Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Lyžařova jistota: milovaný Tux nás překvapuje i po několika návštěvách

Pojedem, nepojedem… Chystat se do Rakouska na lyže bylo letos v listopadu o nervy. Nakonec jsme to stihli tak tak. Pár dní po našem návratu se země kvůli covidu kompletně zavřela. Nám však zůstaly vzpomínky nejen na měkoučký prašan, výborné jídlo a panoramata, jež se nemůžou okoukat, ale především na mimořádné zážitky. A pozor – Hintertuxer Gletscher už je zase otevřený.

Miluvaný Tux | foto: Martin Čapek

Je listopadové pondělní ráno. Po dvou letech lyžařského půstu se blížíme k lanovkám. Navíc k takovému fenoménu, jakým je ledovec Hintertux na samém konci jednoho z nejkomplexnějších rakouských sportovních regionů, tyrolského Zillertalu.

Mimochodem: zillertalských 542 kilometrů sjezdovek mám ráda. Vlastně je mám hodně ráda, protože protínají skrz naskrz nejširší vedlejší údolí táhnoucí se od řeky Inn na jih a člověk může podle počasí, ročního období i momentální nálady jezdit prakticky kdekoli a na čemkoli. Samozřejmě – na podzim ještě není všechno v provozu, ale už ten pocit, že si můžete někde zajezdit na prašanu, je skvělý.

Celkem svižně projíždíme Mayrhofenem, posledním větším městečkem, kde si nakonec děláme základnu. Původní chvilkový nápad na zimní kempování ve wohnmobilu čili obytňáku dole na parkovišti u lanovky ustoupil pohodlnosti. Přece jen se třemi dětmi je po lyžování mokré veteše dost a sušit všechnu na prostoru dva krát čtyři metry, to rádi oželíme.

Pohled z ledovcového lyžařského areálu Hintertux na údolí Zillertal. Z inverze vystoupáte do jiného světa.

Proto dáváme přednost komfortu apartmánu v alpském stylu: wellness, velká terasa s výhledem na ledovec a sklenka Glühweinu, tedy svařeného vína, je také princip.

V autě jako doma

A tak opouštíme Mayrhofen v ranních hodinách a vyjíždíme po klikaté silničce s nezvyklým označením L6. Údolí se během půl kilometru smrskává do miniaturního tvaru. Jako by člověk s každou serpentinou stoupal do jiného světa.

Z inverzních 630 metrů nad mořem se točíme v prudkých obratech podél potoku Tuxerbach přes Finkenberg, Vorderlanersbach, Tux, Juns až do Hintertuxu.

Pohled z ledovcového lyžařského areálu Hintertux na údolí Zillertal. Z inverze vystoupáte do jiného světa.

Na silnicích je jen poprašek, ale i tak je náhon na všechna čtyři kola výhodou. Nullgradgrenze, neboli hranice, od které padá sníh, je dneska poměrně vysoko, ale v horách řidič nikdy neví. Proto máme s sebou prostorný Volkswagen T6 Multivan 2.0 TDI 4×4. Přiznávám, pro toto auto jsme sněhové řetězy ani nebrali.

A pak jsme najednou tu. Děti jásají a (do)oblékání znovu prověří schopnosti multivanu. Kufr slouží nejen jako úložný prostor, ale i lavice na sezení, ratolesti se pohodlně přezouvají uvnitř, kde mají od předních sedadel komfortní rozestupy.

Nástupní stanice ledovcového areálu Hintertuxer Gletscher je od nás asi tak čtyři řady zaparkovaných aut. Pro děti v přezkáčích výhoda, pro rodiče s nákladem lyží dvojitá.

V nitru ledovcové trhliny

Na Tuxu, jak mu Češi podomácku říkají, se lyžuje 365 dnů v roce. Je to jediný celoročně zprovozněný areál v Rakousku. Už jsme ho zažili v květnovém vedru i říjnovém babím létě, v prosincové vlhké mlze, za vichru, ale i za dokonalých podmínek s půlmetrovým prašanem, takže nás teoreticky nemá čím překvapit.

Hintertux je ledovcový lyžařský areál na konci tyrolského údolí Zillertal, které je prošpikováno „pistami“ jak maso na svíčkovou.

Jenže tentokrát si hodláme uďobnout více než jen perfektní lyžování a tradiční výjezd Gletscherbusy. Systém na sebe navazujících kabinových lanovek je pro mě z pohledu kapacity skousnutelný, velké „dobytčáky“, jaké jsou ve francouzských lyžařských střediscích či ve švýcarském Zermattu, to vážně nejsou.

Celé to končí na Gefrorene Wand. Uf, 3 250 metrů nad mořem je tu. A všichni to musíme zpočátku rozdýchávat, protože je to pěkná výška a samo zdolání kovového schodiště na vyhlídkovou terasu se zdá prvních pár minut jak výstup na osmitisícovku.

A pak už nás čeká Paulo. Vypadá jako opravdový horal, jenže je to spíš namixovaný Evropan, jenž se naučil dobře svoje řemeslo. Naučil se žít v ledovcové trhlině pod Gefrorene Wand, kam teď vodí turisty.

