Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prababičko, už letí vrtulníky! Alžběta II. s rodinou zahájila platinové oslavy

  10:00aktualizováno  14:30
Slavnostním vojenským průvodem začaly v Londýně oslavy 70. výročí vlády královny Alžběty II. (96). Když se panovnice s rodinou objevila na balkonu paláce, největší radost z přeletu letky RAF měly děti prince Williama a vévodkyně Kate. Malý princ Louis (4) prababičce pořád něco vykládal a ona mu ukazovala, ať se kouká nahoru.

Poprvé se královna na balkonu Buckinghamského paláce ukázala po zhruba dvou a půl hodině od začátku přehlídky. Společnost jí dělal bratranec, princ Edward, vévoda z Kentu. Později během zakončení průvod, tedy přeletu 70 letadel královského letectva (RAF), královnu na balkonu doprovodili další členové rodiny.

Kvůli oslavám do Británie z USA přiletěl také princ Harry s manželkou Meghan, synem Archiem a dcerou Lilibet, kterou její královská prababička uvidí vůbec poprvé. Princ Harry se ovšem na balkonu neukázal a přelet sledoval s rodinou zevnitř paláce.

„Děkuji všem, kdo svolávají komunity, rodiny, sousedy a přátele, aby oslavili mé platinové jubileum,“ napsala královna v prohlášení k národu. „Dobrá vůle, která je mi prokazována, mne nadále inspiruje. Doufám, že následující dny budou příležitostí k tomu, abychom se zamysleli nad tím, čeho jsme dosáhli v uplynulých 70 letech, zatímco hledíme do budoucnosti s důvěrou a nadšením.“

Královna Alžběta II., princ Louis, vévodkyně Kate a princezna Charlotte (Londýn, 2. června 2022)

Akce se ve vládní čtvrti Whitehall před očima tisíců diváků účastnilo asi 1400 vojáků, 400 hudebníků a 240 koní. Až do neděle vyhlásila britská vláda státní svátek. Konat se budou tisíce nejrůznějších akcí.

Vojenskou slavnost, anglicky pojmenovanou Trooping the Colour, už od roku 1748 pluky britské armády provádějí k příležitosti narozenin panovníků Spojeného království či k výročí jejich vlády.

Princ George, princ Louis a princezna Charlotte na oslavách platinového výročí vlády královny Alžběty II. (Londýn, 2. června 2022)

Dnešního průvodu se účastnili příslušníci Irské gardy, prvního praporu britské armády a královské gardy za doprovodu jízdy a stovek armádních muzikantů. Asi 7000 lidí si na sledování průvodu přímo na místě koupilo vstupenky a dalších 7000 příslušníků armády a britských legií dostalo pozvání.

Oslavy platinového jubilea začaly v jedenáct hodin vojenskou přehlídkou. několik mužů se ji pokusilo narušit, když vyběhli zpoza bariér a lehli si před pochodující kapelu. Odvlekla je policie.

Zatímco vévodkyně Kate s dětmi princem Georgem, princeznou Charlotte a princem Louisem a vévodkyní Camillou seděla v kočáře, princ Charles i princ William a princezna Anna v uniformách jeli na koních.

Gratulace od Macrona, papeže i Zemana

K 70 letům vlády britské královně poslal gratulace například francouzský prezident Emmanuel Macron, který panovnici daroval jednoho z nejkrásnějších koní ze stáje republikánské gardy, píše agentura AFP. Sedmiletý šedě osrstěný hřebec nese jméno Fabuleu de Maucour a podle Elysejského paláce je reprezentantem tradic francouzské kavalerie.

Královna Alžběta II. s rodinou na balkonu Buckinghamského paláce (Londýn, 2. června 2022)

Hlava katolické církve, papež František, ve svých srdečných gratulacích Alžbětu II. ujistil o svých modlitbách za to, aby „Všemohoucí Bůh požehnal blahobytem, mírem a jednotou“ jí, královské rodině i celému národu.

Gratulaci poslal do Londýna mezi jinými také český prezident Miloš Zeman. „V dnešním uspěchaném světě plném neustálých změn představuje oslava Vašeho platinového jubilea tolik potřebnou stabilitu a připomenutí si společné historie,“ napsal ve svém dopise královně s tím, že na svoji návštěvu Buckinghamského paláce v roce 2017 vzpomíná jako na jeden z nejsilnějších okamžiků svého prezidentského mandátu.

Čtyři dny oslav

V pátek se bude v katedrále svatého Pavla v Londýně konat bohoslužba k vyjádření díků za sedmdesátiletou vládu královny, během níž mimo jiné zazní skladba Judith Weirové, královniny hudební mistryně.

Hlavní milníky

Královna Alžběta II. ještě coby princezna (30. srpna 1949)

21. dubna 1926 – Narozena v Londýně.

12. prosince 1936 – Stala se následnicí trůnu po nečekané abdikaci krále Edwarda VIII. kvůli rozhodnutí oženit se s rozvedenou ženou. Na trůn nastupuje Alžbětin otec jako Jiří VI.

20. listopadu 1947 – Provdala se za vzdáleného bratrance Philipa Mountbattena, poručíka námořnictva původem z Řecka.

14. listopadu 1948 – Narodil se jí první syn Charles. Královský pár měl později ještě tři další děti: Annu, Andrewa a Edwarda.

6. února 1952 – Ve věku 25 let nastoupila na trůn po smrti svého otce Jiřího VI., který zemřel na rakovinu plic ve věku 56 let. Její korunovace ve Westminsterském opatství se uskutečnila 2. června 1953.

1982 – Poprvé za 450 let se britský panovník, hlava anglikánské církve, setkává s hlavou římskokatolické církve, papežem Janem Pavlem II. Královna též vzdala poctu britským silám v kontroverzním vánočním poselství po válce Británie s Argentinou o Falklandy.

1992 – Podle královny „annus horribilis“. Tři z jejích dětí opustily své protějšky a hrad Windsor zachvátil ničivý požár.

1994 – Historická návštěva královny Alžběty II. v Rusku.

31. srpna 1997 – Královna byla kritizována za svou zdrženlivou reakci, v rozporu s emocemi národa, po smrti oblíbené princezny Diany.

6. února 2002 – Zlaté jubileum. Devátého února umírá sestra Alžběty II., princezna Margaret, ve věku 71 let, 30. března umírá Alžběta, královna matka.

6. února 2012 – Diamantové jubileum. Královna zahajuje letní olympijské hry.

9. září 2015 – Stala se nejdéle vládnoucím panovníkem na britském trůnu v dějinách.

9. dubna 2021 – Ve věku 99 let zemřel její milovaný choť, princ Philip.

6. února 2022 – Dosáhla platinového jubilea (70 let na trůnu), které se bude slavit od 2. do 5. června.

V sobotu vystoupí hudební hvězdy z celého světa včetně kapely Queen s Adamem Lambertem, zpěvačkou Aliciou Keys, operního pěvce Andrey Bocelliho nebo kapely Duran Duran. Poslední vystupující bude americká zpěvačka Diana Rossová.

Koncert se bude konat na kruhovém pódiu u památníku královny Viktorie v Londýně a zúčastní se ho přes 22 tisíc lidí včetně členů armády, poskytovatelů základních služeb, dobrovolníků i členů charit.

Čtyřdenní oslavy v neděli uzavře Platinová jubilejní slavnost. K vidění a poslechu na ní budou tisíce vystupujících z Británie a Commonwealthu, včetně akrobatů a tanečníků, ale i psů corgiů, které má královna v oblibě, a model draka o velikosti dvoupatrového autobusu.

Oslavy ovšem otevírají nejen v britské společnosti otázku monarchistického zřízení země, které především mezi mladší generací ztrácí na popularitě. Jeho kritikové poukazují například na problematickou koloniální minulost monarchie či britské elitářství.

Oslavy jubileí

Alžběta II. je nejdéle vládnoucí britskou královnou a ve svých 96 letech i nejstarším vládnoucím panovníkem v současnosti na světě. Jako královna navštívila přes 100 zemí, zažila už 14 premiérů, udělila „královský souhlas“ asi se 4 000 zákony a britským občanům rozeslala přes milion gratulací k dlouhověkosti nebo výročí svatby.

