Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vinice decimují extrémní nálety špačků, za pár minut zhatí roční práci

  6:54
Nejosázenější vinařskou oblast jižní Moravy pustoší houfy špačků. Přívlastkové víno může podražit, protože hlavně menší vinaři sčítají obrovské škody na nejkvalitnějších hroznech.

Hejno špačků přelétá nad vinicemi u Mikulova na Břeclavsku. Snímek je z konce srpna, nyní ptáci ožírají poslední úrodu hroznů sloužících pro nejlepší vína. | foto: Václav Šálek, ČTK

Už jen asi čtvrtinu všech hroznů nechali venku jihomoravští vinaři. Vystavují je posledním slunečním paprskům, aby z nich vyprodukovali výběrová, tedy svá nejkvalitnější vína.

Jenže právě o nich si v jedné z nejosázenějších oblastí mohou nechat jen zdát. Úrodu na Velkopavlovicku a Velkobílovicku totiž decimují nebývale početná hejna špačků. A to dokonce tak, že z úrody v některých případech nezbývá vůbec nic.

„Letošní rok je extrémní. Špačci jsou velmi odolní, už na ně nefungují ani osvědčené postupy. Jsou drzí. Dokonce se nám stává, že jsou ve vinohradu sběrači a těsně před nimi úrodu pustoší špačci. Vůbec se nebojí a nemají respekt ani z lidí, kteří pracují na vinici. Zbývají po nich jen holé stopky,“ popisuje vinařka Milada Melkusová z Čejče na Hodonínsku.

Podle prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye jsou nejzasaženější vinice ve Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích, Čejkovicích a právě v Čejči.

„Jde o nejvíce osázený region, kde působí hlavně malí a střední vinaři. Těch se situace bytostně dotýká, útoky špačků pro ně znamenají obrovské ekonomické ztráty, které jen tak nedoženou. V podstatě mají během několika minut zhacenou celoroční práci,“ potvrzuje problémy Nyitray.

Nabídku pokryjí velká vinařství, zdraží se maximálně o koruny

Právě menší vinaři tratí na náletech špačků nejvíce, protože často mají vinice jen v jedné lokalitě a nemůžou si dovolit do vinohradů posílat lidi, aby špačky plašili.

„Jednoduše nemají kapacitu. A pak jsou jejich vinohrady úplně vybílené. Výběrová vína proto vůbec na trh dodat nemohou,“ vysvětluje Nyitray.

Zároveň však dodává, že zákazníci se o sortiment nebo výrazné zdražení přívlastkových vín bát nemusí. „Ztráty většinou zůstanou ve vinařství, na ceně lahve se špaččí nálety projeví mírně, maximálně v jednotkách korun. A velká vinařství nebo podniky z jiných oblastí nabídku zvládnou pokrýt,“ podotýká.

Třeba pro rodinné vinařství Melkusových jsou však letošní ztráty bolestné. „Hospodaříme na zhruba osmi hektarech a z nich nám určitě třetinu špačci sežrali. Ve vinohradu jsme nechávali odrůdy na výběrová vína, z nichž máme vyšší příjem. Jenže kvůli jejich řádění jsme přišli o Pálavu, Dornfelder, Cabernet Moravia, Frankovku nebo Hibernal. Jen na hroznech míří ztráta téměř k půl milionu, a to nepočítám celoroční práci,“ říká Melkusová.

I proto vinaři marně volají po peněžitých kompenzacích od státu. „Proti špačkům se nedá pojistit, tak jako to jde třeba proti vysoké zvěři nebo mrazům. Malým a středním vinařům by náhrady výrazně pomohly,“ zdůvodňuje Nyitray.

Špačci jsou agresivnější, za čtrnáct let jich přibyl milion

Ačkoliv v dalších oblastech není napáchaná škoda tak vysoká, také jinde vinaři pozorují změny.

„Špačci jsou agresivní, jejich hejna nekonečná. Z očí vám zmizí začátek, ale ještě nevidíte konec. Dokonce dravci, kterých je letos kvůli přemnoženým hrabošům víc, z tak početných houfů mají respekt. Špačci kolem nich krouží tak dlouho, až to dravci vzdají a raději odletí lovit jinam,“ upozorňuje vinař Ctirad Králík ze Sedlece u Mikulova.

Hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz si zase všiml organizovaného chování špačků. „Stačí chvíle, aby po nich vinohrad vypadal, jako by tam projel sklízeč s kombajnem. Část strhává hrozny, druhá část je žere a potom se to otočí. Zpustošení několika metráků hroznů jim opravdu zabere jen pár minut,“ tvrdí Babisz.

Že špačků v Česku přibývá, potvrzuje i výzkum, jejž vedl Karel Šťastný z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Se svým týmem mapuje rozšíření jejich hnízdišť. „Poslední data, která právě chceme publikovat, pochází z let 2014 až 2017. Odhadujeme, že v republice je až 4,8 milionu špačků,“ vyčísluje Šťastný.

Přitom při posledním mapování mezi roky 2001 a 2003 jich vědci napočítali asi 3,6 milionu. „Jde o maximální hranice odhadů, nicméně trend růstu populace to ukazuje dobře,“ míní Šťastný.

Aktuálnější čísla o počtech špačků nemá. A přesnější přehled o nich chybí také ornitologům. „Počty špačků jsme evidovali naposledy před pěti lety, momentálně se jejich rozšířením nezabýváme. Nicméně mám informace, že třeba u Rakvic na Břeclavsku se velké hejno pohybuje,“ uvádí David Horal z České společnosti ornitologické.

Růst vinné révy hlídá i moderní technika:

28. května 2018

  • Nejčtenější

Děti, které zemřely u Vyškova, nebyly v autosedačkách. Řidič je ve vazbě

8. června 2024  18:05,  aktualizováno  10.6 15:18

Děti, které zemřely při dopravní nehodě v pátek večer na silnici mezi Rousínovem a Vyškovem,...

Tragická nehoda u Vyškova: dvě děti mrtvé, dva dospělí zraněni

7. června 2024  22:19,  aktualizováno  8.6 6:03

Dvě děti zemřely při dopravní nehodě na silnici mezi Vyškovem a Rousínovem, dva dospělí se zranili....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

Na D2 se po nehodě čtyř aut vysypal náklad, kamion skončil ve svodidlech

14. června 2024  15:41,  aktualizováno  17:25

Dálnice D2 byla ve směru na Brno mezi 3. a 11. kilometrem přes dvě hodiny zavřená. Po 15. hodině...

Komín bývalé textilky Mosilana jde k zemi, jako první šli do akce horolezci

14. června 2024  17:05

V areálu někdejší slavné textilní továrny Mosilana v centru Brna začalo první bourání. Horolezci se...

Co nejde schovat, můžeme přiznat. Umělci ozdobili lampy hyzdící sakurovou alej

14. června 2024  14:10

Od loňského srpna kazily dojem ze sakurové aleje v brněnských Židenicích vysoké lampy umístěné...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...