Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Výlet do rakouského ráje. Tady se vyrábí bílé víno, které chrání UNESCO

Je čas vinobraní! Vydejte se jen pár kilometrů za české hranice prozkoumat historii bílého vína. V Dolním Rakousku mu rozumějí jako málokde.

Historický mlýn je dominantou Retzu v Dolním Rakousku. | foto: Niederösterreich Werbung/ Robert Herbst

Pod obrovskou rozkvetlou lípou zakrývající takřka celý rozlehlý dvůr stojí paní Christine. Drobná energická žena vypráví, jak právě tady, v mohutném údolí Dunaje v Dolním Rakousku, před mnoha staletími pěstovali víno. A zůstávají tomuto řemeslu věrni dodnes.

Fotogalerie

Paní Christine Saahsová se svým manželem Antonem jsou současnými vládci vinařství Nikolaihof ve vyhlášené vinařské oblasti Wachau zapsané na seznamu UNESCO. Na dvaadvaceti hektarech hospodaří podle nejpřísnějších biodynamických směrnic. Navazují na tradici, která v obci Mautern u Dunaje započala před dvěma tisíci lety. Římané tu tehdy měli důležité sídlo střežící brod přes řeku. A samozřejmě také vinice a vinné sklepy.

Jeden ze sklepů se zachoval právě pod sídlem Nikolaihof. I díky tomu, že po staletí se o něj starali mniši, protože tu byl klášter. Až na začátku 19. století jim byl sebrán v rámci sekularizace a na konci téhož století ho získala rodina Saahsů.

„Moji předci ho získali od šlechty, která se o vinařství nestarala a ani jí to příliš nezajímalo. A tak celé hospodářství chátralo,“ vysvětluje paní Christine a míří do jednoho ze sklepů.

Vinařství Nikolaihof sídlí v bývalém klášteře v obci Mautern v oblasti Wachau v...
Vinařství Nikolaihof sídlí v bývalém klášteře v obci Mautern v oblasti Wachau v...
Vinařství Nikolaihof sídlí v bývalém klášteře v obci Mautern v oblasti Wachau v...

Jakmile došlápne pod poslední kamenný schod, má na dosah několik dubových sudů, z nichž největší má objem dvanáct tisíc litrů. Tři sudy nesou jména a data narození dětí paní Christine. Vybraná vína v nich zrají až dvacet let.

Samotné sudy vydrží zhruba půl století. Není divu, že o produkci, zejména ryzlink a veltlínské zelené, z nejstaršího vinařství ve Wachau stojí po celém světě. Zhruba sedmdesát procent produkce z Nikolaihof míří do zahraničí a hlavně zámoří. A paní domu je na to náležitě hrdá.

Heuriger, speciální vinárna

Naštěstí není v oblasti Wachau o další kvalitní vinařství nouze. Ideální je objevovat je ze sedla jízdního kola. Dolní Rakousko je protkané cyklostezkami (zhruba 1 600 kilometrů) a ta páteřní vede kolem Dunaje (více v článku Dunaj jako největší atrakce. Zkusili jsme jízdu po rakouské magistrále). Z této stezky se však dá snadno odbočit a zamířit do některé z vesnic v okolí.

Jen stěží byste v malé vísce nenarazili na takzvaný heuriger. Jde vlastně o vinárnu, ve které se smí prodávat pouze víno, které vypěstoval její majitel.

Právě nejvíc je jich v Dolním Rakousku a speciálně v oblasti Weinviertel severozápadně od Vídně.

Heurigery se řídí zvláštními pravidly, nesmí se v nich například podávat teplé občerstvení, často jde jen o pár stolů na zahradě statku a otevřeno může mít jen několik měsíců v roce. V celé oblasti jich jsou stovky. První byly založeny v 18. století na základě dekretů císaře Josefa II.

V malé obci Zellerndorf je v jedné uličce devadesátka vinných sklepů.

V malé obci Zellerndorf je v jedné uličce devadesátka vinných sklepů.

Na několik jich můžete narazit například v obci Zellerndorf. V místní úzké ulici Maulavern stoupající ze západního okraje obce do okolních polí je vstup do devadesáti vinných sklepů. Každý z nich se pyšní ojedinělou barevnou výzdobou a kováním vstupních dveří.

Vytvořili je tu postupně vinaři a sklepení často vedou pod zemí dlouhé desítky metrů. Přesné mapy neexistují. Jen každý vinař zná svůj sklep. A někteří majitelé provozují právě heurigery. Servírují své víno, studené mísy a provádějí zájemce po podzemních chodbách.

Dvacet kilometrů chodeb

Z malebného Zellerndorf už je to jen kousek do Retzu. Čtyřtisícové městečko u českých hranic má bohatou historii. Kromě toho, že ho před staletími dobyli husité a později i švédská vojska při třicetileté válce, se tu odnepaměti pěstuje víno. A to je vynikající kvality. V okolí je 4 200 hektarů vinic a kdysi si vyváželo až do Petrohradu.

V okolí obce Retz v Dolním Rakousku je přes čtyři tisíce hektarů vinic.

V okolí obce Retz v Dolním Rakousku je přes čtyři tisíce hektarů vinic.

