Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Zounar: Přes všechno, čím jsem prošel, neztrácím víru v dobré konce

Seriál   0:03aktualizováno  0:03
Herec Martin Zounar (51) profesně následoval svého otce Miroslava Zounara, který v něm mimo jiné probudil i celoživotní lásku ke zvířatům a přírodě. Martin velkou popularitu získal v mnoha českých seriálech, v poslední době zejména coby představitel Boba Švarce v Ordinaci v růžové zahradě.

Martin Zounar a jeho doga Limpy | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Při výběru povolání jste kdysi váhal mezi herectvím a veterinou. Vaše láska ke zvířatům je dodnes tak velká, že za vámi vaše doga Limpy občas chodí i na jeviště?
Po doze jsem toužil šestnáct let. Mezitím jsem samozřejmě měl několik jiných psů, ale rozhodnutí pořídit si něco tak výjimečného ve mně muselo dozrát. Když pak nastalo období, kdy jsme se s mou bývalou partnerkou rozešli, chtěl jsem mít vedle sebe skutečného parťáka, který umí dát najevo nejen svou sílu, ale i klid. Od doby, kdy jsem si Limpy před třemi lety přivezl z chovné stanice z Přeštic, jsme pořád spolu. A ano, občas za mnou vyrazí ze šatny i na jeviště.

Fotogalerie

Jak jste přišel na tak neobvyklé jméno?
Dětství jsem hodně trávil v Osečnici v Orlických horách, s tátou jsme vyráželi na různé výpravy do přírody a spoustu toho spolu podnikali. Tehdy asi vznikla moje přezdívka Limpimpon. Tak mi táta coby malému klukovi občas říkával. To slovo je odvozené od španělského limpáre, což prý znamená uklízečka, ale zároveň také loutka. V té době jsem asi taková loutka byl.

Říkáte, že jste si s vaším tatínkem kdysi vytvořil hravý, snový a idealistický svět, který tak trochu žijete dodnes. Jak se vám daří propojovat ho s realitou?
Snílek jsem byl vždycky, navíc jsem věčný optimista. I přes všechno, čím jsem si prošel v rámci podnikání nebo dalších věcí, které nebyly jednoduché, jsem neztratil víru v dobré konce. Hodně mi v takových časech pomáhal únik do svého světa, kde hrany nejsou tak ostré a trápení se tam nezdá tak veliké.

Zmínil jste období, kdy jste podnikal. Jak přesně vám to změnilo život? 
Ta doba, kdy se s podnikáním u nás začínalo, byla hodně divoká. Ze začátku neměla moc mantinely, každý si je nastavoval sám. A já nikdy nebyl člověk, který by uměl předvídat a myslet za roh, co by kdyby. Se svou přímočarostí jsem hodně narazil a byla to velká rána. Odnesl jsem si nejen finanční šrámy, nebylo snadné dát je do pořádku. Ale co bylo horší, mělo to celé vliv i na moji psychiku. Přestal jsem spát a začal to řešit alkoholem, po kterém jsem sice usnul jako špalek, ale začalo to se mnou jít z kopce. Bohužel to začalo mít i neblahý vliv na mou divadelní práci. 

Jsem moc rád za ty roky, které jsem mohl prožít v divadelním spolku Háta Olgy Želenské, i když to se mnou nebylo úplně lehké. Jednoho dne mi došlo, že už jsem roky nežil svůj osobní život, nepamatoval si, kdy jsem naposledy byl v kině, přečetl knížku, nebo se pomiloval. Vystoupil jsem z toho kolotoče a i když to chvíli bolelo, jsem šťastný, že jsem ten krok udělal. Mám víc času na rodinu, vyjíždíme si s mou bývalou partnerkou Simonou, se kterou jsme velcí přátelé, a s naší Claudinkou třeba do Londýna na muzikál Wicked nebo na výlety do Vídně. A je to skvělé.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Cirkus Humberto:
Petr Nárožný
Pavel Mang
Rudolf Hrušínský
Jaromír Hanzlík

Údolí bílých králů:
Miroslav Etzler
Zdeněk Žák
Lucie Vondráčková

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková

České století:
Jan Budař
Robert Jašków
Jiří Vyorálek

Odsouzené:
Alena Štréblová
Hana Gregorová
Zuzana Mauréry

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Redakce:
Michaela Maurerová
Pavla Vitázková
Petr Vondráček

Rodinná pouta:
Dana Morávková
Zdeňka Žádníková-Volencová
Jan Révai

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Je pravda, že se chystáte zúčastnit konkurzu na obsazení české verze zmíněného muzikálu, který se u nás bude jmenovat Čarodějka?
Abych se přiznal, rád bych si v tom muzikálu zahrál už kvůli mojí Claudince. Je tam role profesora čaroděje, který zpívá dvě moc hezké písničky, tak na toho si ve skrytu duše myslím. Uvidíme, třeba to vyjde! S muzikálem už zkušenosti mám, odehrál jsem spoustu repríz s Dětmi ráje a v současnosti stále hraji v divadle Kalich v Krysařovi, i když to bude asi ještě něco jiného.

Na divadlo jste však nezanevřel.
Téměř rok jsem se dával dohromady a nedávno jsem se vrátil představením Dva nazí chlapi v posteli, jsem moc spokojený. Diváci jsou nadšení. Celý projekt produkoval Jirka Turek, vyjíždíme na zájezdy a máme krásné ohlasy. Musím samozřejmě poděkovat i kolegům Martinovi Krausovi, Dance Šinkorové, Martině Randové a režisérovi Antonínu Procházkovi za to, že mě vrátili na jeviště.

Vraťme se do vašich divadelních začátků. Coby adolescent jste hrál v Národním divadle, kde vám kolega Luděk Munzar předal své životní motto.
Musím přiznat, že odchod Luďka Munzara jsem moc oplakal. Zrovna včera jsem na něj při vystoupení vzpomínal, dal mi totiž do života vůbec největší herecký zážitek, který jsem v rámci své profese poznal. Bylo mi nějakých šestnáct sedmnáct let a pan Munzar potřeboval záskok do představení Lev v zimě, kde hrál v Národním hlavní roli. 

Nabídku jsem tehdy dostal v pondělí a ve čtvrtek jsem měl stát na jevišti se sedmdesáti stránkami textu v hlavě. Pro mě bylo prioritou naučit se text, pan Munzar však trval na tom, ať si přinesu na zkoušku pastelky a pravítko. Chtěl totiž, ať si různými barvami přesně narýsuji svůj pohyb na jevišti. 

Nejdřív mě to rozčilovalo, ale pak jsem pochopil, jak skvělou pomůcku mě naučil. Moje premiéra dopadla dobře, představení jsem pak hrál ještě asi padesátkrát a od pana Munzara jsem dostal jeho plakát s věnováním, který mám doma na zdi už pětatřicet let. Stojí na něm: Drahý Martine, pamatuj si, že jen z dobře narýsovaných věcí se dá stoupat do neznáma.

Jak vnímáte současný trend, kterým se Národní divadlo ubírá?
Byli jsme s dcerou Claudií v Národním na Babičce a hrál ji chlap. Vyděšení jsme z toho byli oba. Navíc jsem před časem slyšel rozhovor s jedním z šéfů Zlaté kapličky, který říkal, že Národní divadlo nepotřebuje diváka, že důležité jsou počiny. Nerozumím a nechápu.

Vaším vůbec prvním televizním seriálem, který jste točil ještě během studií, byl ten s názvem Bylo nás šest.
Tam jsme se sešli celá parta z ročníku. Já, Nela Boudová, Majda Bočanová, Míša Jílková nebo Tereza Brodská, navíc se tam poprvé objevili Ivana Chýlková nebo třeba Honza Šťastný. A pak samozřejmě slavný hit Dalibora Jandy Oheň, voda vítr! Ten nás pak provázel životem ještě dlouhá léta.

Pak následovali Chlapci a chlapi, kvůli kterým jste se prý později na vojně stal terčem šikany.
To způsobila Eva Vejmělková. Platonická láska nás všech z té doby. Načasování bylo tenkrát tak nešťastné, že jsem šel na vojnu hned poté, co jsem Chlapce a chlapy dotočil. A ještě než šel seriál v televizi, promítal se vojákům na jejich posádkách. Některým mazákům z té naší asi ležel v žaludku můj vztah k Evě, tak mě jednou odchytli, zavřeli do umývárny a dali nakládačku hadicí s tím, ať jim prozradím, jak to mezi námi doopravdy bylo. Nic jsem ale neprozradil! (smích)

V seriálu Vyprávěj nebo ve filmu Vekslák jste se vrátil do minulosti. Jak se vám líbilo cestování časem?
Ve Vyprávěj jsem hrál taxikáře a musím poznamenat, že když jsem tu postavu tvořil, vycházel jsem ze skutečně žijícího člověka, kterého jsem kdysi znal. Měl jsem nastudované jeho pohyby a jak do auta nastupoval, byl pořádná váha a měl takový grif, že se u toho vždycky držel střechy své volhy. Takto jsem to pak v roli zkusil taky. Obecně rád sleduji lidi a vyzobávám jejich typologii. 

