Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Aroganci a povýšenost režisérů nesnáším, říká Jakub Štáfek

  0:02
Herec a režisér Jakub Štáfek (29) si momentálně naordinoval od herectví dovolenou. Připravuje však celovečerní film navazující na seriál Vyšehrad a chystá se na měsíční expedici po Africe. Herec prozradil, že vítězství v zápase MMA nad zkušenějším Benkem mu stále ještě pomalu dochází.

Jakub Štáfek | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Momentálně si užíváte herecké volno, všechny nabídky odmítáte. Nenudíte se?
To rozhodně ne. Například dnes moderuji jeden večer pro společnost, se kterou dlouhodobě spolupracuji. Co se týká moderování, jde spíš o výjimku, není to úplně moje parketa. V minulosti jsem moderoval několik maturitních plesů, ale s tím jsem už skončil. Je to hrozně nevděčné. Pro ty děti je to jeden z nejdůležitějších dnů jejich života, organizátoři nemají bohužel většinou dobře připravený scénář, a když jsem několikrát při šerpování ne vlastní vinou spletl jméno absolventa, řekl jsem si, že do takové akce už nepůjdu. Dotyčný si už navždy bude pamatovat renonc, který při takovém jeho dni D nastal, a u toho já být nechci.

Fotogalerie

Jak vzpomínáte na vlastní maturitní ples?
Já osobně moc hezky. Když při šerpování zaznělo mé jméno, udělal jsem v sále kotrmelec! (smích)

Vystudoval jste audiovizuální tvorbu, jejíž součástí je třeba i fotografování.
Focení mám moc rád, používám kinofilmovou zrcadlovku a starý klasický fotografický postup. Fotím hlavně na cestách. Teď si ji samozřejmě beru i na svou cestu po Africe.

Co tam budete podnikat?
Budu součástí měsíční výpravy, která navštíví Kongo, Ugandu, Rwandu a Tanzánii a moc se těším na výstup na Kilimandžáro. Našimi průvodci budou zkušení cestovatelé a horolezci Ruda Švaříček a Radek Jaroš. V plánu máme ujít dvacetikilometrové vzdálenosti denně s vlastním vybavením na zádech. No bude to dobrodružství. Jedním z našich prvních ubytování bude navíc hotel Rwanda, jehož osud je známý hlavně z filmu Hotel Rwanda popisujícího hodně smutné skutečné události, které se tam před patnácti lety odehrály.

Rád cestujete do zemí takzvaného třetího světa. Co vás tam tak láká?
Mám rád lidi, kteří tam žijí. Na rozdíl od nás nemají v podstatě nic, a přesto jsou schopní žít šťastný a vděčný život. Toto já mám se svou citlivou povahou rád.

Citlivost mimochodem ukazujete i prostřednictvím charity.
Když můžu, tak pomáhám rád. Jsem třeba součástí fotbalového týmu osobností Real Top Praha, který jezdí po republice a pomáhá tam, kde je třeba. Na charitu jsem teď věnoval i část svého honoráře, který jsem získal za vyhraný zápas v MMA souboji.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová

Život je ples:
Berenika Kohoutová
Lucie Benešová
Josef Carda

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Všechny moje lásky:
Karel Heřmánek mladší
Monika Zoubková
Václav Jílek

Přístav:
Petr Čtvrtníček

Případ pro zvláštní skupinu:
Petra Černocká

Zahradnictví:
Ondřej Sokol
Anna Fialová

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová

Vaše vítězství nad zkušeným zápasníkem Benkem vzbudilo rozruch ve světě bojových sportů. Jak jde dohromady vaše citlivá povaha a řežba v ringu?
To se vůbec nevylučuje. Bojové sporty mě zajímaly odjakživa. Znám spoustu kluků, kteří jsou v osobním životě beránci, ale v ringu se v nich probudí instinktivní zvíře. Něco podobného budu možná i já. (smích)

Svého soupeře jste řečeno zápasnickou terminologií uspal ranou „na vypínač“ po 69 sekundách. Jaká byla jeho první slova směrem k vám, když se probral?
Na tomto sportu se mi právě moc líbí respekt a úcta, které tam panují. Před zápasem si se soupeřem popřejeme štěstí, vzápětí se seřežeme, abychom se pak navzájem v míru a s poděkováním objali. Tento svět obecně člověku přináší do života řád a disciplínu, což je i můj případ. Díky němu jsem poznal spoustu skvělých a pokorných lidí, kteří se umějí radovat z mála, což není v každém sportu obvyklé.

Narážíte na fotbal a na roli Laviho, kterou máte v populárním seriálu Vyšehrad?
Nechci to generalizovat, vše je individuální, ale koncentrace lidí, kteří sport dělají hlavně proto, aby z něj profitovali, je ve fotbale daleko vyšší než třeba ve světě bojových umění. Vidím to třeba už i u dětí, které jsou v útlém věku vedené spíš za benefitem než za tím, co by jim fotbal ve skutečnosti měl přinášet.

Jste nejen herec, ale i režisér a scenárista. Rodí se vám v hlavě nápad na nějaký projekt ze zápasnického prostředí?
Něco v hlavě už mám, nic bližšího ale zatím prozrazovat nechci. Je škoda, že u nás se této tematice naposledy věnoval asi film Pěsti ve tmě, a to je všechno. Rád bych to napravil. Amerika je v tomto hodně napřed, skvělých filmů tohoto typu tam vznikla spousta. Ať už jsou to ty akčnější nebo ty pojaté jako sociální dramata, což se hodně nabízí. Vynikající zápasníci často vzešli z těch nejnižších vrstev společnosti. Často jsou to kluci, kteří se museli prát se životem, až to své „praní“později dotáhli k dokonalosti.

Pracovní volno jste si teď naordinoval mimo jiné i proto, abyste se plně koncentroval na celovečerní film Vyšehrad.
Film se začne natáčet na jaře, a bude navazovat na náš seriál Vyšehrad. Diváci se můžou těšit nejen na mého Laviho, ale i na další postavy, které budou hrát tváře známé z fotbalu, hokeje ale i z jiných sportů. Film bude udělaný samozřejmě tak, aby ho pochopili i lidé, kteří seriál Vyšehrad neznají, a zároveň tak, aby si v něm fanoušci Vyšehradu našli to své už známé a ještě daleko víc.

Budete mít na hlavě zase blonďatou čupřinu?
Ta tam nesmí chybět. Pro Vyšehrad jsem si ji vymyslel já, ale kdybych věděl, co s tím bude za obstrukce, vykašlal bych se na to. Je to právě i kvůli Lavimu, proč jsem si dal to pracovní volno. Budu si muset projít cestou přípravy ve smyslu váhy. Měl bych zase trošku přibrat, a možná se zase na skok vrátit k lehké zhýralosti, která je jeho podstatou. (smích)

Blonďák Lavi vám tím pádem trochu komplikoval i natáčení seriálu Specialisté, na kterém jste pracoval paralelně.
Přesně tak. Z blonďáka jsem musel kvůli Specialistům přeskakovat na tmavou barvu vlasů, což byl opruz. Na Specialisty ale moc rád vzpomínám. První série ještě v jiném obsazení byla hodně akční, běhání s pistolí by si jednou rád vyzkoušel asi každý kluk. Další řada už pro mě byla hodně statická a upovídaná, což je škoda.

Jakub Štáfek

Jakub Štáfek

Jak se má Matěj Jordán ze seriálu Ulice?
Ten teď spí a ještě asi dlouho spát bude. Když jsem z Ulice odcházel, říkal jsem, nikdy neříkej nikdy, ale teď na něj minimálně v nejbližších třech letech čas nebude. Chci se víc věnovat režii a autorství, což při intenzivním natáčení prostě nejde.

Jak vlastně spolupracuje režisér ve vás s ostatními režiséry, kteří vás vedou při natáčení?
Jednoduše se mi to přepne a nemám s tím problém. I když občas se stane, že si říkám: Ježišmarjá, proč to dělá tak složitě, když by to šlo jednoduše? Ale mám ke stylu práce druhých respekt. Horší je arogance a povýšenost, se kterou jsem se taky už setkal. Když režisér deptá herce a myslí si, že nad něj není a všichni se z něj musí podělat, to opravdu nesnáším. V takovém případě jde o naprosté nepochopení řemesla a filmové práce, která je postavená na součinnosti mnoha samostatně fungujících složek.

Autor:
  • Nejčtenější

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Život s ním je jako jízda ve ferrari, říká o manželovi Monika Arenbergerová

Monika Arenbergerová (50) promluvila o tom, jak se její život změnil poté, co manžel Petr Arenberger (62) nastoupil do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Některé maminky mě kvůli Řachandě nenávidí, přiznává herečka Pfauserová

Herečka Denisa Pfauserová (32) je akční člověk, který nezahálí ani v čase korony. V rozhovoru pro iDNES.cz promluvila o...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Některé maminky mě kvůli Řachandě nenávidí, přiznává herečka Pfauserová

Herečka Denisa Pfauserová (32) je akční člověk, který nezahálí ani v čase korony. V rozhovoru pro iDNES.cz promluvila o...

Femme fatale Monica Bellucci. Jak nejstarší bondgirl dobyla Hollywood

Premium Už je to dávno, co nepřehlédnutelná italská kráska Monica Bellucci vyměnila modeling za herectví. Vydělala na tom jak...

Problém s věkem zatím nemám. Navíc jsem teď čerstvá babička, říká Brodská

Tereza Brodská (53) se před pár týdny stala babičkou. Její syn Samuel Slavík (25) má s přítelkyní Luisou Bělohlávkovou...

Dívka ze slavného memu prodala foto jako NFT token za půl milionu dolarů

Zoe Rothová (21) prodala svou fotografii jako unikátní NFT token. Slavný snímek, ze kterého se později stal legendární...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...