Protizánětlivé bylinky aneb domácí běžecká lékárna

Někdo si rýmičku léčí barevnými pilulkami, někdo sahá do herbáře po babičce. Přečtěte si, jaké bylinky může běžec použít na zimní neduhy i bolístky z dlouhých tratí.

Účinné látky divizny usnadňují vykašlávání | foto: Profimedia.cz

Letos se nám sice babí léto protáhlo skoro do Vánoc, ale i tak díky teplotní změně nastává období, které se sice hodí pro běhání, ale zatěžuje náš organismus útoky virů a bakterií. Vyrazíme proti nim do boje s bylinkami.

Česnek a cibule

Babské tipy na mazání běžeckých bolístek

Při zánětu šlach, kloubů i při podvrtnutých kotnících  můžete využít protizánětlivých účinků arniky horské nebo kostivalu. Kostival bývá často součástí tzv. koňské masti (název je odvozen od kaštanu koňského), což je směs až 25 bylin s hřejivými či naopak chladivými účinky, která působí hojivě na svaly, klouby i cévní systém.

Určitě jste už slyšeli i o tygří masti. Pochází z Barmy a díky vysokému obsahu éterických látek (hřebíčková a skořicová silice, mentol, kafr a další) pomáhá při svalových a kloubních bolestech.

Česnek nemůžeme inhalovat ani z něj dělat čaj, přesto je jedním z nejúčinnějších přírodních léků. Stejně jako cibule obsahuje silici aliin. Výzkumem bylo zjištěno, že alicin, který z aliinu na vzduchu vzniká, má antibakteriální (antibiotické) a protiplísňové účinky. Pokud nemáte citlivější žaludek, 1 – 2 stroužky česneku je výborné užívat denně syrové. Tepelnou úpravou se totiž obsah účinných složek snižuje. Česnek dále obsahuje saponiny (protizánětlivé účinky) a flavonoidy (antioxidační) – je to prostě takový malý domácí zázrak, který vykompenzuje svými účinky i charakteristický zápach z úst. 

A jaký ozdravný prostředek lze vyrobit z cibule? Cibuli nakrájenou na kolečka navrstvěte do sklenice s cukrem a uchovejte v lednici. Po cca 24 hodinách cibule pustí šťávu a vzniklý sirup (užívejte ho po lžičkách po jídle) dokáže vyléčit kašel, pomáhá i při bolestech v krku.

Heřmánek

Od června do srpna si můžeme nasbírat a nasušit heřmánek. V čaji i ve směsích pro inhalaci má skvělé protizánětlivé účinky, mírně tiší bolest, zvyšuje pocení a uvolňuje křeče. Odvar z heřmánku lze použít i při hojení ran. Výhodou je, že ho můžeme dopřát i miminkám. Nevýhodou naopak je, že někteří lidé mohou být na heřmánek alergičtí, takže odvary z něj nejprve vyzkoušejte v malém množství.

Lipový květ

Pokud máte v okolí lípu (velko- či malolistou), optimální dobu pro sběr květu poznáte, když strom začne hučet včelstvem (strom patří mezi medonosné). Lipový květ je skvělý pro léčení zánětů horních cest dýchacích.

Divizna

Z divizny velkokvěté využijeme její květ, a to při průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení. Květ obsahuje saponiny, slizy a fenolové kyseliny, stejně jako flavonoidy. Účinné látky usnadňují vykašlávání. Směs s lipovým květem a medem, který byste neměli přidávat do horkého nápoje, ale až do vlažného, je výborná proti kašli. Diviznu můžeme využívat i zevně jako obklad na oděrky.

Tymián

Německá komise expertů schválila účinky tymiánu při léčbě bronchitidy (zánětu průdušek). Thymol, který tymián obsahuje, můžeme využít nejen jako součást bělících past na zuby, ale také pro jeho účinky zlepšující vykašlávání (thymol zvyšuje obsah hlenu).

Jitrocel

Vynikající bylinkou je u nás hojně rozšířený jitrocel kopinatý. Sbírají se listy, které obsahují glykosid aukubin (antibiotické účinky) a slizové látky, kvůli nimž působí jitrocel proti kašli, protože tyto látky mají ochranné účinky a zvyšují tvorbu sekretu, navíc snižují podráždění krku. Z jitrocelu se vyrábí protizánětlivé čajové směsi, které navíc zlepšují trávení, nebo sirup, který se užívá před jídlem. Pro dospělé je ideální dávkou jedna polévková lžíce, pro děti jedna čajová lžička. Zevně můžeme jitrocel použít na špatně se hojící rány, pohmožděniny i při bodnutí hmyzem.

Řebříček

Další protizánětlivou bylinkou je řebříček, který nám může pomoci i proti průjmům. Čaj z řebříčku je efektivní při zánětech hrtanu i mandlí, při angíně a díky tomu, že zvyšuje tvorbu moči, také při ledvinových kamenech. Pokud vás bolí klouby, můžete na ně vyzkoušet řebříčkovou mast.

A na závěr ještě jedna rada celostní medicíny. Pokud trpíte často záněty a výše zmiňované čaje nebo masti nepomáhají, zkuste obrátit pozornost k sobě a do sebe. Opakované záněty totiž mohou znamenat snahu vyhýbat se konfliktům. Takže když odhalíte příčinu (co v životě přehlížíte nebo vědomě odsouváte), často se vyléčíte sami.

E-shop Rungo.cz

Rungo eshop nabízí...

Nejdůležitější kuchyňské bylinky od A do Z

Co zeleného by rozhodně nemělo chybět na vašem talíři? Přečtěte si v praktické příručce Bylinky pro zdraví. Pořídíte ji na Knihy.iDNES.cz. 

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...