Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Pět dokonalých tras pro běžkaře. Tady budete mít Česko jako na dlani

Zimní období a nadílka sněhu na horách nikterak nebrání v tom, abyste se do přírody vydali i v zimě. Některé naše běžkařské trasy vedou po horských planinách nebo vysoko nad okolím a nabízejí nádherné panoramatické trasy, kde si dobře zasportujete a zároveň můžete obdivovat okolní krajinu.

Z rozhledny Anenský vrch můžete obdivovat překvapivě blízký masiv Králického Sněžníku, Rychlebské hory i jihovýchodní cíp Orlických hor s masivy Suchý vrch a Buková hora. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Nabízíme vám výběr z nejhezčích jednodenních běžkařských výletů v našich horách. Trasy jsou vhodné pro běžky, případně backcountry lyže.

Nezapomeňte se před výletem informovat na aktuální stav sněhu, případně je možné zjistit stav strojových úprav běžkařských stop.

Krkonoše: jistý sníh a nejvýše položený pivovar

Trasa: Špindlerova bouda – Špindlerův Mlýn, 23 km, 4–6 hod
Občerstvení: Špindlerovka, Luční Bouda, Výrovka, Chalupa Na Rozcestí.

Krkonošské hřebeny nabízejí v zimě v podstatě jistotu sněhu a bezpočet možností. Panoramatická celodenní trasa začíná na hlavním hřebeni Krkonoš u Špindlerovy boudy, kam ze Špindlerova Mlýna jezdí autobusová linka. Trasa stoupá po jedné z nejhezčích částí pohraničního hřebene přes Luční Boudu na hřebeny a vrací se zpět přes Výrovku a Klínové boudy.

Ze Špindlerovky vede zimní cesta přes Stříbrné a Čertovo návrší na Luční boudu. Na tento exponovaný úsek, kde jediným vodítkem jsou často jenom dřevěné tyče, byste se rozhodně neměli vydávat za špatného počasí nebo při snížené viditelnosti.

Luční bouda je nejstarší horskou boudou v Krkonoších a nejvýše položenou horskou chatou v Česku. Leží v nadmořské výšce 1 400 metrů a mají tu i vlastní pivovar, který je nejvýše položenou výrobnou piva u nás. To zdejší se jmenuje Paroháč.

Pěkný běžkařský úsek v Krkonoších mezi Výrovkou a Chatou Na Rozcestí

Pěkný běžkařský úsek v Krkonoších mezi Výrovkou a Chatou Na rozcestí

Od Luční boudy stoupá cesta do sedla mezi Luční a Studniční horu, nejvyššího bodu celého výletu. Odtud se otevírají panoramatické pohledy na Sněžku, vzdálené hřebeny Orlických hor i blízkou Černou horu a zaoblený hřeben Liščí hory. V sedle byl v bývalé kapličce postaven památník obětem hor, jako památka na tragickou smrt Václava Rennera v roce 1798.

Prudký sjezd od kapličky končí u chaty Výrovka. Zde je třeba dávat pozor, ne každý dokáže ve strmém svahu běžky ukočírovat. Následuje hezký vrstevnicový úsek k Chalupě Na Rozcestí, kde se napojíte na Krkonošskou magistrálu, která odtud víceméně stále klesá až do Špindlerova Mlýna.

Horskými pláněmi centrální Šumavy

Trasa: okruh z Modravy, 28 km, 5–6 hod
Občerstvení: Modrava, Kvilda, Horská Kvilda, Filipova Huť

Běžkařský výlet po šumavských pláních patří mezi lyžařskou klasiku. Najdete tu hustou síť strojem udržovaných stop, perfektní značení a pestrou nabídku občerstvení. To vše sem láká velké množství lyžařů, přesto málokdy budete mít na rozlehlých šumavských pláních pocit přelidněnosti.

Začátek okruhu vede z Modravy podél Modravského potoka.

Začátek okruhu vede z Modravy podél Modravského potoka.

Klasický běžkařský okruh míří do centrální a nejvyšší části hor, do čtyřúhelníku mezi Modravou, Pramenem Vltavy, Kvildou a Horskou Kvildou. Modrava je pro běžkaře jednou z nejlepších základen, z této malé obce na soutoku Modravského a Roklanského potoka se lyžařské stopy rozbíhají doslova do všech světových stran.

Výlet vás přes úbočí Černé hory přivede k prameni Vltavy. Symbolická studánka bývá v zimě schována pod sněhovou peřinou, ze které vykukuje jenom dřevěná socha dívky.

Lyžařské stopy odtud klesají podél Vltavy ke Kvildě a dále pokračují na Horskou Kvildu. Tento úsek, vedoucí kolem slatí a po nádherných šumavských pláních, je mezi běžkaři velmi oblíbený. Roztroušené horské chalupy, louky a zaoblené kopce vytvářejí typický obraz klenotu šumavských plání, Horské Kvildy

Z Filipovy Huti můžete obdivovat vzdálený typický dvojvrchol Roklanu,...

Z Filipovy Huti můžete obdivovat vzdálený typický dvojvrchol Roklanu, vystupující za pohraničními lesy do výšky 1 453 metrů.

Stoupání mezi Sokolem a Březovou horou vás přivede k rozcestí Korýtko, odkud se naskytnou výhledy na pláně kolem Filipovi Huti, bývalé sklářské a dřevorubecké osady.

Odtud také můžete obdivovat vzdálený typický dvojvrchol Roklanu, vystupující za pohraničními lesy do výšky 1 453 metrů. Tato druhá nejvyšší hora Šumavy leží na německé části Šumavy a dokud nebude otevřen hraniční přechod Modrý sloup u Luzného, bude nadále českým výletníkům těžko dostupná.

Krušné hory: hornickým regionem severních Čech

Trasa: Okruh z Perninku nebo Božího Daru, 35 km,  4–6 hod
Občerstvení: Červená Jáma, kiosek U maringotky, Boží Dar, Blatenský vrch

Krušnohorská lyžařská magistrála představuje jednu z nejkrásnějších dálkových tras u nás. Udržovaná trať spojuje Boží Dar s Bublavou, vede zhruba podél hranice s Německem a měří 41 kilometrů. Zvláštností zdejšího pohraničí je bohatá hornická minulost a také spousta zaniklých obcí, které dnes připomínají jen kříže u cest nebo osamocené chalupy. Opuštěnost tohoto kraje jakoby přetrvávala dodnes – turistů tu oproti jiným českým horám tolik nepotkáte, takže si můžete užívat klidu a skvělého běžkování.

Lyžařské stopy vedou přes louky nad Hřebečnou, kde najdete pozůstatky po...

Lyžařské stopy vedou přes louky nad Hřebečnou, kde najdete pozůstatky po dolování. Blízký důl Mauritius byl největším cínovým dolem v českém Krušnohoří.

Pernink je bývalé královské horní město, dnes horská obec a skvělé východiště na běžkařské trasy v západním Krušnohoří. Městečko leží skoro přesně uprostřed Krušnohorské magistrály, náš okružní výlet směřuje odtud k Božímu Daru.

Trasa stoupá z údolí úbočím nad Abertamy k občerstvení Červená jáma. Zajímavá stavba leží hned u největší propadliny po důlní činnosti u nás. Odtud to není daleko k loukám nad Hřebečnou, kde najdete další pozůstatky po dolování, důl Mauritius, který byl největším cínovým dolem v českém Krušnohoří. Hornická kulturní krajina Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná je jednou z lokalit Krušnohorského hornického regionu UNESCO.

Běžkařská stopa se vine střídavě lesy a po loukách směrem k Božímu Daru. Ze zasněžených plání vystupuje lesnatý kužel Božídarského Špičáku, naší nejvyšší sopky a na nedalekém rozcestí „Za Špičákem“ se octnete ve výšce 1 038 metrů, v nejvyšším bodě Krušnohorské magistrály.

Boží Dar patří mezi jedno ze středisek zimních sportů v Krušných horách. Naše...

Boží Dar patří mezi jedno ze středisek zimních sportů v Krušných horách. Naše nejvýše položené město leží pod horou Klínovec. ve výšce 1 000 metrů.

Boží Dar patří mezi jedno ze středisek zimních sportů v Krušných horách. Naše nejvýše položené město leží ve výšce 1 000 metrů pod horou Klínovec a v zimě sem směřuje spousta vyznavačů sjezdového i běžeckého lyžování. Okolí Božího Daru nabízí přibližně 120 kilometrů běžkařských tratí všech náročností.

Boží Dar je nejvzdálenější bod výletu, odtud pokračuje trasa k bývalým obcím Mílov a Háje. V závěru výletu můžete zdolat stoupání na Blatenský vrch s rozhlednou, která se tu tyčí od roku 1913.

Orlické hory: po hřebeni kolem rozhleden a bunkrů

Trasa: Šerlich – Rokytnice v Orlických horách, 27 km, 5–6 hod
Občerstvení: Šerlich, kiosky Srub a Pěticestí (otevřeno o víkendech a ve svátky)

Hradba Orlických hor vystupuje nad okolí táhlým, přes padesát kilometrů dlouhým hřebenem, na který se díky vysoko položeným silničním sedlům Šerlich a Mezivrší můžete pohodlně dopravit. Nejvyšší část hor protkávají široké cesty s upravovanými stopami a s dalekými výhledy do Čech, na Moravu i na polskou stranu.

Ideálním nástupem do běžkařských stop je Šerlich, obsluhovaný autobusovou...

Ideálním nástupem do běžkařských stop je Šerlich, obsluhovaný autobusovou linkou z Deštného.

Ideálním nástupem do běžkařských stop je Šerlich, obsluhovaný autobusovou linkou z Deštného. Táhlé stoupání vás přivede na plochý vrchol Velké Deštné, nejvyšší pod celého pohoří.

