Zánět močového měchýře vás donutí ke sprintu i stopce najednou

aktualizováno 
Jsou věci, o nichž se nemluví. V případě nachlazení močového měchýře ale může tabu-téma vést k tomu, že se vám zánět přenese na ledviny nebo se stane vaším chronickým společníkem pro několik příštích let. A vystaví běhání stopku. Odložme tedy stydlivost klášterních panen a proberme si původce, příznaky i prevenci.

Zánět močového měchýře vás donutí ke sprintu i stopce najednou | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Mluvme spolu na rovinu. Rozhodně v tom nejste sami, protože zánětem močového měchýře trpělo ve svém životě až čtyřicet procent žen a patnáct procent mužů. Chce se vám na malou opakovaně, pořád, i když jste zrovna byli a i když zrovna nestojíte na startu důležitého závodu? Je vaše moč zakalená nebo s viditelnou přítomností krve, máte bolesti při močení, pocity pálení a plnosti v podbřišku? Pak vítejte v klubu.

Co za to může?

Zánět močových cest

Umí být opravdu nepříjemný, ale pokud ho začnete léčit včas, není nebezpečný. Jeho léčení však umí být obtížné a recidivy bývají časté, protože bakterie, které ho způsobují, jsou přítomny v blízkosti svého přirozeného prostředí, rychle se množí a napadají okolní orgány.

Jeho akutní formou je okamžitá reakce na infekci v močových cestách, která se pozná podle řezavé bolesti. Při volbě vhodné léčby velice rychle ustupuje. Jeho prvotním viníkem je frekvence pohlavních styků. Chronická forma zánětu je neustále se opakující stav, kdy bolest není tak výrazná, ale úpornost je téměř legendární.     

Za všechno může sex. A běh. A anatomie. Infekci močových cest způsobuje průnik bakterie Escherichia coli, v menšinovém doprovodu bakterie Staphylococcus saprophyticus, z konečníku do močové trubice a měchýře. V případě akutního zánětu močového měchýře (cystitida) je nejvýraznějším viníkem frekvence milostného života a vzhledem k anatomické blízkosti konečníku a močové trubice postihuje především ženy v produktivním věku.

Dalšími příčinami zánětů pak jsou cukrovka, spermicidní antikoncepční přípravky, dna, hormonální nerovnováha v těhotenství nebo menopauze, močové kameny, pokles močového měchýře nebo jeho nedostatečné vyprazdňování. U mužů se k problematickým elementům přidává ještě zvětšení prostaty. Pochopitelně je jedním z přidružených faktorů i špatná osobní hygiena, ale správný směr utírání už jste určitě rozebírali s maminkou. Nebo se svými dětmi.

A babička vám taky vždycky opakovala, že vám nemá táhnout za záda a nemáte si sedat na studený. Tak na to dbejte. Běžce může zajímat, že opakované natřásání v propocených upnutých elasťákách může být pro přenos bakterií něco jako pohodlná dálnice. I proto se hodí funkční věci prát a měnit po každém použít. Ano, i když jste se vlastně moc nezapotili.

Navíc berte v úvahu, že teď na podzim je náš organismus oslabený už jenom změnou teploty a že pokud ho ještě navíc podrobujete namáhavému tréninku, má menší šance se bránit jakémukoliv zánětu.

Co pomůže

Doporučené bylinky a další kúry

Pro vyplavení bakterií by se měly vypít až dva litry tekutin denně. Naordinujte si čaje, které podporují vytváření moči, a pijte je nejlépe třikrát denně. Vhodnými bylinami jsou především medvědice lékařská, řepík lékařský, borůvky, kopřivy, březové lístky, přeslička a šípky. Dále můžete zkusit:

  • Odvar z ječných krup s medem a citrónem
  • Směs složená z poloviny šálku heřmánkových květů a poloviny šálku natě medvědice lékařské. Můžete přidat i špetku celíku zlatobýl.
  • Střídavou stravu. Jednou měsíčně jezte po dobu osmi dnů především ryby, maso a vejce. Hned poté se výrazně zaměřte na rostlinnou stravu. Výsledkem této diety je, že vase moč bude v jednom období kyselejší a v druhém zásaditá. Toto střídání neustojí žádné bakterie ani jejich zárodky.   

Antibiotika a upřímnost. Jeden chlapík tak dlouho ignoroval gangrénu v palci, až mu museli uříznout celou nohu. Pokud jste si tedy diagnostikovali příznaky z prvního odstavce, koukejte běžet k lékaři. Především při bolestech v oblasti ledvin a přítomnosti krve v moči.

Dostane se vám laboratorního vyšetření, antibiotik, dezinfikujících přípravků a následné záchrany vašich ledvin před hrozícím zánětem. V případě mírnější formy existuje spousta doprovodných kúr, které vám výrazně uleví při překonávání příznaků.

Rozhodně vám prospěje opravdu vysoký příjem tekutin složený z vody, heřmánkového čaje a šťáv vylisovaných z brusinek, celeru a mrkve. Vzhledem k vývinu kvasinek při nadměrné konzumaci sacharidů a škrobu se vyvarujte sladkých jídel. Stejně tak vynechte kávu, sůl a příliš výrazná koření. Z neznámých důvodů nejezte angrešt, švestky, rebarboru a rajčata, a naopak si dejte tunu česneku k posílení imunity (a zamezení frekventovaných sexuálních styků). Můžete přidat i jogurt pro posílení vývinu zdravé mikroflóry.

Pálivé bolesti při močení můžete zmírnit přiložením suchého tepla do oblasti pánve nebo dvacetiminutovou teplou koupelí. Věříte-li homeopatickým přípravkům, můžete zkusit Cantharis (pro zmírnění klasických projevů zánětu močového měchýře), Pulsatillu (proti silnému nucení) a Staphisagrii (pro cystitidu vzniklou při pohlavním styku).

Dáváte-li přednost aromaterapii, vyráchejte se v antiseptické koupeli s přídavkem heřmánkového, bergamotového, citrónového nebo santalového oleje. Zánětlivé procesy v těle nejvíce bují při zátěži, takže pokud je to možné, naordinujte si běžecké prázdniny a odpočívejte. K tomu přece podzimní dny jsou.

Desatero babských rad

1)      Hodně pijte. Opravdu hodně.

2)      Nepijte kávu.

3)      Jezte brusinky a probiotika.

4)      Sypte do sebe vitamín C. Podporuje obranyschopnost organismu a snižuje pH moči, takže se v ní bakteriím přestává dařit.

5)      Nenoste spodní prádlo ze systetického materiálu. Ani tanga.

6)      Omývejte přirození vlažnó vodó. Jen tou, prosím, žádná prapodivná parfémovaná mýdla.

7)      Choďte často na záchod. Nestyďte se. Na ministerstvo úlevy choďte minimálně jednou za tři hodiny.

8)      Na záchodě seďte rovně a nečtěte si. Poloha, při které se nepředkláníte, podporuje důkladné vyprázdnění.

9)      Po sexu si dojděte na malou. Vždycky.

10)   Třikrát za sebou vypijte co tři hodiny jednu čajovou lžičku jedlé sody rozpuštěnou ve vodě.  Zvýší to zásaditost moči a vybije breberky.

Nejlepší babskou radou, kterou jsem dokázala vyhledat, je pití piva plzeňského typu. Prý zvyšuje pH moči, snad dobře působí na vylučovací systém, snad je to nejlepší lék na celkovou jurodivost. Snad proto jsem tímto neduhem sama nikdy netrpěla. Každopádně byste svému tělu během podzimu měli dopřát čas na regeneraci a vyléčit své neduhy. Zda to bude na úkor frekvence sexuálních zážitků, je jen na vás.

Další zajímavé informace najdete na našem Facebooku

Logo Rungo.cz

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Nádory či cukrovka. I tak se může projevit nedostatek vitaminu D

S příchodem podzimu je potřeba konzumovat více vitaminů, protože virózy a chřipky mají toto období nejraději. Pro...

Premium

Nepodceňujte znamínka krásy. Lehce se mohou změnit v nádor

Podzim je ideální doba, aby si lidé nechali zkontrolovat kůži, mateřská znaménka či pigmentové skvrny. Po letním...

Velká prsa jako problém. Veronika si je nechala zmenšit a je šťastná

Když se řekne plastická operace prsou, většina z nás si vybaví zákrok, jehož výsledkem jsou nápadně dmoucí se ňadra....

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz