Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Herectví pro mne není jen způsob obživy, říká Jana Stryková

Seriál   0:02aktualizováno  0:02
Jana Stryková (40) prozradila, že nikdy neměla problém s matematikou, dokonce ji i doučovala. Ke studiu herectví se přihlásila spíše ze zvědavosti a v roce 2003 získala cenu určenou pro nejlepší studenty DAMU. V současnosti jí v Národním divadle šéfuje spolužák ze studií Daniel Špinar.

Jana Stryková (2019) | foto: Lenka Hatašová / iDNES.cz

Právě jste překročila čtyřicítku, překvapilo vás něco na této nové životní etapě?
Na narozeniny jsem si vzpomněla na svoji babičku Růženku, která při každé svojí vzpomínce poznamenala: „Jo jo, jo jo jo, to už je dávno pryč.“ Jako dítě jsem ji moc ráda napodobovala a přitom vůbec nerozuměla jejímu rozpoložení, proč reaguje na vše s takovou nostalgií. Myslím, že se čtyřicítkou takové pochopení roste. Jsou chvíle, kdy nechápu, co jsem těch čtyřicet let vlastně dělala, přitom mi někdy připadá, že život ještě nezačal.

Fotogalerie

V dobách vašeho dětství jste prý při venčení vašeho vytouženého psa bavila kolemjdoucí scénkami ze Šimka a Grossmanna.
Kazety Šimka a Grossmanna jsem kolem devátého desátého roku poslouchala snad denně. Moc se mil líbila Šimkova dikce, jeho způsob suchého vyprávění a samozřejmě reakce publika. Jejich povídky jsem opravdu uměla zpaměti a při venčení psa jsem zkoušela na pejskařích, jestli fungují i v mojí interpretaci. Samozřejmě, že fungovaly, ale z úplně jiného důvodu než u Šimka. Potkat malou holku, jak vypráví vtipné příběhy plné dvojsmyslů, kterým zjevně nerozumí, musel být zajisté zážitek.

Oboje vám zůstalo dodnes, láska ke zvířatům i touha bavit lidi.
Řekněme, že láska ke zvířatům roste a touha bavit lidi má občas klesající tendenci. (smích) Mám ráda humor za každých okolností, bez smíchu by se mi žilo těžko. Ale je humor a humor. A já mám často pocit, že lidi v divadle už odmítají cokoli jiného než třeskuté komedie.

Je pravda, že jste na základce byla dochvilná šprtka?
Ano, byla jsem dochvilná a navíc šprtka. Kéž by mi alespoň něco z toho zůstalo dodnes. O to první jsem se vždy snažila, seč jsem mohla, ale narozením syna Jáchyma jsem boj s dochvilností vzdala. A šprťáctví u mě odzvonilo v pubertě. Definitivně, bohužel.

Vaši kolegové se často uchylovali ke studiu herectví i proto, že se báli matematiky. Dokázala byste ještě dnes vysvětlit vektory?
Matematiky jsem se nikdy vysloveně nebála, dokonce jsem ji jednu dobu i doučovala, neb jsem osmáky připravovala na přijímačky na gympl. Nepatřím k lidem s dobrou dlouhodobou pamětí. Když něco nepoužívám, dokonale se mi to vykouří z hlavy. Platí to o vektorech i o textech v divadle. Těžko byste ze mě dolovali repliky nějaké role, kterou jsem hrála před pár lety.

Vy sama jste se na DAMU údajně přihlásila z recese, studium vám však v roce 2003 vyneslo cenu pro nejlepší studenty.
Na DAMU jsem opravdu šla hlavně ze zvědavosti a taky proto, že jsem na gymplu hrála v rámci školy divadlo v angličtině a taky chodila na dramaťák k Daně Hlaváčové. Pamatuji si, že hraní pro mě tehdy byla jediná činnost, která mě opravdu nabíjela. Mohla jsem trávit na zkouškách celé dny a přitom nebýt unavená. Naopak.

Jana Stryková

Jana Stryková

Čím je pro vás herectví dnes?
Když tyto dvě otázky dáte vedle sebe, tak mě napadá, že teď, když si potřebuji dobít baterky, vyrazím raději do lesa. Ale to je přirozený vývoj. Když se z koníčku stane práce, přijdete o koníček. (smích) Nechci však, aby to působilo, že herectví je pro mne jen způsob obživy. Je to životní styl, způsob přemýšlení, občasná velká dávka pomíjivé radosti, časté pochybování a setkávání se s lidmi, kteří se dívají na svět podobnýma očima. Takže vlastně požehnání, svým způsobem.

Vaším spolužákem na DAMU byl váš současný šéf v Národním divadle Daniel Špinar. Vybaví se vám něco z té doby?
Dan se mnou chodil do ročníku jen pouhý rok. Ještě než začal vůbec studovat režii, hrála jsem mu v jednom z jeho představení, které režíroval. Byl zkoušením natolik posedlý, že jsme ve škole jednu noc všichni ponocovali. Chtěl zkrátka zkoušet takřka nonstop. Tato touha po perfekcionismu mu zůstala dodnes.

