Hledání nejkrásnější pláže Chorvatska. Může to být Zlatni rat?

Je to ikona. Nejpopulárnější pláž Chorvatska. Nádherná okolní příroda, jemné oblázky a předpisové katalogové zbarvení moře dělají ze Zlatneho ratu na ostrově Brač turistický magnet první třídy. Otázka zní: je to opravdu nejkrásnější pláž Chorvatska?
Nádherná okolní příroda, jemné oblázky a předpisové katalogové zabarvení dělají...

Nádherná okolní příroda, jemné oblázky a předpisové katalogové zabarvení dělají ze Zlatého ratu turistický magnet první třídy. | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Zlatni rat (v překladu Zlatý roh nebo Zlatá trubka) je bez debat klenotem ostrova Brač i celé Dalmácie. Jedna z nejnavštěvovanějších pláží celé země se pravidelně objevuje ve světových žebříčcích cestovatelských serverů a k celosvětové popularitě Chorvatska přispívá podobně jako Dubrovník. Dost výrazně.

Cesta autem na tuto atypickou pláž z Makarské nebo ze Splitu zabere zhruba dvě hodiny. Hodina trajektem, půl hodiny autem, nějaké to zdržení při nalodění a výjezdu na pevninu. Řidiči, kteří opravdu neradi couvají z lodě, by měli raději využít odjezd ze Splitu, kde se využívají průjezdné trajekty. Ale jde jen o detail, zvládnout se dá cesta i poněkud menší lodí z Makarské. Využít se dá také v přístavech bohatá nabídka výletů turistickými loděmi. Všechny tyto lodě míří na Brač několikrát denně.

Trajekt z Makarské má vzhledem k našemu cíli jednu drobnou výhodu. Na Zlatni rat to máme o něco blíž z východního Sumartinu než ze Supetaru na severozápadě ostrova. Pláž poprvé spatříme z auta zhruba za dvacet minut.

Srdce Dalmácie

Pohled na pobřeží z vysokých skal Brače je něco, co opravdu nevidíte každý den. Nádherně zbarvené moře, blízké pobřeží Hvaru, desítky plachetnic a střechy pravého dalmatského městečka Bol vytvářejí téměř dokonalou kulisu, za kterou sem míří turisté z celého světa.

Pláž najdete na jižní straně ostrova Brač.
Zlatni rat se pravidelně objevuje v žebříčcích nejlepších pláží světa.

Několik stovek metrů dlouhý cíp ostře vystupuje z okolního pobřeží a na dálku připomíná molo. Během sezony bývá obklopený značným počtem plachetnic a lodí všeho druhu. Působí jako magnet.

Po silnici dojedeme až k parkovištím na pobřeží a auto necháváme ukryté ve stínu okolních stromů. Je jasné, že v sezoně se vyplatí příjezd co nejdřív ráno. Kapacita parkoviště rozhodně není neomezená a úzké silničky vytvářejí dokonalé místo pro dopravní kolaps.

Chorvatsko SPECIÁL

Od parkoviště vypadá Zlatni rat tak trochu jako běžná pláž u Máchova jezera. Ale když vyjdete z okolních stromů a rozhlédnete se po krajině, pochopíte, proč sem míří statisíce turistů ročně. Kolem nás je Dalmácie, kterou se vyplatí navštívit.

I když jsme, tak jako většina turistů, původně očekávali pískovou pláž, nohy se nám boří do malých kulatých oblázků. Máme štěstí, v době naší návštěvy ještě nepropukla sezona a není to tady hlava na hlavě. V posledních dnech navíc foukal ostrý vítr a občas i pršelo, což výrazně snížilo teplotu vody.

Pláž má rozlohu 20 tisíc čtverečních metrů a v plné sezoně údajně dokáže pohostit až deset tisíc návštěvníků. Trochu děsivá čísla, ale na nejpopulárnější pláži v Chorvatsku se asi musí s něčím podobným počítat.

Zlatni rat se může pochlubit příjemnými oblázky.

Brač je nejvyšší ostrov Jadranu.

Pláž má poměrně velké klesání a nemusíte se tak brodit desítky metrů, aby vám moře sahalo dál než po kolena. Ve vodě ovšem není tolik lidí, kolik by se dalo čekat, teplota vody vyžaduje trochu víc odvahy.

Mezi Bračem a Hvarem vládnou silné mořské proudy a po bouřkách a silném větru bývá moře výrazně chladnější. Proudy jsou tu tak silné, že cíp pláže se ohýbá podobně jako plamen svíčky ve větru a vychyluje se o desítky metrů vpravo nebo vlevo. Někdy se dokonce v samotném cípu objeví malé jezírko, ve kterém se dá i koupat jak v bazénu na zahradě.

Otázka za všechny peníze

Vstřebávám do sebe krásu okolní krajiny a přímo uprostřed Zlatneho ratu mě napadá tak trochu hříšná otázka: Je právě tato pláž opravdu nejkrásnější v Chorvatsku? Opravdu bych tady uprostřed davu lidí, stojanů s příkazy a zákazy a s nafukovacími atrakcemi pro děti dokázal strávit dovolenou?

Z hlediska návštěvnosti je to jasné. Zlatny rat je TOP. Je to jako Sněžka. Pokud hledáte místa, která v Dalmácii opravdu stojí za návštěvu, jednou se tady zákonitě objevíte.

Pohled z Vidovy gory směrem k Zlatnimu ratu a k ostrovu Hvar

Ale může být těch 900 plážových metrů Zlatneho ratu nejkrásnější částí Chorvatska? Pobřežní čára chorvatské pevniny měří 1 880 km, pobřežní čára ostrovů 4 398 km, dohromady 6 278 km. Chorvatský státní úřad pro cestovní ruch uvádí celkový počet ostrovů číslem 1 244. To jsou obrovská čísla. A v nich se schovává nepřeberné množství pláží nejrůznějšího druhu. Opuštěné, přelidněné, kamenité, pískové, s hotovými jídly a grilovanými specialitami. Levné i drahé. Přesně takové, o jakých se vám zdá.

„Jaká je nejkrásnější pláž v Chorvatsku?“ zeptám se Chorvata, který na Brači sedm let žil a kolem Zlatneho ratu chodil každý den do práce. „Ta, o které se nikdy nedozvíš,“ směje se.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Pokud hledáte ještě jinou pláž než Zlatni rat, postavte se na jejím pohyblivém „rohu“ zády k moři a vydejte se doleva. Nejdříve minete pláž Paklina, pak Jelena a nakonec natrefíte na Miu. Nebo se vydejte na opačnou stranu ostrova do zálivu Lovrečina.

Brač samozřejmě není jenom Zlatni rat. Za téměř povinný výlet se považuje cesta na Vidovu Goru (778 metrů), která je nejvyšší horou na ostrovech Jaderského moře a jedním z nejkrásnějších vyhlídkových míst na Jadranu. Přístupová cesta z asfaltu se dá využít jak při cestě autem, tak při jízdě na kole.

Brač se dá skvěle objet na kole, na cyklisty tu čekají dobře značené turistické stezky, v každém větším městě si můžete pronajmout kola, elektrokola nebo čtyřkolky.

Fanoušci lodí a přístavů by měli zamířit do městečka Milna v západní části ostrova, kde se nachází kotviště stovek jachet a plachetnic. Milně dominují reprezentativní dvoupatrové domy milnařských loďařů a kapitánů, kteří v minulosti cestovali po celém světě. Nabízí se zde i parádní výhled na hojně využívanou Splitskou úžinu (Splitska vrata) mezi Bračem a ostrovem Šolta.

Pro milovníky místní gastronomie je připravena speciální gastrostezka Dolčevita. Při procházce dlouhé šest kilometrů na vás čeká osm různých zastavení v konobách, vinárně a dvou uměleckých galeriích, ve kterých ochutnáte místní speciality.

Pokud máte rádi exkurze do dávných časů, navštivte místní Muzeum olivového oleje ve vesničce Škrip. V malém kamenném domku tu najdete 150 let starou lisovnu olivového oleje.

Milovníci umění by neměli vynechat návštěvu slavné kamenické školy v městečku Pučišča. Škola je stále v provozu, její žáci se učí zpracovávat kámen s pomocí klasických postupů. Slavný mramor z místního lomu najdete na stavbách ve Splitu, ve Vídni, byl použit při stavbě parlamentu v Budapešti nebo Bílého domu ve Washingtonu. Dílny žáků jsou v létě otevřené veřejnosti.

