Jak do sauny? Bez plavek, nebo alespoň v suchých!

aktualizováno 
Mlhavá hnusota za okny dosáhla desátého stupně odpornosti a venku je taková zima, že i advokáti strkají ruce do vlastních kapes. Někdo excesivně nasává grog, někdo míří prohřát kosti do sauny. Aby se v ní vše odehrálo, jak má, měl by dodržet následující desatero.

V sauně dáte odpočinout nejen nohám. | foto: Profimedia.cz

1. Do sauny i hospody jen s umytýma nohama. Buď předem osprchován, omýdlen a odčerven, abys odérem organickým či česnekovým nedusil spolusaunéry v těsné prohřáté místnosti a nemusel být rituálně ubit paličkou a vědrem.

2. Do ohřívárny vstupuj nahý, stydlínům se povoluje SUCHÝ ručník omotaný kolem míst, za která se na veřejnosti hanbí, například ošklivou jugulární jamku nebo nepříliš sexy mozek. Na amerických cestovatelských stránkách se to hemží komentáři překvapených puritánů, kteří při lyžovačce v Alpách zažili kulturní šok z toho, že místní obyvatelstvo neleze do sauny obaleno tmavou potravinářskou fólií. Prý by valná většina přítomných těl zasloužila výstavku jen po obalení teplákovou soupravou s několika pruhy. Protože estetické vjemy běžné na jakékoliv americké ulici hrůzou zdaleka předčí obnažená těla obstarožních horalů, nebere Evropa ani Sibiř na tyto nářky zřetel.

Pokud vážně musíte mít plavky, ať jsou při každé rundě SUCHÉ. Mokrý kus hadru omotaný kolem vašeho těla zvyšuje vlhkost v uzavřené sauně a mění ji na parní kabinu o vysoké teplotě, čímž kazí princip využití suchého horka a je důvodem k vašemu okamžitému vyloučení za sauny i lidské rasy.

Kdo může do sauny?

Finové říkají, že sauna je lékárna chudého. Také říkají, že pokud nepomůže dehet, kořalka ani sauna, je nemoc smrtelná. A že kdo je schopen do sauny dojít, ten je schopen si ji i užít. Přesto jsou lidé, kteří ji špatně snášejí. Její využití byste měli uvážit, pokud jste kardiaci, máte křečové žíly nebo jste těhotné. V takovém případě se poraďte o vhodnosti sauny pro svou osobu se svým lékařem (nikoliv lékárníkem). 

3. Před vstupem do sauny předehřej dolní končetiny teplou sprchou. Tento příjemný rituál nejen odblátí tlapy i vyznavačům bosého běhu, ale také připraví krevní oběh na náhlou změnu teploty a sníží tak pravděpodobnost, že vás hned po vstupu klepne pepka.

4. První rundu započněte na nižším patře a po dvou minutách se přestěhujte výš. Pod zadnici vložte ručník neb prostěradlo, než vás za ni lázeňský vezme a vyhodí na mráz. Někdo říká, že doba setrvání v sauně se měří prvním stem kapiček, které vám sjedou z nosu, někdo se řídí pocitem „jestli-hned-nevylezu-zaručeně-pojdu“. Neřiďte se světovými rekordy polských, finských a ruských borců, kteří po flašce vodky setrvali v sauně až do úplného zcepenění. Osm až deset minut pro začátečníky a patnáct  minut pro pokročilé holdovače by mělo být ideálních.

5. Pokud nemůžete skočit rovnou do potoka, ochlaďte se postupně sprchou a pak hupsněte do ledové vody v bazénku. Vás neklepne z tepelného šoku, ostatní z vašeho potu přítomného ve společné vodě. Pokud jste praví extrémisti, zvrhněte si na hlavu vědro až dvě plné ledové vody.

6. Odstraňování chlupů z nosu, mazu z uší, nehtů z paznehtů a pubického porostu si nechte na volné chvíle v úzkém kruhu rodinném. Naopak seškrabávání odumřelých buněk kožních speciálním kartáčem je v saunérské společnosti povoleno.

Otužujte se odhazováním vrstev. Ale postupně!

Plavání v zimní vodě přenechejte pro začátek ledním medvědům a otužilcům, kteří

7. Nezírejte! Pokradmu se dívá každý, proto se přece do sauny chodí, ne? Ovšem případné necudné myšlenky na spolusaunéry zažeňte dalším vědrem ledové vody vyklopeným na hlavu. Osobně neznám nikoho, kdo by dokázal v sauně sbalit cokoliv použitelného. Hormonální hnutí si proto nechte na oblečenou seanci u piva poté.

8. Dejte si pauzu. Není nic otravnějšího než couralové, kteří navazují rundy bez odpočinku, zato v ohřívárně vydrží sotva dvě minuty a pak zase otevírají dveře. Sauna není sprint…tři rundy by měly stačit

9. Pijte vodu, případně malé pivo. Mezi každou rundou aspoň sklenici. Ve slušných saunách najdete automat na vodu, někdy i s přítomností léčivých krystalů. Ale pramenitá kohoutková tomu účelu postačí stejně tak dobře.

10. Děti do sauny berte, parchanty nechte doma. Nevychované zlořádě rušící relaxaci vřískáním a cákáním bude v analogii Grimmových pohádek upečeno na horkých kamenech už v ohřívárně. Což platí i pro dospělé. Nebreptejte o zlém šéfovi nebo Mániných trablích se starým. Relaxujte.

Sauna je velice přínosný vynález a žádný běžec by ji neměl ignorovat. Uvolňuje svaly a dýchací cesty, zklidňuje dech, pomáhá regenerovat. Běžec probíhající ledovým bahnem ocení navýšení otužilosti a obranyschopnosti organismu. A kromě psychického uvolnění nabízí také mentální kompenzaci za běh v zimě. Pokud se mi totiž opravdu nechce vyběhnout ven nebo moje tělo nadále odmítá pobíhat v zimotřasném marastu, slíbím mu za každý uběhnutý kilometr další minutku v příjemné horké sauně.  

Saunové rituály

Kdo holduje rakouským lázeňským zařízením, ten ví. Ostatní by to měli zkusit. V sauně opravdu můžete jen tak dřepět a dumat nad nesmrtelností chrousta. Nebo si užít rituál, při kterém lázeňský oděn v pracovním ručníku udělá ze sauny peklo i ráj na zemi v jednom. Nejprve vyvětrá saunu tak, že pomocí ručníku nažene do místnosti studený vzduch (nejlépe ze dveří otevřených do sněhem zasypané předzahrádky). Pak uzavře dveře a začne točit ručníkem nad vodou a esencemi polévanými kamny. Pokud nejste na umření, neopovažujte se rituál přerušit a zbaběle prchnout, i kdybyste měli sebevětší chuť. Tento akt by byl považován za horší než svléknutí spodků před hlavou státu. Horký vzduch proudící k vašemu tělu funguje jako žhavý bič, pot se z vás řine potokem, sníte o ledové vodě. Přesto vás nikdo nechce zabít a celá procedura je vypočítána na míru i těm, kteří zase tolik nevydrží. Někdy je rituál přerušen společnou konzumací malého piva, které příjemně vychladí vaše útroby a dovolí vám setrvat v ohřívárně nějakou tu minutku navíc. Nebo je doplněn vydrbáním kůže sekaným ledem či nátěrem medem nebo léčivým bahnem. Pak teprve budete vpuštěni do sprch a odpočíváren. V dobrých saunách mají pravidelné rituály každou hodinu a jejich skladbou se můžete inspirovat na internetu hned vedle otevíracích hodin.    


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz