Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 22. května 2022 Emil

Pacienti si polepší. Péče lékařů bude díky novým opatřením dostupnější

  21:46
Nové dohodovací řízení mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami přineslo výrazné změny. Ty se týkají především zubařů, dětských lékařů a gynekologů. Pojišťovny budou proplácet více úkonů, což přinese více času na dětské pacienty, méně plateb v hotovosti u stomatologa, či větší komfort u gynekologa.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo pro příští rok jedenáct dohod, chybí ještě lůžková a domácí péče, lékárny a laboratoře. Letos se rozděluje o dvacet miliard více než loni. Například dětští lékaři vedou skoro s každou druhou matkou i půlhodinový rozhovor o očkování. Od příštího roku jim pojišťovny tento čas proplatí. Efektem by měla být větší informovanost a proočkovanost populace.

Velké změny lidé pocítí v dostupnosti zubařů. Dohoda zvyšuje úhradu za základní výkony, jako je zubní výplň, a bonifikuje lékaře, kteří registrují pacienty. Mělo by tak výrazně ubýt zubařů, kteří pracují jen za hotové peníze. „Je zásadní, abychom zajistili veřejnou službu a stomatologové ošetřovali za úhradu z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Víc peněz za úkony ale nedostanou všichni, třeba výplň bude lépe zaplacena jen registrujícím lékařům, kteří se pak o pacienta dál starají. Příští rok si obor díky změnám polepší o 734 milionů.

Až o 900 milionů si napřesrok polepší praktické lékařství. Dětští lékaři se budou nově starat o novorozence s většími nároky na péči, třeba nedonošené. Zajistí i sledování obézních dětí. Na to vznikl nový výkon. „Počítá se s opakováním návštěv šestkrát do roka. Je to velmi intenzivní,“ říká člen Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti ČLS JEP Jan Boženský.

Přibydou i dětští zubaři

Část peněz půjde i na péči o děti, o ty se totiž zubaři neradi starají. „Doteď byla třeba cena za bílou plombu absurdně nízká a nebylo ani možné to doplatit,“ vysvětluje jeden z důvodů prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Další potíží bylo i zklidnění dětí. Pokud dítě nespolupracuje a lékař se s ním odmítne „prát“, musí být ošetřeno v celkové anestezii v nemocnici. Od ledna začnou pojišťovny hradit rajský plyn. Trhání zubu by tak mělo být běžným úkonem v každé dětské zubní ordinaci.

Nejdůležitější změny

Stomatologie

 • Bonusy pro zubaře, kteří registrují pacienty a mají smlouvu s pojišťovnou.
 • Vyšší úhrady základních výkonů, třeba za bílou plombu pro děti.
 • Úhrada sedace dítěte rajským plynem.
 • Úhrada akutní péče i lékaři, u kterého není pacient registrován.
 • Vyšší úhrada za léčení autistů.

Praktické lékařství – dospělí

 • Péče o pacienty po onkologické léčbě.
 • Záchyt demence.
 • Kolorektální screening.
 • Bonusy za delší ordinační dobu a elektronický objednávkový systém.
 • Péče o prediabetika.

Praktické lékařství – děti

 • Platby od pojišťoven za edukační pohovor o výhodách/nevýhodách očkování.
 • Záchyt a sledování dětí s obezitou.
 • Sledování novorozenců s vyššími nároky na péči (nedonošené děti, děti s vývojovými vadami či děti po domácích porodech).

Gynekologie

 • Paušální platba za péči o těhotnou v rámci jednoho trimestru.

„Je to pro specialisty s patřičným vzděláním u komory. Je to ale velký pokrok a snad to zmenší počty celkových anestezií u dětí,“ říká Šmucler, podle kterého se díky tomuto příslibu přihlásilo do jarního speciálního kurzu dětské stomatologie třicet zubařů. „Dřív jsme měli 1200 dětských stomatologů, teď jich máme třicet,“ poukázal na nynější tristní počty těchto specialistů Šmucler.

Není vítězů ani poražených, profitovat by měl hlavně pacient – i tak by mohli odborníci stručně shrnout výsledek letošního vyjednávání o úhradách zdravotních služeb na příští rok v oblasti primární péče. Velkou změnu lidé pocítí třeba u zubařů. Mnoho stomatologů totiž nechce ošetřovat takzvaně „na pojišťovnu“ a požadují od pacientů hotové platby podle vlastních ceníků. Nová dohoda by teď měla tyto „cashové zubaře“ přimět lidi registrovat, aby výkon zaplatila pojišťovna. Kdo bude registrovat, dostane bonusy.

Na pohotovost se nebude muset čekat do večera

Skončit má i praxe, kdy lidé čekají až do večera, než začne fungovat pohotovost, aby jim někdo ošetřil akutní bolest, třeba vytrhl zub. Od ledna dostane zaplaceno za akutní péči i zubař, u kterého pacient není registrovaný. „Konečně se o lidi začne někdo starat i přes den,“ komentuje novinku prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. 

„Tím, že jsme navýšili hodnotu výkonů, reflektují skutečné náklady a začínají být zajímavé,“ dodává náměstek ředitele VZP ČR David Šmehlík. „Chceme, aby také ti, kteří fungují jen za hotové, poskytovali pojištěncům péči,“ zdůrazňuje náměstek.

Součástí dohody je i péče o autistické děti. Ta je totiž náročnější a vyžaduje i psychologický výcvik ošetřujícího týmu. Lékaři za tuto specifickou péči teď dostanou víc peněz. „Osobně nejsem šťastný z vyčleňování jedné diagnózy. Máme neošetřitelné a úzkostné děti z mnoha příčin. Teď jsou módní autisté a jejich léčení bude lépe placeno. Rozumné by bylo řešit určitý stupeň nespolupráce s lékařem na základě celkového onemocnění,“ míní Roman Šmucler.

Řadu změn pacienti pocítí i v primární péči

Její reforma začala už loni a nyní bylo dohodnuto, kolik na ni praktičtí lékaři dostanou peněz. Záměrem je udělat z praktiků lékaře s větší prestiží, kteří budou více léčit, a dát jim větší kompetence. Doteď byli totiž považováni spíš za vypisovače žádanek o speciální vyšetření. Od ledna jim budou hrazeny například vyšetření a diagnostika plicní embolie a trombózy či včasný záchyt demence u lidí nad 65 let. Konkrétně záchyt demence by měl vypadat tak, že lékař s pacientem při preventivní prohlídce udělá jednoduchý patnáctiminutový test, pomocí kterého lze odhalit poruchu kognitivních (poznávacích) funkcí.

Praktičtí lékaři se budou také starat o onkologické pacienty po ukončené léčbě, pokud jim to doporučí jejich specialista. Část praktiků s tím začala už letos podle metodiky, kterou vytvořili onkologové.

Praktici budou dále nově dělat i kolorektální screening, tedy vyšetření na skryté krvácení ve stolici. Když zjistí problém, odešlou pacienta na specializované pracoviště. „Jako loni se pro příští rok dohodlo, že budeme bonifikovat praktiky za delší ordinační dobu. Je i bonifikace za elektronické objednávání,“ doplnil ministr Adam Vojtěch. Víc si vydělají i praktici ochotní sloužit na pohotovosti. Za deset odsloužených služeb dostanou nově 40 tisíc korun.

Dohodu uzavřeli i gynekologové, s novým rokem se péče o těhotné bude platit paušálně po jednotlivých trimestrech. „Balíčková metoda“ má podle ministerstva zabránit zbytečnému vykazování výkonů.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Hromada firem inflaci zneužívá a zdražuje víc, říká ekonom Křeček

 • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

KONTEXT: Úzkost a deprese je zdravá reakce na krizi, zase pomine, říká psycholog

Pandemie covidu, válka na Ukrajině, růst inflace. Zdá se, že krizí je nějak moc najednou. Jak se s nimi Češi v sobě...

Meteorologové prověřují, zda přes Česko přešlo derecho. Hasiči měli tisíc výjezdů

Hasiči v Česku řešili večer a v noci kvůli bouřím přes tisícovku událostí, nejčastěji popadané stromy či uvolněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ponižující, ale protestovat nemohu. Trans lidé kritizují praktiky při vyšetření

Premium Jak často masturbujete a na co přitom myslíte? Jak máte velké genitálie? To jsou některé z otázek, které padají na...

Česko je mezi pěti hlavními dodavateli zbraní Ukrajině, lákalo to podvodníky

Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se ruské agresi z něj...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...