Vinice si lze nejlépe prohlédnout z nadhledu. Kilometr od městečka na kopci Kalvarienberg stojí překrásný mlýn z 18. století. Bílá stavba září do dálky a láká turisty. Z Retzu k ní vede stezka. Je to jediný funkční větrný mlýn v Rakousku. A hned vedle něj je samozřejmě heuriger. Vše patří už po šest generací rodině Bergmannových.

Také v samotném Retzu je mnoho dalších vinařství. Dokonce i město už patnáct let nechává dělat své vlastní víno. Na konci září se pak v Retzu konají vinařské slavnosti, na které se sjíždějí lidé z širokého okolí i Čech. „Při vinobraní z kašen na náměstí teče víno,“ popisuje místní průvodce Jaroslav Hladík, který detailně zná historii města.

Sám provádí české turisty po mlýně i po další unikátnosti – Retzském zážitkovém sklepení. „Jde o propojený systém sklepů pod městem. Měří přes dvacet kilometrů a rozkládá se ve třech patrech,“ vykládá s tím, že žádný přesný plán největšího historického vinného sklepení v Rakousku neexistuje.

Chodby vytvořené v pískovci se pospojovaly víceméně náhodně, když si místní vinaři budovali vlastní sklepy. Teď už v nich víno není, ale dozvíte se hodně o jeho historii.

Pět turistických tipů v Dolním Rakousku

Plavba po Dunaji. Na obří výletní lodě a Dunaji se můžete nalodit například v Kremži. Oblíbená je cesta do Melku, která trvá necelé dvě hodiny, prohlédnete si romantické zříceniny Aggstein a Dürnstein tyčící se nad řekou. Zpátky se můžete dostat na (vypůjčeném) kole nebo opět lodí. Zpáteční cesta stojí 22 eur. Lidé cestu často spojují se snídaní či obědem.

Meruňkový ráj. Meruňky z Wachau, to je chráněná a lahodná značka. Místní klima neprospívá jen vinné révě, ale i tomuto sladkému ovoci, kterého se tu v létě sklidí na sedm tisíc tun. Bylo by chybou při návštěvě regionu neochutnat meruňkové knedlíky. Třeba rodinná firma Aufreiter z Kremže umí z meruněk snad vše – likér, mošt, marmeládu i vynikající čokoládu.

Muzeum Egona Schieleho v Tullnu. Dolnorakouské město nezapomnělo na svého slavného rodáka, který část života strávil i v Českém Krumlově. V bývalé věznici je malebné muzeum s interaktivní výstavou o tomto výjimečném umělci.

Pro zahrádkáře. Na 70 ukázkových zahrad se nachází v obci Tulln na břehu Dunaje. Garten Tulln potěší duši každého zahrádkáře. Jde o jedinou stálou ekologickou zahradní výstavu v Evropě. Otevřeno je do 27. října. Základní vstupné činní 13,50 eura.

Cyklostezky všemi směry. Dolní Rakousko a speciálně okolí Dunaje je protkáno zhruba 1 600 kilometry cyklostezek. Vedou podél řeky, ale také mezi vinicemi. Místní podnikatelé jsou na cyklisty připraveni, ve větších městech fungují půjčovny, naopak v některých menších obcích narazíte na samoobslužná občerstvovací zařízení – malou boudičku s ledničkou a kasičkou. Osvěžit se tam můžete i vínem. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Grizzly týden věznil muže na Aljašce. Nešťastníka zachránila až náhoda

Shodou šťastných náhod se americké pobřežní stráži podařilo objevit muže odříznutého od světa v aljašské divočině, na...

Český výletník: Řeka a osada Františka Nedvěda. Takovou Sázavu miloval

Minulou neděli zemřel písničkář František Nedvěd. Loni jsem navštívil trampskou osadu Toronto na Sázavě, ve které...

Chorvatsko trochu jinak. Poradíme, jak se vyhnout dovolenkovým zlozvykům

Premium Oblíbená destinace má Čechům stále co nabídnout. Stačí ujet pár kilometrů autem a můžete najít místa, která nejsou...

To nejlepší z hor Česka: objevte rozhledy, přírodu i gastronomii Krkonoš

Nejvyšší pohoří České republiky tvoří v rámci naší země i střední Evropy ojedinělý ostrůvek horské krajiny. Spolu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Do čínského letoviska opět dorazil zelený páchnoucí příliv

Čínské přístavní město Čching-tao opět zažívá masivní zamoření mořskými řasami. Takzvaný zelený příliv se zde...

Sbohem, šedá Evropo! Jak Češi předělali auto z roku 92 a vyrazili do Afriky

Seriál Vlastně za to mohou Google a pošmourné zimní počasí. Vrátili jsme se právě z Nového Zélandu, ale toulavé boty odmítaly...

Pravá perla Polynésie. Ráj rájů Aitutaki, jeden z Cookových ostrovů

Premium Kdekdo básní o Francouzské Polynésii, ovšem opravdový klenot Pacifiku má v rohu vlajky anglický Union Jack. Rajský...

Pozemské ráje: skvělou asijskou kuchyni poznáte pod pokličkami Lvího města

Premium Nemáte čas vydat se na celoroční poznávací cestu za asijskými kuchyněmi? V dalším díle seriálu magazínu Víkend Pozemské...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...