Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

V komedii zvládnu oční kontakt s divákem i olíbávání, říká Fialová

Seriál   2:50aktualizováno  2:50
Anna Fialová (24) pochází z herecké rodiny. Právě nastoupila do Národního divadla, které ji provází celým životem. Protikladem první scény je divadelní spolek KAJJAK, který herečka založila s kamarády a který hraje po barech a vinárnách.

Anna Fialová | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Právě jste nastoupila do stálého angažmá souboru činohry Národního divadla. Co pro vás takový krok znamená?
Národní divadlo mě průběžně provází celým životem. Moje babička byla kdysi ředitelkou Opery, máma zase pracuje v maskérně. Velkou scénu jsem poprvé na vlastní kůži okusila už ve druháku na konzervatoři, kdy jsem v představení Ze života hmyzu hrála jepici. Můj úkol tehdy spočíval v tom, že jsem vyšla na jeviště a vzápětí spáchala sebevraždu. (smích) Později jsem v Národním začala hostovat v přestaveních Krvavá svatba či Kytice, no a pak přišla nabídka ke stálému angažmá, které teď ve svém hereckém životě zažiju poprvé. Uvidíme, jaké to bude.

Fotogalerie

Jak prožíváte takovou děkovačku v Národním?
V dobách jepičích nám na první děkovačce se spolužáky doslova spadla brada. Ten impozantní prostor má svou velkou sílu, navíc se do něj vejde hodně diváků. Něco podobného teď prožíváme třeba při Kytici, kdy nám navíc diváci zpravidla děkují ve stoje. Je to zážitek jako blázen, stejně jako třeba v Karlínském divadle při muzikálu Legenda jménem Holmes. Děkovačky si užívám s velkou pokorou, ale taky s krásným uspokojením.

Ve zlaté kapličce se teprve otrkáváte, co na to vaše hlasivky? Umluvit tak velký prostor není jistě jednoduché.
Například v Národním divadle na to jsou přímo poradci, kteří při zkouškách sledují intonaci, intenzitu a výslovnost našich hlasů z hlediště, dělají si poznámky a vše s námi ladí tak, aby nebyl divák do poslední řady o nic z textu ochuzen. Působím na různě velkých divadelních scénách a musím přiznat, že je to pro mě moc zajímavé s hlasem si takhle hrát a různě posouvat jeho limity.

Hrajete po boku velkých hereckých legend, nemáte někdy trému?
Samozřejmě. Třeba při první čtené zkoušce na Kytici to byla tréma příjemná. Seděla jsem zrovna vedle Františka Němce a Jany Preissové a v hlavě mi cinklo: Jak vytrhnout velrybě stoličku! Miluju ten film. Hned jsem si ho pak doma večer pustila.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Život je ples:
Berenika Kohoutová
Lucie Benešová
Josef Carda

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Všechny moje lásky:
Karel Heřmánek mladší
Monika Zoubková
Václav Jílek

Přístav:
Petr Čtvrtníček

Případ pro zvláštní skupinu:
Petra Černocká

Zahradnictví:
Ondřej Sokol

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová

Toto už je pomalu zlatý fond české komedie. Neláká vás tento žánr na plátně?
Moc ráda bych si zahrála v dobré české komedii. Věřím, že jednou přijde něco, co mě bude vážně bavit.

V Činoherním klubu hrajete v kontroverzních Sopranistkách, tam se evidentně vyřádíte.
Toto je přesně ten humor, který mě hrozně baví. Dělat takové blbosti, hrát třeba i chlapy, to jsem ve svém živlu. Diváci jsou tam taky dost blízko, takže je občas do představení můžeme zatáhnout. Třeba jako když mi minule při představení, když jsme hráli na jevišti flašku, ona flaška namířila na divačku v první řadě. Využila jsem situace a dostala jednu letmou pusu na tvář. V komedii je to v pořádku, to pak snesu i oční kontakt s divákem, natož olíbávání. Horší je to ale v nějaké dramatické hře. Tam toto nemám ráda.

Sopranistky jsou mládeži nepřístupné, co na ně říkala vaše maminka?
Viděla je asi už šestkrát! (smích) A myslím, že ne naposled.

Co je vaše největší herecká noční můra?
Asi výpadek textu. Z toho mám obavy právě při Kytici, protože je ve verších, takže kdyby se něco takového stalo, jen tak z rukávu náhradní verš nejspíš nevysypu.

Stalo se vám někdy, že vám dramatická postava, kterou jste ztvárnila, vstoupila i do osobního života?
Jednou se mi to stalo, ale o tom nechci mluvit, nebylo to moc příjemné. Od té doby se toho snažím vyvarovat. U mě je to ale spíš tak, že si do svých postav beru sebe. Když jsem s kamarády, bavíme se různými vtipy, prostě blbneme, předvádíme se, a z toho já pak občas čerpám i při ztvárnění postav. Jako třeba při zmíněných Sopranistkách.

Vaše první zkušenosti před kamerou jste měla za sebou už v době, kdy jste ještě byla studentkou konzervatoře. Jak na tu dobu vzpomínáte?
Vlastně ne moc hezky. Zpětně můžu říct, že největší školou pro mě bylo hraní a ne vysedávání v lavicích. Kvůli natáčení a následně zameškaným hodinám to bylo se mnou na škole trošku komplikované. I když jsem si předměty nahrazovala a třeba i po celonočních natáčeních ráno v lavici nechyběla, nedělalo to dobrotu a já dodnes nechápu proč. Pedagog přece musí rozumět tomu, že praxe je pro herce nezbytná zkušenost, na které má co stavět. Toto je odjakživa na hereckých školách problém. Je to jako s každým procvičováním, třeba i v posilovně. S každou její návštěvou sílíte, posouváte se dál.

Vám osobně posilovna něco říká?
Nic moc. Ale spíš proto, že není čas. Občas jsem s Jitkou Asterovou a její dcerou, mou nejlepší kamarádkou Aničkou Kameníkovou, cvičila jógu, ale chtělo by to častěji. Už i proto, že zrovna včera na mě při Legendě jménem Holmes praskl kostým. (smích)

Čím to?
Jak už jsem zmínila, na jiný pohyb než na ten na jevišti mi nějak nezbývá poslední dobou čas. A navíc miluju jídlo. Můj kluk fantasticky vaří, on v kuchyni snad přímo čaruje. Když jsem bydlela s Ančou Kameníkovou, to bylo to samé. Tak jsem začala taky s tím vařením. A hlavně mi chutná pivo.

Vaše zmíněná kolegyně a kamarádka Anna Kameníková dokonce vydala svou vlastní kuchařku. Nechystáte něco podobného?
To v žádném případě! Anička je kulinářská umělkyně, byla jsem toho často svědkem v dobách, když jsme spolu ještě bydlely. A nejen svědkem, zároveň i vděčným konzumentem. S Aničkou jsme ale teď daly dohromady jinou věc. Tedy jsme s ní a ještě s dalšími kamarády Karolínou Vágnerovou, Janem Hofmanem, Jiřím Roskotem a Kateřinou Ivákovou založili divadelní uskupení KAJJAK a po vinárnách či barech hrajeme představení Pátek večer. Prostředí je záměr, odehrává se to celé na baru, tak proč si dělat starosti s divadelní scénou. Potencionální diváky zvu tímto prvního prosince do vinárny V Bobuli.

Váš rozptyl je hodně široký. Z první scény si odskakujete na scénu v baru, z českého plátna třeba i na to světové. Nedávno jste natočila koprodukční film.
Ano. Film se jmenuje Je Suis Karl, a jak už sám název napovídá, půjde i o otázku přistěhovalců a islámského terorismu. Tedy o její trošku zvrácenou podobu, kdy organizovaní neislamisté páchají teror tak promyšleně, aby byl přičten právě islámským extremistům. Jde o mou první zahraniční zkušenost a bylo to strašně zajímavé. Moc jsem si tu příležitost užila.

Anna Fialová

Anna Fialová

Až rodinnou atmosférou jsou pověstná natáčení, která vede Jan Hřebejk. Bylo to tak i při trilogii Zahradnictví, kde jste v díle s názvem Nápadník ztvárnila hlavní roli?
Práce na Zahradnictví byla jedna z mých zatím vůbec nejmilejších. Například potkat se s Honzou Hřebejkem. On je typ režiséra, který herce vyslechne, a když se mu něco nelíbí, vysvětlí mu přesně proč. Toto nebývá v naší branži pravidlem. Navíc bylo léto, točili jsme venku, jezdili na kolech, no prostě romantika! Potkala jsem se tam s Lenkou Krobotovou, Klárou Melíškovou, Davidem Novotným, prostě se skvělými herci, se kterými jsem si vždycky přála hrát. Mého hereckého partnera Ivana Luptáka jsem už navíc znala z divadla Kalich z představení Zabiják Joe. No prostě ideál!

Další divadelní scénou, kde právě zkoušíte, je Divadlo Na zábradlí. Ve hře Tajný agent jste dokonce jedinou ženou na jevišti. Jak se tam cítíte?
Naprosto bezvadně! Je mi mezi všemi kolegy moc dobře a to od režiséra až po inspici. Petr Čtvrtníček nám nosí pomazánky, od kluků dostávám moc dobré kafíčko. (smích)

Autor:
  • Nejčtenější

Vondráčková prohrála za 90 minut spor s Řitkou kvůli pokáceným tújím

Hodina a půl stačila soudci Okresního soudu Praha-západ k tomu, aby zamítl žalobu Heleny Vondráčkové na obec Řitka, v...

Tady je máte, chlubí se Andrea Pomeje fotkou poprsí po plastice

Andrea Pomeje (31) potěšila fanoušky fotkou, na které se chlubí svým poprsím po reoperaci. Tu absolvovala sedm let po...

Jágra dávají dohromady s Hantuchovou. Podívejte se, s kým hokejista randil

Jaromíra Jágra vyfotili s bývalou tenistkou Danielou Hantuchovou, podle webu Expres.cz spolu strávili noc. Přestože...

Přistihla jsem manžela v posteli s jinou. Chci rozvod, říká Gottová

Nejstarší dcera zpěváka Karla Gotta (†80) Dominika Gottová (46) se chce po devatenácti letech rozvést s manželem Timem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový šéf dopravní policie Jiří Zlý byl s partnerem ve Výměně manželek

Nový ředitel dopravní policie Jiří Zlý se před dvěma lety představil v novácké televizní show Výměna manželek. Jeho...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Komerce kolem Vánoc je šílená, ale miluji to, přiznala Leichtová

Kristýna Leichtová (34) prozradila, že se už moc těší na Vánoce. Její dcera Dorotka, která v létě oslavila první...

Mladý raper Juice WRLD zemřel za nejasných okolností po záchvatu na letišti

Raper Juice WRLD (†21) zemřel v neděli v nemocnici v Illinois. Tam byl převezen poté, co ho na letišti v Chicagu...

Dopadlo to tak, jak mělo, říká Karel „Kovy“ Kovář o konci ve StarDance

Youtuber Karel „Kovy“ Kovář (23) vypadl ze soutěže StarDance v devátém, semifinálovém kole. Společně s tanečnicí...

Zoufalá manželka Teri Hatcherová slaví 55. narozeniny

Americká filmová herečka Teri Hatcherová slaví 55. narozeniny. Českým divákům je známá především jako představitelka...

Najdete na iDNES.cz