Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Užijte si běžky jako profíci. V Obertilliachu dobře znají i Koukalovou

V našich horách jsme se sněhem v úzkých, tak jsme vyrazili do těch rakouských. Čistě teoreticky bychom se měli za větší sněhovou nadílkou vypravit na sever, my jsme ovšem s Běžkotoulkami vyrazili na jih a vyplatilo se to. Malebná alpská vesnička Obertilliach se nachází úplně na jihu spolkové země Tyrolsko.
Vesnička Obertilliach byla poprvé zmíněná v historických dokumentech před...

Vesnička Obertilliach byla poprvé zmíněná v historických dokumentech před tisíci lety. | foto: TVB Osttirol

Pokud máte rádi hory, Tyrolsko asi už aspoň trochu znáte. Obertilliach ovšem leží ve Východním Tyrolsku, což je ještě trochu něco jiného. Udělejte si na mapě spojnici Praha–Benátky a tuhle horskou vesničku najdete přímo na hranicích Rakouska a Itálie.

Tato hranice do značné míry určovala charakter místního života. Ale dost zeměpisu. Je tu sníh a je tu krásně.

S Koukalovou si tu tykají

Obertilliach by zřejmě ušel vaší pozornosti, kdyby tu nebyly skvělé podmínky pro běžky. Jde totiž o druhé největší biatlonové město v Rakousku. To zní trochu zvláštně na sedmisethlavou obec.

Sice tu neorganizují závody Světového poháru, ale soutěže IBU Cup se účastní všechny významné biatlonové země, které zde také trénují. Patří mezi ně samozřejmě i český tým a na Gabrielu Koukalovou, která tu mnoho let po sobě trávila i Vánoce, tu všichni vzpomínají.

Nacházíme se zhruba ve výšce 1 450 metrů nad mořem, takže pravděpodobnost sněhu je opravdu hodně veliká. A to tu ještě v podstatě neustále pracují sněhová děla a připravují technický sníh pro případ nouze nebo do sněhového depa na příští listopad. Dá se tady ovšem trénovat i v létě na asfaltovém okruhu pro kolečkové lyže.

V roce 2021 bude Obertilliach už podruhé dějištěm biatlonového mistrovství světa juniorů. Pro tuto příležitost se připravuje osvětlení části trati, které pak samozřejmě bude sloužit i veřejnosti. Samotný areál je otevřen neustále. Vedle špičkových závodníků tady trénují i hobíci nebo úplní začátečníci. Všichni mohou využít možnosti zdokonalit se v lyžařské škole.

Koho by lákalo vyzkoušet si, jaké to je trefit 45 mm (střelba vleže), respektive 115 milimetrů velký terč na padesát metrů, než začne zase u televize nadávat, může si to vyzkoušet. Každý týden tu organizují biatlonovou střelbu pro návštěvníky.

Obertilliach je druhé největší biatlonové město v Rakousku.
Jedním směrem dojedete až do Korutan, druhým směrem do Kartitsche. V obou...

Za trénink na místech, kde se připravují světové reprezentace, zaplatíte pouhých 8 eur (210 korun) na den. Na týden je to 35 eur (890 korun) a 40 eur (1 100 korun) na celé Dolomity. Do čtrnácti let jsou tratě zdarma a za parkování se tady taky už neplatí. Můžete se jen tak prohánět po více méně rovných loukách poblíž obce nebo se pustit na trasy s častým stoupáním a sjezdy, po kterých jezdí i závodníci.

Jedním směrem dojedete až do Korutan, druhým směrem do Kartitsche. V obou případech na vás čeká zhruba dvacet kilometrů dlouhá jízda. S dobrou kondicí prý zvládnete celý okruh během jednoho dne.

Zapomenutý ráj

Přestože nás obklopují monumentální masivy místních dvoutisícovek, je údolíčko milé a útulné. Zvlášť, když do bílých plání zasvítí slunce. Pokud vás bude trápit hlad nebo si budete prostě chtít na chvíli odpočinout, vystoupíte ze stopy a jste v podstatě hned v obci.

Malebná alpská vesnička Obertilliach se nachází úplně na jihu spolkové země...

Vesnice Obertilliach byla v historických pramenech poprvé zmiňována už před tisíci lety a dnes si tu budete připadat si jako ve skanzenu. Ovšem stále tu žijí místní, což brání tomu, aby se z tohoto útulného místa stal neosobní turistický resort. Historické jádro je částečně památkově chráněno a panuje zde opravdu vesnický klid. 

Nejstarší domy jsou dřevěné, některé zčásti kamenné. Stavení jsou semknuta v úzkých uličkách neobvykle blízko sebe, údajně kvůli tomu, že se místní obávali častých přepadení ze sousední Itálie a osamocené domy byly příliš lehkým terčem zlodějů. Mimochodem, i proto tady také už sedm set let slouží ponocný. Ano, až do dnes!

Lanovka je za kostelem doprava

Schválně, představte si kostel, který je vám nejblíž. A teď si představte, že přímo za kostelní zdí máte sjezdovku a lanovku, která vás vyhoupne do dvou tisíc metrů. Krása, co?

Přímo za kostelní zdí máte sjezdovku a lanovku, která vás vyhoupne do dvou tisíc metrů.

Co do sjezdového lyžování je Obertilliach malou lyžařskou oblastí pro rodiny s dětmi. Celkem tu najdete zhruba patnáct kilometrů sjezdovek. Samozřejmostí je lyžařská škola na mírnějším svahu s vlekem. A když už si troufnete na velkou sjezdovku, nemusíte se bát, že byste se tísnili mezi stovkami dalších lyžařů. Tady není nabito ani v hlavní sezoně.

V nejexponovanějších termínech se počet obyvatel vesnice víc než zdvojnásobí, ale pořád nezaplní sjezdovku ani běžkařské stopy tak, jak je tomu často ve větších turistických střediscích.

Alpy jako na dlani

Nad horní stanicí lanovky můžete vystoupat ještě o pár set metrů výš a to už je rázem úplně jiný svět. Tady máte Alpy jako na dlani. Jsou všude, kam se podíváte. Na jihu vidíme Dolomity a hřeben Karnských Alp, který tvoří hranici mezi Rakouskem a Itálií. Na severu leží Vysoké Taury s vrcholem Großglockner a vlevo vidíme Venedigergruppe. Výhled je to opravdu překrásný.

Na sjezdovkách nad Obertilliachem není plno ani uprostřed sezony.

Dokonce i tady nahoře můžete vyrazit na běžky. Běžeckou trasu o délce čtyř kilometrů, která vede ve výšce 2 100 až 2 300 metrů nad mořem, je lepší zdolat bruslařskou technikou.

Pokud neholdujete sjezdovkám, můžete se dolů samozřejmě opět svézt lanovkou, anebo se spustit sedmikilometrovými serpentinami na saních.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Recept na skvělou dovolenou

Vyzkoušeli jsme dnes spoustu dopravních prostředků. Jediné, co tu opravdu nepotřebujete, je auto. Vesnička je tak malá, že všude dojdete pěšky, všichni se tu znají a zdraví. Obertilliach je opravdu přívětivé místo pro skvělé běžkování a příjemnou dovolenou s rodinou.

Tradice je tu jednou z nejvýznamnějších hodnot. A tak nezapomeňte ochutnat specialitu z Východního Tyrolska, které se říká „Osttiroler Schlipfkrapfen“ Nenechte se odradit tím, že to nejde vyslovit. V jídelním lístku to bude napsáno. Je to tradiční jídlo z místních surovin, které byly v zemědělské obci dostupné všem. V podstatě taková příloha s přílohou, ale opravdu lahůdka.

A víte co? Já vás to rovnou naučím. Je to snadné. Připravíme si těsto z hrubé mouky, vajec, trošky vody a soli. Jako náplň jsou vařené brambory, které rozmačkáme a ochutíme solí a pepřem. Přidáme trochu pažitky, cibule a pórku a dobře zamícháme. Pak už můžeme vyválet těsto. Vykrajujeme kolečka a na každé položíme trochu náplně. Potom zmáčknutím okrajů uzavřeme kolečko do půlkruhu a dobře ho utěsníme. Jednu porci tvoří zhruba deset kousků. Vaříme je ve vodě, dokud nevyplavou na povrch a pak ještě asi dvě minuty.

Jídlo budeme podávat s hnědým máslem. Necháme máslo rozpustit a zhnědnout. To pokrmu dodá příjemnou oříškovou chuť. Máslem polijeme hotové  „Schlipfkrapfen“. Levné, ale chutné. Jako za starých časů. Nejlepší jsou ovšem v Obertilliachu. Tak dobrou chuť!

Osttiroler Schlipfkrapfen jsou ve východním Tyrolsku opravdovou specialitou...
Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bez pojištění zapláčete. Kolik stojí záchrana vrtulníkem v rakouských Alpách

20. května 2024  13:39

Záchrana v horách či jiném těžce přístupném terénu se může turistům v Rakousku výrazně prodražit,...

KVÍZ: Sněžka je nejvyšším vrcholem Polska. Je to pravda, nebo lež?

26. května 2024

V tomto vědomostním kvízu vám předložíme několik tvrzení o různých zeměpisných zajímavostech z...

Na co zírá mašinfíra: Deset kilometrů těžké romantiky na mladějovské dráze

26. května 2024

Vůbec poprvé během jedné jízdy vyměníme lokomotivy, včetně mašinfíry. Vyrazíme na úzkokolejku v...

Pláže v Evropě, kde si užijete pohodu téměř bez lidí, pořád existují

25. května 2024

Vyrovnané řady lehátek a slunečníků, které se ztrácejí v mase slunících se těl. Pláže, kde pro...

Dovolená na kterou nezapomenete. Rakousko nabídne vše, co od prázdnin očekáváte

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...