Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si horské túry nádhernou krajinou, navštívit malebné vesnice, horská jezera, ledové jeskyně i adrenalinovou vyhlídku. Bad Mitterndorf vás nezklame v žádném případě. A zabaví se tu i rodiny s dětmi.

Slavná vyhlídka "Pět prstů" je lehce adrenalinovým zážitkem. | foto: Barbora Vajsejtlová, pro iDNES.cz

Jestli pojedete z Prahy, stačí vám jen čtyři a půl hodiny, abyste se ocitli na místě, které si musí zamilovat každý příznivec aktivního trávení času. Do Bad Mitterndorfu se vyplatí vyrazit na prodloužený víkend, ale klidně i na dva týdny. Nudit se tu určitě nebudete.

Městečko Bad Mitterndorf ležící ve Štýrsku je známé spíše mezi vyznavači zimních sportů. Blízká lyžařská střediska Tauplitz a Loser patří mezi alpské lyžařské pojmy, ale návštěvu této oblasti rozhodně není potřeba omezovat pouze na zimní období.

Na své si tu přijdou jak cyklisté, tak ti, kteří si oblíbili pěší turistiku. Ať už se ubytujete přímo v malebném centru Bad Mitterndorfu, nebo v některém z apartmánových domů, kterými jsou poseté okolní svahy, přímo pod nosem budete mít hustou síť cyklostezek, které vás dokonale provedou zdejším krajem.

Fotogalerie

Začít můžete například okruhem, který měří přibližně čtyřicet kilometrů a zavede vás na břehy hned dvou nádherných jezer.

Po cyklostezce se z Bad Mitterndorfu vydáte směrem na Kainisch a potom odbočíte doleva na Ődensee. Cesta je dobře značená a vede překrásnou krajinou, loukami na pozadí horských štítů a kolem úhledných statků.

Samotné jezero Ődensee objevíte v lese a stromy zrcadlící se na jeho hladině dodávají tomuto místu výjimečné fotogeničnosti. Voda v jezeře je tak průzračně čistá, že můžete pohodlně sledovat plavající ryby, ale koupání v něm je i uprostřed léta záležitostí pro otrlé otužilce.

Nicméně okolí jezera je obklopeno mokřady s endemickou flórou a faunou. Posedět a pokochat se výhledem se tu dá v příjemné restauraci přímo na břehu jezera.

Voda v Grundlsee je tak čistá, že se jí údajně můžete i napít.

Voda v Grundlsee je tak čistá, že se jí údajně můžete i napít.

Až si Ődensee objedete, namiřte směrem na Bad Ausee a poté na Grundlsee. Bad Ausee je známým lázeňským městečkem s velmi příjemným centrem, ale vaším cílem bude obec Grundlsee, která se rozkládá na březích stejnojmenného jezera. To je se svou šestikilometrovou délkou mnohem větší než Ődensee, ale jeho voda je tak čistá, že se dá údajně bez problémů pít. 

Najdete tu travnaté pláže pro koupající se (opět je potřeba značná míra otužilosti) i lenošící návštěvníky, ale velmi se vyplatí vyšlápnout si cestu, která vede obcí vlevo od hlavní silnice do prudkého kopce. Na jejím konci objevíte stylové hospůdky s fantastickým výhledem na jezero. Při obědě tak můžete pozorovat plachetnice brázdící klidnou hladinu.

Ledová jeskyně i adrenalinová vyhlídka

Jen dvacet pět kilometrů od Bad Mitterndorfu leží Obertraun, který skýtá mnoho atrakcí. Na dolní stanici lanovky si můžete koupit několik variant jízdenek, které v sobě buď obsahují pouze některé, nebo všechny tři lanovky, případně i vstupy do Ledové a Mamutí jeskyně.

Zdejší Ledová jeskyně je jedna z nejrozsáhlejších v Evropě. Celková délka jejích chodeb činí bezmála tři kilometry a i když s průvodcem si projdete „pouhých“ osm set metrů, stejně se připravte na zdolání víc než pěti stovek schodů. Asi není třeba zdůrazňovat, že teplota se v jeskyni pohybuje kolem nuly a je nutné se vybavit teplým oblečením.

Od vchodu Ledové jeskyně je překrásný výhled na Halštatské jezero.

Od vchodu Ledové jeskyně je překrásný výhled na Halštatské jezero.

Ledová homole je jedním z poznávacích znamení Velké ledové jeskyně.

Ledová homole je jedním z poznávacích znamení Velké ledové jeskyně.

Zážitek z barevně nasvícených ledových ploch a útvarů za zvuků klasické hudby je nezapomenutelný. Protože po něm touží davy turistů, velmi se vyplatí přijet na parkoviště k dolní stanici lanovky už v devět ráno, kdy strávíte ve frontě jen pár minut. Prohlídky Ledové jeskyně se konají až do konce října.

Když se potom necháte další lanovkou vyvézt až na vrchol, určitě musíte navštívit všechny tři zdejší vyhlídky. Nejblíže stanici lanovky se nachází Welterbespirale, vyhlídka ve tvaru spirály, po které vystoupáte až k vrcholu a užijete si tak výhledu skutečně do všech myslitelných směrů.

Přibližně půl hodiny chůze po asfaltových cestičkách je potom zřejmě nejatraktivnější vyhlídka této oblasti. Jde vlastně o pět ocelových lávek předsunutých před skalní masiv, které ční nad hladinou Halštatského jezera. Trefně se jim přezdívá „Pět prstů“ a každý z „prstů“ má svou specialitu. V jednom je umístěn ozdobný rám obrazu (sem se kvůli vyznavačům instagramových selfie, kteří si tu zkouší desítky různých póz, stojí regulérní fronta), další má průhlednou podlahu, na dalším je umístěn skokanský můstek.

Od vyhlídky ve tvaru spirály často startují paraglidisté.

Od vyhlídky ve tvaru spirály často startují paraglidisté.

Stezku k vyhlídce "Pět prstů" lemuje hustý porost kleče.

Stezku k vyhlídce "Pět prstů" lemuje hustý porost kleče.

Na pět prstů míří také největší počet návštěvníků, ale od lidí si odpočinete na vyhlídce Dachstein-Hai, neboli Žralokovi. Vzhledem k tomu, že ten se nachází na druhé straně a cesta k němu trvá další půlhodinu od lanovky, odhodlá se sem už jen minimální počet turistů.

Přitom rozhledna ve tvaru žraloka, jehož útrobami prolezete po žebříku a vykouknete z jeho „tlamy“, je opravdu netradičním zážitkem, který zaujme malé i velké.

Stezka pro bosé nohy

Dalším cyklovýletem, na kterém zabavíte i rebelující a stávkující děti, je okruh začínající v centru Mitterndorfu. Z něj se vydejte směrem na Neuhofen a zhruba po dvou kilometrech narazíte po levé straně na směrovku k stezce pro bosé nohy - Barfuβ Park. Patnáct stanovišť na trase prověří vaše chodidla opravdu důkladně. Vyzkoušet si můžete například chůzi po lávových kamíncích, šiškách, dřevěných štěpinách, ale také hlubokým bahnem. Stezku uzavírá Kneippův chodník.

Až si dostatečně procvičíte chodidla (a smyjete ze sebe v ledovém potoce bahno – pro tyto účely je tady připraven nefalšovaný „rejžák“), jen přejeďte přes silnici a odbočte vpravo. Odbočka vás dovede do nádherné galerie pod širým nebem. Skulpturenpark je volně přístupný, můžete se tu projíždět na kole a obdivovat sochy z mramoru i kovových součástek.

Cyklostezka vede po celé délce přehrady až k hrázi.

Cyklostezka vede po celé délce přehrady až k hrázi.

Okruh uzavřete jízdou k přehradě Salza-Stausee. Kolem pět kilometrů dlouhé přehrady na řece Salza, která zadržuje jedenáct milionů kubíků vody, vede velmi příjemná cesta. Z jedné strany budete mít skalní masiv, z druhé vodní hladinu a během jízdy projedete několika krátkými tunely vytesanými ve skále. Kombinace toho všeho vytváří překrásné kulisy pro cyklovýlet i případnou procházku.

Túra kolem šesti jezer

Výchozím bodem pro tuto túru je lanovka v Tauplitzu (ten je vzdálený jen šest kilometrů od Bad Mitterndorfu, a pokud si chcete výlet prodloužit, můžete se do Tauplitzu dopravit pěšky). Vyveze vás na Tauplitzalm – největší náhorní plošinu v Evropě.

Od horní stanice lanovky se vydáte doprava kolem Tauplitzsee k Steirersee. Odtud pokračujte až ke Schwarzensee. I když někteří průvodci uvádí, že trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi, je nutné zdůraznit, že s dětmi se sice tento úsek zvládnout dá, ale předpokládá to rozhodně nadprůměrnou kondici. Šplhat budete po kamenitých římsách ve svahu a překonávat značné terénní nerovnosti. Odměnou vám bude nádherná krajina a výhledy na průzračná jezera v klínu hor. Každé z jezer, které během túry navštívíte, je přitom úplně jiné.

Každé z šesti jezer na túře je trochu jiné a každé stojí za návštěvu.

Každé z šesti jezer na túře je trochu jiné a každé stojí za návštěvu.

Z jedné strany se jezero Grosssee obchází po prudkém srázu.

Z jedné strany se jezero Grosssee obchází po prudkém srázu.

Od Schwarzensee se vydáte zpátky po druhém břehu jezera Steirersee. Až překonáte strmé stoupání, ocitnete se na vyhlídce. Tady se můžete občerstvit v jedné ze dvou horských chat. Z osobní zkušenosti vřele doporučujeme Trawenghütte. Nekoupíte tu žádnou pizzu, hranolky nebo podobné fastfoodové položky. Na místní žitný chléb s domácím špekem, škvarkovou pomazánku a bramboračku s voňavými houbami nikdy nezapomenete.

Druhá polovina túry už vede po schůdnějších stezkách a ubíhá tudíž rychleji. Podle ukazatelů se dostanete k Grosssee a na jeho pravém břehu narazíte na malou odbočku k Märchensee. Jde o malé jezírko s nazelenalou vodou, které si své pohádkové jméno opravdu zaslouží. Túru dokončíte u šestého jezera, Krallersee, odkud se vrátíte k horní stanici lanovky. Celá túra měří patnáct kilometrů a v jejím průběhu nastoupáte víc než čtyři sta metrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor: pro iDNES.cz

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

Témata: jezero, Štýrsko
  • Nejčtenější

Českému ráji došla trpělivost, cyklisté se už malebným údolím neprojedou

Český ráj letos očekává turisticky nejvypjatější sezonu. Za běžných okolností sem ročně zamíří dva miliony turistů....

KVÍZ: Vyzkoušejte si zeměpisný test, který snad zvládnou i vaše děti

Víc než kdy jindy zodpovídali v posledním roce za vzdělání svých dětí také rodiče. Dokázali byste své ratolesti naučit...

Vrak plný nafty u Santorini je časovanou bombou. Místní se bojí katastrofy

Výletní loď Sea Diamond, která s 1 600 lidmi na palubě před 14 lety u řeckého ostrova Santorini najela na podmořský...

Na morál. Český blázen se vydal na kole z Vídně na nejvyšší horu Rakouska

Inspirací pro dnešní cykloúlet mi tentokrát byl původ názvu hory Grossglockner (3 798 m) odvozený od jejího tvaru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Pár nudistů cestuje po světě a chlubí se nahými těly

Devětadvacetiletá profesionální tanečnice Silke Muysová z belgického Gentu cestuje se svým o dva roky mladším partnerem...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Roční období v ohrožení. Jak bude vypadat život bez jara a podzimu?

Premium Změny klimatu zamíchají našimi životy. Možná zmizí jaro, léto, podzim a zima. Tedy v podobě, na kterou jsme celá léta...

Byl to vtip? Velký ostrov musel smazat z map i Google, nikdy neexistoval

Premium Mystický Sandy Island v jižním Pacifiku se ještě zkraje 21. století objevoval ve spoustě světových map, i těch...

Expedice Tatra kolem světa 2 vrací peníze a chystá se do Afriky

Expedice Tatra kolem světa 2 zahájí druhou etapu své cesty počátkem března v Džibutsku. Afriku pro letošní rok vybral...

Moře a oceány neničí pouze odpadky. Stejně škodlivý je i hluk

Přirozené zvuky oceánu jsou zcela zásadní pro zdraví mořských živočichů, ale začíná je ohrožovat stále hlasitější...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...