Vrátil jsem se tehdy do roku 1974 a musím přiznat, že dekorace, ve kterých jsme točili, nám vyrazily dech. Plakátovací plochy, dveře, telefonní budky, výlohy, popelnice, dlažební kostky. Všechno bylo z minulosti! Stáli jsme tam tenkrát v té ulici s Tomášem Töpferem a zírali na to s velkou nostalgií. Říkali jsme si, že bychom to snad na chvíli chtěli vrátit zpátky. Ty bezstarostné časy, kdy jsme byli mladí, žili rodiče, všechno bylo prostě jinak, než je teď. Sice jakoby svobodné, ale uhoněné a nemilosrdné.

Díky vašemu Bobovi v seriálu Ordinace v růžové zahradě tak trochu vstal z mrtvých legendární doktor Cvach, kterému je vaše postava podobná.
Tady je zajímavý fakt, že doktora Cvacha v Nemocnici na kraji města hrál Josef Vinklář, můj milý profesor herectví z konzervatoře. Možná jsme si takto předali jakési pomyslné herecké žezlo. Bob pokazí, na co sáhne a moje maminka lékařka říká, že kdyby takový lékař existoval, jsme všichni mrtví! (smích)

Veronika Gajerová a Martin Zounar v seriálu Bylo nás šest (1986)

Bylo nás šest

Eva Vejmělková a Martin Zounar v seriálu Chlapci a chlapi (1988)

Chlapci a chlapi

Martin Zounar v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2

Ordinace v růžové zahradě 2

Máte za sebou 650 dílů kuchařského pořadu, kde jste na obrazovce vařil ostošest. Která jídla pro své hosty chystáte nejraději?
Myslím, že je dobře, že časy, kdy vařili herci a nejrůznější osobnosti, jsou už dnes pryč. S velkou radostí se dívám na opravdové odborníky typu Pohlreicha. To je opravdové kulinářské umění, takhle to má být. Pro přátele moc rád vařím zelňačku z Rimavské Soboty nebo opravdu kvalitní slepičí vývar, brynzové halušky s maďarskou slaninkou či cokoli na grilu.

Láska k vaření vás ostatně sblížila i s vaším kolegou Petrem Čtvrtníčkem ze seriálu Přístav.
S Petrem jsme absolutně na jedné vlně, nejen co se týká vaření. Není nic neobvyklého, když mi ve dvě ráno přijde esemeska typu: „Miláčku můj, právě ti posílám nádherně smotanou ledvinku v tukovém lůžku s tymiánem, zalitou výtečným malbecem. Co z toho bude, napíšu v pět ráno. Tvůj Péťa “. Toto kdyby někdo četl, bude mít o naší orientaci značné pochybnosti. (smích)

Ideálně strávený den je podle vás ten, který je metr nad zemí.
Miluji dny, kdy se mi časovačem v sedm ráno rozsvítí v bytě akvária, Limpy zívne a převalí se z boku na bok a z balkonu mě pozdraví moji papoušci, zvířectvo se prostě začne hýbat a den je pozvolný, žádný spěch. Japonským nožem si nakrájím bruschettu, udělám kávičku, klidně si sám se sebou i povídám. Takové dny mám moc rád. A i když večer třeba hraji, už od rána se těším na tu naši skvělou divadelní partu a taky na někoho, koho jsem nedávno potkal a vím, že mě má víc než rád.

Autor:
  • Nejčtenější

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Mužem roku chtějí být herec, trenéři i policista. Jak se vám líbí?

Studenti, trenéři, technici, policista i herec. To je výčet profesí uchazečů o titul Muž roku 2020. Podívejte se na...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Grahamová vystavila na odiv své křivky po porodu, tančila jen v plavkách

Plus size modelka Ashley Grahamová (32) fanoušky na sociálních sítích hojně zásobuje příspěvky ze svého života. Ukázala...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Mužský hlas a genitálie mi nevadí. Jsem sexy, říká bývalý živoucí Ken

Roddy Alvesová (36), která před změnou pohlaví byla známá jako živoucí Ken Rodrigo Alves, promluvila o své proměně....

Krejčík: V divadle se můžeme pořád hádat, pak se nemusíme hašteřit doma

Předloni se jim radikálně změnil život, když přesídlili do Osečan na Příbramsku. Tam se ujali zchátralého zámečku a...

Nakonec se stávám fanynkou sama sebe, směje se Iva Janžurová

Ivu Janžurovou (79) čeká nabité pracovní léto. Herečka prozradila, že po vynucené pauze, během níž stihla například...

Jako táta jsem typickej měkkouš, říká sportovní moderátor Vojtěch Bernatský

Premium Jeho tvář se na nás usmívá z obrazovky už čtvrt století. A ten typický úsměv k němu prostě patří.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz