Jak do sauny? Bez plavek, nebo alespoň v suchých!

aktualizováno 
Mlhavá hnusota za okny dosáhla desátého stupně odpornosti a venku je taková zima, že i advokáti strkají ruce do vlastních kapes. Někdo excesivně nasává grog, někdo míří prohřát kosti do sauny. Aby se v ní vše odehrálo, jak má, měl by dodržet následující desatero.

V sauně dáte odpočinout nejen nohám. | foto: Profimedia.cz

1. Do sauny i hospody jen s umytýma nohama. Buď předem osprchován, omýdlen a odčerven, abys odérem organickým či česnekovým nedusil spolusaunéry v těsné prohřáté místnosti a nemusel být rituálně ubit paličkou a vědrem.

2. Do ohřívárny vstupuj nahý, stydlínům se povoluje SUCHÝ ručník omotaný kolem míst, za která se na veřejnosti hanbí, například ošklivou jugulární jamku nebo nepříliš sexy mozek. Na amerických cestovatelských stránkách se to hemží komentáři překvapených puritánů, kteří při lyžovačce v Alpách zažili kulturní šok z toho, že místní obyvatelstvo neleze do sauny obaleno tmavou potravinářskou fólií. Prý by valná většina přítomných těl zasloužila výstavku jen po obalení teplákovou soupravou s několika pruhy. Protože estetické vjemy běžné na jakékoliv americké ulici hrůzou zdaleka předčí obnažená těla obstarožních horalů, nebere Evropa ani Sibiř na tyto nářky zřetel.

Pokud vážně musíte mít plavky, ať jsou při každé rundě SUCHÉ. Mokrý kus hadru omotaný kolem vašeho těla zvyšuje vlhkost v uzavřené sauně a mění ji na parní kabinu o vysoké teplotě, čímž kazí princip využití suchého horka a je důvodem k vašemu okamžitému vyloučení za sauny i lidské rasy.

Kdo může do sauny?

Finové říkají, že sauna je lékárna chudého. Také říkají, že pokud nepomůže dehet, kořalka ani sauna, je nemoc smrtelná. A že kdo je schopen do sauny dojít, ten je schopen si ji i užít. Přesto jsou lidé, kteří ji špatně snášejí. Její využití byste měli uvážit, pokud jste kardiaci, máte křečové žíly nebo jste těhotné. V takovém případě se poraďte o vhodnosti sauny pro svou osobu se svým lékařem (nikoliv lékárníkem). 

3. Před vstupem do sauny předehřej dolní končetiny teplou sprchou. Tento příjemný rituál nejen odblátí tlapy i vyznavačům bosého běhu, ale také připraví krevní oběh na náhlou změnu teploty a sníží tak pravděpodobnost, že vás hned po vstupu klepne pepka.

4. První rundu započněte na nižším patře a po dvou minutách se přestěhujte výš. Pod zadnici vložte ručník neb prostěradlo, než vás za ni lázeňský vezme a vyhodí na mráz. Někdo říká, že doba setrvání v sauně se měří prvním stem kapiček, které vám sjedou z nosu, někdo se řídí pocitem „jestli-hned-nevylezu-zaručeně-pojdu“. Neřiďte se světovými rekordy polských, finských a ruských borců, kteří po flašce vodky setrvali v sauně až do úplného zcepenění. Osm až deset minut pro začátečníky a patnáct  minut pro pokročilé holdovače by mělo být ideálních.

5. Pokud nemůžete skočit rovnou do potoka, ochlaďte se postupně sprchou a pak hupsněte do ledové vody v bazénku. Vás neklepne z tepelného šoku, ostatní z vašeho potu přítomného ve společné vodě. Pokud jste praví extrémisti, zvrhněte si na hlavu vědro až dvě plné ledové vody.

6. Odstraňování chlupů z nosu, mazu z uší, nehtů z paznehtů a pubického porostu si nechte na volné chvíle v úzkém kruhu rodinném. Naopak seškrabávání odumřelých buněk kožních speciálním kartáčem je v saunérské společnosti povoleno.

Otužujte se odhazováním vrstev. Ale postupně!

Plavání v zimní vodě přenechejte pro začátek ledním medvědům a otužilcům, kteří

7. Nezírejte! Pokradmu se dívá každý, proto se přece do sauny chodí, ne? Ovšem případné necudné myšlenky na spolusaunéry zažeňte dalším vědrem ledové vody vyklopeným na hlavu. Osobně neznám nikoho, kdo by dokázal v sauně sbalit cokoliv použitelného. Hormonální hnutí si proto nechte na oblečenou seanci u piva poté.

8. Dejte si pauzu. Není nic otravnějšího než couralové, kteří navazují rundy bez odpočinku, zato v ohřívárně vydrží sotva dvě minuty a pak zase otevírají dveře. Sauna není sprint…tři rundy by měly stačit

9. Pijte vodu, případně malé pivo. Mezi každou rundou aspoň sklenici. Ve slušných saunách najdete automat na vodu, někdy i s přítomností léčivých krystalů. Ale pramenitá kohoutková tomu účelu postačí stejně tak dobře.

10. Děti do sauny berte, parchanty nechte doma. Nevychované zlořádě rušící relaxaci vřískáním a cákáním bude v analogii Grimmových pohádek upečeno na horkých kamenech už v ohřívárně. Což platí i pro dospělé. Nebreptejte o zlém šéfovi nebo Mániných trablích se starým. Relaxujte.

Sauna je velice přínosný vynález a žádný běžec by ji neměl ignorovat. Uvolňuje svaly a dýchací cesty, zklidňuje dech, pomáhá regenerovat. Běžec probíhající ledovým bahnem ocení navýšení otužilosti a obranyschopnosti organismu. A kromě psychického uvolnění nabízí také mentální kompenzaci za běh v zimě. Pokud se mi totiž opravdu nechce vyběhnout ven nebo moje tělo nadále odmítá pobíhat v zimotřasném marastu, slíbím mu za každý uběhnutý kilometr další minutku v příjemné horké sauně.  

Saunové rituály

Kdo holduje rakouským lázeňským zařízením, ten ví. Ostatní by to měli zkusit. V sauně opravdu můžete jen tak dřepět a dumat nad nesmrtelností chrousta. Nebo si užít rituál, při kterém lázeňský oděn v pracovním ručníku udělá ze sauny peklo i ráj na zemi v jednom. Nejprve vyvětrá saunu tak, že pomocí ručníku nažene do místnosti studený vzduch (nejlépe ze dveří otevřených do sněhem zasypané předzahrádky). Pak uzavře dveře a začne točit ručníkem nad vodou a esencemi polévanými kamny. Pokud nejste na umření, neopovažujte se rituál přerušit a zbaběle prchnout, i kdybyste měli sebevětší chuť. Tento akt by byl považován za horší než svléknutí spodků před hlavou státu. Horký vzduch proudící k vašemu tělu funguje jako žhavý bič, pot se z vás řine potokem, sníte o ledové vodě. Přesto vás nikdo nechce zabít a celá procedura je vypočítána na míru i těm, kteří zase tolik nevydrží. Někdy je rituál přerušen společnou konzumací malého piva, které příjemně vychladí vaše útroby a dovolí vám setrvat v ohřívárně nějakou tu minutku navíc. Nebo je doplněn vydrbáním kůže sekaným ledem či nátěrem medem nebo léčivým bahnem. Pak teprve budete vpuštěni do sprch a odpočíváren. V dobrých saunách mají pravidelné rituály každou hodinu a jejich skladbou se můžete inspirovat na internetu hned vedle otevíracích hodin.    

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz