Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Tady budete jako na Aljašce. Na běžkách za skalními vyhlídkami Jizerek

Kdybychom měli jmenovat nejpopulárnější běžkařskou destinaci v České republice, Jizerské hory by jistě byly jedním z favoritů na čelní pozici žebříčku. Důvodů je několik – hustá síť běžkařských tratí, pravidelná údržba, příjemně zvlněný terén a také znovu obnovené lesy. A navíc tu najdete i krásné skalní vyhlídky.

Výhled z Holubníku. V pozadí je vidět Ještěd. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Přes relativně malou rozlohu pohoří byste si na kompletní běžkařské poznání Jizerských hor měli vyhradit týden, celkem tu totiž mají běžkaři k dispozici téměř dvě stě kilometrů upravovaných tras tzv. Jizerské magistrály a dalších cca sto nabízejí přiléhající tratě na polském území u osady Jakuszyce.

Nabídka pro sportovní lyžaře je tedy velmi pestrá, zkrátka ale nepřijdou ani tuláci na lyžích, turisté nebo vyznavači nádherných panoramatických výhledů. Jizerské hory se totiž pyšní bezpočtem skalních vyhlídek, z nichž mnohé leží v těsné blízkosti lyžařských tratí. Na jiné se musíte vydat i mimo strojově projeté stopy nebo na čas běžky sundat.

Předkládáme vám okruh po nejhezčích skalních vyhlídkách Jizerských hor, který vám tyto hory otevře v celé jejich zimní kráse. Objet celý okruh za jeden den je fyzicky poměrně náročné, ale můžete si vybrat třeba jen část trasy nebo poznávání rozložit do více dní.

Při toulání mimo turistické trasy dávejte pozor na žluté cedulky označující klidovou oblast tetřívka obecného a nevstupujte do těchto míst. Více info o tetřívkovi najdete zde. Je třeba si také uvědomit, že dostupnost jednotlivých skalních vyhlídek bude záležet na množství sněhu a klimatických podmínkách. Rovněž šplhání na skály v lyžařských botách může být někdy nebezpečné, takže buďte opatrní!

Jelení stráň, Pytlácké kameny a Paličník

Začátek výletu leží v osadě Jizerka, na východní straně Jizerských hor. Tato izolovaná a nejvýše položená osada pohoří je východištěm mnoha lyžařských tras. Přímo nad Jizerkou se zvedá první skalní výhled, zvaný Jelení stráň, ke kterému vede strmější výstup po červené turistické značce. Pokud se tudy vydáte, čeká vás jeden z těžších úseků na trase, v jehož závěru budete možná muset sejmout vaše „ski“. Ovšem odměnou vám budou nádherné výhledy na osadu a mnoho jizerskohorských vrcholů.

Ranní běžkařská pohádka na Jizerce

Cesta odtud mírně klesá k jedné z nejkrásnějších skalních vyhlídek Jizerských hor, k Pytláckým kamenům. Mohutná skála leží sice níže než Jelení stráň, nabízí ale kruhový rozhled a jeden z nejhezčích pohledů na polskou stranu hor, včetně Velké jizerské louky. Výstup na skálu není úplně snadný, cesta je místy jištěná ocelovými kramlemi a vrcholová plošina nemá žádné zábradlí.

Cesta následně přejede zasněžené rašeliniště Černá jezírka a vyvede vás na významnou turistickou křižovatku Předěl. Jedna z nejkrásnějších vyhlídek Jizerských hor, Paličník, je odtud nedaleko a byla by škoda se sem nevydat.

Jelení stráň. Odměnou za námahu vám budou nádherné výhledy na osadu Jizerka a mnoho jizerskohorských vrcholů.

Skalní výhled Paličník sice patří k těm níže položeným vyhlídkám (jeho nadmořská výška je 944 m), zcela ale dominuje svou vzdušností a relativním převýšením. Skála opatřená mohutným křížem, stupy a zábradlím se tyčí na vrcholu strmé stěny, úctyhodných 500 metrů nad střechami domů v Hejnicích.

Jizera a Polední kameny

Lyžařská trasa pokračuje z Předělu po upravovaných stopách na Smědavu a odtud stoupá po Jizerské magistrále úbočím hory Jizera. Tato druhá nejvyšší hora české části Jizerských hor je dalším báječným rozhledovým bodem. Kilometr dlouhá žlutě značená cesta k vrcholové skále vede po letní pěší trase, která je v zimě na lyžích nesjízdná a často těžko schůdná. Za námahu vás ale čeká kruhový rozhled na celé Jizerské hory a za dobré viditelnosti budete moci obdivovat i vzdálené Krkonoše.

Vrcholová skála na hoře Jizera

Za příznivých sněhových podmínek lze ze Štolpišské silnice odbočit u prameniště Bílé Smědé na žlutou značku a po ní pokračovat sedlem pod Smědavskou horou na rozcestí Smědavská hora – silnice. Tento úsek vás provede po malebné pěšině bez davů lyžařů a kolem přírodní památky Vlčí louka. Od rozcestí je to kilometr k dalším vyhlídkovým skalám, zvaným Polední kameny, o kus dále pak leží další vyhlídka Frýdlantské cimbuří.

Holubník, Čertův odpočinek a Sněžné věžičky

Před sebou nyní máte poslední kupu skalních vyhlídek v centrální části Jizerských hor. Tzv. Pavlova cesta vás přivede na hlavní běžkařskou magistrálu, po které ale náš okruh pokračuje jen necelý kilometr k rozcestí Na Žďárku. Tady opustíte běžkařskou dálnici a dáte se lesní cestou, která stoupá kolem pomníčku Bílá smrt do Sedla Holubníku.

Samotný vrchol Holubníku už není daleko, vede k němu příjemný úsek s mírným stoupáním, který bývá v zimě hojně prošlapán běžkaři i pěšími turisty. Ze skály se otevírá jeden z nejkomplexnějších výhledů na Jizerské hory, dobře odtud uvidíte jejich západní část i blízké Ptačí kupy – další skalní vyhlídku.

Na vrcholu Holubníku

Méně odvážní lyžaři se nyní mohou vrátit stejnou cestou zpět na lyžařskou magistrálu, dobrodružnější cesta pokračuje ze Sedla Holubníku na Černou horu, třetí nejvyšší vrchol české části Jizerských hor. Na jejím úbočí leží poslední dvě vyhlídky našeho výletu – a jsou to vyhlídky, kde možná najdete největší klid.

První z nich se jmenuje Čertův odpočinek, místo najdete na konci slepé žlutě značené odbočky a představuje jej obrovský kámen, od kterého se naskýtá omezený výhled na jih. Zatímco na lyžařské magistrále ležící vzdušnou čarou půl kilometru odtud panuje živý provoz, tady většinou najdete klid k rozjímání uprostřed zimní přírody.

Sněžné věžičky

Pokud se vám povede bezpečně sjet nový povalový chodník k nedalekému rozcestí Sněžné věžičky, můžete prozkoumat i nedaleké stejnojmenné skály. Toto místo voní divočinou a za vyšší sněhové pokrývky si tu budete připadat jako někde na Aljašce.

Návrat vede přes Rozmezí, oblíbený bufet Knajpa a dále úbočím Černého vrchu na Jizerku.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Nejlepší turistické destinace pro rok 2022: za exotikou i kousek za hranice

Premium Přes aktuální koronavirová omezení lidé neztrácejí chuť cestovat a pauzu si nedávají ani každoroční žebříčky hodnotící...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn na vlastní hrany. Jak se lyžuje v nejlepším českém středisku

Krkonošský Špindlerův Mlýn není potřeba představovat, nejedna anketa ho už v minulosti vyhodnotila jako nejlepší...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Špindlerův Mlýn na vlastní hrany. Jak se lyžuje v nejlepším českém středisku

Krkonošský Špindlerův Mlýn není potřeba představovat, nejedna anketa ho už v minulosti vyhodnotila jako nejlepší...

Skvělé lyžování v Rakousku. Mölltal je krásně přehledný a panoramatický

Rakouský ledovec Mölltaler Gletscher leží v Korutanech a je označován jako terasa Vysokých Taur, která nabídne...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Když hory mají styl. Prozkoumali jsme švýcarské středisko Davos Klosters

Davos Klosters je ukázkovým mixem všeho. Na jedné straně stojí ryze sportovní sjezdovky a moderní samoobslužné...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...