Případ mladé rekordmanky, která procestovala celý svět, jitří emoce

Nejmladší žena, která procestovala celý svět. To je titul, jímž se může pyšnit Lexie Alfordová. Je to ale vůbec k chlubení? Způsob, jakým dosáhla Guinessova rekordu, vyvolává otázky o podstatě cestování. Upozorňuje na rozdíl mezi diagnózou toulavých bot a povrchním sběratelstvím razítek v pasu.

Většina rekordů z Guinessovy knihy kolem nás jen tak netečně zašumí. Sice vyvolají trochu rozpaků nebo krátce pobaví, ale nic víc. Obvykle se totiž nesnažíme kuriózním počinům těch, co je vykonali, nějak přiblížit. Nezkoušíme, kolik kolíčků na prádlo si dokážeme připnout na krk; nepotřebujeme roztáčet basketbalový míč na zubním kartáčku ani neusilujeme o vypěstování gigantické dýně.

Ale víceméně všichni občas cestujeme. Na dovolenou, na služební cesty. Všichni trochu tušíme, co obnáší létání po světě a pobyt v zahraničí. Kolik radosti nám to přináší i kolik energie, nervů a peněz nás to stojí. Proto také počin Lexie Rose Alfordové vyvolal tak rozsáhlou celospolečenskou debatu. Její úspěch nebyl abstraktní a podivínský, týkal se cestování, a proto se dotkl všech.

Když 4. října roku 2019 dorazila do Mozambiku, uzavřela tím jednu velkou životní kapitolu, stala se držitelkou Guinessova rekordu. Jako nejmladší osoba, která procestovala všech 196 států a nezávislých území světa.

Podařilo se jí to 188 dní před jejími dvaadvacátými narozeninami, čímž překonala původního šampiona Jamese Asquitha. Ten procestoval celý svět před dovršením čtyřiadvaceti let. Alfordová, známá spíš podle svého youtuberského kanálu jako Lexie Limitless, byla v cestování zkrátka úspěšnější a rychlejší než kdokoliv před ní. Stala se tím nejen zdrojem inspirace, ale i značných kontroverzí.

Cestovat nalehko, ukazovat jen to hezké, inspirovat k poznávání zahraničí ostatní.

Za velkým snem

Dnes pětadvacetiletá Alfordová, pro níž je cestování absolutním smyslem existence, se narodila v Nevadě. A asi nebudeme moc spekulovat s tvrzením, že se do jejího budoucího života silně propsalo zaměstnání rodičů. Oba totiž provozují cestovní kancelář.

Zavalená katalogy s obrázky exotických dovolenkových destinací už od dětství toužila malá Lexie procestovat celý svět. Peníze stranou si začala dávat ve dvanácti a prakticky veškeré nastřádané úspory z brigád vkládala do svého cestovního rozpočtu. Do dalších let jí hodně pomohlo profesní know-how rodičů. Stala se přebornicí v rezervacích zlevněných letenek a mistryní operativního plánování. A šla si za svým snem – cestovat po světě.

Při zajištění těch nejvýhodnějších letů a plánování pomáhá Lexie její matka Jan.

Cestovala skutečně nalehko, jen s batůžkem, pasem a fotoaparátem. V až zenově nízkorozpočtovém režimu. Z výletů do zahraničí psala poměrně čtený blog. Svět by se o ní nejspíš nedozvěděl, ale všechno změnily sociální sítě a platforma YouTube, které z ní udělaly hvězdu.

Nastoupili první sponzoři, příjmy z reklamy přispívající na další letenky, pobídky ze zahraničí a s tím spojená snaha nabízet více divácky atraktivního obsahu. V příběhu mladičké, sympatické a skromné Lexie Alfordové se tehdy něco malinko změnilo. Začala cestovat pro to, aby mohla z výprav do cizích zemí přivážet videa, a za ně mohla dál cestovat do cizích zemí.

