Zillertalské údolí se pyšní mnoha superlativy. Tato z Česka dobře dostupná oblast nabízí celkem 542 kilometrů upravených sjezdovek v rozmezí od 630 do 3 250 nadmořských metrů, 180 lanovek a vleků, 11 zážitkových tras a osm snowparků. Nikoliv nadarmo se Zillertal pyšní přívlastkem největšího lyžařského údolí na světě.
Lyžování naplno, popíjení s omezeními
Byli jsme zvědavi, jak se ve středisku projeví aktuální proticovidová pravidla i celková nálada po předchozí smutné sezoně. Na rozdíl od Česka měla v Rakousku loni v zimě lyžařská střediska otevřeno, nicméně nebylo možné se ubytovat a zavřené byly rovněž všechny restaurace. Lanovky ovšem loni jezdily v omezeném režimu a upravovaly se jen některé sjezdovky.
Letos to v Zillertalu před Vánoci vypadalo téměř normálně a kromě cedulek s proticovidovými pravidly a respirátory na obličejích lyžařů bychom nic nepoznali. Uzavřené jsou pouze apres-ski bary, takže milovníci hlučné hudby a veselí na barových židličkách mají nyní tak trochu smůlu.
Tento fakt však těm, kteří do Rakouska přijeli za lyžováním, nemusí vadit. Dle informací místních je předvánoční obsazenost hotelů a hustota lyžařů na sjezdovkách srovnatelná s normálními roky. Zaznamenali ovšem zřetelný pokles návštěvníků z Ruska a Velké Británie.
Pro lidi starší 12 let platí na svahu, v restauracích, hotelech a podobně pravidlo „2-G“, tedy nutnost očkování nebo prodělané nemoci. Covid certifikáty se kontrolují při nákupu skipasů, poté už po nás za čtyři dny nikdo QR kód nepožadoval. Nošení respirátorů se vyžaduje v uzavřených prostorech, v praxi jde tedy o vnitřní prostory restaurací, skibusy, nástupní terminály na gondoly a uvnitř gondol. Ve frontě u lanovek, které jsou pod širým nebem, respirátory téměř nikdo nenosí a obsluha je nevyžaduje.
Podobné opatření se dodržují v hotelích. Hosté potvrzují očkování nebo prodělaný covid, respirátory se nosí ve společných prostorech. Bufetové snídaně, bazény, sauny i jiné služby fungují víceméně standardním způsobem.
Zillertalské rekordy
Pokud chcete Zillertal prolyžovat kompletně, budete si muset vyhradit alespoň čtyři dny.
Jak vypadá Zillertal v létě? Nabízí skvělé treky i kupu adrenalinu |
V 50 kilometrů dlouhém údolí si totiž vystačíte s jedním skipasem a přitom tu najdete čtyři dobře propojená střediska: Hochzillertal–Hochfügen/Spieljoch, Zillertal Arena, Mayrhofen Bergbahnen a na konci údolí Zillertal 3000 včetně ledovce Hintertux.
Lyžařské radovánky jsou v Zillertalu garantovány, neboť naprostá většina všech svahů má umělé zasněžování. Milovníci rekordů tu najdou mimo jiné sjezdovku s největším vertikálním rozdílem v Rakousku. Z vrcholu Übergangsjoch do údolí překonáte výškový rozdíl 1 930 metrů a ujedete deset kilometrů. Dalším rekordmanem je nejstrmější upravovaný svah v Rakousku, sjezdovka „Harakiri“ má maximální sklon 78 procent.
Na své si tu ale přijdou i vyznavači klidnějších aktivit. V údolí upravují 125 kilometrů běžkařských tratí, nachází se zde devět kluzišť a šest ledových ploch na curling. Rodiny s malými dětmi jistě ocení 25 lyžařských škol, 28 dětských vleků, 14 sáňkařských tratí nebo 460 kilometrů zimních pěších tras. V případě špatného počasí pak můžete zajít například do tří muzeí, využít dva bazény, krytou lezeckou stěnu nebo dvě vnitřní golfová hřiště. Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet lezení na ledopádu, gurmáni zase špičkové gourmet restaurace.
Kde se nejlépe lyžuje?
Pokud pomineme ledovec Hintertux, nabízí oblast Zillertalského údolí tři kompaktní střediska, vzájemně propojená skibusy nebo vlakem. Těžko říci, která z těchto podoblastí je nejlepší, v každé najdete sjezdovky všech obtížností, moderní lanovky a samozřejmě i pestrý výběr horských restaurací.
Úplně nejníže v údolí, necelých 20 kilometrů od dálničního sjezdu, se rozkládá středisko Hochzillertal – Hochfügen – Spieljoch. Výhoda snadné dostupnosti se může zejména o víkendech změnit v drobnou nevýhodu, protože sem míří většina jednodenních lyžařů, a ráno tak na nástupních stanicích může být docela plno. Nástupní stanice v Kaltenbachu obsluhuje dvě paralelní kabinové lanovky, které lyžaře vyvážejí více než kilometr nad údolí.
Na severovýchodním svahu nad Kaltenbachem najdete největší síť sjezdovek všech obtížností. Pokud se však vydáte dál, přehoupnete se přes dva vrcholy na svahy přímo nad Hochfügenem. Do sevřeného údolí tu padají z obou stran dlouhé svahy obsluhované kabinovými lanovkami. Tady se vyřádí sportovnější lyžaři a najdete tu také jednu z nejlepších freeridových oblastí v Zillertalu. Klidnější Spieljoch je vhodný pro začátečníky nebo rodiny s menšími dětmi.
Další skiarena se rozprostírá kolem městečka Mayrhofen a nese název Mountopolis. Největší a zdaleka nejpopulárnější oblastí je zde Penken - Rastkogel - Eggalm, kam se z údolí dostanete celkem pěti kabinovými lanovkami. V oblasti Penken vás čekají tratě všech obtížností, slunné a panoramatické jižní svahy i severní svahy držící dlouho kvalitní sníh. Právě tady můžete zdolat nejstrmější sjezdovku v Rakousku zvanou Harakiri.
O poznání klidnější je oblast Rastkogel, nejméně lyžařů bývá v oblasti Eggalm. Naproti přes údolí leží menší středisko Ahorn, které může být zajímavé pro rodiny s malými dětmi a milovníky hezkých výhledů. Mimo jiné tu najdete cvičné loučky, dětský skicross a také sněhový „iglú“ bar a sněžný hotel zvaný White Lounge.
Poslední oblast patří k našim nejoblíbenějším. Zillertal Arena je jedním z nejkrásnějších středisek rakouských Alp. Dlouhá houpačka lanovek a sjezdovek se táhne mnoho kilometrů východním směrem, vysoko nad bočním údolím nad obcí Gerlos až k sedlu Gerlos Pass. Oblast tak zaujme milovníky skisafari, celou ji přejedete tam a zpět tak akorát za celý den.
Kdo se nechce trmácet přes hory a doly, ten si na svazích nad Zellem užije bohaté nabídky přehledných a širokých sjezdovek, převážně červené obtížnosti. Centrální část celé oblasti se jmenuje Arena Center a nabízí slunné a nenáročné svahy vhodné zejména pro děti a začátečníky.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Může se hoditInformace Aktuálně je do Rakouska pro české občany vstup povolen po očkování, vyžadována je 3. dávka vakcíny nebo PCR test. Aktuální protiepidemická pravidla najdete zde. Ověření skipasu v rámci 2-G pravidla lze provést online zde. Doprava Ubytování Skipasy |