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

ROH plánovala volný čas i dovolené. Podívejte se, jak to Češi prožívali

Rekreace a zájezdy ROH byly za minulého režimu pro mnoho pracujících občanů jedinou příležitostí, jak jednou či dvakrát za rok dát vale úmorné dřině v továrnách, zapomenout na píchačky a plnění norem...

Vygeneruje 14 miliard korun ročně. Obrův chodník teď ničí turisté mincemi

Proto, abyste se sem do roka vrátili. Jindy to má přinést štěstí, lásku či peníze. Důvodů, proč lidé házejí mince drobné hodnoty do fontán, hradních studní nebo zamřížovaných propadlišť, existuje...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Když je černý, bojuj, když hnědý, lehni si. A bílého pros o život. Zoolog o střetu s medvědy

Premium

V Česku medvědi trvale nežijí už více než sto let, zato ze sousedního Slovenska o nich slyšíme každou chvíli. Člověk není medvědí kořist, proto bychom před medvědem neměli v panice utíkat, abychom...

Národní parky v Británii nechrání krajinu před lidmi, ale pro lidi

S národními parky to ve Spojeném království mají trochu jinak. Nevnímají je jako uzavřená a nedotčená území, soubory velkoplošných chráněných rezervací, ale spíš jako scénicky mimořádnou krajinu,...

24. června 2025

Hodně dětí žije na neutrál, nevědí, co je vášeň. Učitel tráví volno na trecích

Premium

Miluje treky, ale zároveň nemá potřebu utíkat ze zaměstnání. Kombinace běžného života a sedmidenních až čtrnáctidenních treků, kdy je vytržen z reality všedních dní, mu vyhovuje. Kde zažil...

24. června 2025

ROH plánovala volný čas i dovolené. Podívejte se, jak to Češi prožívali

Rekreace a zájezdy ROH byly za minulého režimu pro mnoho pracujících občanů jedinou příležitostí, jak jednou či dvakrát za rok dát vale úmorné dřině v továrnách, zapomenout na píchačky a plnění norem...

23. června 2025

Šumava pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Jedno z našich nejrozlehlejších pohoří se rozprostírá v délce přibližně 120 kilometrů na pomezí Čech, Bavorska a Horního Rakouska. Odpradávna byla Šumava krajem hlubokých a těžko přístupných lesů a...

23. června 2025

Když je černý, bojuj, když hnědý, lehni si. A bílého pros o život. Zoolog o střetu s medvědy

Premium

V Česku medvědi trvale nežijí už více než sto let, zato ze sousedního Slovenska o nich slyšíme každou chvíli. Člověk není medvědí kořist, proto bychom před medvědem neměli v panice utíkat, abychom...

22. června 2025

Vygeneruje 14 miliard korun ročně. Obrův chodník teď ničí turisté mincemi

Proto, abyste se sem do roka vrátili. Jindy to má přinést štěstí, lásku či peníze. Důvodů, proč lidé házejí mince drobné hodnoty do fontán, hradních studní nebo zamřížovaných propadlišť, existuje...

22. června 2025

Na co zírá mašinfíra: Když Jeník táhl Ušatou z Poříčan do Nymburka

S dnešním Mašinfírou se opět podíváme do Čech. S Brejlovcem Východočeské dráhy se jménem Jeník se projedeme po trati, která spojuje takzvanou Pravobřežku s koridorem z Pardubic. Trať 060 Poříčany –...

22. června 2025

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  20.6 22:36

Úžasné scenérie z vírníku. Cestovatel Paprčka obletěl Karibské ostrovy

Pilot, cestovatel, fotograf a autor knižní edice Česko z nebe Milan Paprčka obletěl ve vírníku Karibské ostrovy. Zúčastnil se desetidenní letecké expedice Piloti z Karibiku. Ostrovy zdokumentoval ze...

20. června 2025  18:24

Je to vůbec Země? Místa, na kterých si budete připadat jako na jiné planetě

Raketou na Mars? Není třeba! Vesmírné cesty krásy nesmírné můžeme podnikat i na planetě Zemi. Budeme si na nich připadat doslova mimozemsky. Za těmi nejzajímavějšími vás provede redaktor magazínu...

20. června 2025  16:14

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.