Atrakce postavená na hlavu. Svět iluzí na Novém Zélandu

aktualizováno 
Nový Zéland je sice vyhledávaným cílem dobrodruhů toužících objevovat divokou přírodu, ostrovy však nabízejí mnohem víc. Oblíbeným turistickým místem na jižním ostrově je rozlehlý areál zvaný Puzzling World s všemožnými optickými klamy a iluzemi. Čeká vás příjemné rozptýlení a navíc můžete i vyhrát, v přepočtu 1,7 milionu korun.

Další kuriozity architektury nabízí čtyři domky postavené do vějíře. | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Když proplujete úchvatnými fjordy Milford sound, kde z moře rostou skály dosahující i 1 800 metrů, navštívíte ptačí park či lyžařský areál v Queenstownu, prohlédnete si zachovalé domky dávného zlatokopeckého městečka Arrowtown a zamíříte dál na sever na západní pobřeží, určitě byste neměli vynechat městečko Wanaka.

Tady se po nezapomenutelných, ale vyčerpávajících výletech fascinující přírodou můžete pobavit v dokonalém světě klamů a iluzí. Místní dokonce tvrdí, že jde pravděpodobně o nejfotografovanější místo celého Nového Zélandu, což je v konkurenci unikátních přírodních skvostů až neuvěřitelné.

Před vchodem do areálu stojí šikmá věž. Balancuje pouze na jednom rohu a je...

Už u vchodu vás upoutají zvláštní stavby, které mají ukázat kuriozity architektury. Třeba šikmá věž, která stojí pouze na jednom rohu. Je nakloněná o 53 stupňů, jen o trochu slavnější věž v Pise má sklon pouhých šest stupňů. Navíc hodiny na wanacké věži mají obrácený ciferník a ručičky jdou opačně. Pokud se postavíte na značku zhruba padesát metrů od věže a nahrbíte se, vznikne dojem, že stavbu nesete na zádech.

S Marilyn za vědou

Další speciální stavbou jsou čtyři domky postavené do vějíře. Kolem nich se pak rozprostírá spletité bludiště s mosty, věžemi a uličkami dlouhými 1,5 kilometru. Místní se chlubí, že jde o první 3D labyrint na světě. Za vstup do něj zaplatí dospělí 14 novozélandských dolarů (238 korun), děti 10 dolarů. Stejné ceny jsou za vstup do iluzorních místností. Obě atrakce stojí 17,5 dolaru dospělé, 12 dolarů děti.

Uvnitř jsou po stěnách rozvěšeny holografické projekce. Pravděpodobně se přistihnete, že saháte do vzduchoprázdna po banánu nebo reflexivně uhnete před lvíčaty, která vystrkují hlavy z obrazovky. Jak budete míjet další projekci, zamrká na vás Marilyn Monroe.

Holografické projekce jsou tak sugestivní, že se možná pobaveně přistihnete,...
Holografické projekce jsou tak sugestivní, že se možná pobaveně přistihnete,...

V další místnosti jsou pak tři stěny naplněné bustami. Když kolem nich procházíte, máte díky hře světla a stínu dojem, že se za vámi třeba matka Tereza či Albert Einstein otáčejí.

Další pokoj vypadá zcela obyčejně a právě v tom je jeho zvláštnost. Když se postavíte k oknu a díváte se k protilehlé stěně, uvidíte u jejích obou konců dvoje stejně velké dveře. Pokud však vejdete dovnitř, zjistíte, že se musíte sehnout, abyste jedněmi mohli projít. Zeď je totiž šikovně zkosená k jedné straně, což však zvenku nepoznáte. Tento efekt využívají filmaři, když chtějí mít v jednom záběru běžného člověka a současně trpaslíka či obra. "Využilo se to třeba při natáčení Pána prstenů," zmínila pracovnice areálu snad nejslavnější film natáčený na Novém Zélandu.

V dalších místnostech jsou rébusy, světelné efekty i drobnosti matoucí zrak. Třeba nápis Teach (učit) je napsaný tak, že pod ním se objevuje přesně zrcadlově Learn (učit se), samotný kohoutek zavěšený ve vzduchu, ze kterého neustále proudí voda, a spousta dalších.

Netradiční jsou v Puzzling Worldu i toalety. Vstupní hala společná pro dámy i...

Netradiční jsou v Puzzling Worldu i toalety. Vstupní hala společná pro dámy i pány je v duchu římských záchodů. Kulisy a obraz na zadní stěně vytváří dokonalou iluzi.

Nejpodivnější pokoj je na úplném konci. Jeho podlaha je citelně nakloněná, nábytek a vybavení je uspořádané tak, že máte pocit, že voda v korytech na stěně teče nahoru a židle, která se pohybuje jen pod tíhou vašeho těla, s vámi vyjede vzhůru. Člověk v takovým podmínkách ztrácí rovnováhu a orientaci. Zatímco pro děti je to většinou legrace, u dospělých mohou tak silné vjemy vyvolat i nepříjemné pocity, může se jim zamotat hlava nebo rozbolet břicho.

Telepatická výzva

Po skončení prohlídky si můžete koupit některý ze spousty hlavolamů a rébusů. A také si vydělat. U hlavního vstupu leží v prosklené vitríně oznámení o zajímavé výzvě. Z papíru, na kterém je napsaná, chybí dva kousky. Zakladatel Puzzling Worldu, člen novozélandské společnosti skeptiků Stuart Landsborough, je ukryl v okruhu 100 metrů. Kdo je najde, dostane 100 tisíc novozélandských dolarů.

Fotogalerie

Každý hráč musí nejprve kontaktovat Landsborougha a investovat svých tisíc dolarů. Když neuspěje, jeho vklad získá charita. Ještě, než začne hledat, stráví s Landsboroughem půl hodiny, během níž se ho může ptát na správný směr, on si však odpovědi smí pouze myslet a telepaticky je přenášet.

Pak má dotyčný hodinu na to, aby oba papírky našel. Jde o to, zda je ochotný investovat tisíc dolarů do svého přesvědčení, že zná řešení. Výzva běží od roku 1994, zájemci měli hledat nejprve v okruhu pěti kilometrů, pak 200 metrů a nakonec Landsborough vzdálenost snížil na stovku. Telepatie ovšem příliš nefunguje. "Za celou dobu to zkusilo sedm lidí, ale nikdo neuspěl," uvedla dívka za pultem se vstupenkami a dárkovými předměty. Šance čeká možná právě na vás.

Nejčtenější

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Turistů je už moc. Česká města a obce je dříve lákaly, teď se jich bojí

Mezi turisty vyhledávané atrakce patří i pojízdné pivní bary.

Turnikety omezují vstup do centra Benátek. V Barceloně se dokonce proti turistům demonstruje. Strach z přílišného...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Jak vybrat své první elektrokolo: přemýšlejte o terénu i o typu motoru

elektrokola

Část cyklistů i laiků jim spílá: elektrokola jsou jen pro důchodce. Člověk se na nich prý jen veze a hledá, kde by...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Další z rubriky

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Chorvatsko úplně jinak. V metropoli Slavonie vám bude jako na Moravě

Hlavní pevnostní náměstí v Osijeku

Z mnoha tváří Chorvatska preferují čeští cestovatelé téměř výhradně Jadran, v menší míře tamní vyprahlá krasová pohoří....

Palác římského císaře obsadili squateři, začala novodobá historie Splitu

Panorama Splifu s věží katedrály. Kolem ní se rozkládal palác.

V moderním Splitu se všechno točí kolem přeplněného přístavu, odkud vyplouvají trajekty na okolní a velice atraktivní...

Najdete na iDNES.cz