Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Česko nechrání vzácnou přírodu „Moravské Amazonie“, porušuje tak závazky

  6:54
Při vstupu do EU se Česko zavázalo, že zajistí ochranu vzácného soutoku Moravy a Dyje. Lhůta, ve které k tomu mělo dojít, dávno uplynula a Evropské komisi dochází trpělivost. Znovu se mluví o zřízení chráněné krajinné oblasti.
Vzácná lokalita u soutoku Moravy a Dyje stále čeká na ochranu, ke které se...

Vzácná lokalita u soutoku Moravy a Dyje stále čeká na ochranu, ke které se Česká republika zavázala. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Území mezi řekami Dyjí a Moravou se často přirovnává k deštným pralesům. Mokřady střídají nivní louky a lužní lesy, říčky, tůně, zaškrcená říční ramena. Jedná se o lokalitu s ohromujícím počtem živočišných i rostlinných druhů a společenstev vázaných na vodu a staré stromy. Ve střední a západní Evropě podobná není.

Už deset let je tato „Moravská Amazonie“ včleněna mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000. Když Česko vstupovalo do Evropské unie, zavázalo se, že pro ni zajistí řádnou ochranu podle evropské směrnice o stanovištích.

Lhůta, kterou na to mělo, uběhla už v roce 2014. Jenže do dneška se nepodařilo najít dohodu mezi ochránci přírody, obcemi v okolí a Lesy České republiky.

„Těžko bychom našli větší dluh v ochraně našeho přírodního a kulturního dědictví,“ konstatuje Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Česká republika zatím nedokázala zabezpečit zachování přírody soutoku nástroji národní legislativy. Tím de facto neplní mezinárodní smlouvy.

Do Břeclavi kvůli tomu v uplynulých dnech přijel náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, aby s vedením města řešil, jak dál postupovat.

„V tuto chvíli porušujeme závazky, které jsme přijali při vstupu do Evropské unie. Je to už patnáct let a trpělivost ‚Bruselu‘ není nekonečná,“ říká břeclavský místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Na druhou polovinu června svolal jednání starostů devatenácti obcí, aby společně vyřešili, co pro ochranu soutoku udělat.

„Chceme znát jejich postoje, protože rozhodování o soutoku má dopad na územní plán nejen města Břeclavi,“ poznamenal s tím, že od výsledku jednání se pak odrazí další kroky směrem ke státní správě.

Chránit jako Pálavu a Moravský kras, přejí si ekologové

Podle ekologů by ideální ochranou unikátní přírody bylo vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok. Tak vysoké míře ochrany se na jižní Moravě těší Moravský kras, Pálava a Bílé Karpaty, lépe na tom pak je už jen národní park Podyjí.

„Pokud bude z úrovně obcí a dalších partnerů v regionu ochota řešit ochranu soutoku formou vyhlášení CHKO, je ministerstvo životního prostředí okamžitě připravené o takovém řešení jednat,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Ministerstvo zatím Agentuře ochrany přírody a krajiny dalo za úkol vybrat nejcennější části území táhnoucího se od Pálavy až po Hodonín a pro ty navrhnout ochranu ve formě přírodních rezervací, národních přírodních rezervací či přírodních památek.

Podle Stanislava Koukala, šéfa jihomoravské pobočky AOPK, však i celá soustava maloplošných rezervací ochrání maximálně čtyřicet procent území. Plošná ochrana prostřednictvím CHKO by byla mnohem vhodnější. To by ale musely podpořit i Lesy ČR.

A těm se nelíbí ani systém maloplošných rezervací. „Na území hospodaříme s velkým respektem k ochraně přírody,“ říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

„Další omezení, jak je navrhuje AOPK, by veškeré lesnické úsilí omezilo. Vrátili bychom se k intenzivním lesnickým postupům spojeným s pěstováním nízkého a středního lesa starým dvě staletí, od kterých sami Lichtenštejnové coby znalí lesní hospodáři ustoupili,“ poznamenala.

Podle ekologů ovšem vedle změny vodního režimu na řece Dyji soutoku nejvíc ublížila právě desetiletí intenzivního hospodaření. Docházelo k rozsáhlému kácení a pak náhradní výsadbě v obrovských dvouhektarových blocích, na nichž vyrostly stromy stejného stáří.

„Představte si živočicha, který má omezenou schopnost pohybu a hledá strom nějakého druhu, vzrůstu a stáří. V lese, kde proběhla celoplošná obnova, najde maximálně třicetiletý strom, o který nestojí. Zkusí to znovu a najde stejně starý strom. Když to udělá dvěstěkrát, dojdou mu ‚baterky‘,“ vysvětluje Stanislav Koukal, jaký problém způsobuje intenzivní těžba dřeva pro vzácný hmyz.

Lesníci se přizpůsobili, změnili způsob těžby

Podle mluvčí Lesů ČR už lesníci k unikátnosti soutoku a nivy Dyje přihlížejí. Například od vymezování bloků se už ustoupilo, lesníci utlumili veškeré intenzivní technologie, stovky hektarů starých porostů ponechávají v bezzásahovém režimu a na místech těžby nechávají solitérní staré stromy. Jestli je to dost, nebo málo, o tom se s ekology dohadují už bezmála čtvrt století.

Ostatně i o zřízení CHKO se velmi vážně hovořilo před deseti lety. Tehdy však záměr ztroskotal na silném odporu obcí. Objevila se i absurdní tvrzení – například, že v Břeclavi bude muset zavřít provoz firma Gumotex. Tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) proti vůli starostů jít nechtěl.

Postoj lidí se však, zdá se, mění. Obavy o osud lesů vedly k sestavení petice proti nadměrné těžbě dřeva v místních lesích. Tu podepsalo zhruba tisíc občanů Břeclavi, především z místních částí Poštorná a Charvátská Nová Ves.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Svému nádoru říká Evžen. Udělal si v mé hlavě mejdan, říká foodblogerka

Premium Nádoru, který se usadil v její hlavě, říká Denisa Zajícová mužským jménem Evžen. Zpočátku se tvářil docela nevinně,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa - Vítkovice 3:4P. Hosté třetím semifinalistou, Brno sestřelil Mueller

Hokejová extraliga zná třetího semifinalistu letošního play off. K Pardubicím a Hradci Králové se přidaly Vítkovice,...

Dům praskl od střechy až k zemi, hasiči ho museli zabezpečit před zřícením

Celé čtvrteční odpoledne mělo několik jednotek hasičů práci na zabezpečení domu v Mešovicích u Uherčic na Znojemsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič ignoroval šrafování a najel v protisměru do rychlého pruhu dálnice

Horké chvilky zažili řidiči ve středu ráno na D52. Zcela nepochopitelně tam chyboval šofér, který při nájezdu na...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Na zahradu vily Tugendhat už lidé nemusí přes turniket, vstup bude zdarma

Na zahradu, kde Václav Klaus a Vladimír Mečiar v roce 1992 domluvili rozdělení Československa, mohli návštěvníci dosud...

Cirkus vybral vstupné předem, nikdy ale nepřijel. Policie hledá podvedené

Na uplynulý víkend se těšily mnohé rodiny s dětmi z Hodonína. Do města měl totiž dorazit cirkus. Jenže žádný nepřijel....

Vlak u Tišnova srazil muže, na místě zemřel. Nehoda zkomplikovala dopravu

V úterý odpoledne u Tišnova na Brněnsku srazil osobní vlak muže, ten na místě zemřel. Srážka na nějakou dobu ochromila...

Kolem školáků na Hodonínsku praskají zdi, obec chce výuku přestěhovat do buněk

Podobné výjevy jsou známé spíš z válečných zón nebo chudých zemí třetího světa. Základní školu v Prušánkách na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES REPRESENTATIVE PRO TECHNICKÝ PRODUKT (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...