Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Z dnešních mužů jako by vymizelo gentlemanství, říká Filip Březina

Seriál   0:01
Herec Filip Březina (24) se do povědomí filmových diváků zapsal hlavní rolí ve filmu Zlatý podraz, kde měl možnost zúročit svou fyzičku sportovce. Momentálně exceluje na prknech Divadla ABC hned v několika představeních. Díky novému televiznímu seriálu se při natáčení brzy vrátí na rodné Ostravsko.

Filip Březina | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Je pravda, že za vaší touhou stát se hercem byl Jim Carrey?
To byl vždycky můj idol, hodně jsem ho v dětství napodoboval. Jednoho dne jsem se na sebe díval v zrcadle a došlo mi, že bych chtěl být herec. Nelenil jsem a přihlásil se do dramaťáku v Ostravě, pak už následovala konzervatoř a nakonec jsem skončil v Praze na DAMU.

Fotogalerie

Absolvoval jste veškeré možné herecké vzdělání. Myslíte si, že bez něj dobrý herec být nemůže?
To je zcela individuální. Herectví je o dispozicích, talentu, o míře nějaké citlivosti... ale samozřejmě, hodně se toho dá i naučit. Herecké řemeslo stojí na principech, které můžete vyčíst z knih, okoukat nebo pochopit ve škole, ale nevěřím, že se člověk může stát dobrým hercem bez onoho základu, který je daný.

Vzpomenete si na moment, kdy jste u sebe pocítil velký skok ve vnímání herectví? Kdy jste k němu našel klíč?
Přesně vím, kdy se to odehrálo. Bylo to v prváku na DAMU při hodinách herectví, které vedl dnešní umělecký šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar. Tehdy jsem se navíc definitivně ubezpečil, že bez herectví nechci být.

Jak jste se popasoval s ostravským přízvukem?
Celkem dobře, už na konzervatoři v Ostravě nám nic takového netolerovali, takže jsem se ho myslím docela dobře zbavil. Jediné, co mi asi zůstalo, je spisovná mluva. Když ale přijedu domů, stačí půlhodinka, a v přízvuku jsem zpátky. (smích)

Seriály pod lupou

Herci vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Všechny moje lásky:
Karel Heřmánek mladší
Monika Zoubková
Václav Jílek

Přístav:
Petr Čtvrtníček

Zahradnictví:
Ondřej Sokol
Anna Fialová
Gabriela Míčová

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová
Ondřej Rychlý

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová
Jakub Štáfek

Slunečná:
Roman Tomeš
Filip Tomsa
Martina Preissová

Po studiích jste hned nastoupil do angažmá v Městských divadlech pražských. Neuvažoval jste o svobodě volné nohy?
Jistěže jsem tu nabídku hodně zvažoval. Chtěl jsem mít prostor i pro jinou práci, kterou trvalé angažmá potom moc neumožňuje, ale nakonec jsem úvazek podepsal. Nejen kvůli jistotě, která je také fajn, ale hlavně proto, že tu práci mám prostě rád a chci jí dělat s plným nasazením.

Není to nuda stát skoro každý večer na jevišti a hrát to samé?
Nikdy to není to samé. Premiérou teprve všechno začíná. Reprízy představení jsou od toho, aby se člověk v roli neustále zlepšoval a dostával se dál a dál. Časem se některé úkony zautomatizují, a vznikne tak zase prostor na kutání něčeho dalšího, je to zkrátka nekonečný proces.

Momentálně za sebou máte premiéru představení Elefantazie, kde hrajete třínohého muže. Jak vám to jde?
Tato postava má předlohu v reálném člověku, třínohý muž se jmenoval Frank Lentini a svou třetí nohou mohl na rozdíl ode mě perfektně hýbat. Já mám tu svou přidělanou na takovém důmyslném postroji, který vytvořil Martin Kotrba, a je pravda, že mi chvíli trvalo nějak se s tím sžít. Moc mě ta postava baví i proto, že si v té roli můžu zazpívat.

V rámci svého angažmá hrajete ještě v dalších pěti představeních, mimo jiné i Merkucia v klasice Romeo a Julie. Díky němu jste si vyzkoušel i hraní na velké scéně.
Měli jsme možnost hostovat na festivalu v Rumunsku, který probíhal v obrovském operním divadle. Poprvé jsme zažil hraní před osmi sty diváky, a bylo to fantastické.

Stejně jako spousta vašich hereckých kolegů i vy máte vřelý vztah k hudbě.
Asi jako každý trumpetista, i já jsem se nejdřív učil hrát na flétnu, ze které jsem pak právě povýšil na tu trubku. Paradoxně ji po mně ale zatím žádný režisér nevyžadoval, vždycky to byl spíš klavír, ať už ve filmu Zlatý podraz nebo v trilogii Zahradnictví. A vlastně díky roli v představení Andělé v Americe jsem se za týden naučil hrát na hoboj.

Toto představení, nebo spíš vaše postava v něm navíc vyvolala lehké pobouření.
Což bylo pro nás nepochopitelné. Hraju Afroameričana a jsem opravdu černý. Maskérky mi vždycky nabarví obličej, což stačilo k rozpoutání diskuse o rasismu. Žijeme ve zvláštní době. Na jedné straně obrovsky tolerantní a demokratické, na druhé straně ale ohromně svazující.

Jak se díváte na hnutí MeToo?
Z dnešních mužů prostě vymizelo gentlemanství, to je asi ten kámen úrazu. Já pocházím z křesťanské rodiny, hodnoty máme jasně dané, a patří mezi ně samozřejmě i chování k slabšímu pohlaví. Řídím se ve svém životě krédem: Chovej se tak, jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě.

Jak vám pomáhá víra v běžném životě?
Myslím, že být úplný ateista není dost dobře možné. Jde o to slovo víra, které nám dává pevnou půdu pod nohama a je úplně jedno, v jakém je vlastně obalu. Věřím, že je tu něco, co nás přesahuje, ať už tomu říkáme Bůh, energie, prostě jakkoliv. K vyšší moci se obracíme v těžkých chvílích, mimochodem i z tohoto důvodu vznikla modlitba, právě pro ty situace, které už nedokážeme sami řešit. I já jsem to několikrát zažil. Možná to může znít alibisticky, ale věřím tomu, že věci jsou tak, jak mají být.

Ve zmíněném Zlatém podrazu, kde jste ztvárnil hlavní roli, přišla na řadu jistě vaše fyzička. V jaké jste kondici?
Vždycky jsem sportoval, aktivně jsem třeba hrál floorbal. Kvůli herectví šlo bohužel postupně všechno stranou, což mě docela mrzí. Naštěstí je tu ale můj táta, který začal s vysokohorskou turistikou a já se k němu čas od času přidám. Dokonce jsem spolu absolvovali Beskydskou sedmičku, což je něco jako simulace výstupu na K2. Díky těmto aktivitám jakous takous fyzičku mám, takže basketbalový dril ve Zlatém podrazu pro mě nebyl žádný problém. Dokonce jsme s klukama v basketu pokračovali dál v době, kdy už natáčení dávno skončilo.

Filip Březina

Jaká byla vůbec vaše první reakce, když jste se dozvěděl, že budete hrát hlavní roli v celovečerním filmu?
Radost to byla obrovská, vzápětí ale nastoupila nervozita, abych to celé zvládl. Šlo o mojí první velkou zkušenost před kamerou. Díky tomu, že jsme trénovali už sedm měsíců před samotným natáčením, jsme se dobře znali, takže nějaká tréma na place pak moc nepřicházela v úvahu. Díky režisérovi Zlatého podrazu Radimu Špačkovi jsem získal další nabídku k práci na novém kriminálním seriálu, který se bude natáčet na Ostravsku. A navíc se ještě podívám domů!

S dalším zajímavým režisérem jste se setkal ještě na škole, při práci na zmíněné trilogii Zahradnictví. Jak na Jana Hřebejka vzpomínáte?
To byla moje úplně první velká práce před kamerou, a samozřejmě jsem měl trému nejen z Jana Hřebejka, ale i z ostatních hvězd, jako byly třeba Aňa Geislerová nebo Klára Melíšková. Hrál jsem bratrance Aničky Fialové Karlíka a vzpomínám si, jak jsem se v jedné scéně snažil šroubovat dialog, až mě Jan Hřebejk zarazil se slovy: Prosím tě, řekni to prostě jen rovně! (smích)

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce. Hostem festivalu bude herec Liev Schreiber, hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou

  • Nejčtenější

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Mám žízeň jak Dáda, napsala Bubílková. Patrasová zareagovala

Moderátorka Zuzana Bubílková (70) informovala o víkendu své sledující na Instagramu, že se věnovala sportovní aktivitě....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Spal v divadle a tak říkal, že má největší byt v Praze. Vzpomínky na Matušku

Premium Legendární zpěvák Waldemar Matuška by se v sobotu dožil 90 let. „Koulel živelně očima a čertovsky se smál, ať už zpíval...

Dyka dojaly vzkazy od rodičů, sestry i ženy. Nerad ukazuji soukromí, říká

Dojemné vzkazy od příbuzných a přátel, ale také bláznivé úkoly. To všechno čeká na zpěváka Vojtěcha Dyka v nové zábavní...

Prsatý sexidol z plakátů i seriálová plavčice. Pamela Andersonová slaví 55

V devadesátých letech nebylo snad většího televizního sexsymbolu, než jakým byla vnadná, na blond odbarvená herečka...

Celebrity ve Varech: Třeštíková předvedla v troufalém modelu nová prsa

Podívejte se na druhou část rozhovorů s celebritami z filmového festivalu v Karlových Varech. Nejen o volbě šatů na...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...