Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nemůžeme v horku nechat lidi za plotem, namítají provozovatelé koupališť

  10:42
Na plovárnách chystají novinky a pomalu napouštějí bazény. První plavci do nich mohou skočit 25. května. Provozovatelé se děsí hlavně omezení počtu návštěvníků.
Na brněnském koupališti Riviéra se u napuštěných bazénů ještě dokončují práce...

Na brněnském koupališti Riviéra se u napuštěných bazénů ještě dokončují práce na stavbě nové budovy občerstvení. Otevírat se bude 25. května. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Loni touto dobou už se na koupališti ve Znojmě do vody vrhali první otužilci. Zdejší plovárna Louka každoročně patří k těm, které se otevírají mezi prvními. Letos ji naopak většina konkurentů z kraje předběhne, brány tady totiž otevřou až 8. června.

Čekali na svolení ministerstva zdravotnictví. Nejistota, kterou v posledních týdnech pociťovali, provozovatelům koupališť začátek sezony nepříjemně zkomplikovala.

„Otevřít koupaliště nejde lusknutím prstu. Pracuje u nás spousta brigádníků, se kterými musíme sepsat smlouvy, dát jim termíny,“ říká na adresu rozvolňování opatření ředitel brněnského koupaliště na Kraví hoře Evžen Hrubeš, který stejně jako ostatní teprve v pátek získal informace od ministerstva a může začít pracovní síly na léto organizovat.

Venkovní bazén tady chtějí otevřít 1. června. Návštěvníky letos budou čekat upravené skluzavky, které po letech dostaly nový povrch, aby byly odolnější a také bezpečnější. Krytý bazén, kde se momentálně pracuje na úpravě sprch a výměně svítidel, se přidá po půli června.

Roušky, rozestupy, zákaz shlukování

Hned v pondělí 25. května by měla otevírat brněnská koupaliště Riviéra a Zábrdovice i Aqualand Moravia v Pasohlávkách. O týden později je chce následovat třeba Břeclav, za další týden zmiňované Znojmo. I když přípravy na sezonu letos probíhaly v nejistotě, odsunout nešly. Trvají totiž řadu týdnů.

„U nás se s přípravami začíná v podstatě hned, jakmile sleze sníh. Už na konci zimy se dělá prořez stromů, čistí se střechy a podobně. Jakmile se oteplí, vybereme z bazénů listí a začneme s čištěním, s přípravou strojovny, s nátěry, opravami prasklin, chodníků, je nutné udělat revize skluzavek,“ vypočítává správce břeclavského koupaliště David Bartal.

Napouštění bazénů, chlorování a rozbory schválené hygieniky jsou na řadě jako poslední.

I na Riviéře se sezona chystá zhruba od konce března. „Jde o rozlehlý areál, kde je potřeba upravit pozemky. Také je potřeba doladit vše po stavbě dvou nových velkých budov, ve kterých bychom chtěli otevírat občerstvení,“ říká Michaela Radimská, mluvčí společnosti Starez, jež koupaliště provozuje.

Pro první týdny provozu koupališť budou navíc podle verdiktu vlády platit poměrně přísná omezení. Lidé tu musí mít roušky – kromě své deky a bazénu. Kapacita musí být omezena na deset metrů čtverečních na osobu.

Provozovatelé také musí zajistit dezinfekci, hlídat dvoumetrové rozestupy nebo dohlédnout na to, aby se lidé neshlukovali v šatnách a sprchách. Doporučení zní, aby byla v provozu jen každá druhá převlékací kabinka.

Většina atrakcí musí být zavřená

Hlavně omezení počtu návštěvníků dělá správcům těžkou hlavu. „Areál Riviéry je pro pět tisíc lidí. Je nerentabilní provozovat jej pro omezený počet návštěvníků. Náklady na provoz jsou obrovské. Stačí si spočítat mzdy, kdy denně je na koupališti zaměstnáno patnáct lidí,“ vypočítává Radimská.

Například na koupaliště v Břeclavi by za sezonu mělo přijít minimálně 40 tisíc lidí, aby se jeho provoz vyplatil. Podle správce koupaliště Davida Bartala v horkých dnech může být v areálu i dva a půl tisíce návštěvníků najednou.

Při současných pravidlech tam přitom dostanou ani ne polovinu. „Nedovedu si přestavit, že nepustíme lidi, kteří stojí venku před bránou, když je na slunci přes čtyřicet stupňů,“ poukazuje na řadu nezodpovězených otázek správce břeclavského koupaliště, které by chtělo otevřít první den v červnu.

A podobné obavy mají i ve Znojmě, kde plovárna také najednou pojme až 2 500 návštěvníků.

„Pokud bude třeba počet opravdu omezit, čeká nás velký boj. Nemůžu je nechat stát za plotem ve frontě, kde při největším náporu bývá i sto lidí. Pokud mezi sebou budou muset mít navíc dvoumetrové rozestupy, kam až by se asi ta fronta táhla?“ ptá se správce areálu František Svoboda. „Zastáváme názor, že by se koupaliště měla otevřít buď úplně, nebo vůbec,“ dodává striktně na adresu možných omezení.

Na dosavadní opatření však doplatí hlavně akvaparky a bazény založené na „vodní zábavě“. Podle pokynů ministerstva musí být vypnuté všechny atrakce, u nichž by se lidé shlukovali a které by mohly vytvářet aerosol. Typově jde o různé vodopády, fontány, vlnobití a další. Tobogany v provozu být mohou, ovšem je nezbytné dohlédnout, aby se příliš mnoho lidí nepotkalo v dojezdovém bazénku.

Na přesný metodický pokyn, v jakém provozu mají fungovat, proto napjatě čekají v obřím Aqualandu Moravia.

„Zatím se schází rozdílné informace. Potřebujeme upřesnění, abychom mohli vyhodnotit, co se nás bude týkat. Zatím počítáme s omezením ve wellness provozu. Předběžně chceme otevřít 25. května,“ hlásí Petr Pavlacký, ředitel pasohláveckého akvaparku, který letos nově láká i na 242 metrů dlouhý tobogan, po kterém lidé v některých úsecích pojedou také do kopce.

  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Myslel jsem, že herectví je cesta ke slávě, ohlíží se brněnský „drsoň“

16. června 2024

Premium Je nepřehlédnutelný. Nejen vzhledem ke své mohutné postavě a výraznému hlasu, ale také díky...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu je zavřený, opačným se jezdí s omezením

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  18:01

Na 31. kilometru D2 ve směru na Brno se odpoledne převrátil kamion, dálnice je neprůjezdná. Sjíždí...

Elektroda v kosti a aplikace v mobilu. Šetrný zákrok pomáhá s únikem moči

18. června 2024  17:23

Neustálý stres, hledání toalet a omezování se v jídle. To ještě před několika měsíci komplikovalo...

Slovenský útočník Jedlička se stal posilou hokejistů Komety Brno

18. června 2024  14:37

Slovenský útočník Maroš Jedlička se stal novou posilou hokejistů Komety Brno. Jednadvacetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...