Sto parádních kilometrů kolem řeky. Cyklistické putování Dolním Rakouskem

aktualizováno 
Na našich Cyklotoulkách Českem už jsme viděli a zažili leccos. Krásnou přírodu, historická města, náročnější hory i mírné rovinky. Po Rakousku jsme také jezdili a bylo to vždy úplně jiné než cokoliv u nás. Dnes máme pro vás pozvánku na parádní cyklostezku Traisental – Radweg a několik tipů, co v jejím okolí můžete vidět.

Cyklostezka Traisental – Radweg kolem řeky Traisen měří sto jedenáct kilometrů. Řeky pochopitelně málokdy tečou nahoru, takže je profil cyklostezky ideální pro rodiny s dětmi. Navíc si můžete trasu rozdělit a jednu její část jet třeba cyklobusem nebo vlakem, který cyklostezku kopíruje.

Po cestě narazíte na mnoho zajímavých atrakcí, které stojí za to prozkoumat. Určitě doporučujeme vyšetřit si na Traisental – Radweg více dní.

My jsme si jako výchozí bod pro naše putování vybrali městečko Sankt Pölten. Z Prahy se sem dostanete za necelých pět hodin pohodlně vlakem, takže si můžete vzít s sebou. Nebo si ho můžete půjčit až ve Sankt Pöltenu. Každopádně důvod, proč navštívit Rakousko, si tu najde opravdu každý.

Sankt Pölten – patron cyklistů

Vzdorpapež Hippolit Římský, později prohlášen za svatého, pochopitelně není patronem cyklistů, i když bychom si určitě nějakého zasloužili. Z pohledu návštěvníka města Sankt Pölten, jak zní originální německý název českého překladu Svatý Hypolit, se to tak nicméně může jevit.

Fotogalerie

Město je totiž cyklistům zaslíbené. Svého dvoukolého miláčka si dokonce běžně můžete vzít přímo na hotelový pokoj.

Ne že by tu neměli k dispozici speciální zamykatelné místnosti, ale některá kola jsou tak drahá a někteří jejich majitelé je tolik milují, že tuto možnost vítají a praktikují. Někdo si bere na pokoj pejska, kočičku, morče, křečka… A někdo zkrátka kolo.

V květnu město hostí vyhlášený triatlonový závod Sankt Pölten Ironman, takže je připraveno i na záplavu skutečných profesionálů, kteří si svá kola na noc opravdu raději schovají pod polštář.

Pro nás je tato skutečnost důležitá hlavně jako gesto, které demonstruje, jak moc si tady cyklistů váží a co všechno jsou pro ně schopni udělat.

Cyklisty potkáte v Sankt Pöltenu na každém kroku.

Cyklisty potkáte v Sankt Pöltenu na každém kroku.

Zemský úřad Landhaus St. Pölten v moderní vládní čtvrti

Zemský úřad Landhaus St. Pölten v moderní vládní čtvrti

Hlavní město spolkové země Dolní Rakousy má zhruba padesát tisíc obyvatel a leží jen šedesát kilometrů od Vídně na řece Traisen, podle níž je pojmenována a vedena právě i cyklostezka. Ve Sankt Pöltenu se ale vyplatí chvíli zůstat. A při jeho prohlídce nemusíte nechávat kolo v posteli.

Barokní skvost

Město je barokní. Jméno, které se skloňuje ve všech pádech, v němčině tedy jen ve čtyřech, je Jakob Prandtauer, slavný barokní stavitel, jehož nejznámější realizací je monumentální klášter Melk na Dunaji. I jeho synovec se přihlásil k strýcově tradici a postavil místní radnici nebo barokní sloup Svaté trojice. Sám Jakob Prandtauer přestavěl zdejší kostel z gotického na barokní.

Před dómem je příjemné náměstíčko Dom Platz. Je paradoxně dvakrát větší než hlavní náměstí Market Platz. Dvakrát týdně si tu můžete projít něco jako farmářské trhy. Město má příjemnou atmosféru, spoustu malebných uliček, náměstíček, soch a zákoutí. Zdá se samozřejmé, že se uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2024.

Sankt Pölten je nádherné barokní město.

Sankt Pölten je nádherné barokní město.

Navíc se tu opravdu jezdí na kole. Ta jsou přirozenou součástí města a lidé se na nich dopravují do práce i na nákupy, takže si tu jako cykloturista projíždějící městem rozhodně nemusíte připadat nijak nepatřičně.

Naopak se vám bicykl bude hodit. Vedle historického centra stojí za prohlídku i takzvaná „vládní čtvrť,“ k níž se právě vyplatí dojet na kole. Svými fontánkami a vodními prvky sympaticky koresponduje s okolo protékající řekou Traisen. Sankt Pölten není totiž jen historický a barokní, ale i moderní a živý.

Jezero ve městě

Život mu dává také jezero, které leží v podstatě přímo ve městě. Od centra je vzdáleno jen dva kilometry, navíc je snadno dostupné prostřednictvím MHD. Na kole se k němu dostanete třeba právě přímo po proudu řeky od vládní čtvrti.

U jezera se dá strávit celý den. Jeho klidná hladina a přístupné břehy vybízí ke koupání, romantiku můžete znásobit zapůjčením lodičky, pro čtyřnohé mazlíčky je tu speciální pejskařská pláž, vodní plochu lze pozorovat z rozhledny a k relaxaci můžete využít různá mola, stinné plácky nebo tiché háječky.

Jezero Viehofner See u města Sankt Pölten
Viehofner See

Pokud si chcete dopřát opravdu něco nevšedního, doporučuji objednat si v restauraci místní specialitu – piknik, který vám přiveze typické asijské vozítko tuk tuk.

Vstup do celého areálu je zdarma. Ještě před deseti lety bylo jezero soukromé, ale město jej koupilo a udělalo z něj pro své obyvatele a samozřejmě pro turisty ráj odpočinku. Jde vlastně o soustavu jezer, mezi nimiž ještě navíc protéká právě řeka Traisen.

Vytunelovaná cyklostezka

Na cyklostezce kolem řeky Traisen samozřejmě najdete spousty zajímavostí. Jedním ze speciálních bonusů je Tolle Tunnel Tour. Jde o devět kilometrů dlouhou cyklostezku vybudovanou na bývalé železniční trati. Pozor, tam a zpět je to pochopitelně osmnáct. 

Nacházíme se v podhůří Alp, takže na nějaký ten kopec přece jen už narazíme. Nicméně vlaky, stejně jako řeky, nemají kopce rády, takže na něj vlastně nenarazíte, ale projedete skrz něj.

Řeka Traisen v okolí města Sankt Pölten

Řeka Traisen v okolí města Sankt Pölten

Stezka vede hned třemi tunely. Celkem tři sta dvacet metrů je v nich rozděleno na 133, 32 a 155 metrů a projíždět dírami ve skále, které byly ještě donedávna určeny výhradně pro vlaky, je vzrušující nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Koupaliště, sáně, lišky

Tunely ovšem nejsou jediným lákadlem na trase. Pokud zatoužíte po osvěžení a nechcete k tomu využít přímo řeku Traisen, můžete vyzkoušet koupaliště s přírodní čističkou vody. Kdo má raději adrenalin, ocení letní sáňkařskou dráhu, která má dokonce i kryt na jízdu v dešti. Co určitě nesmíte opomenout, je zážitek, který jistě osloví všechny. Místní kuchyně.

Krajovou specialitou jsou lišky. Můžete je dostat na mnoho způsobů, ať už s vajíčkem a cibulí, nebo s omáčkou a houskovým knedlíkem. Lišky jsou sezónní záležitostí, pokud si na ně chcete počíhat, naplánujte si návštěvu zhruba na první polovinu června.

Celoroční specialitkou jsou v tomto regionu ryby. Jednou z nejoblíbenějších je lososovitá lahůdka siven. Ten sice dostojí svému jménu a je vlastně sivý, přesto to ovšem není žádná obyčejná šeď. K rybě pochopitelně patří i sklenka dobrého vína. To už je ale kapitola sama pro sebe.

Vinařská oblast Traisental. Obec Nussdorf ob der Traisen

Vinařská oblast Traisental. Obec Nussdorf ob der Traisen

Manhattan vinné révy

Jedním z důvodů, proč navštívit naše jižní sousedy, je víno. V Rakousku je mnoho vinařských oblastí a opravdu výborné víno. Vinařský region Traisental má i svou speciální cyklostezku zvanou Weinbergradweg. Je další možnou odbočkou z Treisenthalradweg a určitě si ji nenechte ujít. Můžete na ní urazit až třicet kilometrů.

