Vinice decimují extrémní nálety špačků, za pár minut zhatí roční práci

  6:54aktualizováno  6:54
Nejosázenější vinařskou oblast jižní Moravy pustoší houfy špačků. Přívlastkové víno může podražit, protože hlavně menší vinaři sčítají obrovské škody na nejkvalitnějších hroznech.

Hejno špačků přelétá nad vinicemi u Mikulova na Břeclavsku. Snímek je z konce srpna, nyní ptáci ožírají poslední úrodu hroznů sloužících pro nejlepší vína. | foto: Václav Šálek, ČTK

Už jen asi čtvrtinu všech hroznů nechali venku jihomoravští vinaři. Vystavují je posledním slunečním paprskům, aby z nich vyprodukovali výběrová, tedy svá nejkvalitnější vína.

Jenže právě o nich si v jedné z nejosázenějších oblastí mohou nechat jen zdát. Úrodu na Velkopavlovicku a Velkobílovicku totiž decimují nebývale početná hejna špačků. A to dokonce tak, že z úrody v některých případech nezbývá vůbec nic.

„Letošní rok je extrémní. Špačci jsou velmi odolní, už na ně nefungují ani osvědčené postupy. Jsou drzí. Dokonce se nám stává, že jsou ve vinohradu sběrači a těsně před nimi úrodu pustoší špačci. Vůbec se nebojí a nemají respekt ani z lidí, kteří pracují na vinici. Zbývají po nich jen holé stopky,“ popisuje vinařka Milada Melkusová z Čejče na Hodonínsku.

Podle prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye jsou nejzasaženější vinice ve Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích, Čejkovicích a právě v Čejči.

„Jde o nejvíce osázený region, kde působí hlavně malí a střední vinaři. Těch se situace bytostně dotýká, útoky špačků pro ně znamenají obrovské ekonomické ztráty, které jen tak nedoženou. V podstatě mají během několika minut zhacenou celoroční práci,“ potvrzuje problémy Nyitray.

Nabídku pokryjí velká vinařství, zdraží se maximálně o koruny

Právě menší vinaři tratí na náletech špačků nejvíce, protože často mají vinice jen v jedné lokalitě a nemůžou si dovolit do vinohradů posílat lidi, aby špačky plašili.

„Jednoduše nemají kapacitu. A pak jsou jejich vinohrady úplně vybílené. Výběrová vína proto vůbec na trh dodat nemohou,“ vysvětluje Nyitray.

Zároveň však dodává, že zákazníci se o sortiment nebo výrazné zdražení přívlastkových vín bát nemusí. „Ztráty většinou zůstanou ve vinařství, na ceně lahve se špaččí nálety projeví mírně, maximálně v jednotkách korun. A velká vinařství nebo podniky z jiných oblastí nabídku zvládnou pokrýt,“ podotýká.

Třeba pro rodinné vinařství Melkusových jsou však letošní ztráty bolestné. „Hospodaříme na zhruba osmi hektarech a z nich nám určitě třetinu špačci sežrali. Ve vinohradu jsme nechávali odrůdy na výběrová vína, z nichž máme vyšší příjem. Jenže kvůli jejich řádění jsme přišli o Pálavu, Dornfelder, Cabernet Moravia, Frankovku nebo Hibernal. Jen na hroznech míří ztráta téměř k půl milionu, a to nepočítám celoroční práci,“ říká Melkusová.

I proto vinaři marně volají po peněžitých kompenzacích od státu. „Proti špačkům se nedá pojistit, tak jako to jde třeba proti vysoké zvěři nebo mrazům. Malým a středním vinařům by náhrady výrazně pomohly,“ zdůvodňuje Nyitray.

Špačci jsou agresivnější, za čtrnáct let jich přibyl milion

Ačkoliv v dalších oblastech není napáchaná škoda tak vysoká, také jinde vinaři pozorují změny.

„Špačci jsou agresivní, jejich hejna nekonečná. Z očí vám zmizí začátek, ale ještě nevidíte konec. Dokonce dravci, kterých je letos kvůli přemnoženým hrabošům víc, z tak početných houfů mají respekt. Špačci kolem nich krouží tak dlouho, až to dravci vzdají a raději odletí lovit jinam,“ upozorňuje vinař Ctirad Králík ze Sedlece u Mikulova.

Hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz si zase všiml organizovaného chování špačků. „Stačí chvíle, aby po nich vinohrad vypadal, jako by tam projel sklízeč s kombajnem. Část strhává hrozny, druhá část je žere a potom se to otočí. Zpustošení několika metráků hroznů jim opravdu zabere jen pár minut,“ tvrdí Babisz.

Že špačků v Česku přibývá, potvrzuje i výzkum, jejž vedl Karel Šťastný z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Se svým týmem mapuje rozšíření jejich hnízdišť. „Poslední data, která právě chceme publikovat, pochází z let 2014 až 2017. Odhadujeme, že v republice je až 4,8 milionu špačků,“ vyčísluje Šťastný.

Přitom při posledním mapování mezi roky 2001 a 2003 jich vědci napočítali asi 3,6 milionu. „Jde o maximální hranice odhadů, nicméně trend růstu populace to ukazuje dobře,“ míní Šťastný.

Aktuálnější čísla o počtech špačků nemá. A přesnější přehled o nich chybí také ornitologům. „Počty špačků jsme evidovali naposledy před pěti lety, momentálně se jejich rozšířením nezabýváme. Nicméně mám informace, že třeba u Rakvic na Břeclavsku se velké hejno pohybuje,“ uvádí David Horal z České společnosti ornitologické.

Růst vinné révy hlídá i moderní technika:

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Mikrobus na Vyškovsku sjel ze silnice, zranilo se deset lidí

Deset zraněných lidí si vyžádala havárie mikrobusu před obcí Nesovice na Vyškovsku. Mikrobus s ukrajinskou poznávací...

Horník je pořád jednou nohou v hrobě, smiřují se vdovy se smrtí manželů

Osm příběhů zachytila autorka Kamila Hladká z Želešic do knihy Hornické vdovy. Prostřednictvím životních osudů žen...

VIDEO: Žena zmatkovala na sjezdu z D1, půl kilometru jela v protisměru

Ve velmi nebezpečné situaci se ocitla žena, která nezvládla sjezd z D1 a zamířila do protisměru dálnice D46. Ostatní...

Největší výzvou společnosti je zdravé stárnutí, říká nový rektor Bareš

S novým rektorem Martinem Barešem dostane Masarykova univerzita i nový směr. Zaměří se na aktivní stárnutí doma, jež se...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz