Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Tady budete jako na Aljašce. Na běžkách za skalními vyhlídkami Jizerek

Kdybychom měli jmenovat nejpopulárnější běžkařskou destinaci v České republice, Jizerské hory by jistě byly jedním z favoritů na čelní pozici žebříčku. Důvodů je několik – hustá síť běžkařských tratí, pravidelná údržba, příjemně zvlněný terén a také znovu obnovené lesy. A navíc tu najdete i krásné skalní vyhlídky.
Výhled z Holubníku. V pozadí je vidět Ještěd.

Výhled z Holubníku. V pozadí je vidět Ještěd. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Přes relativně malou rozlohu pohoří byste si na kompletní běžkařské poznání Jizerských hor měli vyhradit týden, celkem tu totiž mají běžkaři k dispozici téměř dvě stě kilometrů upravovaných tras tzv. Jizerské magistrály a dalších cca sto nabízejí přiléhající tratě na polském území u osady Jakuszyce.

Nabídka pro sportovní lyžaře je tedy velmi pestrá, zkrátka ale nepřijdou ani tuláci na lyžích, turisté nebo vyznavači nádherných panoramatických výhledů. Jizerské hory se totiž pyšní bezpočtem skalních vyhlídek, z nichž mnohé leží v těsné blízkosti lyžařských tratí. Na jiné se musíte vydat i mimo strojově projeté stopy nebo na čas běžky sundat.

Předkládáme vám okruh po nejhezčích skalních vyhlídkách Jizerských hor, který vám tyto hory otevře v celé jejich zimní kráse. Objet celý okruh za jeden den je fyzicky poměrně náročné, ale můžete si vybrat třeba jen část trasy nebo poznávání rozložit do více dní.

Při toulání mimo turistické trasy dávejte pozor na žluté cedulky označující klidovou oblast tetřívka obecného a nevstupujte do těchto míst. Více info o tetřívkovi najdete zde. Je třeba si také uvědomit, že dostupnost jednotlivých skalních vyhlídek bude záležet na množství sněhu a klimatických podmínkách. Rovněž šplhání na skály v lyžařských botách může být někdy nebezpečné, takže buďte opatrní!

Jelení stráň, Pytlácké kameny a Paličník

Začátek výletu leží v osadě Jizerka, na východní straně Jizerských hor. Tato izolovaná a nejvýše položená osada pohoří je východištěm mnoha lyžařských tras. Přímo nad Jizerkou se zvedá první skalní výhled, zvaný Jelení stráň, ke kterému vede strmější výstup po červené turistické značce. Pokud se tudy vydáte, čeká vás jeden z těžších úseků na trase, v jehož závěru budete možná muset sejmout vaše „ski“. Ovšem odměnou vám budou nádherné výhledy na osadu a mnoho jizerskohorských vrcholů.

Ranní běžkařská pohádka na Jizerce

Cesta odtud mírně klesá k jedné z nejkrásnějších skalních vyhlídek Jizerských hor, k Pytláckým kamenům. Mohutná skála leží sice níže než Jelení stráň, nabízí ale kruhový rozhled a jeden z nejhezčích pohledů na polskou stranu hor, včetně Velké jizerské louky. Výstup na skálu není úplně snadný, cesta je místy jištěná ocelovými kramlemi a vrcholová plošina nemá žádné zábradlí.

Cesta následně přejede zasněžené rašeliniště Černá jezírka a vyvede vás na významnou turistickou křižovatku Předěl. Jedna z nejkrásnějších vyhlídek Jizerských hor, Paličník, je odtud nedaleko a byla by škoda se sem nevydat.

Jelení stráň. Odměnou za námahu vám budou nádherné výhledy na osadu Jizerka a mnoho jizerskohorských vrcholů.

Skalní výhled Paličník sice patří k těm níže položeným vyhlídkám (jeho nadmořská výška je 944 m), zcela ale dominuje svou vzdušností a relativním převýšením. Skála opatřená mohutným křížem, stupy a zábradlím se tyčí na vrcholu strmé stěny, úctyhodných 500 metrů nad střechami domů v Hejnicích.

Jizera a Polední kameny

Lyžařská trasa pokračuje z Předělu po upravovaných stopách na Smědavu a odtud stoupá po Jizerské magistrále úbočím hory Jizera. Tato druhá nejvyšší hora české části Jizerských hor je dalším báječným rozhledovým bodem. Kilometr dlouhá žlutě značená cesta k vrcholové skále vede po letní pěší trase, která je v zimě na lyžích nesjízdná a často těžko schůdná. Za námahu vás ale čeká kruhový rozhled na celé Jizerské hory a za dobré viditelnosti budete moci obdivovat i vzdálené Krkonoše.

Vrcholová skála na hoře Jizera

Za příznivých sněhových podmínek lze ze Štolpišské silnice odbočit u prameniště Bílé Smědé na žlutou značku a po ní pokračovat sedlem pod Smědavskou horou na rozcestí Smědavská hora – silnice. Tento úsek vás provede po malebné pěšině bez davů lyžařů a kolem přírodní památky Vlčí louka. Od rozcestí je to kilometr k dalším vyhlídkovým skalám, zvaným Polední kameny, o kus dále pak leží další vyhlídka Frýdlantské cimbuří.

Holubník, Čertův odpočinek a Sněžné věžičky

Před sebou nyní máte poslední kupu skalních vyhlídek v centrální části Jizerských hor. Tzv. Pavlova cesta vás přivede na hlavní běžkařskou magistrálu, po které ale náš okruh pokračuje jen necelý kilometr k rozcestí Na Žďárku. Tady opustíte běžkařskou dálnici a dáte se lesní cestou, která stoupá kolem pomníčku Bílá smrt do Sedla Holubníku.

Samotný vrchol Holubníku už není daleko, vede k němu příjemný úsek s mírným stoupáním, který bývá v zimě hojně prošlapán běžkaři i pěšími turisty. Ze skály se otevírá jeden z nejkomplexnějších výhledů na Jizerské hory, dobře odtud uvidíte jejich západní část i blízké Ptačí kupy – další skalní vyhlídku.

Na vrcholu Holubníku

Méně odvážní lyžaři se nyní mohou vrátit stejnou cestou zpět na lyžařskou magistrálu, dobrodružnější cesta pokračuje ze Sedla Holubníku na Černou horu, třetí nejvyšší vrchol české části Jizerských hor. Na jejím úbočí leží poslední dvě vyhlídky našeho výletu – a jsou to vyhlídky, kde možná najdete největší klid.

První z nich se jmenuje Čertův odpočinek, místo najdete na konci slepé žlutě značené odbočky a představuje jej obrovský kámen, od kterého se naskýtá omezený výhled na jih. Zatímco na lyžařské magistrále ležící vzdušnou čarou půl kilometru odtud panuje živý provoz, tady většinou najdete klid k rozjímání uprostřed zimní přírody.

Sněžné věžičky

Pokud se vám povede bezpečně sjet nový povalový chodník k nedalekému rozcestí Sněžné věžičky, můžete prozkoumat i nedaleké stejnojmenné skály. Toto místo voní divočinou a za vyšší sněhové pokrývky si tu budete připadat jako někde na Aljašce.

Návrat vede přes Rozmezí, oblíbený bufet Knajpa a dále úbočím Černého vrchu na Jizerku.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Chorvatské město nechalo vytesat kamenný Mercedes. Připomíná ekonomické migranty

17. února 2024  9:06

Město Imotski na jihu Chorvatska nechalo vytesat kamennou repliku vozu Mercedes-Benz Minika na...

OBRAZEM: Krásné ženy, ale často mají penis. Líbí se vám thajští ladyboys?

24. února 2024

Jsou velmi krásné, svůdné a umí si říct o pozornost, někdy až agresivně. Pokud se k vám v Thajsku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžaři ve Francii hledají sníh a míří stále výš. Alpe d'Huez je v problémech

20. února 2024  14:43

Dopravní zácpy, dlouhé čekání na lanovky i v restauracích. Lyžařů, kteří míří do francouzských...

Čeština všude kolem nás. Italská Paganella nabízí úchvatné lyžování

20. února 2024

Čeština by tady mohla být dalším úředním jazykem. V lyžařském středisku Paganella tvoří našinci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžování zdražilo za 20 let o sto procent. Kde hledat nejlevnější střediska?

23. února 2024

Zimní sporty nikdy nepatřily k těm úplně laciným. V posledních letech se ovšem prodražují až nad...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Krásné ženy, ale často mají penis. Líbí se vám thajští ladyboys?

24. února 2024

Jsou velmi krásné, svůdné a umí si říct o pozornost, někdy až agresivně. Pokud se k vám v Thajsku...

Lyžování zdražilo za 20 let o sto procent. Kde hledat nejlevnější střediska?

23. února 2024

Zimní sporty nikdy nepatřily k těm úplně laciným. V posledních letech se ovšem prodražují až nad...

Český výletník: Vynález je to čerchmantský. Po stopách filmu Krakonoš a lyžníci

23. února 2024

Mám „úchylku“ na film Krakonoš a lyžníci, který se odehrává v zimě na konci 19. století. Ve sněžné...

OBRAZEM: Deset nejdelších pláží světa. Jejich konce nedohlédnete

22. února 2024

K pobytu na nekonečně dlouhých plážích vás vybízejí katalogy cestovek. Mají ale pravdu? Ty skutečně...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...