Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

  14:00aktualizováno  10. června 13:17
Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských hranicích se pak musíme připravit na důkladné kontroly cestovních dokladů. „A v Chorvatsku pozor na vysoké pokuty za přestupky, varoval v pořadu Rozstřel český policista Darko Stankovič.

Také letos vyrazil redaktor magazínu Auto DNES Roman Švidrnoch k Jadranu, aby zmapoval klasickou trasu s nově dostavěnou slovinskou dálnicí a objevil pro české řidiče krásnou alternativu slovinským venkovem.

„První dobrá zpráva je, že za hranicemi na nás nečekají žádné velké stavební pasti,“ uvádí v detailním popisu své cesty Roman Švidrnoch

„ Letos je největší novinkou fakt, že slovinská dálnice je dovedená až na hraniční přechod Gruškovlje – Macejl. Problém je, že Chorvatsko není v schengenském prostoru, takže se na hraničních přechodech můžete setkat s velkým zpožděním, kontroly dokladů jsou opravdu důkladné,“ říká Švidrnoch. „A je to škoda, protože jinak by se mohlo jezdit přes poměrně dost malých přechodů,“ doplňuje.

„Naštěstí stačí k průjezdu jenom občanský průkaz, ale pozor, ten musí mít i děti,“ upozorňuje Darko Stankovič, český policista, který v Chorvatsku nejčastěji pomáhá řešit dopravní nehody, přestupky nebo krádeže. „Každopádně je důležité využít mezinárodní přechody. Někteří řidiči se snaží využívat tzv. malý přeshraniční styk, ale tím se dopouštějí dopravního přestupku.“

Největší problémy čekají na řidiče již tradičně v Česku. „Dálnice D1 je opravdu hrůza. Všichni motorističtí novináři ji znají a považují jí za největší ostudu Evropy,“ říká Švidrnoch.

Češi v Chorvatsku

Změnili se od dob revoluce čeští turisté? „Určitě. Hlavně si myslím, že tam utrácejí mnohem víc peněz. Do restaurací asi moc nechodí, tam jsou vysoké ceny, ale v marketech nakupují mnohem víc a nevozí si jídlo z domova.

Cesta do Chorvatska 2019. Nejhůř bude v Česku, sezona silničáře nezajímá

„Chorvatští policisté každopádně mají na naše turisty jenom slova chvály, a za to bych chtěl našim občanům poděkovat,“ říká Darko Stankovič. „V každé sezoně se bohužel deset dvanáct našich turistů nevrátí. Ať už kvůli zástavě srdce, infarktu nebo zahynou při dopravních nehodách, na které také často upozorňují chorvatští policisté,“ varuje Stankovič.

Redaktor magazínu Auto DNES Roman Švidrnoch v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

V Chorvatsku platí pro řidiče povolená hranice 0,5 promile alkoholu v krvi.  „Pokud se ale stanete účastníkem dopravní nehody, je to pro vás přitěžující okolnost. A pokud tuto hranici překročíte, čekají na vás opravdu vysoké pokuty,“ říká Stankovič. „Chorvati letos opravdu přitvrdili, čeští řidiči by to neměli brát na lehkou váhu,“ varuje Švidrnoch.

Pozor na pokuty

Pokuty, které někteří turisté „fasovali“ v minulých letech na dovolené v Chorvatsku, určitě nebyly nízké. A to tu od soboty ještě přitvrdili. Sankce za velmi závažné přestupky ještě vzrostly a rozšířily se i zákazy řízení za opakované přestupky.

Velmi přísný verdikt čeká třeba ty, kteří projedou křižovatkou na červenou – mohou inkasovat pokutu 10 až 20 tisíc kun (36 až 72 tisíc Kč), k tomu 6 trestných bodů, zákaz řízení až na rok. V závažných případech dokonce vězení až na 60 dní.

A je toho mnohem víc: pokud nezastavíte na červenou u přechodu, zaplatíte 3 až 7 tisíc kun (10 až 25 tisíc Kč), za překročení rychlosti mimo obec o víc než 50 km/h 5 až 15 tisíc kun (18 až 54 tisíc Kč), za bezdůvodnou jízdu v levém pruhu na dálnici 2 tisíc kun (7 200 Kč).

Telefonování za jízdy bez handsfree sady vás přijde až na 5 400 korun (1 500 kn) a nezapnutý bezpečnostní pás vás může přijít na 3 600 korun (1 000 kn).

Extrémně vysoké pokuty na řidiče čekají také v případě, že překročí povolenou rychlost o 50 km/hod. „V takové situaci vám hrozí i šedesát dnů ve vězení a odebrání řidičského průkazu až na dvanáct měsíců,“ upozorňuje Darko Stankovič.

Turisté by si měli dát nově i pozor na to, aby se patřičně oblékli na exponovaných místech jako jsou centra velkých měst. Ve Hvaru, Splitu nebo v v Dubrovníku můžete za nevhodné oblečení dostat pokutu. „Chorvaté jsou silně věřící a na některých místech je lepší se vhodně obléct. Nemusíte mít košili a kravatu, ale určitě nejsou vhodné plavky a odhalená ramena,“ radí Stankovič.

Naši hosté odpovídali také na otázky čtenářů. Hodně z nich se týkalo mýtných krabiček ENC (Elektronička naplata cestarine). „Bohužel, v Česku se nedají koupit dopředu. Pokud jí už ale máte, můžete ji dobít přes internet. Na mýtných branách vám ušetří opravdu hodně času, protože majitelé ENC tam mají vyhrazený jeden pruh,“ říká Švidrnoch.

Pokud máte na automobilu připevněný stojan na kola, vyšší mýtné platit nebudete. „Mýto se platí podle výšky aut. Osobní automobily jsou v kategorii A1 a stojany na kola na tom nic nemění. Vyšší kategorii mají až dodávky,“ vysvětluje Švidrnoch.

Jak ušetřit za mýtné v Chorvatsku

Chorvatské mýto se dá platit nejen hotovostně, ale také bezkontaktně při průjezdu vyhrazenou sekcí mýtných bran. Potřebujete k tomu zařízení ENC (Elektronička naplata cestarine). Pořídíte ho na větších mýtnicích a speciálních prodejnách dálniční sítě.

Princip je jednoduchý: koupíte si ENC, které teď vypadá jako USB flashdisk (stojí 122 kun, ale v balíčku s mýtem za 555 kun jej dostanete de facto zdarma), nabijete si jej kreditem (z platební karty, na terminálu, přes SMS, stírací kartou) a mýto máte o 22 procent levnější.

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....