Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSA: Biden je skvělý prezident, Česko je velké a Němci využili antisemitismu

  11:26
Joe Biden je rok před americkými prezidentskými volbami stále terčem ageismu. Česko se bojí o své veto v EU. V Británii provedli vládní rošádu a David Cameron se stal ministrem zahraničí. Lepenovci jsou nyní ve Francii ochránci židů. Německo přitvrzuje proti migrantům. Norský komunista znovu kradl. Přinášíme tradiční komentovaný přehled zahraničních událostí.
Americký prezident Joe Biden (14. listopadu 2023)

Americký prezident Joe Biden (14. listopadu 2023) | foto: ČTK

Do amerických prezidentských voleb zbývá už méně než rok. Volit mezi Joem Bidenem a Donaldem Trumpem je podle některých asi jako vybrat si, jestli je lepší utopit se, nebo uhořet. Je tedy namístě, aby se úřadujícího šéfa Bílého domu někdo zastal. Tak tedy: Joe Biden je super! Nebo alespoň kolem sebe má schopný tým, a to stačí. Svědčí o tom i to, že USA jsou nyní ve světě vnímány lépe než za předchozích administrativ. V žebříčku hodnocení amerických prezidentů Siena College Research Institute se Biden loni ostatně umístil 19. mezi Ronaldem Reaganem a Georgem Bushem starším. Přece si to experti nevycucali z prstu...

Osmdesátiletého demokrata sice podporuje jen 41 procent Američanů a Trump má navrch (i když ekonomice USA se daří), ale v zahraniční politice válí. Vyčíst mu lze snad jen zmatečné stažení z Afghánistánu, jinak je rázný a ví, co chce, ať už jde o korigování situace v Izraeli nebo pro nás klíčové zastavení Ruska na Ukrajině.

Průzkum: Čína na USA stále nemá. Za Bidena se k nim postoj světa zlepšil

Biden samozřejmě nadále pokračuje v nejrůznějších trapasech, v sobotu například při uctění veteránů v Arlingtonu zase nevěděl, kam jít. Tak se chová trochu jako senilní robot, no. To je toho. Populace se vyvíjí a stárne tak, že brzy takoví budeme skoro všichni. A nakonec Joe vždycky trefí.

V Evropské unii se i kvůli chystanému rozšíření mluví o omezení práva veta v Radě EU v těch několika oblastech, kde se ještě dnes nepoužívá kvalifikovaná většina (např. zahraniční politika). V Česku zavládlo zděšení – velcí se proti nám teď vždycky spiknou a naši malou zemičku vždycky přehlasují. Bude jeden Mnichov za druhým! Nesmysl, zbytečně pasivní přístup... Naopak, konečně se budeme moci odvázat a vnutit malým svou, Malto, těš se.

Poté, co jsme se zbavili okovů zapšklého Visegrádu, nyní můžeme začít hrát v EU sebevědomou aktivní roli odpovídající našemu významu. Česko totiž není žádný trpaslík – v EU je deváté nejlidnatější. S hustotou 135 obyvatel na kilometr čtvereční by se dokonce dalo říct, že i přelidněné. Hlavně v Praze už nic nestavět, bytů je ažaž, to jen lidí je příliš.

Zahraniční glosář

GLOSA: Rusko se vtírá do Asie, Izrael is the new Kyjev a Dankovo pero

GLOSA: Macron mezi domorodci, (ne)chtěný pan Green Deal a načapaný komunista

GLOSA: Porážka Ruska dovršením druhé světové, rakouský trapas a španělský fígl

V Británii se stalo něco nevídaného. Expremiér David Cameron se více než sedm let poté, co to vymňoukl s brexitem, stal novým ministrem zahraničí. Je to comeback jako hrom, ale není to bezprecedentní. Ve vládě Edwarda Heatha v letech 1970 až 1974 byl šéfem diplomacie Alec Douglas-Home, premiér z let 1963-4. O půlstoletí dříve, v roce 1916 se ministrem zahraničí stal Arthur Balfour.

Pár dnů před jmenováním se Lord Cameron mohl setkat s ostatními expremiéry; i v Británii uctívali válečné veterány. Theresa Mayová při této příležitosti zveřejnila společnou fotografii, chyběla na ní ale loňská jepičí premiérka Liz Trussová. To je to feministické sesterství... Zlé jazyky také říkají, že šéfové vlád se v poslední době měnili tak často, že se prostě nevešli do záběru.

Všichni žijící britští premiéři pěkně pohromadě při Remembrance Sunday. Zleva Rishi Sunak, Liz Trussová, Boris Johnson, Theresa Mayová, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair a John Major (12. listopadu 2023)

Cameron se stal součástí vládního „reshufflu“, který zažehl vyhazov ministryně vnitra Suelly Bravermanové po kritice policie v souvislosti s propalestinskými protesty. Pravicové křídlo konzervativců kvůli tomu teď aktuálnímu šéfovi Downing Street 10 Rishimu Sunakovi hrozí vzpourou a o Bravermanové se mluví jako o jeho možné nástupkyni. A štěpí se i labouristé, přičemž se po watersovsku opět odkopal Jeremy Corbyn.

Je Hamás teroristická organizace? Corbyn se vytáčel, ale neodpověděl

Válka mezi Izraelem a Hamásem má zkrátka značný dopad na evropské politické scény. Ve Francii se ze sebe Národní sdružení snaží strhnout nálepku antisemitů a pasovalo se do role ochránce židů. Marine Le Penová bezostyšně vyrazila na pochod proti antisemitismu, zatímco levičák Jean-Luc Mélenchon ho odmítl se slovy, že jde o „rendez-vous lidí bezpodmínečně podporující masakry“ (jakože v Gaze). Jupiter Emmanuel Macron (který v glosáři prostě nemůže chybět) tohle velké prohození rolí sledoval zpovzdálí, jeho úkolem prý není manifestovat, ale přijímat rozhodnutí.

Německý kancléř Olaf Scholz v nové synagoze v Dessau-Roßlau (22. října 2023)

Časy se mění i v Německu. Až do letošního podzimu si tam málokdo dovolil něco říci proti uprchlíkům a muslimům. Vlna antisemitismu časově se překrývající s náporem na azylový systém ovšem tamním představitelům rozvázala ruce. Vláda chce urychlit deportace, Bavorsko jako první spolková země nahradí hotovostní dávky žadatelům o azyl předplacenými kartami a kancléř Olaf Scholz – i kvůli tlaku neustále pravicovější Merzovy CDU – na výročí křišťálové noci prohlásil, že cizinci zastáváním antisemitských názorů riskují povolení k pobytu. Před časem kvůli zranění nosil černou pásku přes oko, teď si na to vzal černou jarmulku. Němci prostě mohli přitvrdit – když chrání židy, nikdo je z nenávisti neobviní.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok zkritizoval rozhodnutí soudu vrátit do funkce policejního viceprezidenta Branka Kišše.

To je všechno, jen nás baví psát ta jména, hlavně Eštokovo. Vyslovovat ho je asi horší:

A v Norsku znovu vyvolal pozdvižení poslanec Bjørnar Moxnes, který proslul v létě, kdy na letišti v Oslu ukradl sluneční brýle. Po incidentu si vzal nemocenskou a odešel z čela komunistické Rudé strany. Nyní se opět vrátil na scénu poté, co se ukázalo, že během podzimu opakovaně kradl v obchodech potraviny, mimo jiné sýr a lososa.

V rozhovoru s deníkem Verdens Gang uznal, že má problém, a působil zlomeně. Jeho nástupkyně v čele rudých Marie Sneve Martinussenová řekla, že je to smutné a závažné zároveň. Přitom strana v něm měla ideálního předsedu – kdo jiný by měl vést komunisty, když ne kleptoman?

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  21:18

Po střelbě na policejní post v Machačkale v ruském Dagestánu pokračuje v jedné ulici střet s...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...