Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skvělé lyžování v Rakousku. Mölltal je krásně přehledný a panoramatický

Rakouský ledovec Mölltaler Gletscher leží v Korutanech a je označován jako terasa Vysokých Taur, která nabídne neokoukatelná alpská panoramata. Mölltal se řadí sice spíš mezi menší ledovce, ale zato může nabídnout sportovně laděné sjezdovky, které se vyznačují opravdu velmi pěknou šířkou a přehledností.

Vláček, kabinková lanovka a následně šestisedačková lanovka tu lyžaře vyvážejí na nejvyšší bod střediska, tedy na vrchol Schareck (3 122 m), odkud se po přehledném bezlesém svahu spouští typické alpské dálnice. Díky této nadmořské výšce tu můžete počítat s jistotou sněhu, a to dokonce celoročně.

Dominantní tratí ze Scharecku je sjezdovka číslo 2, která je sice značená modře, žádné lážo plážo obloučkování tu ovšem nečekejte, protože pista je pocitově spíš červená a hned v její horní pasáži naberete pěkné „kule“! Sjezdovka je však nadstandardně široká, takže se tu dá pokládat do pěkně táhlých oblouků a lyže můžete na hranách podržet o trochu déle, abyste si mohli vychutnat dostatečný prostor na sjezdovce.

Výhled z vrcholu Schareck

Tato sjezdovka nemá po celé délce žádné zatáčky ani terénní vlny, její sklon je prakticky konstantní, vyjma spodní části, kde se trať malinko narovnává, takže jde o rozlehlé carvingové prostranství.

Zkrátka nahoře udáte tempo a pokud máte dostatečnou kondici, udržíte se v rytmických obloucích bez jakéhokoli vyrušení až do konce. Vedlejší červená sjezdovka byla v době naší návštěvy věnovaná tréninku lyžařských reprezentací z různých koutů Evropy.

Modrá sjezdovka č.2

Na ledovci najdete i strmé černé sjezdovky, z nichž se nám nejvíc líbila černá pista č. 8, která je široká, přehledná a po prudkém padáku se rovná do příjemné modré, takže máte dostatek času plynule uklidnit rychlost a připravit se na brzdění u nástupu dvousedačkové lanovky. Takovéto dojezdy v podobě přistávací dráhy na letišti by snad měly být povinné pro všechny černé.

Co se týká obtížnosti sjezdovek, je Mölltal příjemně všestranným ledovcem, takže kromě černých a červených sportovních tratí se tu projedete i po pozvolných modrých. Takovou naší „oddechovkou“ se stala červená (pocitově však pro změnu modrá) sjezdovka č. 9, která se po sportovním padáku zalamuje doleva a zvolní na svém tempu, takže se stačí jen převažovat zprava doleva bez velké námahy. Výhled na vodní hladinu nádrže tvoří příznačnou kulisu k téhle pistě.

Červená sjezdovka č. 9 a pohled na přehradu Hochwurtenspeicher

Hlavní restaurací je tu velká samoobslužná restaurace Eissee (2 800 m) u výstupu kabinkové lanovky, která zároveň nabídne i kavárnu a prosluněnou terasu s výhledem na hory. Vybrat si můžete z klasických jídel, jako je guláš, špagety, kuřecí nugetky, germknödl nebo kaiseschmarren, tedy sladký trhanec. Na výběr tu je i z nejrůznějších dortíků, které dobře chutnají, a ještě jsou v kombinaci s alpským výhledem také velmi „instagram-friendly“.

Drobné občerstvení s domácími bagetami, toastem, preclíkem nebo pizzou najdete také u nástupu kabinkové lanovky v kulatém après-ski stanu, kde se dá posedět vevnitř i venku. Pro dámy se tu podává ta nejjemnější hruškovice s hruštičkou. Výhodou je, že odtud se dolů dostanete už pohodlně vláčkem.

Posezení u Europa baru

Co se týká covidových opatření, platí v Rakousku stejně jako v Česku 2G, tedy zakoupit skipas a lyžovat lze, jen pokud se prokážete očkovacím certifikátem nebo potvrzením o prodělání nemoci za posledního půl roku. Pro větší bezpečnost jsou vnitřní prostory jako vlak a lanovky pravidelně dezinfikovány a také různě po středisku jsou rozmístěné dezinfekce pro vaši potřebu. Do kabinky můžete maximálně po čtyřech a maximální kapacita je stanovena i pro vlak, pro nástupiště na kabinku i pro samoobslužnou část restaurace. Do vnitřních prostor je povinná rouška či respirátor, případně nákrčník z nanomateriálu.

Mölltal spadá do Tatra Mountain Resortu, takže tu můžete uplatnit Chytrou sezonku Premium, která dále platí i do Špindlerova Mlýna, Tatranské Lomnice, na Štrbské pleso, Jasnou, na Starý Smokovec, do polského Szczyrku a také na vedlejší rakouský Ankogel.

Samoobslužná restaurace Eissee s venkovní terasou (2 800 m)

O frontu méně budete mít, pokud využijete systém gopass a zakoupíte si skipas dopředu online, takže z parkoviště se můžete vydat rovnou vzhůru na manšestr. Skipas online nakoupíte zde.

Ubytovaní jsme byli v hotelu Flattacherhof v malém městečku Flattach jen 10 minut jízdy autem od ledovce. Hotel zahrnuje poměrně velké a nadstandardně vybavené fitko, takže je vhodný i pro sportovní týmy, a nechybí tu ani sauny s bazénem.

Mölltal v kostce:

Vzdálenost z Prahy: 6 hod 25 min
Celodenní skipas dospělí: 50 eur (1 255 Kč)
Celodenní skipas mládež: 38,50 eura (970 Kč)
Celodenní skipas děti: 26,50 eura (665 Kč)
Celodenní skipas senioři: 46 eur (1 155 Kč)
Provozní doba střediska: 8:00 – 16:30
Webové stránky střediska: www.moelltaler-gletscher.at
Ubytování: www.flattacherhof.at

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  22.7 9:45

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvyšší jihokorejskou horu ničí polévka. Park vyhlásil ramenu boj

Je působivou štítovou sopkou, v kráteru na jejím vrcholku se rozprostírá jezero s poetickým názvem „Místo, kam chodí pít bílí jeleni“. Jenže nejvyšší jihokorejská hora Halla-san bojuje s docela...

17. července 2024

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Cenné sbírky i posvátné místo. Objevte neznámé památky Lichtenštejnů

Dědictví Lichtenštejnů v českých zemích není jen Lednicko-valtický areál, chráněný UNESCO. Vydejte se s námi na letní putování po méně známých památkách knížecího rodu.

23. července 2024

Poloostrov s vůní oliv. Řecký Peloponés je centrem antiky i olympiády

Premium

Je rájem pro milovníky přírody, pláží, ale zvlášť historie. Nejslavnější antické památky tu máte jako na dlani. Tedy na čtyřprsté dlani – právě tak totiž poloostrov Peloponés v nejjižnější části...

22. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  22.7 9:45

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...