Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Sto parádních kilometrů kolem řeky. Cyklistické putování Dolním Rakouskem

Na našich Cyklotoulkách Českem už jsme viděli a zažili leccos. Krásnou přírodu, historická města, náročnější hory i mírné rovinky. Po Rakousku jsme také jezdili a bylo to vždy úplně jiné než cokoliv u nás. Dnes máme pro vás pozvánku na parádní cyklostezku Traisental – Radweg a několik tipů, co v jejím okolí můžete vidět.

Cyklostezka Traisental – Radweg kolem řeky Traisen měří sto jedenáct kilometrů. Řeky pochopitelně málokdy tečou nahoru, takže je profil cyklostezky ideální pro rodiny s dětmi. Navíc si můžete trasu rozdělit a jednu její část jet třeba cyklobusem nebo vlakem, který cyklostezku kopíruje.

Po cestě narazíte na mnoho zajímavých atrakcí, které stojí za to prozkoumat. Určitě doporučujeme vyšetřit si na Traisental – Radweg více dní.

My jsme si jako výchozí bod pro naše putování vybrali městečko Sankt Pölten. Z Prahy se sem dostanete za necelých pět hodin pohodlně vlakem, takže si můžete vzít s sebou. Nebo si ho můžete půjčit až ve Sankt Pöltenu. Každopádně důvod, proč navštívit Rakousko, si tu najde opravdu každý.

Sankt Pölten – patron cyklistů

Vzdorpapež Hippolit Římský, později prohlášen za svatého, pochopitelně není patronem cyklistů, i když bychom si určitě nějakého zasloužili. Z pohledu návštěvníka města Sankt Pölten, jak zní originální německý název českého překladu Svatý Hypolit, se to tak nicméně může jevit.

Město je totiž cyklistům zaslíbené. Svého dvoukolého miláčka si dokonce běžně můžete vzít přímo na hotelový pokoj.

Ne že by tu neměli k dispozici speciální zamykatelné místnosti, ale některá kola jsou tak drahá a někteří jejich majitelé je tolik milují, že tuto možnost vítají a praktikují. Někdo si bere na pokoj pejska, kočičku, morče, křečka… A někdo zkrátka kolo.

V květnu město hostí vyhlášený triatlonový závod Sankt Pölten Ironman, takže je připraveno i na záplavu skutečných profesionálů, kteří si svá kola na noc opravdu raději schovají pod polštář.

Pro nás je tato skutečnost důležitá hlavně jako gesto, které demonstruje, jak moc si tady cyklistů váží a co všechno jsou pro ně schopni udělat.

Cyklisty potkáte v Sankt Pöltenu na každém kroku.

Zemský úřad Landhaus St. Pölten v moderní vládní čtvrti

Hlavní město spolkové země Dolní Rakousy má zhruba padesát tisíc obyvatel a leží jen šedesát kilometrů od Vídně na řece Traisen, podle níž je pojmenována a vedena právě i cyklostezka. Ve Sankt Pöltenu se ale vyplatí chvíli zůstat. A při jeho prohlídce nemusíte nechávat kolo v posteli.

Barokní skvost

Město je barokní. Jméno, které se skloňuje ve všech pádech, v němčině tedy jen ve čtyřech, je Jakob Prandtauer, slavný barokní stavitel, jehož nejznámější realizací je monumentální klášter Melk na Dunaji. I jeho synovec se přihlásil k strýcově tradici a postavil místní radnici nebo barokní sloup Svaté trojice. Sám Jakob Prandtauer přestavěl zdejší kostel z gotického na barokní.

Před dómem je příjemné náměstíčko Dom Platz. Je paradoxně dvakrát větší než hlavní náměstí Market Platz. Dvakrát týdně si tu můžete projít něco jako farmářské trhy. Město má příjemnou atmosféru, spoustu malebných uliček, náměstíček, soch a zákoutí. Zdá se samozřejmé, že se uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2024.

Sankt Pölten je nádherné barokní město.

Navíc se tu opravdu jezdí na kole. Ta jsou přirozenou součástí města a lidé se na nich dopravují do práce i na nákupy, takže si tu jako cykloturista projíždějící městem rozhodně nemusíte připadat nijak nepatřičně.

Naopak se vám bicykl bude hodit. Vedle historického centra stojí za prohlídku i takzvaná „vládní čtvrť,“ k níž se právě vyplatí dojet na kole. Svými fontánkami a vodními prvky sympaticky koresponduje s okolo protékající řekou Traisen. Sankt Pölten není totiž jen historický a barokní, ale i moderní a živý.

Jezero ve městě

Život mu dává také jezero, které leží v podstatě přímo ve městě. Od centra je vzdáleno jen dva kilometry, navíc je snadno dostupné prostřednictvím MHD. Na kole se k němu dostanete třeba právě přímo po proudu řeky od vládní čtvrti.

U jezera se dá strávit celý den. Jeho klidná hladina a přístupné břehy vybízí ke koupání, romantiku můžete znásobit zapůjčením lodičky, pro čtyřnohé mazlíčky je tu speciální pejskařská pláž, vodní plochu lze pozorovat z rozhledny a k relaxaci můžete využít různá mola, stinné plácky nebo tiché háječky.

Jezero Viehofner See u města Sankt Pölten
Viehofner See

Pokud si chcete dopřát opravdu něco nevšedního, doporučuji objednat si v restauraci místní specialitu – piknik, který vám přiveze typické asijské vozítko tuk tuk.

Vstup do celého areálu je zdarma. Ještě před deseti lety bylo jezero soukromé, ale město jej koupilo a udělalo z něj pro své obyvatele a samozřejmě pro turisty ráj odpočinku. Jde vlastně o soustavu jezer, mezi nimiž ještě navíc protéká právě řeka Traisen.

Vytunelovaná cyklostezka

Na cyklostezce kolem řeky Traisen samozřejmě najdete spousty zajímavostí. Jedním ze speciálních bonusů je Tolle Tunnel Tour. Jde o devět kilometrů dlouhou cyklostezku vybudovanou na bývalé železniční trati. Pozor, tam a zpět je to pochopitelně osmnáct. 

Nacházíme se v podhůří Alp, takže na nějaký ten kopec přece jen už narazíme. Nicméně vlaky, stejně jako řeky, nemají kopce rády, takže na něj vlastně nenarazíte, ale projedete skrz něj.

Řeka Traisen v okolí města Sankt Pölten

Stezka vede hned třemi tunely. Celkem tři sta dvacet metrů je v nich rozděleno na 133, 32 a 155 metrů a projíždět dírami ve skále, které byly ještě donedávna určeny výhradně pro vlaky, je vzrušující nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Koupaliště, sáně, lišky

Tunely ovšem nejsou jediným lákadlem na trase. Pokud zatoužíte po osvěžení a nechcete k tomu využít přímo řeku Traisen, můžete vyzkoušet koupaliště s přírodní čističkou vody. Kdo má raději adrenalin, ocení letní sáňkařskou dráhu, která má dokonce i kryt na jízdu v dešti. Co určitě nesmíte opomenout, je zážitek, který jistě osloví všechny. Místní kuchyně.

Krajovou specialitou jsou lišky. Můžete je dostat na mnoho způsobů, ať už s vajíčkem a cibulí, nebo s omáčkou a houskovým knedlíkem. Lišky jsou sezónní záležitostí, pokud si na ně chcete počíhat, naplánujte si návštěvu zhruba na první polovinu června.

Celoroční specialitkou jsou v tomto regionu ryby. Jednou z nejoblíbenějších je lososovitá lahůdka siven. Ten sice dostojí svému jménu a je vlastně sivý, přesto to ovšem není žádná obyčejná šeď. K rybě pochopitelně patří i sklenka dobrého vína. To už je ale kapitola sama pro sebe.

Vinařská oblast Traisental. Obec Nussdorf ob der Traisen

Manhattan vinné révy

Jedním z důvodů, proč navštívit naše jižní sousedy, je víno. V Rakousku je mnoho vinařských oblastí a opravdu výborné víno. Vinařský region Traisental má i svou speciální cyklostezku zvanou Weinbergradweg. Je další možnou odbočkou z Treisenthalradweg a určitě si ji nenechte ujít. Můžete na ní urazit až třicet kilometrů.

Stezka začíná prohlídkou zámku Traismauer. Není to ovšem obyčejný zámek, historické repliky šlechtických pokojů zde nenajdete. Tady se šlechtí něco jiného. Traismauer je v podstatě vinotéka a informační centrum Wainbergradweg. Můžete si tu vzít na cestu vinicemi průvodce, což vřele doporučuji nejen proto, že vám toho může říct mnoho o pěstování a zpracování vína, ale taky se s ním v tom Manhattanu vinné révy neztratíte.

Traisentálské vinice jsou protkány pravoúhlými cestičkami jako čtverečkový papír. Půda má vápencové podloží. Hornina vznikla usazením nánosů štěrku a sedimentů. Při kontaktu s vodou se z kamene uvolňují minerální látky, které vinné révě prospívají a mají velký vliv na výslednou chuť vína. Právě traisentálské podloží je ideální pro Veltlínské zelené.

Když už se nasytíte těmi vzájemně kolmými ulicemi zeleného labyrintu vinné révy, bude chybět ke štěstí snad jen jediné. Vybrat si jednu z mnoha „heurige“, na Manhattanu by asi řekli „snack bar“, a vychutnat si západ slunce třeba právě s veltlínským zeleným a drobným občerstvením, které speciální vinařské hospůdky – heurige – nabízí.

Pět důvodů, proč jet na kole do Rakouska

Rakousko má oproti České republice jednu obrovskou výhodu. Je to Rakousko. Zahraničí bude mít vždycky punc něčeho neokoukaného, nového, něčeho za hranicemi našich dosavadních zkušeností. Co je v domě, není pro mě. To je známý fakt. V zahraničí je tráva zelenější, hory vyšší, údolí nižší, slunce svítí více, což vlastně ke štěstí úplně stačí.

Dalším nezpochybnitelný fakt objevíte už při pohledu na mapu Evropy. Při našem opojení přímořskými jižními státy často zapomínáme na to, že i Rakousko je na jihu. Je tam dříve a déle teplo, což je pro cykloturistiku podstatný fakt. Úžasné jaro a delší podzim sezónu cyklistům přece jen o něco prodlouží.

Třetím důvodem, proč jet na kole právě do Rakouska, je, že je nám nejblíž. Pokud se rozhodnete objevovat něco nového za hranicemi naší vlasti, nechcete se trmácet za projížďkou na kole přes půl Evropy. Rakousko je z tohoto pohledu opravdu za humny. Ona blízkost není jen geografická. Češi a Rakušané mají dlouholetou společnou historii a mezi lidmi není snad jiný rozdíl než v jazyku. I když ani čeština či slovenština není v Rakousku výjimkou.

A za čtvrté, Rakousko je opravdu cyklistická země. Úroveň cyklostezek, jejich délka, pestrost a služby kolem nich jsou ohromující.

Řekl jsem, že těch důvodů bude pět? Bude jich daleko víc. Ten pátý a všechny další si objevíte sami. Uvidíte.

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S partou i s rodinou. Emiráty jsou mezi českými výletníky stále oblíbenější

Časy, kdy byly Spojené arabské emiráty destinací vhodnou jen pro milionáře, jsou dávno pryč. Nabídka dnes dokáže...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

KVÍZ: Jezdíte rádi na kole? Otestujte své znalosti cyklistiky

Jezdíte rádi na kole? Je to váš oblíbený dopravní prostředek a zajímá vás jeho minulost? Pak si budete vědět rady!...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Trh je přesycený, hledejte výhodný nákup

Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Velo a prodejcem ekolo.cz už posedmé testovala nejnovější modely elektrokol,...

Prozkoumali jsme slavný Hahnenkamm v Kitzbühelu pěšky i na kole

K věhlasu a slávě Kitzbühelu přispěly a stále přispívají zejména legendární lyžařské závody ve sjezdu mužů na...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...