Co vám proběhlo hlavou, když vás v roce 2017 přizval do Národního divadla ke stálému angažmá?
Nabídka mě samozřejmě potěšila. Ale stálé angažmá jsem popravdě zvažovala. Měla jsem to štěstí vyzkoušet si ho v jiných pražských divadlech a před lety se rozhodla pro volnou nohu. Angažmá je vždy svým způsobem časově svazující, těžko se kombinuje s ostatními projekty. Nakonec zvítězila zvědavost a chuť si vyzkoušet něco nového.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Odsouzené:
Alena Štréblová
Hana Gregorová
Zuzana Mauréry

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Redakce:
Michaela Maurerová
Pavla Vitázková
Petr Vondráček

Rodinná pouta:
Dana Morávková
Zdeňka Žádníková-Volencová
Jan Révai

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Život je ples:
Berenika Kohoutová
Lucie Benešová
Josef Carda

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková

Všechny moje lásky:
Karel Heřmánek mladší
Monika Zoubková

V Národním divadle hrajete výrazné role, ať už je to prezidentka Eurydika ve Vítejte v Thébách nebo Ilona v Netrpělivosti srdce. Čím vás tyto role baví?
Obě role jsou natolik rozdílné, že je nemůžu srovnávat. V obou případech jde o výborné texty a navíc témata, která mě zajímají, což je pro mě dost podstatné. Zabývat se na zkouškách v divadle problematikou, která je blízká i vám osobně, je tak trochu terapie. 

Zmíněné představení Vítejte v Thébách se mimo jiné strefuje i do problémů globalizovaného světa. Jak vy sama vnímáte tuto otázku?
Řešit pro mě problémy globalizovaného světa je stejně úsměvné jako ptát se po smyslu života. Ono řešit sousedovy problémy je vždycky snazší než ty svoje. Nemám vyhraněné politické názory, těžko se mi hodnotí problémy, do kterých nevidím. Snažím se žít podle desatera. Věřím, že kdyby se o to snažil každý, na světě by bylo líp.

Hrajete i v divadle Studio DVA. Kdysi jste tam na jevišti zažila velmi neobvyklý záskok. Roli za nemocnou Ivanu Chýlkovou jste odehrála se sluchátkem v uchu. Dá se vůbec v takovém případě skutečně hrát?
Určitě jsou herci, kteří to dokážou. Mně však o herectví tolik ani nešlo. Byla jsem ráda, že po nápovědě, kterou byl režisér Patrik Hartl, zopakuji text a budu se pohybovat po správných trajektoriích na jevišti. Byl to opravdu nezapomenutelný adrenalinový zážitek.

Vedle divadelní tvorby se věnujete i televizi. Vzpomenete si na jeden z vašich prvních televizních seriálů vůbec, kterým bylo Letiště?
Na Letiště jsem si nedávno vzpomněla jen díky Davidovi Matáskovi, se kterým jsem v tomto seriálu partneřila a v současnosti spolu hrajeme v divadle. Ale popravdě je to pro mě už pravěk. Jediná situace, která se mi teď vybavuje, je natáčení teambuildingu. To bylo skvěle napsané, té absurditě se směji dodnes. 

Coby sestřička Kateřina Vránová jste vstoupila do seriálu Ordinace v růžové zahradě. V Modrém kódu jste už povýšila na doktorku.
Kateřina z Ordinace byla super kladnou postavou, Nina z Modrého kódu právě naopak. Někteří diváci nedokázali pochopit, jak se z hodné holky stane mrcha. Dostávala jsem na to konto reakce plné rozčarování. Občas se mi těžko vysvětluje, že herec nerovná se postava, kterou hraje. Tak tedy ještě jednou, herec nerovná se postava, kterou hraje. (smích) 

Stalo se vám, že jste se v roli naučila něco, co jste pak mohla využít i v osobním životě?
Během natáčení pořadu Bydlet jako... jsem se naučila spoustu zlepšováků, které s radostí využívám při svém příležitostném kutilství na chalupě. Díky tomuto pořadu jsem se seznámila s celou řadou šikovných designérů, dekoratérů a architektů. Jejich rady a nápady jsou k nezaplacení.

V současnosti jsou velkým hitem internetové seriály, vy sama jste byla součástí podobného projektu s názvem Kadeřnictví. Vaše postava byla ezoterička, byla vám blízká?
Můj partner ve mně vidí ezobábu, sama bych si takovou nálepku nedala. Postava z Kadeřnictví byla ezoterikou posedlá, já si jen ráda přečtu nějakou ezoterickou literaturu. Ovšem pojem ezoterický v každém z nás vyvolá trochu něco jiného.

Věříte na boží mlýny?
Věřím na lásku.

Co pracovního i osobního vás momentálně čeká, na co se těšíte?
V současnosti se těším hlavně na prázdniny. Vedle užívání si na horách si odskočím párkrát na Vyšehrad, kde si zahraji v rámci Léta hereckých osobností Studia Dva. V srpnu mě čeká natáčení již zmiňovaného pořadu Bydlet jako... a taky začnu točit nový seriál. Taková příjemná všehochuť.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Přeoperovaný živoucí Ken se pochlubil postavou v plavkách

Brazilec Rodrigo Alves (36), který se proslavil coby živoucí Ken, podstoupil změnu pohlaví a dál pokračuje ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky let jsem byl závislý na drogách, přiznal herec z Harryho Pottera

Jason Isaacs (57) se proslavil hlavně coby čaroděj Lucius Malfoy ve filmech o Harrym Potterovi. Britský herec si...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Škatulata v novácké Tváři. Moderátora i porotce nahradí herci Slunečné

V září se na obrazovky vrátí už sedmá řada show Tvoje tvář má známý hlas. Televize Nova připravila pár změn. Vyměnila...

Je umělec, nemůžu po něm chtít domácí práce, říká Nováková o partnerovi

Herečka Sandra Nováková (38) a režisér Vojtěch Moravec (33) se sešli při společné práci. Natáčejí romantickou komedii...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Herečka, která přepsala oscarovou historii. Halle Berry titul Miss nestačil

Premium Ačkoliv uspěla na Miss World a získala Oscara, poslední dobou se Halle Berry moc nedařilo. To se teď ale mění a ona je...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...