Posedlost světovým rekordem

Pro cestovní kancelář Alfordových to byla jistě skvělá reklama. Nicméně vždy to jde udělat ještě lépe. Mladých zcestovalých lidí jsou o prázdninách plné letištní haly, ale vítěz mezi nimi může být jen jeden. Lexie Limitless, která mezi svým šestnáctým a osmnáctým rokem navštívila už dvaasedmdesát zemí, začala usilovat o rekord.

Cílem se jí stalo navštívit všechny země a uznaná nezávislá území světa.

A jak vypadá vaše světová mapa navštívených míst?

Abyste se k uznání a zapsání takového rekordu u Guinesse mohli klasifikovat, potřebujete důkazy. Chce to formální dokumentaci všech cestovních eskapád – kompletní razítka v pasu, kopie letenek, potvrzení z hotelu a dvě místopřísežná prohlášení od dvou místních obyvatel v každé lokalitě. Dohromady je toho kolem 10 000 kousků papírů, dvě patnáctikilové krabice.

Lexie Alfordová jejich plněním trávila další léta. Stala se z toho forma sběratelské vášně, skoro až posedlosti. Když se blížila k dosažení rekordu, přibývala jí nová razítka v cestovním pasu každé čtyři dny. Devadesát destinací urazila za jediný rok.

Sýrii „zvládla“ z izraelské strany Golanských výšin, Severní Koreu obsáhla organizovaným výletem do unimobuňky usazené v demilitarizované zóně. V pořadí 34. nejrozlehlejší zemi světa, Pákistán, poznala ve formátu přílet – jeden fakultativní výlet do hor s průvodcem – odlet. A výlet do Indonésie se u ní proměnil na uspěchané shánění někoho z místních, kdo by jí na kameru potvrdil, že skutečně byla v Indonésii.

Ke konci roku 2018 je Alfordová schopná zpaměti vyjmenovat země, které jí ještě k dosažení rekordu chybí, ale už si – až na nejvýraznější výjimky – nepamatuje ty, které už navštívila.

Kýčovitý suvenýr z Maroka, doplněný o tradiční šál z Bhútánu.

Vyprázdněný obsah a hezké fotky

Že kvantita už začala nahrazovat kvalitu, si povšimli sledující kanálů Lexie Limitless na sociálních sítích. Oproti minulosti totiž cestovatelka nabízela jen pramálo užitečné inspirace.

Ne každý batůžkář a výletnice s omezeným rozpočtem si totiž může dovolit vychutnat Venezuelu tak jako Alfordová. Tedy s přeletem národního parku v soukromém letadle a s přespáním v luxusní pralesní „chýši“. A pak hurá na motorovém člunu k vodopádům, ulovit snímky na Instagram a rychle do dalšího státu.

Její dříve tolik pohotové komentáře se stávali povrchnějšími, navštívené státy byly popisovány ne vždy úplně výstižnými zkratkami. V okázalých diktaturách si pochvalovala bezpečnost, v zemích stižených bídou zase bohaté kulturní dědictví. I když je klidně možné, že během svých mikropobytů skutečně mohla reálné problémy snadno přehlédnout, někdejší duchaplnost cestovatelky byla ta tam.

Otázku, zda proslavená cestovatelka pozná vlajky všech zemí, které navštívila, je lepší neklást.

Příspěvky o zemích byly zhusta přepsány z Wikipedie a novinky, které z cest přinášela, byly naprosto banální. Nepředstíraný údiv nad tím, jak vlastně staré jsou pyramidy v Egyptě, rovněž svědčil o tom, že v hodinách dějepisu moc pozor nedávala. Ani její proslov o tom, jak je důležité objevovat neobjevené – u památky, kterou ročně navštíví čtrnáct milionů lidí – moc smysl nedával.

100 years ago, a woman named Aloha Wanderwell set off on one of the most epic and daring journeys ever undertaken - to drive a vehicle around the world. Despite incredible hardships and against all odds, this amazing pioneer of overland travel ventured 380,000 miles across 80 countries in five years and became the first woman to circumnavigate the world. And she did it all in a Ford Model T.

This year, I am going to be reinventing Aloha’s journey as I attempt to travel around the world in the new, ELECTRIC Ford Explorer. The Ford Explorer was built in Europe, for Europe which is where our journey will begin later in 2023. Ford is pushing the limits of what is possible when it comes to electric vehicle travel, and I can’t wait to see where this adventure will take us. 

If you want to learn more about this project and the new Ford Explorer, check out my full video on YouTube! #ExploringReinvented #Ford #ad #FordExplorer #ElectricCar

23. března 2023 v 15:26, příspěvek archivován: 6. srpna 2023 v 10:51

Kritiku neschytávala jen za to, že z exotických destinací přinášela hodně zkreslený obraz. Fotky s chráněnými živočichy na tržištích ji usvědčovali z ignorace týrání zvířat. Vyčítali jí i stěží představitelný objem emisí, který svými cestami letadlem vyprodukovala. Za tři léta cestování jich prý bylo tolik, co zvládne okresní město za rok.

Nařčena byla z toho, že cestovat po světě může jen proto, že jí výlety platí její rodiče. V tomto případě neprávem, protože si svou mediální činností skutečně dokázala na cestování vydělat a hotely se jí samy podbízely ubytováním zdarma, výměnou za reklamu.

Ze skromné batůžkářky a respektované nízkorozpočtové cestovatelky se stala hvězdou Instagramu.

K překonání Guinessova rekordu se můžete klasifikovat až od šestnácti let.

Jen víc, jen rychleji

Lexie Rose Alfordová to nicméně zvládla, a když v říjnu 2019 dorazila do Mosambiku, s bouchnutím razítka do pasu uzavřela jednu velkou epizodu. Dvanáct týdnů po této cestě jí do Nevady dorazila plaketa, potvrzující dosažení Guinessova rekordu. Vlastně hned dvou.

Stala se jednak nejmladší osobou, která procestovala všechny státy světa, a rovněž nejmladší ženou, která procestovala všechny státy. A právě konečné dosažení tohoto dvojitého „úspěchu“ poukázalo na to, jaký formát cestovatelky vlastně Lexie Limitless je.

K cestování po světě inspirovala Alfordová spoustu lidí. Ale vyvolala i kontroverze a její úspěch probouzí závist.

Nechala se slyšet, že by se ráda vrátila do přibližně padesátky zemí, které jí během její etapy nejvíc oslovily. Chtěla by tu nabrat sílu k pokusu o další Guinessův rekord. Tím je znovu procestovat všechny země světa, ale v nejkratším možném čase.

Pro Lexi Alfordovou je zkrátka cestování tím nejvyšším smyslem života, který ji naprosto naplňuje. Jestli je zrovna její osobitý model „cestování pro cestování“ skutečně příkladem hodným následování, na to už si musí každý cestovatel nebo cestovatelka najít odpověď sám.

Témata: rekord, Výlet
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekordy podzemního světa. Nejrychlejší metro uhánělo i přes 400 km/h

11. června 2024

Metra jsou asi ten nejefektivnější způsob hromadné přepravy lidí uvnitř velkého města. Tedy, pokud...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rady od cestovatelů na dovolenou: zážitky si nekupujte a cestujte nalehko

15. června 2024

Prázdniny jsou na obzoru, spousta lidí už odpočítává hodiny do okamžiku, kdy konečně vyrazí na tu...

OBRAZEM: Od nejlepších pláží Polska vás dělí osm hodin za volantem

17. června 2024

Polské pobřeží Baltu je téměř souvislým řetězcem písečného pobřeží. Co od něj čekat? Pohodu,...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Slunný kousek Itálie bez mas turistů. Apulie láká vínem i tradičním životem

16. června 2024

Premium Chcete vidět starou dobrou Itálii? Středověká městečka, v nichž se zastavil čas, romantické pláže...

Tajemství přehrad: První hráz na Labi stojí kousek pod Špindlem

16. června 2024

Pětadvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede na nejvýše položené vodní dílo na Labi. Hráz...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...