Podyjí je pod ochranou už 40 let. Dřív mu škodili vojáci, dnes turisté

  15:08aktualizováno  15:08
Oficiální ochrana přírody v Podyjí trvá už 40 let. Vyhlášení chráněné krajinné oblasti, na kterou později navázal národní park, zabránilo výstavbě přehrady Býčí skála, jež by zatopila velkou část údolí. I tomu, aby vřesoviště na Kraví hoře nahradilo panelové sídliště a vřesoviště u Havraníků zase rozsáhlý vojenský areál.

řeka Dyje v NP Podyjí | foto: Petr Lazárek

„V polích u Popic se podařilo zabránit odstřelu drobných skal s křovinatou stepí, ve spolupráci s památkáři byly uchráněny drobné sakrální stavby a chráněná krajinná oblast (CHKO) měla velký podíl na tom, že zdejší obce zůstaly malebné a ušetřeny plochých střech a obludné velkokapacitní výstavby 70. a 80. let,“ shrnuje vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Správy národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Území dnešního jediného moravského národního parku formovalo to, že spadalo do neprostupného hraničního pásma. „Uchránilo to údolí před vznikem chatové kolonie podobné břehům vranovské přehrady. Možná tomu vděčíme i za vysoký stupeň zachovalosti lesů,“ míní botanička Reiterová.

Na druhou stranu to komplikovalo aktivní ochranu přírody, mapování přírodních hodnot pod dozorem samopalu nebyl příjemný zážitek. Natož aby někdo kontroloval pohraniční vojska, jak se v přírodě chovají.

„Neomezený přístup k řece a lovu ryb, vjezdy technikou s rizikem úniku ropných látek, požáry a zraňování stromů při střelbách na Mašovické střelnici – škod na přírodě jistě bylo dost,“ míní Reiterová.

Ráj orchidejí i ještěrek

Po oněch čtyřiceti letech územní ochrany jsou počty druhů zvířat a rostlin, které v národním parku žijí, podle odborníků stabilní. A to je velký úspěch – jinde totiž v krajině druhů stále rychleji ubývá. V Podyjí se daří vzácným orchidejím, motýlům a ptákům, kudlankám, ještěrkám zeleným i několika stům druhů hub, mechů a lišejníků.

Fotogalerie

Největší změnou je sjednocení krajiny. Tedy na jedné straně zarůstání světlin hustým lesem, na druhé mizení drobných prvků. Zjednodušeně řečeno zůstává pouze „prales“ a betonovitá pole. V podstatě vymizely různé pastviny, remízky, rozvolněné křoviny a řídké „selské lesy“.

Jenže některé vzácné druhy takovou mozaiku – v hustém lese občas palouk, v poli křoví nebo kalužina – potřebují.

A tak tyto podmínky vytvářejí správci parku uměle. „Proto je velká část území určena k trvalé péči, abychom zde mohli udržovat pastviny, louky a tůně a občas odkácet pár stromů na zalesněných stráních. Doufáme, že potom tu zůstanou klenoty, jako je jasoň dymnivkový, třemdava bílá, koniklec velkokvětý, roháč obecný, žábronožka divorohá,“ vysvětluje Reiterová.

Pahrbek s lesostepní vegetací sešlapali návštěvníci

Návštěvnost národního parku stále stoupá. Nejvíc lidí láká lávka pod Šobesem, od roku 2010 ji navštívilo přes půl milionu zvědavců. To je pro tak malé území extrémní. A nejde přitom o sezonní záležitost, i v zimě bývá na některých místech Podyjí několik set lidí denně. Následky jsou viditelné.

„Třeba na vrcholu šíje Šobesu byl ještě v 90. letech podél cesty malý pahrbek s lesostepní vegetací. Návštěvníci parku však měli pocit, že z něj bude pěkný výhled. Začali na něj šplhat v takové frekvenci, že postupně vymizela téměř veškerá vegetace, dokonce se z desítek cestiček osypává písek a tvoří na turistické cestě hromádky. Navíc výhled není ani tak nic moc, takže návštěvník při hledání lepšího pohledu dál sešlapává rostliny na čím dál větší ploše,“ popisuje bioložka.

V celém Podyjí je problém i s rušením plachých živočichů, kteří snášejí člověka těžko. Třeba čáp černý tu v 90. letech každoročně obsadil několik hnízd, před dvěma třemi lety ani jediné, loni dvě, a to v nejméně navštěvovaných částech území. I proto má být park díky novým zónám časem ze tří čtvrtin ponechán bez výrazných zásahů člověka.

Naopak některé části se otevřou víc. „Uvažuje se o uvolnění dosavadního režimu návštěvnosti. Tedy zpřístupnění luk pod Šobesem, lesů za Havraníky a v okolí Sealsfieldova kamene a Havranických vřesovišť,“ nastínil již dříve ředitel národního parku Tomáš Rothröckl.

Do Podyjí byli převezeni divocí koně z Anglie:

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Spor o větrání v MHD skončil potyčkou, cestující si lehl do uličky

Ilustrační snímek

Kvůli otevřenému okénku v brněnském autobusu MHD se pohádali cestující tak, že musela zasahovat záchranná služba. Do...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Další z rubriky

Spánkový technik. V brněnské nemocnici roste zájem o nezvyklý kurz

spánek

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně vyškolili dalších deset zájemců o kurz spánkového technika. Toho musí mít...

Víno se dá popíjet ke všemu. Kromě buchtiček s krémem, radí sommeliér

Janko Martinkovič jako jeden z prvních Brňanů získal certifikát Asociace...

Janko Martinkovič se jako první z Brňanů stal certifikovaným sommeliérem. Dobrému vínu a jídlu zasvětil život. Vede...

Brnu se rozplývá sen o stamilionech, prohrálo spor o nájemné za palác

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

Boj o stovky milionů z nájemného za Kleinův palác v prvním kole Brno prohrálo. Podle vítězné firmy soud potvrdil, že...

Muž utonul v Zámeckém rybníku v Lednici, kam spadl při sečení trávy

ilustrační snímek

V Zámeckém rybníku v Lednici utonul jednasedmdesátiletý muž, který do vody spadl během sečení trávy. Okolnosti nehody...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz