Dovolená za socíku. S konzervou do autokempu a rekreace s odboráři

Pandemie koronaviru letos značně omezila cestování a řada rodin skončí pod stanem u českého rybníka. Připomíná to dobu socialismu? Omyl, rozdíl je stále obří. Chybí těžké stany, kolektivní nucená zábava i nefalšované konzervy vepřového ve vlastní šťávě. Na dovolenou za socialismu jsme vzpomínali s historičkou Lenkou Krátkou.

I když se letošní dovolené zkomplikovaly a cestování značně omezilo, zažili si Češi doby, kdy si o moři mohli nechat jenom zdát a vystačit si museli s českým rybníkem někde za humny.

Cesta za hranice byla obzvláště v padesátých letech něco naprosto abstraktního. „Po roce 1948 se hranice téměř neprostupně uzavírají. I s omezenými statistikami mohu říci, že v roce 1956 vycestovalo do zahraničí asi tisíc až patnáct set lidí. V roce 1959 pak čtyři tisíce lidí,“ uvedla historička Lenka Krátká z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Hranice pomalu a postupně otevírá až liberalizace režimu na konci šedesátých let. „V roce 1968 vycestovalo na západ asi půl milionu lidí,“ připomíná historička krátký úsek dovolenkové svobody.

Začátek normalizace už opět sklápí závory a cestování za hranice je náročnější. „Hranice už se neuzavírají do celého světa, ale pouze na Západ. Do určité míry je tu jako náhrada podporováno cestování do spřátelených zemích napříč blokem,“ doplnila Krátká.

A protože jsou Češi velmi podnikaví, rozvíjí se fenomén chataření a chalupaření. Kdo může jet na dovolenou, cestuje v rámci bývalého Československa a po okolních státech bez přímého přístupu k moři.

Slaná voda je výhrou v loterii. „Atraktivita je v zemích, kde mají moře, kde je teplé počasí. Bylo to Rumunsko, Bulharsko a částečně také Albánie. Potažmo se jezdilo k Baltu,“ dodává historička.

Fenomén zájezdů držela pevně v rukou cestovní kancelář Čedok, která měla na tento typ dovolenek monopol. Postupně se rozvíjí další cestovní kanceláře, například Rekrea, která zajišťovala odborářské rekreační zájezdy, nebo Cestovní kancelář mládeže, která se zaměřila na segment mladých lidí.

Obří stan, paštiky, konzerva a jedeme

S rozvojem automobilismu v Československu přichází fenomén autokempů a vozů naložených až po střechu kempingovým náčiním, obřími stany a konzervami.

„Zájezdy se samozřejmě pořádají do hotelových ubytovacích kapacit. Ale i v přímořských oblastech a pak všude jinde se masově rozvíjí turistika autokempů. Cestovalo plné auto naložené rodinou a zavazadly se stanem a cestovalo se většinou neklimatizovanou Škodou 100 bez objednávky na neznámé místo,“ popisuje vzpomínky na nedávnou minulost historička Krátká s tím, že v sedmdesátých letech bylo nemožné poslat objednávku do autokempu do Bulharska.

Autokempink v Černé v Pošumaví na přehradě Lipno (1973)

Na dovolenou v kempu si s sebou rodina vezla kompletní vybavení včetně vařiče i nádobí. A hlavě zásoby konzerv a trvanlivých potravin. „Na jednu stranu je pojmenování ‚národ paštikářů‘ do jisté míry dehonestující. Na druhou stranu si uvědomme, že v sedmdesátých letech je centrálně řízené hospodářství a do značné míry nefunkční ekonomika. Takže mít s sebou konzervu znamená mít u sebe nějakou základní potravinu. Na daném místě se pak dalo zakoupit pečivo, jižní ovoce, když bylo potřeba, to byla jistota,“ popisuje historička. Mnoho Čechů dodnes vzpomíná na Bulharské broskve či rajčata.

„Je pravda, že to téměř ikonické vepřové nebo hovězí maso ve vlastní šťávě nebyla špatná konzerva. Možná i proto, že nebyla v tak vysoké míře rozvinutá technologie náhražek. A obsluhy aerolinek dodnes vzpomínají také na ikonické sušenky tatranky, které nás proslavily po celém světě,“ doplnila Krátká.

Na Kubu za pět platů, pod stan za pár drobných

Kolik vlastně stála týdenní dovolená? Dotované odborářské rekreace nabízely ubytování a dovolenou za poměrně dostupné peníze. Stejně tak autokemping příliš nákladný nebyl. Když už rodina investovala koupi stanu a spacích pytlů, samotný výjezd za humna ji rozhodně finančně nezruinoval.

Existovaly i nákladné zájezdy pro pár majetných. A vlivných. „Byly to zájezdy přes cestovní kancelář. Našla jsem například inzerci na zájezd na Kubu a Kypr z roku 1981, který byl v ceně pětinásobku průměrného hrubého platu. Přesto už v tom inzerátu byla poznámka níže, že se může stát, že kapacita bude naplněna a že vám bude nabídnuta jiná destinace,“ uvedla Lenka Krátká.

Lidé na pláži u jugoslávského Dubrovníku (1969)

Autokempy tedy byly jistotou téměř pro každého. S tím Češi automaticky přijímali koncept omezení soukromí a společného trávení dovolené. „Autokempy byly dříve mnohem plnější než dnes, v některých lokalitách jste jen obtížně hledali místo na stan. V takovém kempu jste si pak byli zákonitě blíže,“ dodává historička.

Jste na dovolené, bavte se!

Rekreace byla podle historičky za socialismu vnímána jako něco výjimečného, jako benefit pro preferované skupiny pracujících, jako něco, co je za odměnu. „Odborové cestování bylo dotované a bylo vlastně součástí sociálního zabezpečení. Bavíme se až o půl milionu lidí, kteří se během roku nějaké rekreace, ať už ve zotavovnách, nebo v podnikových chatách, účastní,“ popisuje Lenka Krátká.

Ostatně, známe to i z filmů jako je Dovolená s Andělem nebo Homolka a tobolka. Trávení volného času na dovolené bylo kolektivně organizováno. Kulturní referent se staral o zábavu, sportovní aktivity, výlety, ale i přednášky a vzdělávání. „Je otázkou konkrétního času a místa, do jaké míry se to odchyluje od dnešních animátorů. Dříve se však kladl důraz i na vzdělávací složku, nejen na zábavu. Byla tam snaha o to, aby lidé trávili na dovolené čas jako kolektiv,“ doplňuje Krátká.

Letní rekreace u přehrady ve Vranově nad Dyjí. (1966)

Pokud byla pracujícím rekreace v českém podnikovém hotelu málo a chtěli k moři, museli si vyběhat slušné úřední kolečko. A zdaleka ne vždy s úspěchem. Výjezdová doložka a devizový příslib byly řečí režimu pro každého, ve skutečnosti však šlo o nástroje, jak omezit cestování do zahraničí, především na takzvaný Západ.

„Byl zájem na tom, aby lidé příliš necestovali a nesetkávali se se západní propagandou, svobodnými médii a podobně. Lidé přitom jako Západ v minulosti vnímali i země, jako je Maroko, Alžírsko či Egypt. Tedy rozvojové země, které však nebyly socialistické,“ doplnila historička.

Výjezdová doložka byla přenesením zodpovědnosti na zaměstnavatele, který se ke konkrétní dovolené konkrétního zaměstnance vyjadřoval a dával s ní souhlas.

Omezovat počet Čechů na dovolené u moře v zahraničí bylo také ekonomickou otázkou. „Ekonomika nebyla dost silná na to, aby bylo možné všem zájemcům zabezpečit finanční prostředky pro vycestování. Samozřejmě, že tu roli hrály známosti, zájmy výpomocí a celá rozbujelá šedá ekonomika,“ popsala cesty o prázdninách v dobách socialismu historička Lenka Krátká z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

ROH plánovala volný čas i dovolené. Podívejte se, jak to Češi prožívali

Rekreace a zájezdy ROH byly za minulého režimu pro mnoho pracujících občanů jedinou příležitostí, jak jednou či dvakrát za rok dát vale úmorné dřině v továrnách, zapomenout na píchačky a plnění norem...

Vygeneruje 14 miliard korun ročně. Obrův chodník teď ničí turisté mincemi

Proto, abyste se sem do roka vrátili. Jindy to má přinést štěstí, lásku či peníze. Důvodů, proč lidé házejí mince drobné hodnoty do fontán, hradních studní nebo zamřížovaných propadlišť, existuje...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Když je černý, bojuj, když hnědý, lehni si. A bílého pros o život. Zoolog o střetu s medvědy

Premium

V Česku medvědi trvale nežijí už více než sto let, zato ze sousedního Slovenska o nich slyšíme každou chvíli. Člověk není medvědí kořist, proto bychom před medvědem neměli v panice utíkat, abychom...

Národní parky v Británii nechrání krajinu před lidmi, ale pro lidi

S národními parky to ve Spojeném království mají trochu jinak. Nevnímají je jako uzavřená a nedotčená území, soubory velkoplošných chráněných rezervací, ale spíš jako scénicky mimořádnou krajinu,...

24. června 2025

Hodně dětí žije na neutrál, nevědí, co je vášeň. Učitel tráví volno na trecích

Premium

Miluje treky, ale zároveň nemá potřebu utíkat ze zaměstnání. Kombinace běžného života a sedmidenních až čtrnáctidenních treků, kdy je vytržen z reality všedních dní, mu vyhovuje. Kde zažil...

24. června 2025

ROH plánovala volný čas i dovolené. Podívejte se, jak to Češi prožívali

Rekreace a zájezdy ROH byly za minulého režimu pro mnoho pracujících občanů jedinou příležitostí, jak jednou či dvakrát za rok dát vale úmorné dřině v továrnách, zapomenout na píchačky a plnění norem...

23. června 2025

Šumava pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Jedno z našich nejrozlehlejších pohoří se rozprostírá v délce přibližně 120 kilometrů na pomezí Čech, Bavorska a Horního Rakouska. Odpradávna byla Šumava krajem hlubokých a těžko přístupných lesů a...

23. června 2025

Když je černý, bojuj, když hnědý, lehni si. A bílého pros o život. Zoolog o střetu s medvědy

Premium

V Česku medvědi trvale nežijí už více než sto let, zato ze sousedního Slovenska o nich slyšíme každou chvíli. Člověk není medvědí kořist, proto bychom před medvědem neměli v panice utíkat, abychom...

22. června 2025

Vygeneruje 14 miliard korun ročně. Obrův chodník teď ničí turisté mincemi

Proto, abyste se sem do roka vrátili. Jindy to má přinést štěstí, lásku či peníze. Důvodů, proč lidé házejí mince drobné hodnoty do fontán, hradních studní nebo zamřížovaných propadlišť, existuje...

22. června 2025

Na co zírá mašinfíra: Když Jeník táhl Ušatou z Poříčan do Nymburka

S dnešním Mašinfírou se opět podíváme do Čech. S Brejlovcem Východočeské dráhy se jménem Jeník se projedeme po trati, která spojuje takzvanou Pravobřežku s koridorem z Pardubic. Trať 060 Poříčany –...

22. června 2025

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  20.6 22:36

Úžasné scenérie z vírníku. Cestovatel Paprčka obletěl Karibské ostrovy

Pilot, cestovatel, fotograf a autor knižní edice Česko z nebe Milan Paprčka obletěl ve vírníku Karibské ostrovy. Zúčastnil se desetidenní letecké expedice Piloti z Karibiku. Ostrovy zdokumentoval ze...

20. června 2025  18:24

Je to vůbec Země? Místa, na kterých si budete připadat jako na jiné planetě

Raketou na Mars? Není třeba! Vesmírné cesty krásy nesmírné můžeme podnikat i na planetě Zemi. Budeme si na nich připadat doslova mimozemsky. Za těmi nejzajímavějšími vás provede redaktor magazínu...

20. června 2025  16:14

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.