Handicapované děti čekají na zubaře. Ošetří je někdy až po roce a půl

  11:08aktualizováno  11:08
Na návštěvu zubaře čekají lidé s mentálním postižením nebo s poruchou autistického spektra mnohdy i rok a půl. Pokud totiž musí absolvovat zákrok v celkové anestezii, musí se připravit na dlouhé objednací doby. Podle výzkumu ombudsmanky je v případě dětí průměrná čekací doba čtyři a půl měsíce, u dospělých čtyři měsíce. Plánují se však změny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Devítiletá Kačenka byla u zubaře zatím jen jednou, a to když jí byly čtyři roky a potřebovala vytrhat stoličky. Tehdy čekala na ošetření půl roku. Zákrok podstoupila v celkové anestezii, další týden pak zůstala v nemocnici.

Jinak jí s trháním prvních zoubků pomáhá tatínek doma. Dívka totiž, stejně jako její bráška-dvojče, trpí poruchou autistického spektra a do pusy nechá sáhnout málokoho. „Autistu nedonutíte, aby tu pusinku otevřel,“ vysvětlil tatínek Pavel. Rodiče se proto dětem snaží poskytovat co nejlepší prevenci doma, aby zubaře navštěvovali co nejméně.

„Sonickým kartáčkem se dají ty kazy držet na uzdě. Oddálíte to nevyhnutelné, ale stejně tam jednou budeme muset jít. Ale vždycky to bude ‚na položeno‘,“ dodal tatínek.

Motivace pro zubaře, aby neodsunovali handicapované

Průměrná čekací doba na ošetření zubu v celkové anestezii představovala v letech 2015 až 2017 podle výzkumu kanceláře ombudsmanky Anny Šabatové pro dospělé pacienty 123 dní, pro děti 135 dní. Za poslední tři roky se přitom prodloužila. U dětí v průměru o 24 dní, u dospělých o 48. Na Moravě je čekací doba výrazně delší než v Čechách – u dětí čtyřnásobně, u dospělých dvojnásobně.

Ministerstvo zdravotnictví proto uvažuje o změnách. Celkovou anestezii by nadále prováděli lékaři v nemocnicích, na druhé straně by však fungovalo několik ambulancí, zhruba jedna na kraj, kde by část výkonů prováděli lékaři ambulantně.

„To platí pro výkony, které nevyžadují celkovou anestezii, ale jen určitou formu analgosedace, kdy je i vlastní dospání realizovatelné v kratších časových intervalech do 24 hodin,“ nastínil náměstek ministra pro zdravotní péči Roman Prymula.

Dítě s autismem na odpoledne. Home-sharing dá rodičům šanci si odpočinout

Jelikož práce s nespolupracujícím pacientem vyžaduje více času, pomohlo by i navýšení úhrady za ošetření lidí s postižením ze strany zdravotních pojišťoven. „Pro ambulantní zařízení nově (pojišťovna) představila kód, který znamená zhruba 500 korun pro léčbu takového pacienta. Pro lůžková zařízení, kde by docházelo k dospání po vlastním výkonu v celkové anestezii, tento kód znamená částku zhruba dva tisíce korun,“ dodal Prymula.

Kódy jsou podle něj už připravené. „Dá se tedy očekávat, že tyto kódy budou v systému obecně platné,“ zakončil Prymula.

Celý model se může podle Prymuly spustit v horizontu několika měsíců až jednoho roku. „Uvedená opatření by měla vést ke zvýšení motivace zdravotnických zařízení tak, aby pacienti s uvedeným handicapem nebyli odsunováni na konec operačního pořadí z důvodu ekonomické nevýhodnosti,“ nastínil.

Ošetření v celkové anestezii by měla být menšina

Hlavním důvodem (57 procent) ošetření dospělých pacientů v celkové anestezii je podle analýzy ombudsmanky mentální postižení nebo porucha autistického spektra (PAS). U dětí jsou hlavním důvodem (50 procent) nespolupracující pacienti bez zdravotní indikace.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je ošetření v celkové anestezii potřeba u většiny pacientů s mentálním postižením či s PAS. „Měla by to být menšina,“ posteskl si. Podle Šmuclera je v současnosti mnoho dětí ošetřováno na odděleních čelistní a obličejové chirurgie, což je podle něj drahé a nejsou k tomu podmínky. „Co potřebujeme jsou jednodenní stacionáře se špičkově vybavenou stomatologií a přátelské operační sály,“ dodal.

Šest let beznaděje. Matka hledá místo pro autistické dítě, marně

„Paušálně děti ‚uspávat’ není správné a už vůbec není dobré děti posílat do nemocnic, kde vidí spoustu velmi nemocných lidí a mohou se infikovat nosokomiálními nákazami,“ dodal. Služby by pak podle něj měly být ideálně v místě bydliště, kde to dítě zná. 

„Spousta klientů si do pusy nenechá sáhnout vůbec, další velká skupina klientů si nechá zuby opatrně zkontrolovat, ale už lékaři nedovolí zákrok, který je bolestivý. Může to být i obyčejné odstranění zubního kamene, vrtání, a podobně,“ popsala ředitelka domovu se zvláštním režimem Nautis Kateřina Šulcová.

Zachovávat potřebnou ústní hygienu u lidí s mentálním postižením je obtížné i podle specialisty na zdravotnickou problematiku Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Zdeňka Žižky. U mnoha z nich pak prevenci komplikují přidružené zdravotní potíže, jako křeče, fobie, imobilita a podobně.

„Pokud trpí různými fóbiemi, je někdy až úplně nemožné takového fyzicky zdatného člověka, proti jeho vůli, přepravit k lékaři,“ uvedl Žižka. I podle něj je zubní péči o lidi s těžkým duševním onemocněním a o osoby s těžkým mentálním postižením je v ČR zcela nevyhovující. 

Navržené změny však vnímá jako nedostatečné. „Nemá potenciál navýšit potřebné kapacity pro provádění těchto zubních zákroků u lidí s postižením na specializovaných pracovištích. Nezkrátí tak čekací lhůty na jejich ošetření, ani nezkrátí dojezdové vzdálenosti na již existující pracoviště, která jsou v rámci území Česka zcela nerovnoměrně a špatně rozmístěna,“ vysvětlil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Najdete na iDNES.cz