Natur Eis Palast je největším překvapením po dvanácti letech, kdy jsme na Tuxu byli naposledy. Prohlídka trvá místo plánované hodiny více než dvojnásobek, z ledového paláce vylézáme „vyflusaní“, ale okouzlení.

Z inverze vyjedeme rovnou do sluneční lyžařské lázně.

Potom už se jde lyžovat, protože sjezd z více než tří tisíc metrů nad mořem za ideálního počasí je v podání Hintertuxu hodně vymazlená záležitost. Lyžařská instruktorka neboli hezky po německy Skilehrerin se ujímá dětí a ty dělají přesně to, co po nich Imke chce a co by se rodičům nikdy nepodařilo.

A sjíždějí s přehledem o šest set výškových metrů níže na Tuxer Fernerhaus a my máme co dělat, abychom s nimi udrželi krok.

Ze života lanovek

A je tu další den a na Tuxer Fernerhaus čeká Konstantin. Podívat se do zákulisí lanovkového divadla je možnost, která se neodmítá. Prolézáme sklepními prostory a ani nám nepřipadá divné, že se vlastně pohybujeme v nitru skály. Děti baví „nemocnice“ pro kabinky, tedy dílna, kde se pravidelně opravují a prohlížejí jednotlivé kabiny a jejich součásti.

Výstupní stanice lanovky na Gefrorene Wand

„Každý rok provedeme kompletní revizi závěsných zařízení u třetiny kabin, během tří let projdou všechny gondoly zevrubným servisem. A pak začínáme opět od začátku,“ říká Konstantin.

Je tu také „garáž“, kam se schovávají kabinky na noc nebo na léto, pokud nejsou nasazené. V tak velké garáži jsme tedy ještě nebyli! Konstantin nám ukazuje agregáty, které pohánějí obrovská lana, chvilku sedíme v rolbě a najednou vyroluje vrata do skutečné garáže, posadí mě za sebe a po pistách vyrážíme na zdejší div – Gletscherbus 3, nejvýše položenou dvoulanovou cirkulující kabinovou lanovku na světě. Sice tomu nerozumím, je to technika, že… ale vypadá to monumentálně.

Nejlepší snídaně na světě

Příští ráno se na Tuxer Fernerhaus sháníme po něčem k snědku. Útulná kabinová lanovka s vyhřívanými sedadly zastavuje v mezistanici a během mžiku se proměňuje v nesmírně zajímavou restauraci.

A je tu příští ráno a my se na Tuxer Fernerhaus sháníme po něčem k snědku. Ano,...

A my jezdíme nahoru a dolů pod Gefrorene Wand a přitom ochutnáváme tyrolské jogurty, místní salámy i sýry, domácí mléko, skvělé houstičky i horkou čokoládu, ve které stojí lžička, jak je mléko tučné.

A původní plán, že uděláme jen dvě „rundy“, bere za své, protože při takovém počasí, kdy se okolní třítisícovky doslova cpou do foťáku, se snídá jedna báseň.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Je to z Česka jedno z nejrychleji dosažitelných ledovcových údolí. Z Prahy ujedete přibližně 550 kilometrů, z velké části po dálnici. Trasa Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Rosenheim, Kufstein, dálnice A12, sjezd číslo 39.

Desetidenní dálniční známka v Rakousku vyjde na 9,60 eura (245 Kč). Můžete ji zakoupit na shop.asfinag.at.

Mnichovu se vyhněte v dopravních špičkách, probíhající dálniční opravy vás mohou zdržet.

Za kolik tankujete
Benzin 1,51 €/l
Nafta 1,49 €/l
orientační ceny v oblasti Innsbrucku, 1 euro = 25,42 Kč, (kurz ČNB střed)

Skipasy (1denní 4denní)
Dospělý: 59,50 eura,  214 eur (1 505 Kč, 5 420 Kč)
Dítě: 26,50 eura, 96,50 eura (670 Kč, 2 440 Kč)
Děti narozené po 1. lednu 2016 jezdí zdarma.

Web:
www.hintertuxergletscher.at
www.zillertal.at
www.natureispalast.info
www.apartments-edenlehen.com

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Nejlepší turistické destinace pro rok 2022: za exotikou i kousek za hranice

Premium Přes aktuální koronavirová omezení lidé neztrácejí chuť cestovat a pauzu si nedávají ani každoroční žebříčky hodnotící...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn na vlastní hrany. Jak se lyžuje v nejlepším českém středisku

Krkonošský Špindlerův Mlýn není potřeba představovat, nejedna anketa ho už v minulosti vyhodnotila jako nejlepší...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Špindlerův Mlýn na vlastní hrany. Jak se lyžuje v nejlepším českém středisku

Krkonošský Špindlerův Mlýn není potřeba představovat, nejedna anketa ho už v minulosti vyhodnotila jako nejlepší...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Lyžařova jistota: milovaný Tux nás překvapuje i po několika návštěvách

Pojedem, nepojedem… Chystat se do Rakouska na lyže bylo letos v listopadu o nervy. Nakonec jsme to stihli tak tak. Pár...

Ráj pro sjezdaře i běžkaře. Lyžaři z Česka italské Trentino milují

Pokud si chcete opravdu jedinečně zalyžovat, nečekat ve frontě na lanovku víc než deset sekund a řítit se upravenými...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...