Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

V komedii zvládnu oční kontakt s divákem i olíbávání, říká Fialová

Seriál   2:50
Anna Fialová (24) pochází z herecké rodiny. Právě nastoupila do Národního divadla, které ji provází celým životem. Protikladem první scény je divadelní spolek KAJJAK, který herečka založila s kamarády a který hraje po barech a vinárnách.

Anna Fialová | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Právě jste nastoupila do stálého angažmá souboru činohry Národního divadla. Co pro vás takový krok znamená?
Národní divadlo mě průběžně provází celým životem. Moje babička byla kdysi ředitelkou Opery, máma zase pracuje v maskérně. Velkou scénu jsem poprvé na vlastní kůži okusila už ve druháku na konzervatoři, kdy jsem v představení Ze života hmyzu hrála jepici. Můj úkol tehdy spočíval v tom, že jsem vyšla na jeviště a vzápětí spáchala sebevraždu. (smích) Později jsem v Národním začala hostovat v přestaveních Krvavá svatba či Kytice, no a pak přišla nabídka ke stálému angažmá, které teď ve svém hereckém životě zažiju poprvé. Uvidíme, jaké to bude.

Fotogalerie

Jak prožíváte takovou děkovačku v Národním?
V dobách jepičích nám na první děkovačce se spolužáky doslova spadla brada. Ten impozantní prostor má svou velkou sílu, navíc se do něj vejde hodně diváků. Něco podobného teď prožíváme třeba při Kytici, kdy nám navíc diváci zpravidla děkují ve stoje. Je to zážitek jako blázen, stejně jako třeba v Karlínském divadle při muzikálu Legenda jménem Holmes. Děkovačky si užívám s velkou pokorou, ale taky s krásným uspokojením.

Ve zlaté kapličce se teprve otrkáváte, co na to vaše hlasivky? Umluvit tak velký prostor není jistě jednoduché.
Například v Národním divadle na to jsou přímo poradci, kteří při zkouškách sledují intonaci, intenzitu a výslovnost našich hlasů z hlediště, dělají si poznámky a vše s námi ladí tak, aby nebyl divák do poslední řady o nic z textu ochuzen. Působím na různě velkých divadelních scénách a musím přiznat, že je to pro mě moc zajímavé s hlasem si takhle hrát a různě posouvat jeho limity.

Hrajete po boku velkých hereckých legend, nemáte někdy trému?
Samozřejmě. Třeba při první čtené zkoušce na Kytici to byla tréma příjemná. Seděla jsem zrovna vedle Františka Němce a Jany Preissové a v hlavě mi cinklo: Jak vytrhnout velrybě stoličku! Miluju ten film. Hned jsem si ho pak doma večer pustila.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Život je ples:
Berenika Kohoutová
Lucie Benešová
Josef Carda

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Všechny moje lásky:
Karel Heřmánek mladší
Monika Zoubková
Václav Jílek

Přístav:
Petr Čtvrtníček

Případ pro zvláštní skupinu:
Petra Černocká

Zahradnictví:
Ondřej Sokol

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová

Toto už je pomalu zlatý fond české komedie. Neláká vás tento žánr na plátně?
Moc ráda bych si zahrála v dobré české komedii. Věřím, že jednou přijde něco, co mě bude vážně bavit.

V Činoherním klubu hrajete v kontroverzních Sopranistkách, tam se evidentně vyřádíte.
Toto je přesně ten humor, který mě hrozně baví. Dělat takové blbosti, hrát třeba i chlapy, to jsem ve svém živlu. Diváci jsou tam taky dost blízko, takže je občas do představení můžeme zatáhnout. Třeba jako když mi minule při představení, když jsme hráli na jevišti flašku, ona flaška namířila na divačku v první řadě. Využila jsem situace a dostala jednu letmou pusu na tvář. V komedii je to v pořádku, to pak snesu i oční kontakt s divákem, natož olíbávání. Horší je to ale v nějaké dramatické hře. Tam toto nemám ráda.

Sopranistky jsou mládeži nepřístupné, co na ně říkala vaše maminka?
Viděla je asi už šestkrát! (smích) A myslím, že ne naposled.

Co je vaše největší herecká noční můra?
Asi výpadek textu. Z toho mám obavy právě při Kytici, protože je ve verších, takže kdyby se něco takového stalo, jen tak z rukávu náhradní verš nejspíš nevysypu.

Stalo se vám někdy, že vám dramatická postava, kterou jste ztvárnila, vstoupila i do osobního života?
Jednou se mi to stalo, ale o tom nechci mluvit, nebylo to moc příjemné. Od té doby se toho snažím vyvarovat. U mě je to ale spíš tak, že si do svých postav beru sebe. Když jsem s kamarády, bavíme se různými vtipy, prostě blbneme, předvádíme se, a z toho já pak občas čerpám i při ztvárnění postav. Jako třeba při zmíněných Sopranistkách.

Vaše první zkušenosti před kamerou jste měla za sebou už v době, kdy jste ještě byla studentkou konzervatoře. Jak na tu dobu vzpomínáte?
Vlastně ne moc hezky. Zpětně můžu říct, že největší školou pro mě bylo hraní a ne vysedávání v lavicích. Kvůli natáčení a následně zameškaným hodinám to bylo se mnou na škole trošku komplikované. I když jsem si předměty nahrazovala a třeba i po celonočních natáčeních ráno v lavici nechyběla, nedělalo to dobrotu a já dodnes nechápu proč. Pedagog přece musí rozumět tomu, že praxe je pro herce nezbytná zkušenost, na které má co stavět. Toto je odjakživa na hereckých školách problém. Je to jako s každým procvičováním, třeba i v posilovně. S každou její návštěvou sílíte, posouváte se dál.

Vám osobně posilovna něco říká?
Nic moc. Ale spíš proto, že není čas. Občas jsem s Jitkou Asterovou a její dcerou, mou nejlepší kamarádkou Aničkou Kameníkovou, cvičila jógu, ale chtělo by to častěji. Už i proto, že zrovna včera na mě při Legendě jménem Holmes praskl kostým. (smích)

Čím to?
Jak už jsem zmínila, na jiný pohyb než na ten na jevišti mi nějak nezbývá poslední dobou čas. A navíc miluju jídlo. Můj kluk fantasticky vaří, on v kuchyni snad přímo čaruje. Když jsem bydlela s Ančou Kameníkovou, to bylo to samé. Tak jsem začala taky s tím vařením. A hlavně mi chutná pivo.

Vaše zmíněná kolegyně a kamarádka Anna Kameníková dokonce vydala svou vlastní kuchařku. Nechystáte něco podobného?
To v žádném případě! Anička je kulinářská umělkyně, byla jsem toho často svědkem v dobách, když jsme spolu ještě bydlely. A nejen svědkem, zároveň i vděčným konzumentem. S Aničkou jsme ale teď daly dohromady jinou věc. Tedy jsme s ní a ještě s dalšími kamarády Karolínou Vágnerovou, Janem Hofmanem, Jiřím Roskotem a Kateřinou Ivákovou založili divadelní uskupení KAJJAK a po vinárnách či barech hrajeme představení Pátek večer. Prostředí je záměr, odehrává se to celé na baru, tak proč si dělat starosti s divadelní scénou. Potencionální diváky zvu tímto prvního prosince do vinárny V Bobuli.

Váš rozptyl je hodně široký. Z první scény si odskakujete na scénu v baru, z českého plátna třeba i na to světové. Nedávno jste natočila koprodukční film.
Ano. Film se jmenuje Je Suis Karl, a jak už sám název napovídá, půjde i o otázku přistěhovalců a islámského terorismu. Tedy o její trošku zvrácenou podobu, kdy organizovaní neislamisté páchají teror tak promyšleně, aby byl přičten právě islámským extremistům. Jde o mou první zahraniční zkušenost a bylo to strašně zajímavé. Moc jsem si tu příležitost užila.

Anna Fialová

Anna Fialová

Až rodinnou atmosférou jsou pověstná natáčení, která vede Jan Hřebejk. Bylo to tak i při trilogii Zahradnictví, kde jste v díle s názvem Nápadník ztvárnila hlavní roli?
Práce na Zahradnictví byla jedna z mých zatím vůbec nejmilejších. Například potkat se s Honzou Hřebejkem. On je typ režiséra, který herce vyslechne, a když se mu něco nelíbí, vysvětlí mu přesně proč. Toto nebývá v naší branži pravidlem. Navíc bylo léto, točili jsme venku, jezdili na kolech, no prostě romantika! Potkala jsem se tam s Lenkou Krobotovou, Klárou Melíškovou, Davidem Novotným, prostě se skvělými herci, se kterými jsem si vždycky přála hrát. Mého hereckého partnera Ivana Luptáka jsem už navíc znala z divadla Kalich z představení Zabiják Joe. No prostě ideál!

Další divadelní scénou, kde právě zkoušíte, je Divadlo Na zábradlí. Ve hře Tajný agent jste dokonce jedinou ženou na jevišti. Jak se tam cítíte?
Naprosto bezvadně! Je mi mezi všemi kolegy moc dobře a to od režiséra až po inspici. Petr Čtvrtníček nám nosí pomazánky, od kluků dostávám moc dobré kafíčko. (smích)

Autor:
  • Nejčtenější

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s ním je jako jízda ve ferrari, říká o manželovi Monika Arenbergerová

Monika Arenbergerová (50) promluvila o tom, jak se její život změnil poté, co manžel Petr Arenberger (62) nastoupil do...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Neznám holku, která by neměla divnou sexuální zkušenost, říká Billie Eilish

Nevhodné chování se sexuálním zabarvením není častější v hudebním průmyslu nebo v Hollywoodu. Je všudypřítomné. Takto...

Sestini Hlaváčková: Žárlivost v StarDance? Chlapa v práci neberu jako chlapa

Tenistka Andrea Sestini Hlaváčková (34) bude v nové řadě StarDance zastupovat řady sportovců. V minulosti se taneční...

Vzít Funèse po Filipovském byla blbost, přiznává po letech Krampol

Hlasem Jiřího Krampola (82) mluví ve filmech Belmondo a český herec dostal v roce 2018 Cenu Františka Filipovského za...

Sex, drogy a rokenrol skončily. Manželka do studia může, říká Ondřej Soukup

Premium Za sedmdesát let toho stihl Ondřej Soukup dost. Když nepočítáme všechny nesporné profesní úspěchy, tak i dvě manželství...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...