Oslavy výročí vlády královny jsou již tradičně velkolepou událostí, na níž ministerstvo financí letos vyčlenilo v přepočtu 810 milionů korun a královna se podle průzkumů těší většinové přízni britské veřejnosti.

Oslavy jsou v pořadí už devátou akcí tohoto druhu v Británii od roku 1809, kdy se slavilo zlaté jubileum krále Jiřího III. Tyto oslavy lemují historická výročí vlády britských panovníků, jsou jakýmisi svědky vývoje britské monarchie.

Královna Alžběta II. a královna Viktorie obě slavily stříbrné, zlaté a diamantové jubileum u příležitosti 25., 50. a 60. výročí na trůnu. Po 70 letech vlády bude královna Alžběta II. první, která oslaví i jubileum platinové.

Stříbrné jubileum (1977)

Prvních 25 letech vlády Alžběty II. provázelo v Británii tolik různých změn, jak prohlásila panovnice v parlamentu. „Už nejsme imperiální mocností a uvědomili jsme si, co to znamená pro nás samotné a vztahy se zbytkem světa,“ dodala.

Vstup země do Evropských společenství (předchůdce EU) označila za nejvýznamnější rozhodnutí své vlády.

U příležitosti svého prvního jubilea královna objela Británii a země Commonwealthu. V Londýně se shromáždil milion lidí, aby ji zahlédl v kočáře. Britové tuto událost slavili pouličními slavnostmi, které představovaly jakýsi světlý bod v jinak politicky a ekonomicky velmi obtížné době, poznamenané ekonomickým poklesem a sociálními konflikty. Punková skupina Sex Pistols oslavy trochu pokazila se svou písní God Save The Queen, ve které monarchii označila za fašistický režim, což byla první veřejná urážka tohoto zřízení.

Zlaté jubileum (2002)

Půlstoletí na trůnu oslavila královna koncertem v buckinghamských zahradách. Vrcholem oslav se stal kytarista rockové skupiny Queen Brian May, který hrál hymnu God Save the Queen na střeše Buckinghamského paláce. Na hlavní třídě Mall, vedoucí k paláci, se shromáždil milion lidí, aby se účastnil oslav. Tato masová demonstrace přízně veřejnosti znamenala povzbuzení pro královnu, které pár měsíců předtím zemřely její matka, královna Alžběta, a také sestra, princezna Margaret. A předcházející 90. léta také nebyla pro panovnici snadnou dobou, musela čelit třem královským rozvodům, požáru na hradě Windsor, a také smrti princezny Diany.

Během prodlouženého červnového víkendu před 20 lety se po celé Británii organizovaly hudební slavnosti. Královnini vnuci, William a Harry, se poprvé objevili na veřejnosti po boku své budoucí tchyně Camilly.

„Těchto 50 let bylo zcela obdivuhodných v každém směru,“ prohlásila královna. „Byly lepší a horší časy, ale všichni, kdo si pamatují situaci po šesti dlouhých válečných letech, mohou obdivovat pozoruhodné změny, které se od té doby udály. Myslím, že se můžeme ohlédnout zpátky a být hrdí,“ dodala.

Královna Alžběta II. na otevření parlamentu v dubnu 1966 a listopadu 2006

Diamantové jubileum (2012)

Dovršení šedesáti let panovnice na trůnu provázely okázalé oslavy, Alžběta II. cestovala po všech koutech Británie, zatímco další členové královské rodiny navštívili země Společenství. Součástí oslav na začátku června byla slavnostní přehlídka na Temži, shromáždění při svíčkách a koncerty. Po Temži plulo asi tisíc lodí v rámci námořní přehlídky, první za 350 let. Ze břehů řeky je sledovalo asi 1,2 milionu lidí, navzdory tomu, že lilo jako z konve. Před Buckinghamským palácem vystoupili Kylie Minogue, Robbie Williams, Elton John, Stevie Wonder, Ed Sheeran a Paul McCartney.

Královna se objevila na balkonu v doprovodu Charlese a jeho rodiny. „Prodlužuji svůj závazek sloužit britskému národu,“ napsala Alžběta II. v krátkém a obřadném poselství národu.

