Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si horské túry nádhernou krajinou, navštívit malebné vesnice, horská jezera, ledové jeskyně i adrenalinovou vyhlídku. Bad Mitterndorf vás nezklame v žádném případě. A zabaví se tu i rodiny s dětmi.

Slavná vyhlídka "Pět prstů" je lehce adrenalinovým zážitkem. | foto: Barbora Vajsejtlová, pro iDNES.cz

Jestli pojedete z Prahy, stačí vám jen čtyři a půl hodiny, abyste se ocitli na místě, které si musí zamilovat každý příznivec aktivního trávení času. Do Bad Mitterndorfu se vyplatí vyrazit na prodloužený víkend, ale klidně i na dva týdny. Nudit se tu určitě nebudete.

Městečko Bad Mitterndorf ležící ve Štýrsku je známé spíše mezi vyznavači zimních sportů. Blízká lyžařská střediska Tauplitz a Loser patří mezi alpské lyžařské pojmy, ale návštěvu této oblasti rozhodně není potřeba omezovat pouze na zimní období.

Na své si tu přijdou jak cyklisté, tak ti, kteří si oblíbili pěší turistiku. Ať už se ubytujete přímo v malebném centru Bad Mitterndorfu, nebo v některém z apartmánových domů, kterými jsou poseté okolní svahy, přímo pod nosem budete mít hustou síť cyklostezek, které vás dokonale provedou zdejším krajem.

Fotogalerie

Začít můžete například okruhem, který měří přibližně čtyřicet kilometrů a zavede vás na břehy hned dvou nádherných jezer.

Po cyklostezce se z Bad Mitterndorfu vydáte směrem na Kainisch a potom odbočíte doleva na Ődensee. Cesta je dobře značená a vede překrásnou krajinou, loukami na pozadí horských štítů a kolem úhledných statků.

Samotné jezero Ődensee objevíte v lese a stromy zrcadlící se na jeho hladině dodávají tomuto místu výjimečné fotogeničnosti. Voda v jezeře je tak průzračně čistá, že můžete pohodlně sledovat plavající ryby, ale koupání v něm je i uprostřed léta záležitostí pro otrlé otužilce.

Nicméně okolí jezera je obklopeno mokřady s endemickou flórou a faunou. Posedět a pokochat se výhledem se tu dá v příjemné restauraci přímo na břehu jezera.

Voda v Grundlsee je tak čistá, že se jí údajně můžete i napít.

Až si Ődensee objedete, namiřte směrem na Bad Ausee a poté na Grundlsee. Bad Ausee je známým lázeňským městečkem s velmi příjemným centrem, ale vaším cílem bude obec Grundlsee, která se rozkládá na březích stejnojmenného jezera. To je se svou šestikilometrovou délkou mnohem větší než Ődensee, ale jeho voda je tak čistá, že se dá údajně bez problémů pít. 

Najdete tu travnaté pláže pro koupající se (opět je potřeba značná míra otužilosti) i lenošící návštěvníky, ale velmi se vyplatí vyšlápnout si cestu, která vede obcí vlevo od hlavní silnice do prudkého kopce. Na jejím konci objevíte stylové hospůdky s fantastickým výhledem na jezero. Při obědě tak můžete pozorovat plachetnice brázdící klidnou hladinu.

Ledová jeskyně i adrenalinová vyhlídka

Jen dvacet pět kilometrů od Bad Mitterndorfu leží Obertraun, který skýtá mnoho atrakcí. Na dolní stanici lanovky si můžete koupit několik variant jízdenek, které v sobě buď obsahují pouze některé, nebo všechny tři lanovky, případně i vstupy do Ledové a Mamutí jeskyně.

Zdejší Ledová jeskyně je jedna z nejrozsáhlejších v Evropě. Celková délka jejích chodeb činí bezmála tři kilometry a i když s průvodcem si projdete „pouhých“ osm set metrů, stejně se připravte na zdolání víc než pěti stovek schodů. Asi není třeba zdůrazňovat, že teplota se v jeskyni pohybuje kolem nuly a je nutné se vybavit teplým oblečením.

Od vchodu Ledové jeskyně je překrásný výhled na Halštatské jezero.

Ledová homole je jedním z poznávacích znamení Velké ledové jeskyně.

Zážitek z barevně nasvícených ledových ploch a útvarů za zvuků klasické hudby je nezapomenutelný. Protože po něm touží davy turistů, velmi se vyplatí přijet na parkoviště k dolní stanici lanovky už v devět ráno, kdy strávíte ve frontě jen pár minut. Prohlídky Ledové jeskyně se konají až do konce října.

Když se potom necháte další lanovkou vyvézt až na vrchol, určitě musíte navštívit všechny tři zdejší vyhlídky. Nejblíže stanici lanovky se nachází Welterbespirale, vyhlídka ve tvaru spirály, po které vystoupáte až k vrcholu a užijete si tak výhledu skutečně do všech myslitelných směrů.

Přibližně půl hodiny chůze po asfaltových cestičkách je potom zřejmě nejatraktivnější vyhlídka této oblasti. Jde vlastně o pět ocelových lávek předsunutých před skalní masiv, které ční nad hladinou Halštatského jezera. Trefně se jim přezdívá „Pět prstů“ a každý z „prstů“ má svou specialitu. V jednom je umístěn ozdobný rám obrazu (sem se kvůli vyznavačům instagramových selfie, kteří si tu zkouší desítky různých póz, stojí regulérní fronta), další má průhlednou podlahu, na dalším je umístěn skokanský můstek.

Od vyhlídky ve tvaru spirály často startují paraglidisté.

Stezku k vyhlídce "Pět prstů" lemuje hustý porost kleče.

Na pět prstů míří také největší počet návštěvníků, ale od lidí si odpočinete na vyhlídce Dachstein-Hai, neboli Žralokovi. Vzhledem k tomu, že ten se nachází na druhé straně a cesta k němu trvá další půlhodinu od lanovky, odhodlá se sem už jen minimální počet turistů.

Přitom rozhledna ve tvaru žraloka, jehož útrobami prolezete po žebříku a vykouknete z jeho „tlamy“, je opravdu netradičním zážitkem, který zaujme malé i velké.

Stezka pro bosé nohy

Dalším cyklovýletem, na kterém zabavíte i rebelující a stávkující děti, je okruh začínající v centru Mitterndorfu. Z něj se vydejte směrem na Neuhofen a zhruba po dvou kilometrech narazíte po levé straně na směrovku k stezce pro bosé nohy - Barfuβ Park. Patnáct stanovišť na trase prověří vaše chodidla opravdu důkladně. Vyzkoušet si můžete například chůzi po lávových kamíncích, šiškách, dřevěných štěpinách, ale také hlubokým bahnem. Stezku uzavírá Kneippův chodník.

Až si dostatečně procvičíte chodidla (a smyjete ze sebe v ledovém potoce bahno – pro tyto účely je tady připraven nefalšovaný „rejžák“), jen přejeďte přes silnici a odbočte vpravo. Odbočka vás dovede do nádherné galerie pod širým nebem. Skulpturenpark je volně přístupný, můžete se tu projíždět na kole a obdivovat sochy z mramoru i kovových součástek.

Cyklostezka vede po celé délce přehrady až k hrázi.

Okruh uzavřete jízdou k přehradě Salza-Stausee. Kolem pět kilometrů dlouhé přehrady na řece Salza, která zadržuje jedenáct milionů kubíků vody, vede velmi příjemná cesta. Z jedné strany budete mít skalní masiv, z druhé vodní hladinu a během jízdy projedete několika krátkými tunely vytesanými ve skále. Kombinace toho všeho vytváří překrásné kulisy pro cyklovýlet i případnou procházku.

Túra kolem šesti jezer

Výchozím bodem pro tuto túru je lanovka v Tauplitzu (ten je vzdálený jen šest kilometrů od Bad Mitterndorfu, a pokud si chcete výlet prodloužit, můžete se do Tauplitzu dopravit pěšky). Vyveze vás na Tauplitzalm – největší náhorní plošinu v Evropě.

Od horní stanice lanovky se vydáte doprava kolem Tauplitzsee k Steirersee. Odtud pokračujte až ke Schwarzensee. I když někteří průvodci uvádí, že trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi, je nutné zdůraznit, že s dětmi se sice tento úsek zvládnout dá, ale předpokládá to rozhodně nadprůměrnou kondici. Šplhat budete po kamenitých římsách ve svahu a překonávat značné terénní nerovnosti. Odměnou vám bude nádherná krajina a výhledy na průzračná jezera v klínu hor. Každé z jezer, které během túry navštívíte, je přitom úplně jiné.

Každé z šesti jezer na túře je trochu jiné a každé stojí za návštěvu.

Z jedné strany se jezero Grosssee obchází po prudkém srázu.

Od Schwarzensee se vydáte zpátky po druhém břehu jezera Steirersee. Až překonáte strmé stoupání, ocitnete se na vyhlídce. Tady se můžete občerstvit v jedné ze dvou horských chat. Z osobní zkušenosti vřele doporučujeme Trawenghütte. Nekoupíte tu žádnou pizzu, hranolky nebo podobné fastfoodové položky. Na místní žitný chléb s domácím špekem, škvarkovou pomazánku a bramboračku s voňavými houbami nikdy nezapomenete.

Druhá polovina túry už vede po schůdnějších stezkách a ubíhá tudíž rychleji. Podle ukazatelů se dostanete k Grosssee a na jeho pravém břehu narazíte na malou odbočku k Märchensee. Jde o malé jezírko s nazelenalou vodou, které si své pohádkové jméno opravdu zaslouží. Túru dokončíte u šestého jezera, Krallersee, odkud se vrátíte k horní stanici lanovky. Celá túra měří patnáct kilometrů a v jejím průběhu nastoupáte víc než čtyři sta metrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: pro iDNES.cz
Témata: jezero, Štýrsko

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Poznejte všední i nevšední život obyvatel Jižního Tyrolska

Jižní Tyrolsko je rázovitý kraj plných nádherných turistických destinací. Pokud se ovšem vydáte za místními obyvateli,...

VIDEO: Středověkou pevnost v Sýrii užíval Islámský stát, teď tu řádí turisté

Islámští radikálové ještě nedávno z pevnosti Kalat Džaabar podnikali útoky, teď k této historické stavbě z 12. století...

(Ne)známé řecké ostrovy. Zaujmou letištěm, smůlou i jeskynními kostely

Premium Řecké ostrovy jsou božským místem na dovolenou. Aby také ne, vždyť se říká, že vznikly rukou samotného Stvořitele. Prý...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...