozvíjel, stejně jako mnoho dalších podobných na našem území.

Zámek Český Rudolec (1856)

Podoba zámku z roku 1856. Zdroj: www.ceskyrudolec.cz

První velké drama do jeho života vnesl až požár v roce 1860. Především díky němu byl zámek v 2. polovině 19. století přestavěn podle návrhu vlastníka, rytíře Ludvíka z rodu von Picchioni, a získal romantickou tvář ztvárněnou v duchu tzv. anglické novogotiky.

Stejného šatu se dočkala též sousední hospodářská stavení, volné prostranství vyplnil udržovaný park s kašnou. Díky nepřehlédnutelné architektonické podobě se zámkem v Hluboké nad Vltavou získal časem označení "malá Hluboká".

Český Rudolec (1911)

Český Rudolec (1911), Zdroj: soukromý archiv Mariana a Jakuba Khandlových,www.zanikleobce.cz

Po válce cestou k úpadku

Šťastné období zámku však netrvalo ani století. Za 2. světové války byla památka několikrát vykradena, pak komunisty znárodněna.

Od 50. let v zámku bydleli zaměstnanci Státního statku Český Rudolec. Ti se však v 70. letech vystěhovali, objekt zůstal opuštěný a začal chátrat. Nic na tom nezměnil ani fakt, že zámek byl v roce 1963 zapsán do seznamu státních kulturních památek.

V 70. letech ještě tehdejší Okresní národní výbor v Dačicích nechal opravit střechu, pokrytí měděným plechem přišlo na zhruba 300 000 Kčs.

Český Rudolec, 60. léta
Zámek vypadal v 60. letech 19. století ještě poměrně zachovale. Udržovaný byl i přilehlý park.
Zdroj: soukromý archiv Mariana a Jakuba Khandlových,
www.zanikleobce.cz

Zničující kolotoč aneb trosky za deset a půl českých

Turistický průvodce z roku 1987 ale již uvádí rudolecký zámek jako neudržovaný a poškozený. Nicméně tehdy ještě pravděpodobně zachranitelný. Všechny pokusy o renovaci však vyzněly na prázdno.

V roce 1987 získalo zámek bezúplatným převodem JZD Chyně, které ho chtělo využívat k rekreaci. Začali s částečnou rekonstrukcí, která ale nebyla dotažena do konce a navíc se během ní ztratila i měděná střešní krytina. Po rozpadu družstva v roce 1989 připadnul zámek opět státu, od kterého ho v roce 2001 koupila za dva a půl milionu korun obec.

Dalším z majitelů se stala v roce 2004 společnost Pragoprojekt a.s., která ho od obce koupila za čtyři miliony korun s vizí a příslibem, že zámek využije na turistický ruch a zrekonstruuje. Že zde bude ubytování, masážní salon, restaurace a koně pro hipotarepii... Firma však zajistila pouze drobné opravy.

Nyní (stále ještě) památkově chráněnou nemovitost vlastní akciová společnost NMS – odštěpená od Pragoprojektu, přičemž od loňského listopadu je zámek prostřednictvím realitní kanceláře nabízen k prodeji. A cena? Deset a půl milionu včetně pozemků s celkovou výměrou 43 076 m2. Současně existuje čerstvě vydané stavební povolení k úpravě zámku, kde se mimo jiné počítá i s přestavbou na hotel.

Zazvonil zvonec...

Jaký tedy bude mít tento příběh konec, není v tuto chvíli jasné. V rudolecké hospodě si místní šuškají, že zámek prý někdy v těchto dnech koupili Rusové. Že se jen čeká na to, až zámek spadne, a nový majitel vystaví na 43 000 m2 golfové hřiště, nebo něco na "sypání peněz".

Památkáři z magistrátu v Dačicích tvrdí, že památka zatím není v havarijním stavu a že kdyby vlastník v nejbližších měsících nezačal zámek zajišťovat, zahájí s ním správní řízení.

Zámek se však rozpadá dál a nevypadá to, že by se v nejbližší době smutný příběh začal měnit v pohádku... 

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejbližší železniční zastávka se nalézá v přibližně 5 km vzdáleném Dolním Bolíkově (trať Kostelec u Jihlavy – Slavonice), se kterou Český Rudolec spojuje trasa tzv. Graselovy stezky. Autobusové spojení do Českého Rudolce je poněkud komplikovanější.

Česká Kanada
Pod tímto nezvyklým názvem se skrývá označení území Českomoravské vrchoviny, orientačně vymezené rakouskou státní hranicí a městy Dačice, Slavonice a Jindřichův Hradec. Představuje ideální prostor pro relaxační dovolenou, umocněný hlubokými lesy se skupinami balvanů i skalek, tichými rybníky, rázovitými obcemi a městečky s množstvím historických památek. Na tomto teritoriu se rozprostírá i stejnojmenný přírodní park.

Okolí
Sousední Markvarec ukrývá starobylý židovský hřbitov, situovaný do lesního příšeří, v Peníkově naopak najdeme unikátní technickou památku – vodní pilu.

Tip iDNES.cz
Velmi příjemné ubytování poskytuje penzion Čas, naopak v protilehlém penzionu Rudolec je možné získat mapku s tipy k pěším a cyklistickým výletům za lokálními zajímavostmi, které nezřídka leží stranou značených cest.

Užitečné weby
www.zanikleobce.cz
www.ceskyrudolec.cz
www.ceska-kanada.info

Tip na knihu

Osudy Českého Rudolce výborně mapuje publikace "Český Rudolec v bouřlivém půlstoletí 1918-1960" od Michala Stehlíka.


STROJ ČASU


SERIÁL: Stroj času

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  18.9 9:49

Uvázli na letišti. Nenechali nás odletět, nechápeme to, říká cestovatel

Co se vám také může přihodit na letišti? Například vám nedovolí odletět. Jen tak. Bezdůvodně. Zdá se to absurdní. Přesně takovou situaci však zažil Michal Pácalt se svými kamarády Martinem Dědkem a...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Spánkový turismus. Neuvěříte, co některé hotely udělají pro váš odpočinek

Je jen málo témat, které se týká bez výjimky všech. Řeč je o spánku, kterého se většině populace v dnešní zrychlené době zoufale nedostává. Dosyta a kvalitně se vyspat se stává luxusem, který si může...

20. září 2024

Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně

Premium

V roce 2017 zvládla jeden z nejtěžších treků světa – Pacifickou hřebenovku. Ušla tenkrát 4 286 km, a to navzdory tomu, že trpěla chronickým onemocněním trávicího traktu známým jako Crohnova choroba....

19. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

Jen kopec, nebo pravěká pyramida? Po hobitích lidech Jáva opět fascinuje

Premium

Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kopec na indonéské Jávě láká. Někteří vědci tvrdí, že jde o pyramidu o více než dvacet tisíc let starší než ty egyptské. Jiní se tomu smějí.

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků...