Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Výlet do rakouského ráje. Tady se vyrábí bílé víno, které chrání UNESCO

Je čas vinobraní! Vydejte se jen pár kilometrů za české hranice prozkoumat historii bílého vína. V Dolním Rakousku mu rozumějí jako málokde.
Historický mlýn je dominantou Retzu v Dolním Rakousku.

Historický mlýn je dominantou Retzu v Dolním Rakousku. | foto: Niederösterreich Werbung/ Robert Herbst

Pod obrovskou rozkvetlou lípou zakrývající takřka celý rozlehlý dvůr stojí paní Christine. Drobná energická žena vypráví, jak právě tady, v mohutném údolí Dunaje v Dolním Rakousku, před mnoha staletími pěstovali víno. A zůstávají tomuto řemeslu věrni dodnes.

Paní Christine Saahsová se svým manželem Antonem jsou současnými vládci vinařství Nikolaihof ve vyhlášené vinařské oblasti Wachau zapsané na seznamu UNESCO. Na dvaadvaceti hektarech hospodaří podle nejpřísnějších biodynamických směrnic. Navazují na tradici, která v obci Mautern u Dunaje započala před dvěma tisíci lety. Římané tu tehdy měli důležité sídlo střežící brod přes řeku. A samozřejmě také vinice a vinné sklepy.

Jeden ze sklepů se zachoval právě pod sídlem Nikolaihof. I díky tomu, že po staletí se o něj starali mniši, protože tu byl klášter. Až na začátku 19. století jim byl sebrán v rámci sekularizace a na konci téhož století ho získala rodina Saahsů.

„Moji předci ho získali od šlechty, která se o vinařství nestarala a ani jí to příliš nezajímalo. A tak celé hospodářství chátralo,“ vysvětluje paní Christine a míří do jednoho ze sklepů.

Vinařství Nikolaihof sídlí v bývalém klášteře v obci Mautern v oblasti Wachau v...
Vinařství Nikolaihof sídlí v bývalém klášteře v obci Mautern v oblasti Wachau v...
Vinařství Nikolaihof sídlí v bývalém klášteře v obci Mautern v oblasti Wachau v...

Jakmile došlápne pod poslední kamenný schod, má na dosah několik dubových sudů, z nichž největší má objem dvanáct tisíc litrů. Tři sudy nesou jména a data narození dětí paní Christine. Vybraná vína v nich zrají až dvacet let.

Samotné sudy vydrží zhruba půl století. Není divu, že o produkci, zejména ryzlink a veltlínské zelené, z nejstaršího vinařství ve Wachau stojí po celém světě. Zhruba sedmdesát procent produkce z Nikolaihof míří do zahraničí a hlavně zámoří. A paní domu je na to náležitě hrdá.

Heuriger, speciální vinárna

Naštěstí není v oblasti Wachau o další kvalitní vinařství nouze. Ideální je objevovat je ze sedla jízdního kola. Dolní Rakousko je protkané cyklostezkami (zhruba 1 600 kilometrů) a ta páteřní vede kolem Dunaje (více v článku Dunaj jako největší atrakce. Zkusili jsme jízdu po rakouské magistrále). Z této stezky se však dá snadno odbočit a zamířit do některé z vesnic v okolí.

Jen stěží byste v malé vísce nenarazili na takzvaný heuriger. Jde vlastně o vinárnu, ve které se smí prodávat pouze víno, které vypěstoval její majitel.

Právě nejvíc je jich v Dolním Rakousku a speciálně v oblasti Weinviertel severozápadně od Vídně.

Heurigery se řídí zvláštními pravidly, nesmí se v nich například podávat teplé občerstvení, často jde jen o pár stolů na zahradě statku a otevřeno může mít jen několik měsíců v roce. V celé oblasti jich jsou stovky. První byly založeny v 18. století na základě dekretů císaře Josefa II.

V malé obci Zellerndorf je v jedné uličce devadesátka vinných sklepů.

Na několik jich můžete narazit například v obci Zellerndorf. V místní úzké ulici Maulavern stoupající ze západního okraje obce do okolních polí je vstup do devadesáti vinných sklepů. Každý z nich se pyšní ojedinělou barevnou výzdobou a kováním vstupních dveří.

Vytvořili je tu postupně vinaři a sklepení často vedou pod zemí dlouhé desítky metrů. Přesné mapy neexistují. Jen každý vinař zná svůj sklep. A někteří majitelé provozují právě heurigery. Servírují své víno, studené mísy a provádějí zájemce po podzemních chodbách.

Dvacet kilometrů chodeb

Z malebného Zellerndorf už je to jen kousek do Retzu. Čtyřtisícové městečko u českých hranic má bohatou historii. Kromě toho, že ho před staletími dobyli husité a později i švédská vojska při třicetileté válce, se tu odnepaměti pěstuje víno. A to je vynikající kvality. V okolí je 4 200 hektarů vinic a kdysi si vyváželo až do Petrohradu.

V okolí obce Retz v Dolním Rakousku je přes čtyři tisíce hektarů vinic.

Vinice si lze nejlépe prohlédnout z nadhledu. Kilometr od městečka na kopci Kalvarienberg stojí překrásný mlýn z 18. století. Bílá stavba září do dálky a láká turisty. Z Retzu k ní vede stezka. Je to jediný funkční větrný mlýn v Rakousku. A hned vedle něj je samozřejmě heuriger. Vše patří už po šest generací rodině Bergmannových.

Také v samotném Retzu je mnoho dalších vinařství. Dokonce i město už patnáct let nechává dělat své vlastní víno. Na konci září se pak v Retzu konají vinařské slavnosti, na které se sjíždějí lidé z širokého okolí i Čech. „Při vinobraní z kašen na náměstí teče víno,“ popisuje místní průvodce Jaroslav Hladík, který detailně zná historii města.

Sám provádí české turisty po mlýně i po další unikátnosti – Retzském zážitkovém sklepení. „Jde o propojený systém sklepů pod městem. Měří přes dvacet kilometrů a rozkládá se ve třech patrech,“ vykládá s tím, že žádný přesný plán největšího historického vinného sklepení v Rakousku neexistuje.

Chodby vytvořené v pískovci se pospojovaly víceméně náhodně, když si místní vinaři budovali vlastní sklepy. Teď už v nich víno není, ale dozvíte se hodně o jeho historii.

Pět turistických tipů v Dolním Rakousku

Plavba po Dunaji. Na obří výletní lodě a Dunaji se můžete nalodit například v Kremži. Oblíbená je cesta do Melku, která trvá necelé dvě hodiny, prohlédnete si romantické zříceniny Aggstein a Dürnstein tyčící se nad řekou. Zpátky se můžete dostat na (vypůjčeném) kole nebo opět lodí. Zpáteční cesta stojí 22 eur. Lidé cestu často spojují se snídaní či obědem.

Meruňkový ráj. Meruňky z Wachau, to je chráněná a lahodná značka. Místní klima neprospívá jen vinné révě, ale i tomuto sladkému ovoci, kterého se tu v létě sklidí na sedm tisíc tun. Bylo by chybou při návštěvě regionu neochutnat meruňkové knedlíky. Třeba rodinná firma Aufreiter z Kremže umí z meruněk snad vše – likér, mošt, marmeládu i vynikající čokoládu.

Muzeum Egona Schieleho v Tullnu. Dolnorakouské město nezapomnělo na svého slavného rodáka, který část života strávil i v Českém Krumlově. V bývalé věznici je malebné muzeum s interaktivní výstavou o tomto výjimečném umělci.

Pro zahrádkáře. Na 70 ukázkových zahrad se nachází v obci Tulln na břehu Dunaje. Garten Tulln potěší duši každého zahrádkáře. Jde o jedinou stálou ekologickou zahradní výstavu v Evropě. Otevřeno je do 27. října. Základní vstupné činní 13,50 eura.

Cyklostezky všemi směry. Dolní Rakousko a speciálně okolí Dunaje je protkáno zhruba 1 600 kilometry cyklostezek. Vedou podél řeky, ale také mezi vinicemi. Místní podnikatelé jsou na cyklisty připraveni, ve větších městech fungují půjčovny, naopak v některých menších obcích narazíte na samoobslužná občerstvovací zařízení – malou boudičku s ledničkou a kasičkou. Osvěžit se tam můžete i vínem. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Ekologická pohroma. Řeka Drina se v Bosně změnila v plovoucí skládku

Tuny odpadu se opět nahromadily na řece Drině, která se nachází na východě Bosny. Proměnily se tak v plovoucí skládku....

Kde se ohřát v zimě. Pět tipů na dovolenou u moře, která vás nezruinuje

Premium Sednout do letadla a za pár hodin být u teplého moře pod neustále svítícím sluncem. Není to paráda? Přitom splnění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RETRO: Oteplovačky, pletené palčáky, hucule. V čem jsme jezdili na hory

Seriál Počasí už zase konečně připomíná zimu, a tak malí i velcí užívají sněhových radovánek. Pamatujete se, v čem jsme před...

Na co zírá mašinfíra: Do Brna odklonem po Tišnovce skrz nacistické továrny

Seriál Dnešní Mašinfíra nás vezme na odklonovou trasu, po které loni jezdila většina vlaků mezi Prahou a Brnem. Rychlíkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proletěl ve vírníku půl světa. Cesta stojí jako autem, říká nadšený pilot

Premium Splnil si sen díky tomu, že vyměnil padáky, letadla a vrtulníky za vírníky. Stroje, s nimiž proletěl kus světa a jež se...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Kde se ohřát v zimě. Pět tipů na dovolenou u moře, která vás nezruinuje

Premium Sednout do letadla a za pár hodin být u teplého moře pod neustále svítícím sluncem. Není to paráda? Přitom splnění...

VIDEO: Prohlédněte si vnitřek Velké pyramidy v Gíze pohodlně z gauče

Pyramidy v Gíze, zařazené na seznam sedmi divů světa, lákají každý rok miliony turistů z celého světa. Pokud toužíte...

VIDEO: Na pracovní e-maily za vás odpoví kůň. Island láká na dovolenou

S originálním nápadem, jak přilákat turisty k návštěvě své země, přišla islandská turistická kancelář. Návštěvníkům...

Recept na úzkost a deprese. Procházky v přírodě snižují spotřebu léků

Návštěvy parků a dalších městských zelených ploch či komunitní zahradničení mohou u lidí žijících ve městech snížit...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...