Poničené sochy, neúcta k památkám. Turisté se v Itálii chovají čím dál hůř

  14:00
Barbarští nájezdníci kmene Vandalů za sebou v roce 455 zanechali vypleněný Řím. Po divokém rabování nicméně odtáhli a už se nevrátili. To zahraniční turisté se do Říma vrací rádi a každou sezonu se část z nich vůči pamětihodnostem chová neméně vandalsky. Motivy jejich počínání zůstávají nejasné.

Letos v červnu dva američtí turisté poškodili Španělské schody v Římě, když po nich tlačili a pak z nich shodili své koloběžky. V květnu na totéž travertinové schodiště vjel návštěvník ze Saudské Arábie ve vypůjčeném maserati a dva stupně polámal. V Benátkách už není neobvyklé, že se turisté koupou v tamních historických kanálech. Pokud zrovna nesprejují po sochách. Dva Australané si pro surfování vybrali Canal Grande, jež slouží jako hlavní dopravní tepna ve městě.

V lednu polonahá turistka z Česka v Benátkách pózovala na pomníku válečným hrdinkám. Australan se v srpnu projížděl na mopedu po Pompejích a tento měsíc jistý Američan poničil dvě sochy ve Vatikánském muzeu údajně kvůli tomu, že nemohl vidět papeže. O několik týdnů dříve byli přistiženi dva Američané, kteří vyrývali své iniciály do Augustova oblouku v Římě, památky staré více než dva tisíce let.

Po uvolnění restrikcí spojených s covid-19 byl letos počet turistů v Římě o 57 procent vyšší než v době před pandemií.

Proč k takovým excesům vlastně dochází? Je takových případů více než obvykle, nebo jsme jen zapomněli, jak příšerně se někteří lidé dokážou chovat, když jsou na dovolené? Tyto otázky si kladli reportéři ze CNN, a nedá se říct, že by se dobrali uspokojivé odpovědi.

Všeho moc škodí

Jednou z možností je vysoký počet pamětihodností, které magneticky přitahují zahraniční turisty. V Itálii bychom totiž napočítali 58 památek, zařazených do seznamu Světového dědictví UNESCO. Je jich tu víc než v Číně. A jak vyplývá z údajů italské turistické organizace ENIT, po uvolnění restrikcí spojených s nemocí covid-19 byl letos v prvním pololetí počet turistů o 172 procent vyšší než loni, a dokonce o 57 procent vyšší než v období před pandemií.

„Itálie je specifická tím, že je v ní obrovské množství historických památek nesmírné hodnoty. Benátky a Řím jsou vysloveně živoucí města, kde lidé koexistují se skutečnými kulturními poklady,“ říká Tom Jenkins, šéf Evropské turistické asociace (ETOA). „Takže myslím, že tu jsme svědky vedlejšího produktu obrovského množství turistů. A otřesného chování zlomku z nich.“

Nevylučuje, že to do Itálie táhne lidi, kteří mají jiné zájmy než jen poznávat památky. „Třeba podléhají ideji dolce vita a jsou přesvědčení, že Itálie je místo, kde je možné se naprosto uvolnit,“ myslí si Jenkins. Světovému dědictví ovšem takový přístup rozhodně nesvědčí.

Benátský Most vzdechů je vyhledávanou památkou. Turisté si ale občas pletou celé město s pláží a koupou se v kanálech.

Sladký život bez pravidel

S tím částečně souhlasí italští odborníci, kteří připomínají, že z dalších oblíbených turistických destinací – třeba ve Francii nebo Španělsku – tolik historek o šílených návštěvnících nepřichází. Myslí si, že chování cizinců v Itálii souvisí s tím, co si o této zemi myslí.

„Mnoho zahraničních turistů na Itálii nahlíží prostřednictvím stereotypů zakořeněných ve filmech, a to hlavně Sladký život a Prázdniny v Římě,“ myslí si filmový historik Nicola Bassano. „Je považována za místo bez pravidel a zákonů, kde všechno je uměním, a proto nic není umění,“ dodává. „Nevidí žádný rozdíl mezi Římany převlečenými za centuriony, kteří se snaží si přivydělat, a Koloseem. Jakoby vy všechno bylo součástí show, ve které nejsou žádná pravidla.“

V Benátkách městská policie letos řešila 43 případů, kdy turisté plavali v kanálech, řekl její šéf Gianfranco Zarantonello. To je oproti loňsku skoro dvojnásobek a i více než v předpandemickém roce 2019.

„Benátky někdy nejsou považovány za město. Turisté se v nich chovají jako na pláži,“ říká. Dodává, že ačkoliv to vypadá, že návštěvníci zdivočeli, nejsou jejich vylomeniny ničím novým. Před pár lety ruský turista ukradl vodní autobus. „Lidé kradou gondoly. Jednou na silvestra z ní vypadli a než jsme se k nim dostali, jeden umíral kvůli podchlazení. Zachránili jsme ho,“ vzpomíná Zarantonello.

Cizinci si pořád myslí, že v Itálii neexistují pravidla, říká Maria Pasqualeová, novinářka a autorka knížky Jak být Italem. „Ale pletou se. Samozřejmě, že pravidla existují, ale jako někdo, kdo tu žije a každodenně se potýká s byrokratickou, ekonomickou a instituční nestabilitou mohu říct: pro ty, kdo se pravidly neřídí, bohužel často nejsou žádné následky,“ uvádí.

Pokuty padají na Španělských schodech i za vylepování žvýkaček, takže nápad zkrátit si tudy cestu autem přišel výletníka skutečně draze.

Anonymita historické metropole

Britská psycholožka Audrey Tangová říká, že dovolenkáři divočí i kvůli pocitu anonymity v zahraničí, podobně jako trollové na internetu. „Nikdo nás nezná a to nám dodává pocit ochrany,“ vysvětluje. Roli hraje i chování ve skupině, v níž si člověk troufne víc, než kdyby byl sám. K tomu se přidává alkohol, mizí zábrany „a můžeme udělat něco, co by nás nikdy nenapadlo,“ upozorňuje psycholožka.

Eike Schmidt, ředitel galerie Uffizi ve Florencii, říká, že to, že se někteří turisté neumějí chovat, není ničím novým. „Myslím, že jsme se dostali tam, kde jsme se zastavili v roce 2019,“ říká Schmidt. Zatímco interiér galerie je přísně střežen a incidenty s neukázněnými návštěvníky jsou vzácné, venku je to jiné.

Lidé si mohou odpočinout na historických lavičkách vytesaných z místního modrošedého pískovce. Po svačících turistech na nich zůstávají mastné skvrny nebo vylité víno a limonády. Schmidt loni vyzýval k tomu, aby občerstvení, která nemají pro své hosty místa k sezení a toalety, platila vyšší daně, ale nic se nestalo.

Za Vandaly zaplatíme všichni

Benátský starosta Luigi Brugnaro si na Twitteru neustále stěžuje na omezené pravomoci při trestání neukázněných turistů. Vzhledem k tomu, že v mnoha případech jde jen o přestupky, město může výtržníky vykázat na 48 hodin. Trestní stíhání jim hrozí až tehdy, když nějakou památku poškodí. Což je až mezní situace, která může mít nevratné následky a dopadne na všechny, včetně většiny turistů ukázněných.

Mountain Butorac, průvodce katolických poutníků, má obavy, aby případy, jako s převrácenými bustami ve vatikánském muzeu ze začátku měsíce, neměly následky i pro slušné návštěvníky. Od doby, co maďarský geolog v roce 1972 zaútočil na Michelangelovu Pietu kladivem, chrání sochu v bazilice Svatého Petra neprůstřelné sklo. Butorac má strach, že takhle by to mohlo být i jinde: „Jednou z krásných věcí je to, že lidé se mohou v muzeu dostat k sochám doslova tváří v tvář. Bojím se, že po takových incidentech tam mohou postavit bariéry.“

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úplně obyčejné a nádherné Polsko. Objevte Roztoczanský národní park

13. května 2024

Až na samém východě Polska leží Zwierzyniec, krásné místo uprostřed zelených, hustých lesů. Je...

Londýn pro pokročilé nabízí úžasné výhledy a minimum turistů

14. května 2024

Pokud jste v Londýně poprvé, nenecháte si bezesporu ujít návštěvu Buckinghamského paláce, Hyde...

Úplně obyčejné a nádherné Polsko. Objevte Roztoczanský národní park

13. května 2024

Až na samém východě Polska leží Zwierzyniec, krásné místo uprostřed zelených, hustých lesů. Je...

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

Na co zírá mašinfíra: S Praotcem Čechem k Řípu a za mašinkami do Zlonic

12. května 2024

Seriál Dnes pojedeme s Praotcem Čechem přímo pod bájný Říp. Spěšný vlak, kterým jsme vyrazili z Vraňan do...

Prodej bytu 3+1, 77 m2, Lipník nad Bečvou
Prodej bytu 3+1, 77 m2, Lipník nad Bečvou

Hranická, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
2 820 000 Kč

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...