Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Výzva jménem Paradiesroute. Projeďte si dvě stě šedesát kilometrů rájem Rakouska

Poutavá historie, vynikající víno a desítky nenáročných kilometrů v sedle kola. To všechno na vás čeká na trase rakouské cyklostezky Paradiesroute v Jižním Burgenlandu. Pohodové tempo a nenáročný terén tu jistě ocení i děti.

Jen tak mimochodem, kdo z vás si plete Burgenland a Burgundsko? Pokud patříte mezi ty, kdo v tom tak úplně jasno neměli, po dnešku už se nespletete. Francouzský region Burgundsko a rakouská spolková země Burgenland mají dokonce i jednoho výrazného společného jmenovatele. Víno. Rakouské je neméně výjimečné než francouzské. K tomu se ale ještě dostaneme.

Abychom to ještě upřesnili, mluvíme o Jižním Burgenlandu. Opravdu to není to samé. Představte si to pro zjednodušení asi jako rozdíl mezi severní a jižní Moravou, i když co do velikosti má tato rakouská spolková země rozlohu spíše jako jeden z našich krajů. Navíc je situována severo-jižně, takže vám v jižní části vždy rádi připomenou, že toto je Süd Burgenland.

Z Brna je Paradiesroute dostupná zhruba za tři hodiny autem. Jelikož je uzavřeným okruhem, můžete začít v podstatě kdekoliv a k autu se vždycky vrátíte.

Pokud byste Paradiesroute chtěli projet celou, docela si máknete. Měří 261 kilometrů, a přestože by to někteří z vás nepochybně zvládli i během jednoho dne, doporučujeme vzít si na to více času, protože na trase jsou místa, kde se budete chtít zdržet déle než na doplnění vody do bidonu.

Pohádkový hrad

Jedním z možných nástupů na trasu je hrad Güssing. Dominuje okolí a přirozeně vás to na něj táhne. Můžete si taky hned na začátku vyzkoušet síly v poměrně slušném stoupání – výjezdu na hradní nádvoří.

V podhradí, které vzkvétá nebývale pestrou květinovou výzdobou, za niž byl Güssing vyhlášen dokonce dvakrát městem roku, stojí také františkánský klášter založený v 17. století. Největším lákadlem je ale pochopitelně samotný hrad. Pokud si chcete nechat síly na ostatní kopce na trase, můžete na hrad vyjet lanovkou.

Určitě si honenechte ujít. Má opravdu příjemnou atmosféru. Je členitý a zachovalý jako z pohádky. Ve sbírkách a expozicích, které dokreslují dobu jeho největší slávy, vyčnívá například přenosný spinet, na nějž se dalo hrát třeba i na poli. A když se zeptáte průvodce, jestli se na hradě našel poklad, ukáže vám stůl. Při stěhování se nevešel do dveří, tak jej museli rozřezat. Uvnitř našli sbírku mincí, která by jinak zůstala skryta ještě po několik generací.

Výhled z hradní terasy vás ale upozorní na to, že strávit na hradě třeba i půl dne by bylo sice příjemné, ale na Paradiesroute je zajímavých míst více a vy ještě chcete taky jezdit na kole.

Grad Güssing dominuje svému okolí.

Profil trasy je mírný a cesta nenáročná. Cyklostezky a cyklotrasy vedou pestrou přírodou, většinou méně obydlenými oblastmi. Pohybujeme se z velké části na samotné hranici s Maďarskem, což přináší i mnohá zajímavá témata.

Hranice třikrát jinak

Hned tři různé pohledy na hranice můžete zažít v obci Bildein, kde se nachází expozice a muzeum na toto téma. Na konci druhé světové války tudy procházel jihovýchodní val, který dal Hitler vybudovat na zastavení postupu ruských vojsk.

Na stavbu kontinuálního příkopu, přes nějž podle představ nacistů neměl být schopen projet tank, byly nasazeny všechny síly, včetně žen, dětí a vězňů. Mnoho z nich také při práci zemřelo. Přestože se nakonec val do příchodu východní fronty v podstatě podařilo dokončit, nebylo, kdo by jej bránil. Proti ruským tankům tak stáli školou povinní chlapci. Sovětská armáda se nakonec v těchto místech přece jen asi čtrnáct dní zdržela, ovšem nikoliv kvůli valu, který jí nečinil větší potíže, nýbrž kvůli nedalekému rozvodněnému potoku.

Krajna v jižním Burgenlandu

Jak smutné a zbytečné škody může napáchat nesmyslná hranice dokazuje i expozice dalšího temného období evropských dějin. Železná opona pochopitelně nebyla jen záležitostí Česka. Oddělovala východ od západu přes celou Evropu od severu k jihu. Hranice mezi Maďarským východem a Rakouským západem rozdělily rodiny, přátele, kulturu. Když se železná opona za maďarského povstání v roce 1956 na pár dní otevřela, uprchlo na 200 000 lidí. Pak ale přijela ruská armáda, tak jako k nám o dvanáct let později, a hranici opět na desítky let doslova zaminovala.

