Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Afrika změní váš život. Jak se na cestu připravit a kam se podívat

Afrika je velmi zaostalý kontinent, kam se lidé bojí cestovat. Jejímu kouzlu je však snadné podlehnout a postupně se do ní pořádně zamilovat. Nabízíme pár rad, kam a s kým se vypravit a jaká pravidla na cestách dodržovat. Platí například, že jižní Afrika je mnohem bezpečnější než středoafrické země.
Afrika je výjimečný kontinent, který rozhodně stojí za návštěvu. Ilustrační foto

Afrika je výjimečný kontinent, který rozhodně stojí za návštěvu. Ilustrační foto | foto: Luboš Fellner

1. Bezpečnost

Většina lidí má obavy hlavně z bezpečnosti. Cesty do Afriky již dnes organizuje řada cestovních kanceláří, ať už se jedná o cestu na safari, pobyt u oceánu, či návštěvu historických památek. Pro klasické poznávací dovolené je to nejjistější volba. V turistické části Afriky jsou návštěvníci rozhodně vítáni a dbá se na jejich bezpečnost. Musíte však vědět, kam už se nechodí. Například pokud se turista vydá v Jihoafrické republice z Kapského města pěšky na Stolovou horu, je téměř jisté, že ho okradou. Stejně jako pokud se bude procházet po downtownu v Johannesburgu nebo v některé z okrajových čtvrtí Nairobi.

„V některých zemích, jako je Alžírsko, se pohyb mimo města vůbec nedoporučuje kvůli možným teroristickým útokům a únosům. V jiných zemích se naopak doporučuje velká města a místa s velkým množstvím lidí vynechat, je to například Džibutsko, kde přetrvává hrozba teroristických útoků,“ uvedla Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí s tím, že obecně se na africkém kontinentu nedoporučuje cestovat po setmění.

Ministerstvo nedoporučuje kvůli nebezpečí plánovat dovolenou ani v Nigérii. V případě Tuniska či Egypta je dobré bezpečnostní situaci bedlivě sledovat, například na stránkách ministerstva zahraničí, protože se mění v závislosti na aktuálním dění. Mnohem nebezpečnější jsou pak státy v centrální části Afriky.

Ministerstvo zahraničních věcí v současné době varuje také před cestami do Zimbabwe a Libye. Detailní informace a doporučení při cestách do Afriky, stejně jako aktuální varování, si můžete prohlédnout na stránkách MZV.

Před samotnou cestou do Afriky je dobré se zaregistrovat v databázi projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD). Ministerstvo zahraničí vám díky registraci může poskytnout rychlou pomoc v případě nouze a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. „Mimo registrace do systému DROZD je praktické mít po ruce čísla na příslušný zastupitelský úřad a znát místní čísla pro přivolání policie či lékaře,“ radí Valentová.

Před cestou je dobré zkontrolovat webové stránky příslušné ambasády kvůli aktualizovaným informacím o bezpečnostní situaci. „I v Africe se odehrávají teroristické útoky, bezpečnostní situace se výrazně zhoršuje v souvislosti s volbami a podobně,“ dodala Valentová.

2. Nemoci a hygiena

Dalším strašákem jsou nemoci a hygiena. Přitom turistické zóny v běžně navštěvovaných oblastech jsou velmi dobře vybavené a jídlo zde servírují čerstvé a tepelně upravené. „Žaludečními problémy trpí mnohem méně turistů než v Egyptě nebo Asii,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN.

Obecně je ovšem nutné dodržovat základní hygienické předpisy a řídit se zdravým rozumem. „Lidé by měli být na svou dovolenou vybaveni dostatkem pitné vody, hotovostí, základními potravinami a léky,“ doplňuje Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

Mapy cestovatelských rizik

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska nebo na Island, tvrdí nejnovější mapa cestovatelských rizik. Pokud máte naopak rádi nebezpečí, adrenalin a ohrožení života, vydejte se do Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Mali nebo Libye. Více informací najdete zde.

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Pokud chcete na dovolenou odjet bez výčitek svědomí, zvažte očkování. Jak brzo před odletem zajít do očkovacího centra? „Záleží na druhu vakcíny, ale optimální doba toto řešit je 5 až 6 týdnů před odletem,“ uvedl mluvčí Nemocnice na Bulovce Martin Šalek.

Odborník na cestovní medicínu a garant Center očkování a cestovní medicíny Avenier Rastislav Maďar doporučuje očkování řešit i tři měsíce před návštěvou Afriky. Zvlášť pokud je v plánu pobyt na venkově mezi tamními obyvateli a bude nutné aplikovat více dávek vakcíny. „Očkování vytváří dostatečnou imunitu obvykle za dva až tři týdny, každá nemoc má však svou inkubační dobu. I pozdní očkování těsně před odjezdem je lepší než žádné. Alespoň se vytvoří částečná imunita, která průběh případné infekce zmírní,“ míní Maďar.

Jedinou povinnou vakcínou je žlutá zimnice, která na kontinentu způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí. Vakcína se aplikuje v jediné dávce a je na celý život. Není nutné ji mít ve všech zemích Afriky, některé státy ji však vyžadují jako podmínku pro udělení víza. Je to například Keňa, kde nemoc není plošně rozšířená, ale hrozí sem její zavlečení, pokud sem míříte ze sousední Ugandy.

„Povinnost vakcíny žluté zimnice se neodvíjí pouze od rizika výskytu nemoci, ale také od rizika zavlečení. Reflektuje především riziko pro tamní obyvatele, sekundárně pak pro samotné cestovatele. Češi cestující do Afriky si tak logicky nemohou říct, že pokud není vakcína povinná, nemoc se v zemi nevyskytuje,“ upozornil Maďar. Země, které očkování na žlutou zimnici vyžadují, najdete zde.

Mapa zemí s výskytem žluté zimnice a doporučeným očkováním

Mapa zemí s vysokým rizikem Meningokoka

Mapa výskytu malárie v Africe

Základním balíčkem očkovacích vakcín, který si Češi před odletem do Afriky kupují, je pak očkování proti hepatitidě typu A, B a břišnímu tyfu. Podle země, kam vyrážejí, se pak hodí i očkování proti zánětu mozkových blan, který se přenáší vzduchem (nejrizikovějším místem na světě je právě oblast subsaharské Afriky), před cestami do džungle či na venkov se hodí i vzteklina, v místech se špatnými hygienickými podmínkami pak očkování proti choleře. Podrobné informace o potřebném očkování, zdravotních opatřeních či aktuálních epidemiích najdete na webu očkovacího centra Avenier, kde můžete hledat jak podle konkrétní země, tak podle nemoci nebo věku cestovatelů.

Turisté se často bojí, že dostanou malárii nebo jinou tropickou nemoc. Základem je mít dobrý sprej odpuzující hmyz, jíst vitamin B a při západu slunce, kdy hmyz útočí nejvíce, nosit dlouhé kalhoty, trička s rukávy i ponožky. Na cestu je dobré přibalit si antimalarika. V případě, že jedete do pralesa či národního parku, doporučují odborníci na očkování a cestovní medicínu projít před odletem antimalarickou chemoprofilaxí.

Mezi nejbezpečnější země patří v tomto ohledu ty jihoafrické, jako jsou například JAR nebo i Botswana. Zde postačí turistům jen „základní očkovací balíček“. „Vždy však záleží na stylu chování v dané zemi, určitá rizika jsou všude,“ uvedl Šalek.

Chystáte se do Afriky s dětmi? Odborníci cesty za exotikou s malými dětmi do dvou let nedoporučují. Ale i děti zpravidla absolvují minimálně „základní africký balíček“. „Určitě žloutenku A+B (B už děti mají v rámci svého běžného očkovacího kalendáře), břišní tyfus až od dvou let a případně též meningokoka,“ radí mluvčí Bulovky Šalek.

3. Ubytování a strava

Výběr ubytování je důležitý. V Africe najdete hotely nejrůznějších úrovní - od velmi jednoduchých až po ty nejluxusnější. Ubytování u národních parků turistu nadchne, často se bydlí na farmách, ubytování má svou duši. Také velké resorty mají světovou úroveň a jsou postavené v přírodním stylu.

V Africe se vaří fantasticky, hlavně v Jihoafrické republice a Namibii. Základem kuchyně jsou ryby (na pobřeží) a maso. Dělají zde jedny z nejlepších steaků na světě a to nejen z vynikajícího hovězího masa, ale také z antilop, pštrosů a krokodýlů. Ochutnejte i čerstvé ryby - krevety nebo tresku z místních vod. Zajímavá je také tradiční kuchyně. V Kapském městě je nutné ochutnat bobotie, mleté hovězí maso pečené s chlebem v sladko-pikantní omáčce s indickým kořením.

