Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Chráněnou oblast u nás nechceme, bouří se obce kolem Soutoku u Břeclavi

  6:48
Stejné kolečko jako před deseti lety čeká ochránce přírody. Za starosty vyrazí s návrhem, kudy vést hranici chráněné oblasti Soutok na Břeclavsku. Lidé v obcích se bojí, že už do lesa nebudou smět ani na houby.
Vzácná lokalita u soutoku Moravy a Dyje stále čeká na ochranu, ke které se...

Vzácná lokalita u soutoku Moravy a Dyje stále čeká na ochranu, ke které se Česká republika zavázala. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Co by se stalo, kdyby na soutoku Moravy a Dyje u Břeclavi vznikla chráněná krajinná oblast (CHKO)? Jak by to zasáhlo zemědělce a lesníky? Co by to přineslo cestovnímu ruchu? Kdo by na tom vydělal a kdo naopak ztratil?

Na to všechno má odpovědět socioekonomická studie, kterou nechává vypracovat ministerstvo životního prostředí. Vedle sebe má postavit plusy a minusy, které by status CHKO přinesl obcím, jichž se bezprostředně dotkne.

Ty jsou totiž ze záměru nervózní a podobně jako před deseti lety, kdy právě na odporu samospráv ztroskotal první pokus o vyhlášení CHKO na území moravské Amazonie, se začínají bouřit.

„Nechceme na našem území CHKO a odhlasovali jsme si to i v zastupitelstvu,“ potvrzuje starostka Ladné Renáta Priesterrathová (nez.).

I když je obec na okraji zamýšlené chráněné oblasti, panují tady obavy z různých restrikcí. „I když ochránci přírody vyvracejí veškeré naše připomínky, přetrvávají obavy z různých omezení toho, co se v lese bude smět či ne. Ať už jde o pohyb zde, o sběr hub, plodů nebo dřeva,“ naznačuje starostka.

Podle ní by regulace dopadla nejvíc na Lanžhot či Lednici. Pokud se postaví proti ochráncům přírody, Ladná je podpoří.

Žádný lov ryb, žádný sběr hub, bojí se v Lanžhotě

V Lanžhotě plán skutečně vyvolává velké emoce. Na posledním zasedání zastupitelstva na sklonku loňského roku se téma ochrany přírody na Soutoku bouřlivě probíralo.

„Nejsem přesvědčen, že vyhlášení je správné. Nedozvěděl jsem se jediný klad, který nám to přinese,“ argumentoval například zastupitel Antonín Hostina (nez.), který se problematikou dlouhodobě zabývá.

Podle jeho informací má být území v katastru Lanžhota zařazeno do zóny s nejpřísnější ochranou.

„To znamená žádné chytání ryb, žádný sběr hub, omezený pohyb, vše za souhlasu Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Stříkání komárů a ostatní postřiky včetně klíněnky opět za něčího souhlasu,“ poznamenal Hostina.

Ochránci přírody však tvrdí, že většina těchto argumentů je nepodložená.

Břeclav vidí příležitost

O zřízení CHKO se začalo znovu mluvit ve chvíli, kdy z Bruselu zazněla kritika, že se Česko o ochranu unikátního území dost nestará. Aby se vyhnulo kritice Evropské unie, snaží se zatím ministerstvo životního prostředí zajistit ochranu Soutoku vyhlašováním maloplošných rezervací.

Loni začal běžet proces vyhlášení národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy o rozloze 460 hektarů, nyní se připravuje národní přírodní rezervace Soutok, která bude chránit přes tři tisíce hektarů. Další rezervace mají následovat.

I ve chvíli, kdy budou vyhlášeny všechny, bude však pod ochranou pouhých 40 procent toho, co by mohla obsáhnout chráněná oblast.

„Je to spíš minimalistický návrh, který by měl umožnit, aby se hospodaření v území změnilo natolik, že tam ony předměty ochrany dokážou přežít,“ říká Stanislav Koukal, šéf jihomoravské pobočky AOPK.

Chráněná krajinná oblast by mohla naopak obsáhnout území od hranic s Hodonínskem až po novomlýnské nádrže. A například Břeclav v tom vidí velkou příležitost.

„Nabídne to například nové možnosti v turistickém ruchu, vytvoření dobré regionální značky, rozmanitost zaměstnanosti,“ komentoval to již dříve místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Většina lidí je pro, tvrdí ochranář

Právě z popudu Břeclavi také vzniká zmíněná studie dopadů CHKO na obce. AOPK pro ni právě ve výběrovém řízení hledá zhotovitele a předpokládá se, že zpracována bude do konce letošního roku.

Už začátkem března jejího šéfa čeká cesta za starosty, aby s nimi probral, v jaké podobě by pro ně CHKO byla „stravitelná“. „Hlavně jde o hranice a zónaci případné CHKO. Jde o to najít různá místa, pokud taková jsou, kde by to způsobovalo problémy,“ vysvětluje Koukal.

Vychází se přitom z původního návrhu vytyčení CHKO, jak byl předložen před deseti lety. Do něj by se měly začlenit případné změny v územních plánech, které v obcích za tu dobu proběhly. „Neočekáváme, že by těch míst bylo mnoho, ale je dobré se vyhnout případným komplikacím,“ podotýká Koukal.

Podle něj by pro obce mohlo být výhodnější to, kudy se nově dá vést hranice CHKO.

„Už nemusí vést po silnicích, železnicích či vodních tocích. Dnes už není problém, aby hranice byla zakreslená na rozhraní parcel, tedy například na okraji lesa. Některé plochy, které kvůli tomu byly před deseti lety do CHKO zařazeny, už tam dnes nutně být nemusí,“ upozorňuje Koukal.

Výsledek jeho dohod se starosty bude podkladem pro ministerstvo, které pak může zahájit oficiální jednání s obcemi.

„Zatím se u nich setkávám spíš s pozitivním přístupem k tomuto záměru. Většina lidí by tam CHKO uvítala,“ tvrdí Koukal s tím, že kriticky se lidé dívají hlavně na hospodaření lesníků, které vede k vytváření monokultur.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....