Třetí pohled na hranice nabízí naučná stezka s jedenácti zastaveními právě s tímto tématem. Hranice tu ovšem nejsou pojímány geograficky, ale metaforicky. Kde všude ve vašem životě narážíte na hranice a co pro vás znamenají? Jako jeden příklad za všechny mluví bludiště jako symbol labyrintu života na jedné straně, naproti němu pak uspořádaný hřbitov jako znak neznáma a smrti.

Jídlo nezná hranic

Jak to vypadá, když se naopak hranice překročí, lze pozorovat například na pestrosti místní kuchyně. Nepohybujeme se totiž jen na hranici Maďarska, jen pár kilometrů odtud jsou i hranice Slovinska, které do kulturního mixu Jižního Burgenlandu přisypává další koření.

Sto parádních kilometrů kolem řeky. Cyklistické putování Dolním Rakouskem

Na mísení různých národních gastronomických tradic založil svou kuchyni i Jürgen Csencsits, podle oficiálních žebříčků jeden z nejlepších kuchařů v Rakousku. Můžete navštívit jeho Gasthaus v obci Harmisch jen kousek od cyklotrasy, ale po cestě najdete stylových burgenlandských restaurací určitě více.

Na začátku jsme slibovali výjimečné víno. Tento přívlastek dáváme většinou neobyčejně lahodné lahvi naší oblíbené odrůdy. V tomto případě si ovšem musíte představit něco, co se opravdu vyjímá ze všech zaběhnutých představ o víně.

Z vesničky Eisenberg an der Pinka vybíhá do nedozírných lánů vinné révy vyhlášená vyhlídka – weinblick. Zatím ještě pozorujete klasické víno, jak ho známe. Právě kolem města a hradu Güssing se ovšem pěstuje víno, jaké jste pravděpodobně ještě nepili.

Profil Paradiesroute je mírný a cesta nenáročná. Cyklostezky a cyklotrasy vedou...

Místní vinaři vám rádi odvyprávějí příběh o tom, jak evropské vinice v 19. století likvidoval révokaz, kterému ovšem úspěšně vzdorovala americká odrůda, které se tu dnes říká Uhudler. Vše pochopíte, až ochutnáte.

Uhudler má výraznou ovocnou chuť, můžete z něj cítit jahody nebo rybíz. Ale popis toho, jak chutná právě vám, necháme rádi na vás. Určitě to vyzkoušejte, protože Uhudler opravdu nikde jinde nenajdete.

Jako v ráji

Začínáme chápat, proč se tato cyklotrasa jmenuje „rajská.“ Vynikající jídlo, výjimečné víno. K pocitu, že jsme v ráji, už opravdu nechybí mnoho. Určitě k němu přispějí i jedny z nejznámějších rakouských lázní – Bad Tatzmannsdorf. 

Ještě než se začnete prolévat minerální vodou a ponoříte se do víru van, můžete navštívit překvapivě velký a milý skanzen, který k lázním patří. Zhruba tři sta let staré ukázky tradiční vesnické architektury jsou přivezeny z různých míst Jižního Burgenlandu a paradoxně jsou mladší než samotné lázně, které brzy oslaví 400 let od založení.

K lázním Bad Tatzmannsdorf patří také překvapivě velký a milý skanzen.

Skanzen u lázní Bad Tatzmannsdorf

Rád sem jezdil třeba Ferenz Liszt nebo paní Hölzelová, matka slavného rakouského zpěváka Johanna Hölzela, známého jako Falco.

Termální voda nebo minerální koupel léčí srdce a kosti. Pokud máte problémy se žaludkem, pak vodu pijte. Součástí areálu jsou také rozličná sportoviště profesionální kvality. Jezdí sem třeba rakouský fotbalový národní tým. Volně přístupná jsou i pro rekreační sportovní využití, čili vaše relaxace může být i velmi aktivní.

Co si odvézt

Obchůdky s místními produkty (Paradies Betriebe) jsou rozesety po celé trase. Určitě doma rádi zavzpomínáte u lahve místního nezapomenutelného vína. Na výlety jako je tento se ovšem nejezdí pro suvenýry, ale za neopakovatelnými zážitky. Ty si z Paradiesroute v Jižním Burgenlandu určitě odvezete.

Jeden z možných způsobů, jak si projet cyklostezku Paradiesroute v rakouském Burgenlandu. V článku popisujeme trasu s nástupním bodem u hradu Güssing.

Autoři:
  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Trh je přesycený, hledejte výhodný nákup

Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Velo a prodejcem ekolo.cz už posedmé testovala nejnovější modely elektrokol,...

Na kole 230 kilometrů do Drážďan. Labská cyklostezka trpí špatným značením

Hodiny v sedle a pořád šlapu. Když jsem expedici od Prahy do Drážďan na jeden zátah plánoval, nedošlo mi, že právě to,...

Parádní výlet na kole i pěšky kolem největšího alpského ledovce

Aletsch Arena zahrnuje tři střediska a svůj název získala díky Aletschskému ledovci, který je se svou délkou 20 km a...

TEST: Celoodpružená horská elektrokola přinášejí zábavu a hravost. Které vybrat?

Premium Vyžadují více pozornosti a péče, zejména pro optimální nastavení pružicích jednotek, ta se však několikrát vrátí....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...