Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Užijte si běžky jako profíci. V Obertilliachu dobře znají i Koukalovou

V našich horách jsme se sněhem v úzkých, tak jsme vyrazili do těch rakouských. Čistě teoreticky bychom se měli za větší sněhovou nadílkou vypravit na sever, my jsme ovšem s Běžkotoulkami vyrazili na jih a vyplatilo se to. Malebná alpská vesnička Obertilliach se nachází úplně na jihu spolkové země Tyrolsko.
Vesnička Obertilliach byla poprvé zmíněná v historických dokumentech před...

Vesnička Obertilliach byla poprvé zmíněná v historických dokumentech před tisíci lety. | foto: TVB Osttirol

Pokud máte rádi hory, Tyrolsko asi už aspoň trochu znáte. Obertilliach ovšem leží ve Východním Tyrolsku, což je ještě trochu něco jiného. Udělejte si na mapě spojnici Praha–Benátky a tuhle horskou vesničku najdete přímo na hranicích Rakouska a Itálie.

Tato hranice do značné míry určovala charakter místního života. Ale dost zeměpisu. Je tu sníh a je tu krásně.

S Koukalovou si tu tykají

Obertilliach by zřejmě ušel vaší pozornosti, kdyby tu nebyly skvělé podmínky pro běžky. Jde totiž o druhé největší biatlonové město v Rakousku. To zní trochu zvláštně na sedmisethlavou obec.

Sice tu neorganizují závody Světového poháru, ale soutěže IBU Cup se účastní všechny významné biatlonové země, které zde také trénují. Patří mezi ně samozřejmě i český tým a na Gabrielu Koukalovou, která tu mnoho let po sobě trávila i Vánoce, tu všichni vzpomínají.

Nacházíme se zhruba ve výšce 1 450 metrů nad mořem, takže pravděpodobnost sněhu je opravdu hodně veliká. A to tu ještě v podstatě neustále pracují sněhová děla a připravují technický sníh pro případ nouze nebo do sněhového depa na příští listopad. Dá se tady ovšem trénovat i v létě na asfaltovém okruhu pro kolečkové lyže.

V roce 2021 bude Obertilliach už podruhé dějištěm biatlonového mistrovství světa juniorů. Pro tuto příležitost se připravuje osvětlení části trati, které pak samozřejmě bude sloužit i veřejnosti. Samotný areál je otevřen neustále. Vedle špičkových závodníků tady trénují i hobíci nebo úplní začátečníci. Všichni mohou využít možnosti zdokonalit se v lyžařské škole.

Koho by lákalo vyzkoušet si, jaké to je trefit 45 mm (střelba vleže), respektive 115 milimetrů velký terč na padesát metrů, než začne zase u televize nadávat, může si to vyzkoušet. Každý týden tu organizují biatlonovou střelbu pro návštěvníky.

Obertilliach je druhé největší biatlonové město v Rakousku.
Jedním směrem dojedete až do Korutan, druhým směrem do Kartitsche. V obou...

Za trénink na místech, kde se připravují světové reprezentace, zaplatíte pouhých 8 eur (210 korun) na den. Na týden je to 35 eur (890 korun) a 40 eur (1 100 korun) na celé Dolomity. Do čtrnácti let jsou tratě zdarma a za parkování se tady taky už neplatí. Můžete se jen tak prohánět po více méně rovných loukách poblíž obce nebo se pustit na trasy s častým stoupáním a sjezdy, po kterých jezdí i závodníci.

Jedním směrem dojedete až do Korutan, druhým směrem do Kartitsche. V obou případech na vás čeká zhruba dvacet kilometrů dlouhá jízda. S dobrou kondicí prý zvládnete celý okruh během jednoho dne.

Zapomenutý ráj

Přestože nás obklopují monumentální masivy místních dvoutisícovek, je údolíčko milé a útulné. Zvlášť, když do bílých plání zasvítí slunce. Pokud vás bude trápit hlad nebo si budete prostě chtít na chvíli odpočinout, vystoupíte ze stopy a jste v podstatě hned v obci.

Malebná alpská vesnička Obertilliach se nachází úplně na jihu spolkové země...

Vesnice Obertilliach byla v historických pramenech poprvé zmiňována už před tisíci lety a dnes si tu budete připadat si jako ve skanzenu. Ovšem stále tu žijí místní, což brání tomu, aby se z tohoto útulného místa stal neosobní turistický resort. Historické jádro je částečně památkově chráněno a panuje zde opravdu vesnický klid. 

Nejstarší domy jsou dřevěné, některé zčásti kamenné. Stavení jsou semknuta v úzkých uličkách neobvykle blízko sebe, údajně kvůli tomu, že se místní obávali častých přepadení ze sousední Itálie a osamocené domy byly příliš lehkým terčem zlodějů. Mimochodem, i proto tady také už sedm set let slouží ponocný. Ano, až do dnes!

Lanovka je za kostelem doprava

Schválně, představte si kostel, který je vám nejblíž. A teď si představte, že přímo za kostelní zdí máte sjezdovku a lanovku, která vás vyhoupne do dvou tisíc metrů. Krása, co?

Přímo za kostelní zdí máte sjezdovku a lanovku, která vás vyhoupne do dvou tisíc metrů.

Co do sjezdového lyžování je Obertilliach malou lyžařskou oblastí pro rodiny s dětmi. Celkem tu najdete zhruba patnáct kilometrů sjezdovek. Samozřejmostí je lyžařská škola na mírnějším svahu s vlekem. A když už si troufnete na velkou sjezdovku, nemusíte se bát, že byste se tísnili mezi stovkami dalších lyžařů. Tady není nabito ani v hlavní sezoně.

V nejexponovanějších termínech se počet obyvatel vesnice víc než zdvojnásobí, ale pořád nezaplní sjezdovku ani běžkařské stopy tak, jak je tomu často ve větších turistických střediscích.

Alpy jako na dlani

Nad horní stanicí lanovky můžete vystoupat ještě o pár set metrů výš a to už je rázem úplně jiný svět. Tady máte Alpy jako na dlani. Jsou všude, kam se podíváte. Na jihu vidíme Dolomity a hřeben Karnských Alp, který tvoří hranici mezi Rakouskem a Itálií. Na severu leží Vysoké Taury s vrcholem Großglockner a vlevo vidíme Venedigergruppe. Výhled je to opravdu překrásný.

Na sjezdovkách nad Obertilliachem není plno ani uprostřed sezony.

Dokonce i tady nahoře můžete vyrazit na běžky. Běžeckou trasu o délce čtyř kilometrů, která vede ve výšce 2 100 až 2 300 metrů nad mořem, je lepší zdolat bruslařskou technikou.

Pokud neholdujete sjezdovkám, můžete se dolů samozřejmě opět svézt lanovkou, anebo se spustit sedmikilometrovými serpentinami na saních.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Recept na skvělou dovolenou

Vyzkoušeli jsme dnes spoustu dopravních prostředků. Jediné, co tu opravdu nepotřebujete, je auto. Vesnička je tak malá, že všude dojdete pěšky, všichni se tu znají a zdraví. Obertilliach je opravdu přívětivé místo pro skvělé běžkování a příjemnou dovolenou s rodinou.

Tradice je tu jednou z nejvýznamnějších hodnot. A tak nezapomeňte ochutnat specialitu z Východního Tyrolska, které se říká „Osttiroler Schlipfkrapfen“ Nenechte se odradit tím, že to nejde vyslovit. V jídelním lístku to bude napsáno. Je to tradiční jídlo z místních surovin, které byly v zemědělské obci dostupné všem. V podstatě taková příloha s přílohou, ale opravdu lahůdka.

A víte co? Já vás to rovnou naučím. Je to snadné. Připravíme si těsto z hrubé mouky, vajec, trošky vody a soli. Jako náplň jsou vařené brambory, které rozmačkáme a ochutíme solí a pepřem. Přidáme trochu pažitky, cibule a pórku a dobře zamícháme. Pak už můžeme vyválet těsto. Vykrajujeme kolečka a na každé položíme trochu náplně. Potom zmáčknutím okrajů uzavřeme kolečko do půlkruhu a dobře ho utěsníme. Jednu porci tvoří zhruba deset kousků. Vaříme je ve vodě, dokud nevyplavou na povrch a pak ještě asi dvě minuty.

Jídlo budeme podávat s hnědým máslem. Necháme máslo rozpustit a zhnědnout. To pokrmu dodá příjemnou oříškovou chuť. Máslem polijeme hotové  „Schlipfkrapfen“. Levné, ale chutné. Jako za starých časů. Nejlepší jsou ovšem v Obertilliachu. Tak dobrou chuť!

Osttiroler Schlipfkrapfen jsou ve východním Tyrolsku opravdovou specialitou...
Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...