4. Doprava po Africe

Afrika je rozsáhlý kontinent a někteří turisté mají v plánu zvládnout hned několik národních parků v rámci jedné dovolené. Pokud vás to láká a trávíte na africkém kontinentu více času, je samozřejmě možné cestovat po své vlastní ose, počítejte však, že cesty zaberou více času.

„Obecně je nutné vzít na vědomí velké vzdálenosti a ne vždy vyhovující či existující infrastrukturu,“ upozornila Irena Valentová z ministerstva zahraničí. Velkou roli při pohybu po Africe hrají období dešťů či sucha - v období dešťů jsou totiž některé cesty zcela nesjízdné.

Praktické je pohybovat se po Africe v pronajatém autě a vzhledem k častému ignorování dopravních předpisů je ideální najmout si k němu i místního šoféra. „Přesuny na větší vzdálenosti je rovněž možné realizovat letecky, nejlépe s prověřenou cestovní kanceláří. Cestování místními dopravními prostředky nedoporučujeme,“ vzkazuje ministerstvo.

5. Spolehněte se na odborníky

Návštěvy národních parků mají svá vlastní pravidla a rozhodně není vhodné je porušovat . Mezi užitečná doporučení při cestování v Africe rovněž patří volba vhodného oblečení, především délka sukní či kalhot může působit nevhodně.

Odvážný cestovatel může prozkoumat Afriku na vlastní pěst. Ale kvůli bezpečnosti a zkušenostem z konkrétních míst je lepší se spolehnout na zkušenou cestovní kancelář. „Poprvé jsem jel do Afriky, abych viděl zvířata ve volné přírodě. Zamiloval jsem si ji kvůli lidem a přírodě, ta je jedinečná a s ničím jiným na světě se nedá srovnávat,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN.

Co v Africe navštívit?

Hlavním cílem většiny návštěvníků je safari. „Letos mě v Africe znovu dostaly gorily a poslední skutečná africká divočina, botswanské Okavango. Anebo největší africká rezervace Selous v Tanzanii, která je lepší než Serengeti, protože je opravdovější,“ doporučuje čtenářům vedoucí zahraniční rubriky MF DNES Milan Vodička (celý článek čtěte zde).

Nejpopulárnější destinace jsou v tomto případě Krugerův národní park, národní park Etosha, Chobe a další menší parky. Přinášíme vám pět tipů na místa, která by na vašem africkém seznamu rozhodně neměla chybět.

Krugerův národní park v JAR
Necelých 20 tisíc kimetrů čtverečních velký park je největším tahákem Jihoafrické republiky. Park je sice oplocen, ale turista má pocit, že je ve skutečné divočině. Příroda je v jednotlivých částech odlišná - na severu je to otevřená savana, v centrální části les a v jižní mix lesa, buše a savany.

Krugerův národní park nabízí krásná setkání se skupinkami lvů.

Žijí zde všechna zvířata, která se v tomto regionu původně vyskytovala, od velkých stád slonů, žiraf, zeber, impal až po skupiny lvů, nosorožců a vzácných psů hyenovitých. Pokud máte štěstí, potkáte tu gepardy, leopardy nebo vzácnější a samotářské nosorožce dvourohé. V jezerech a řekách odpočívají hroši a krokodýli, napít se sem přicházejí stáda slonů, buvolů, antilop a zeber.

Nabízí se také možnost absolvovat pěší safari s ozbrojeným průvodcem, nebo se vydat na noční pochod buší. V noci vycházejí dikobrazi, hrabáči, hyeny a komby, zvířata, která přes den není možné vidět. Pohyb je zde zjednodušený díky asfaltovým cestám vybudovaným během války v Mozambiku.

Etosha v Namíbii
Etosha je považována za perlu mezi národními parky. Uvnitř se nachází obrovská bílá solná planina (4 600 m²), která je několik měsíců v roce zalitá vodou a její nejhlubší místo má 20 cm. Přilétají sem plameňáci a další vodní ptáci. V parku potkáte žirafy, nosorožce, slony, stáda zeber, skákavých antilop, pakoně a spousty impal.

Žirafy v národním parku Etosha v Namíbii

Je zde také poměrně jednoduché potkat šelmy. Například leopardi chodí pravidelně k napajedlu, stačí si tu v určitou hodinu na jednoho z nich počkat. Lvi se sice přesouvají, ale i oni mají svá oblíbená místa. Hlavními hrdiny Národního parku Etosha jsou nádherné antilopy přímorožce jihoafrického. Namibie je ovšem známá pouštními slony, což je největší poddruh slona afrického. Dospělí samci běžně dorůstají osmi tun. Opět je potřeba vědět kdy a kam vyrazit. Nejlepší dobou je období sucha, zvířata se zdržují u napajedel, a stačí tak na ně pouze čekat.

Národní park Chobe v Botswaně
Národní park Chobe se nachází na severovýchodní hranici Botswany. Park je tvořený zčásti lesem, buší a řekou Chobe a překypuje životem.

Dospělý leopard může vážit až 90 kilogramů.

„Na řece se odehrává jedno z nejúžasnějších safari, můžete se tu plavit mezi hrochy, krokodýly a dalšími zvířaty a pozorovat spoustu vodního ptactva. A slonů uvidíte stovky,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN. Botswana má největší populaci slonů a v Chobe jich na 11 700 km² žije neuvěřitelných 120 tisíc.

Nejlepší dobou k návštěvě je období sucha (od května), kdy se zvířata stahují k řece. Z lodi si můžete vychutnat pohled na slony či různé druhy antilop. Chybějí jen nosorožci, ty bohužel pytláci vybili.

Kalahari a Nxai Pan v Botswaně
Kalahari je vyprahlá poušť a Nxai Pan je velká solná pánev uprostřed Botswany. V nehostinné oblasti se nacházejí místa, která jsou jako rajská zahrada uprostřed ničeho. Po pískové cestě se najednou ocitnete uprostřed oázy baobabů a palem.

U napajedel bývá vždy plno.

Jezírka s vodou, která se zde často udrží celoročně, lákají velké množství zvířat. Přicházejí sem antilopy skákavé, pštrosi, žirafy, sloni, zebry a další. Pokud máte štěstí, natrefíte i na šelmy - lvy, gepardy a šakaly.

Leopardi jsou opatrnější, ale za soumraku nebo při úsvitu se také dají zahlédnout. Nikdy byste v tomto prostředí neočekávali takové množství a takovou rozličnost zvířat.

Mys Dobré Naděje v JAR
Je to malý park na „konci světa“ nedaleko Kapského Města v JAR a je domovem několika původních druhů zvířat. Najdete zde zebry horské, buvolce, antilopy, losy, paviány a pštrosy, kteří se rádi popásají na břehu Atlantického oceánu.

Neuvěřitelná je samotná příroda a v období od července do října je šance pozorovat ze břehu velryby. Nemusíte ani nasednout na loď. Delfíni, lachtani a tučňáci se zde vyskytují celoročně. Kdo má rád adrenalin, v okolních vodách se dá zažít potápění se žralokem modravým, známým jako lidožravým, nebo bílým. I Kapské město nabízí divokou přírodu.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

15. února 2024

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze...

Chorvatské město nechalo vytesat kamenný Mercedes. Připomíná ekonomické migranty

17. února 2024  9:06

Město Imotski na jihu Chorvatska nechalo vytesat kamennou repliku vozu Mercedes-Benz Minika na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ovoce s ručením omezeným. Exotické plody, které vás mohou na dovolené zabít

16. února 2024

To je pořád řečí, jak je ovoce pro lidské zdraví zásadní. A že se v cizině nemáme bát ochutnat...

Čeština všude kolem nás. Italská Paganella nabízí úchvatné lyžování

20. února 2024

Čeština by tady mohla být dalším úředním jazykem. V lyžařském středisku Paganella tvoří našinci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ráj klidu a pohody. Ve Slovinsku si zalyžujete lépe, než byste čekali

14. února 2024

Už se stává takovým koloritem, že kdo rád lyžuje a má na to dostatek prostředků, vyráží tu do...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dovolená za hranicemi snů. Kde hledat nejlepší místa ke sledování divoké zvěře

21. února 2024

Premium Na exotickou dovolenou lze vyrazit ze spousty důvodů. Jedním z nich může být pozorování divokých...

Lyžaři ve Francii hledají sníh a míří stále výš. Alpe d'Huez je v problémech

20. února 2024  14:43

Dopravní zácpy, dlouhé čekání na lanovky i v restauracích. Lyžařů, kteří míří do francouzských...

Čeština všude kolem nás. Italská Paganella nabízí úchvatné lyžování

20. února 2024

Čeština by tady mohla být dalším úředním jazykem. V lyžařském středisku Paganella tvoří našinci...

VIDEO: Těžká zimní pohoda v Rakousku. Filzmoos rozhodně není jen o lyžování

19. února 2024

Do rakouských Alp se v zimě většinou jezdí hlavně kvůli lyžování. Strávit jím celou dovolenou v...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...