Nově postavená dřevěná rozhledna je hlavním cílem mnoha výletníků, rozhledy z ní jsou vskutku famózní a můžete tak obdivovat pohledy na polské Gory Bystrzyckie, pozorovat Králický Sněžník i Rychlebské hory, na severu potom Krkonoše nebo polské Gory Stolowe s typickou siluetou plochých vrcholů.

Panoramatická cesta klesá do sedla Pod Homolí, odkud k Pěticestí vedou dále dvě upravované trasy, každá po jiné straně hřebene. Přímo po hřebeni pak můžete putovat po neupravované červeně značené trase, která vás přivede ke Kunštátské kapli.

Daleké pohledy na východ z úbočí Velké Deštné

Daleké pohledy na východ z úbočí Velké Deštné

Trasa dále vede k sedlu Mezivrší a bunkru Průsek na Anenský vrch s dřevěnou rozhlednou. Odtud můžete obdivovat překvapivě blízký masiv Králického Sněžníku, Rychlebské hory i jihovýchodní cíp Orlických hor s masivy Suchý vrch a Buková hora.

Cesta do Rokytnice klesá kolem poslední zajímavosti výletu, kterou je vojenská tvrz Hanička.

Javorníky: po nejhezčím Česko-Slovenském hřebeni

Trasa: Sedlo Javorník – Čadca, 31 km, 5–6 hod
Občerstvení: U Melocíka, U Cipára, hotel Husárik

Pohoří Javorníky se rozkládá na česko-slovenském pomezí mezi Horní Lidčí a Čadcou. Zatímco lesnatá moravská část Javorníků tvoří nejjižnější část Beskyd, na Slovenské straně se dostanete do chráněné krajinné oblasti Kysuce s typickými samotami, horskými loukami a bezpočtem vyhlídkových míst.

Chráněná krajinná oblast Kysuce s typickými samotami, horskými loukami a...

Chráněná krajinná oblast Kysuce s typickými samotami, horskými loukami a bezpočtem vyhlídkových míst.

Po oblých hřebenech Javorníků vede mezinárodní běžkařská trasa s názvem Beskydsko-Javornická lyžařská magistrála, představující téměř šedesát kilometrů udržovaných stop mezi střediskem Kohútka a Čadcou. Na Kysucích jde bezesporu o nejoblíbenější běžkařskou dálkovou trasu, kterou lze celou v pohodovém tempu zvládnout za dva dny.

Po oblých hřebenech Javorníků vede mezinárodní běžkařská trasa s názvem...

Po oblých hřebenech Javorníků vede mezinárodní běžkařská trasa s názvem Beskydsko-Javornická lyžařská magistrála, představující téměř šedesát kilometrů udržovaných stop mezi střediskem Kohútka a Čadcou.

Krajinově nejhezčí část Javorníků leží na východní straně magistrály. Jde sice o hory o něco nižší než západní lesnatá část s nejvyšším vrcholem Veľkého Javorníku, na druhou stranu je tu krajina otevřenější a nabízí četné panoramatické úseky s dalekými výhledy. Oblasti Kysuckých Javorníků je také krajem bezpočtu horských osad, z nichž mnohé se šplhají doslova až na hřebeny hor.

Začít můžete v sedle Javorník, přetínající magistrálu zhruba v její polovině. Zdejší restaurace U Melocíka představuje ideální místo pro nocleh na dvoudenním putování. Jak se odtud budete přibližovat k Čadci, bude lesů ubývat a pojedete čím dál častěji po loukách nabízejících neustále se měnící panoramatické výhledy.

Autor: pro iDNES.cz

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Češi objevili, kam na lyže. Místo do Alp míří do Bulharska, nepotřebují test

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem o lyžařské zájezdy do Bulharska. Tamní střediska jsou pro Čechy jediným místem...

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Čtenáři cestují: Jak jsem s malým stanem a velkým psem přešla Šumavu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Archeologové objevili nejstarší jeskynní malbu světa, je stará 45 tisíc let

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Rakouská pohádka pro běžkaře. V údolí Tannheimer Tal neznají špatné počasí

Za devatero horami a devatero jezery leží malebné údolí Tannheimer Tal. Nachází se na hranicích Rakouska a Německa,...

Výlet do hlubin kráteru Poľany. Slovenská Etna módní turisty nikdy neosloví

Pokud bychom chtěli spočítat všechny možné Poľany, které na Slovensku existují, asi bychom se nedopočítali. Horstvo...

Běžkování na konci světa. Galtür vás ohromí skromností a lyžařskou kvalitou

Jednou prý přijela skupinka německých turistů do malé vesničky Galtür, protože v jejich oblíbené destinaci nebyl sníh....

Zkusili jsme lyžování v Turecku. Nádherné sjezdovky, ale hrozně tu fouká

Premium Zimní sezona 2020/2021 na českých horách nestačila ani začít a už skončila. Ani pohled přes hranice k našim sousedům...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...