Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Ráj pro sjezdaře i běžkaře. Lyžaři z Česka italské Trentino milují

Pokud si chcete opravdu jedinečně zalyžovat, nečekat ve frontě na lanovku víc než deset sekund a řítit se upravenými sjezdovkami z alpských vrchů dolů, zajeďte si do italského Trentina. Cítit se tu budete skoro jako doma.

Ono to sice není v současnosti s koronavirovou pandemií tak jednoduché, podmínky a restrikce se mění každou chvíli. A dá se jen odhadovat, kam situaci posune nastupující varianta omikron. Platná opatření, která momentálně v Itálii panují, najdete v boxu na konci článku.

Řeklo by se, že jsou jižní evropské státy, jako je zrovna Itálie, více nezodpovědné, než ty severněji položené. Ale není to vůbec pravda, alespoň v severní Itálii ne. Roušky a respirátory jsou ve vnitřních prostorech samozřejmé. Všude tu po mně chtěli vidět platný covid pas:  hned na začátku u prodeje skipasů, v restauracích ve městě, ale i nahoře na sjezdovce u občerstvení. A samozřejmě i na hotelu a na letišti v Bergamu.

Když je v Dolomitech hezké počasí, zůstal by tu člověk nejraději snad až do jara.

Dá se však předpokládat, že většina českých návštěvníků přijede automobilem. Soudím tak podle toho, že asi tak polovina aut na parkovištích v Cavalese a okolí měla české registrační značky. O další polovinu se pak dělili domácí Italové, Poláci, Slováci a nezapomínejme na Němce. Ti tady mají dokonce svoje oblíbené středisko. Oberreggen je však v okolí jediné místo, kde slyšíte častěji němčinu než češtinu. Jinak tu čeština patří k nejčastěji používaných jazykům, dokonce i kluci pracující v půjčovně lyží nad sjezdovkou v Alpe Cermis byli Češi.

Většina návštěvníků přijíždí autem

Většina lyžařů se do italských Dolomit vydává vlastním automobilem. Cesta z Prahy do Cavalese, přes Mnichov a Insbruck je 680 kilometrů dlouhá, z pětadevadesáti procent po kvalitních německých, rakouských a italských dálnicích.

Val di Fiamme, to je 120 kilometrů sjezdovek.

Jen pro porovnání, do Liptovského Mikuláše pod Nízkými Tatrami je to z Prahy přes Brno, Zlín a Povážskou Bystrici o 180 kilometrů blíž, jenže se zase musíte vydat po zrádnější D1. A bůhví, jak ta její současná dokončená rekonstrukce vydrží dlouho. Cestovní kanceláře nabízejí také možnost přijet do Trentina zájezdovým autobusem.

Všechno začíná v Cavalese

Horské městečko Cavalese má mimo sezonu přibližně 4 000 stálých obyvatel, ale v zimní sezoně se všechny hotely zaplní turisty a lyžaři. Jde však nejen o lyžařské středisko, ale také o kulturní a historické jádro zdejšího kraje.

Právě těmito místy vede tradiční lednový dálkový běh Marcialonga.

Kdybyste to náhodou nevěděli, právě v městečku Cavalese je každým rokem od začátku sedmdesátých let minulého století cíl slavného dálkového běžeckého závodu Marcialonga. Z toho samozřejmě plyne, že je zdejší krajina vhodná nejen pro sjezdaře, ale i pro běžkaře.

Lyžování jako v pohádce

Slýchal jsem to roky od zkušenějších lyžařů. Žádná sjezdovka v České republice, a že jich tady také máme, se nemůže rovnat alpskému lyžování. Jenom v údolí Val di Fiemme najdete dohromady více než 100 kilometrů sjezdovek. A klasické vleky, jak jsme je léta znali z našich strání, tedy kotvy nebo pomy, byste tu hledali marně. „Dohromady tady je 120 kilometrů sjezdovek a 42 lanovek a vleků. Všechny jsou poměrně nové a poměrně rychlé,“ upřesnil místní lyžařský instruktor Livio Gabrielli.

Nahoru z Cavalese směrem k Alpe Cermis vyjedete navazujícími pohodlnými kabinovými lanovkami. Po dojetí po neskutečně kvalitně upravovaných sjezdovkách se ani nestačíte vydýchat a už jedete sedačkovou lanovkou znovu nahoru. A pak znovu několik kilometrů dolů, dokud vám síly stačí.

Lyžařský ráj v italském Trentinu

Musíte si jen vybrat správnou sjezdovku. Všechny jsou ale každý den znovu upravované, bez jediného hrbolu. Navíc jsou všechna otevřená nebo jinak nebezpečná místa na krajích sjezdovek důsledně zakrytá ochrannými sítěmi.

Středisko Pampeago nemá chybu

Jen několik kilometrů od základního tábora Cavalese leží středisko Pampeago. Sedačkovou lanovkou se dostanete nahoru a pak už je jen na vás, po které ze sjezdovek se vydáte.

Hodiny a hodiny můžete jezdit různými cestami, na kterých se mimochodem koná i světový nebo evropský pohár ve sjezdovém lyžování, až se dostanete k dost vzdálenému Obereggenu. Odtud zase soustavou navazujících lanovek a sjezdovek až zpátky k autu, zaparkovanému přímo pod lanovkou v Pampeagu.

Může se hodit

Protipandemická opatření
V této chvíli je to tak, že se český občan může vrátit domů bez jakýchkoliv problémů, jen musí po návratu z cesty delší než 12 hodin vyplnit předepsaný formulář, který najde na internetu (https://plf.uzis.cz/).

Při cestě do Itálie jsou pravidla poněkud složitější. Od 16. 12. 2021 do 31. 3. 2022 je potřeba splnit dvě podmínky, předložit EU certifikát, v digitální nebo papírové podobě, o provedení testu (antigenní test ne starší 24 hodin nebo PCR test ne starší 48 hodin), o ukončeném očkování, či zotavení z prodělané nemoci, a potom ještě vyplnit digitální elektronický formulář. Očkovaní nemusí do karantény, neočkované čeká karanténa pětidenní. Test musí mít i děti od šesti do dovršení osmnácti let. V Itálii pak děti do dvanácti let nemusí pro služby předkládat test nebo potvrzení o očkování či prodělané nemoci.

Ceny skipasů pro sezonu 2021/2022
Skipas Val di Fiemme – Obereggen platí v celém okolí,v Alpe Cermis přímo nad Cavalese, ale i ve středisku Ski Center Latemar (Obereggen – Pampeago – Predazzo). Ale také Bellamonte - Alpe Lusia, Lavazè, Passo Oclini a Passo Rolle.

Celodenní skipas na vánoční termín (od 23. 12 do 8. 1.) stojí 1 680 Kč na den (kurz 1 euro = 25,10 Kč), od 9. ledna potom 1 500 Kč. Dítě, narozené po 27. listopadu 2013 za doprovodu dospělé osoby jezdí bezplatně. Můžete si ale koupit i půldenní skipas od dvanácti hodin, pro dospělého za 1 000 Kč, pro seniora narozeného před 27. listopadem 1956 za 880 Kč a juniora narozeného po 27. listopadu 2005 za 630 Kč. Děti do osmi let potom jezdí opět zdarma.

Jen raději ještě jedno upozornění: bez ověření covid pasem vám v této sezóně skipas neprodají a budete muset nejspíš šlapat nahoru pěšky.

Když budete do Trentina jezdit pravidelně, existuje ještě jedna možnost, ale ta se znovu vrátí až příští rok. Pokud jste si totiž do 24. prosince rezervovali celosezónní skipas, bude vás stát 12 800 Kč a lyžuje se tu až do května. 

Od 6. prosince 2021 do 15. ledna 2022 je také nutné mít EU certifikát o provedeném očkování nebo vyléčení, a to pro všechny společenské a kulturní aktivity, sportovní soutěže, vstupy do muzeí, restaurací, bazénů, na diskotéky a stadiony i do veřejné dopravy. Tato opatření momentálně platí ve všech italských regionech. A pozor, opatření se kontroluje, pokuta, pokud návštěvník nesplní požadované podmínky, se v přepočtu na koruny pohybuje v rozmezí 10 000 až 25 000 Kč.

Pojišťovny mají v současnosti také povinnost nabízet v rámci cestovního pojištění i léčebné výlohy v souvislosti s onemocněním nákazou covid – 19 pro země, které ministerstvo zahraničí označuje za rizikové nebo vysoce rizikové, tedy i pro Itálii.

Autor:
  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Nádherné pláže, hory, památky. Kam na dovolenou v Evropě ještě před sezonou

Méně lidí, trochu nižší ceny a ve Středomoří ještě snesitelné teploty. Dovolená před začátkem sezony má zkrátka své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budoucnost elektrokol: lepší ovládání a design. Jak to je s omezením výkonu?

Premium Kde je budoucnost elektrokol? Týden testů na iDNES.cz ukázal na základní trendy. Výrobci se snaží zvyšovat maximální...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na lyže Rhétskou dráhou. Zima ve Švýcarsku je opravdu jiný level

Se švýcarskými horami a lyžováním jdou skoro ruku v ruce také typicky červené vláčky, které v kantonu Graubünden...

Pohodové běžky na Vysočině. Parádní stopy hledejte u Nového Města na Moravě

První lyže na Novoměstsku prý nasadil fryšavský lesník Rudolf Gabessam roku 1891, tedy rok předtím, než je dovezl hrabě...

Pět lyžařských středisek v Rakousku, kde si skvěle prodloužíte sezonu

Premium Ještě je čas. Ještě pořád nemusíte dávat lyže a snowboardy do skříní a garáží. Nabízíme vám několik tipů na skvělá...

Lyžování pod dohledem Pradědu. V Přemyslově trénoval i Ondřej Bank

Skiareál Přemyslov patří mezi menší jesenická střediska, pozornost si ovšem získává jak náročnou černou sjezdovkou, tak...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....