Ale za olympijských her v Londýně, které se uskutečnily nedlouho poté, královna neváhala „znevážit“ své image v krátkém videoklipu s Jamesem Bondem, který se stal senzací slavnostního zahájení olympiády. Alžběta II. tehdy podle filmařů předvedla při svém hereckém debutu profesionální výkon a natočila scénu na první záběr.

Královna rekordmanka

Královna Alžběta II. (Londýn, 18. prosince 2012)

Dlouhověkost

Alžběta II. je nejdéle žijícím a nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách. Nyní vládne 70 let a necelé čtyři měsíce. Předchozí rekord v délce vlády držela její praprababička královna Viktorie, a činil 63 let, sedm měsíců a dva dny (od 20. června 1837 do smrti Viktorie 22. ledna 1901).

Ve svém věku je Alžběta II. také nejstarším vládnoucím panovníkem v současnosti na světě. Pouze dva králové v historii vládli déle než ona: francouzský král Ludvík XIV. (přes 72 let mezi roky 1643 a 1715) a thajský král Pchúmipchon Adundét (70 let a čtyři měsíce, od 9. června 1946 do 13. října 2016).

Cestovatelka

Jako královna navštívila Alžběta II. víc jak 100 zemí, což je další rekord pro britského panovníka, a také absolvovala víc jak 150 návštěv zemí Společenství. Nejčastěji byla v Kanadě, celkem dvaadvacetkrát, a z evropských zemí nejčastěji ve Francii, jejímž jazykem mluví, a to třináctkrát. Podle výpočtů listu The Daily Telegraph dosáhla celková délka jejích cest hodnotu 42 obletů zeměkoule, a to do listopadu 2015, kdy ve svých 89 letech přestala létat do zámoří. Její nejdelší cesta do zahraničí trvala 168 dní (od listopadu 1953 do května 1954) a navštívila na ní třináct zemí.

Velmi zaměstnaná

„Prohlašuji před vámi, že celý svůj život, ať už krátký nebo dlouhý, bude zasvěcen službě vám,“ pronesla Alžběta II. ještě jako princezna, o svých 21. narozeninách. Za své vlády uskutečnila asi 21 tisíc schůzek, udělila „královský souhlas“ s asi čtyřmi tisíci zákony, a přijala velké množství vysoce postavených osob v rámci 112 státních návštěv. Patřili k nim etiopský císař Haile Selassie v roce 1954, japonský císař Hirohito v roce 1971, polský prezident Lech Walesa v roce 1991 a americký prezident Barack Obama v roce 2011. V Buckinghamském paláci se uskutečnilo víc jak 180 zahradních slavností, které navštívilo víc jak 1,5 milionu lidí.

Královna Alžběta II. přijíždějící na otevření parlamentu (Londýn, 4. listopadu...

14 britských premiérů, 13 prezidentů USA a čtyři papežové

Alžběta II. zažila 14 premiérů, od Winstona Churchilla (1951 až 1955) až k Borisi Johnsonovi, kteří ji na pravidelných schůzkách, obvykle jednou týdně, informovali o hlavním vývoji aktuální situace v zemi.

Panovnice se také setkala se třinácti z celkem čtrnácti amerických prezidentů, kteří vládli za dobu její vlády, od Harryho Trumana (1945 až 1953) až po Joea Bidena. Jediný, s kým se nepotkala, byl Lyndon Johnson (1963 až 1969).

Královna, hlava anglikánské církve, sama velmi pobožná a praktikující, se také na oficiálních návštěvách setkala se čtyřmi papeži, kterými byli Jan XXIII. v roce 1961, Jan Pavel II. v letech 1980, 1982 a 2000, Benedikt XVI. v roce 2010 a papež František v roce 2014.

Milion gratulací

Za dobu své vlády královna rozeslala celkem asi 300 tisíc gratulací Britům, kteří dovršili věk sto let, a asi 900 tisíc gratulací párům, které oslavily diamantovou svatbu (60 let). Ona sama byla vdaná víc jak 73 let za prince Philipa, který zemřel vloni v dubnu. Délka jejího manželství je dalším rekordem britského panovníka.

Asi 200 portrétů

Královna Alžběta II. pózovala pro asi 200 portrétů, u prvního jí bylo sedm let.

Průkopnické činy

Alžběta II. jako první britský panovník v roce 1986 navštívila Čínu, a 16. května 1991 vystoupila v americkém parlamentu.

Svůj první e-mail poslala panovnice 26. března 1976, během návštěvy výzkumného centra na ministerstvu obrany. První oficiální internetové stránky Buckinghamského paláce založila v roce 1997. První tweet zveřejnila v roce 2014 a první příspěvek na Instagramu v roce 2019.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina
Autoři: ,

Princezna Kate se poprvé po operaci břicha ukázala na veřejnosti

Princezna Kate (Windsor, 10. září 2022)

VIDEO Princeznu Kate (42) po více než dvou měsících poprvé vyfotili na veřejnosti. V pondělí ji matka...

Pitva odhalila příčinu smrti manžela lady Gabrielly Windsorové

Thomas Kingston a lady Gabriella Windsorová se vzali ve Windsoru 18. května...

VIDEO Koroner v pátek oznámil výsledky pitvy, kterou úřady nařídili po smrti finančníka Thomase...

Královská rodina truchlí. V pouhých 45 letech zemřel manžel lady Windsorové

Lady Gabriella Windsorová a její snoubenec Thomas Kingston na zásnubním...

VIDEO Britskou královskou rodinu zasáhla šokující zpráva. Ve věku 45 let náhle zemřel finančník Thomas...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Princ William a princezna Kate (Londýn, 21. listopadu 2023)

VIDEO Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na...

Krále Karla III. rozesmálo přání k uzdravení, další ho rozplakala

Král Karel III. dostává denně výběr z tisíců přání, které chodí do...

Od zveřejnění diagnózy rakoviny přichází do Buckinghamského paláce tisíce přání brzkého uzdravení...

George, Charlotte i Louis hvězdami tradiční vánoční mše. Nechyběl král s chotí

Karel III. loni po letech znovu obnovil tradici a tak tráví i letos britská...

VIDEO Karel III. loni po letech znovu obnovil tradici a tak tráví i letos britská královská rodina...

Mluví za organizaci Karla III. bojující proti násilí. Kvůli alkoholu zbil člověka

Zleva: Rahat Fateh Ali Khan, Karel III.

Pákistánského zpěváka Rahata Fateha Aliho Khana rozhodně zná anglosaský svět, nebo aspoň...

  • Nejčtenější

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

18. dubna 2024

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

17. dubna 2024  12:12

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

15. dubna 2024  8:20

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní...

Jsme taková spokojená nemoderní domácnost, říká Tereza Ramba

17. dubna 2024

Nemohli by být rozdílnější. Zatímco Terezu Rambu svět počítačů míjí, režisér Karel Janák má přehled...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hvězda filmu Jan Žižka má otravu krve, herci hrozí amputace nohy

11. dubna 2024  15:58

Hvězda filmu Jan Žižka, německý herec Til Schweiger (60), má otravu krve. Je hospitalizován na...

Doufám, že partner na mě nebude moc křičet, říká Vondráčková o StarDance

19. dubna 2024

Lucie Vondráčková (44) bude jednou ze soutěžících ve StarDance. Do taneční show ji přitom lákali už...

Dcera chce být herečkou, měli jsme o tom doma diskusi, říká Tomáš Klus

19. dubna 2024

Tomáš Klus si dává od natáčení pauzu. Zato jeho dcera Josefína, která si zahrála v seriálu Zalez do...

Pracoval jsem v přístavu, jídlo bral spolubydlícím, vzpomíná Kryštof Bartoš

18. dubna 2024

Premium Do širšího povědomí diváků se dostal díky seriálu Devadesátky, ten mu záhy otevřel dveře k dalším...

Princ William vařil špagety. Charita byla první akcí od oznámení rakoviny Kate

18. dubna 2024  17:45

Princ William (41) se vrátil k plnění svých veřejných povinností. Poprvé od chvíle, kdy jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...