Stezka začíná prohlídkou zámku Traismauer. Není to ovšem obyčejný zámek, historické repliky šlechtických pokojů zde nenajdete. Tady se šlechtí něco jiného. Traismauer je v podstatě vinotéka a informační centrum Wainbergradweg. Můžete si tu vzít na cestu vinicemi průvodce, což vřele doporučuji nejen proto, že vám toho může říct mnoho o pěstování a zpracování vína, ale taky se s ním v tom Manhattanu vinné révy neztratíte.

Traisentálské vinice jsou protkány pravoúhlými cestičkami jako čtverečkový papír. Půda má vápencové podloží. Hornina vznikla usazením nánosů štěrku a sedimentů. Při kontaktu s vodou se z kamene uvolňují minerální látky, které vinné révě prospívají a mají velký vliv na výslednou chuť vína. Právě traisentálské podloží je ideální pro Veltlínské zelené.

Když už se nasytíte těmi vzájemně kolmými ulicemi zeleného labyrintu vinné révy, bude chybět ke štěstí snad jen jediné. Vybrat si jednu z mnoha „heurige“, na Manhattanu by asi řekli „snack bar“, a vychutnat si západ slunce třeba právě s veltlínským zeleným a drobným občerstvením, které speciální vinařské hospůdky – heurige – nabízí.

Pět důvodů, proč jet na kole do Rakouska

Rakousko má oproti České republice jednu obrovskou výhodu. Je to Rakousko. Zahraničí bude mít vždycky punc něčeho neokoukaného, nového, něčeho za hranicemi našich dosavadních zkušeností. Co je v domě, není pro mě. To je známý fakt. V zahraničí je tráva zelenější, hory vyšší, údolí nižší, slunce svítí více, což vlastně ke štěstí úplně stačí.

Dalším nezpochybnitelný fakt objevíte už při pohledu na mapu Evropy. Při našem opojení přímořskými jižními státy často zapomínáme na to, že i Rakousko je na jihu. Je tam dříve a déle teplo, což je pro cykloturistiku podstatný fakt. Úžasné jaro a delší podzim sezónu cyklistům přece jen o něco prodlouží.

Třetím důvodem, proč jet na kole právě do Rakouska, je, že je nám nejblíž. Pokud se rozhodnete objevovat něco nového za hranicemi naší vlasti, nechcete se trmácet za projížďkou na kole přes půl Evropy. Rakousko je z tohoto pohledu opravdu za humny. Ona blízkost není jen geografická. Češi a Rakušané mají dlouholetou společnou historii a mezi lidmi není snad jiný rozdíl než v jazyku. I když ani čeština či slovenština není v Rakousku výjimkou.

A za čtvrté, Rakousko je opravdu cyklistická země. Úroveň cyklostezek, jejich délka, pestrost a služby kolem nich jsou ohromující.

Řekl jsem, že těch důvodů bude pět? Bude jich daleko víc. Ten pátý a všechny další si objevíte sami. Uvidíte.

Autoři:

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Otřesné cesty na Ukrajině a úplatky. Dojeli jsme na jawách až do Ruska

Bitevník Aurora v Petrohradu

Rusko na nás udělalo výborný dojem, tedy až na nedůvtipné celníky a úplatné policisty. Na Ukrajině jsme zase museli dát...

VIDEO: Žádné rozkošné vlnky, pláž na Tenerife pokryl plastový odpad

Pláže na ostrově Tenerife jsou plné plastů

Dívejte se pozorně. To není mořská pěna, ale miliony plastových kousků na jedné z pláží populárního kanárského ostrova...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Další z rubriky

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

VIDEO: Jágr trénuje na elektrokole. Zbývá kousíček, komentuje kariéru

Jágr objevil kouzlo elektrokola a je z něj nadšený.

Hokejista Jaromír Jágr se chystá na novou sezónu. Součástí jeho tréninků je i jízda na koloběžce, v létě si navíc v...

Na kole až na samý Východ. Pět dnů na pomezí Polska a Slovenska

Pohoří Gorce již dýchá dalekým východem. Pohled na vrchol Turbacz a...

Pět dní karpatských sedel, pět dní bukolických scenérií. Taky přes pět tisíc metrů převýšení. Čísla 5 jako bychom se...

Najdete na iDNES.cz