Těhotná vražedkyně se vrátila do Jilemnice. Sousedé a svědci mají strach

  19:53
Chladnokrevná vražedkyně Petra Janáková otěhotněla ve vazbě a soud ji pustil na svobodu. Přitom si měla odsedět třicet let. Zákon to však podle soudce nařizuje. Janáková se tak vrátila do krkonošské Jilemnice, kde bydlí v centru města. Sousedé a svědci jsou z návratu ženy, která jednu vraždu spáchala a další plánovala, vystrašení.
Zákon to nařizuje, říká soudce, který ženu odsouzenou na 30 let pustil kvůli těhotenství z vězení

Zákon to nařizuje, říká soudce, který ženu odsouzenou na 30 let pustil kvůli těhotenství z vězení | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Doufám, že si ke mně nepřijde půjčit třeba cibuli. Fakt se bojím, mám opravdu strach, co může udělat. Neotevřela bych,“ říká tlumeně zhruba čtyřicetiletá žena. Od minulého pátku má novou sousedku. Petru Janákovou, vražedkyni, která měla za chladnokrevné zastřelení pražského sběratele umění a plánování dalších vražd sedět třicet let ve vězení.

Místo toho ji minulý pátek po dvou letech pustil Krajský soud v Ostravě na svobodu, protože je těhotná. Otěhotněla (ještě před rozsudkem) záhadně ve vazbě a vrátila se do pětitisícového krkonošského městečka Jilemnice. Sama teď tvrdí, že ji ve vazbě znásilnili tři dozorci. Nevěří tomu ovšem ani její rodina.

Petra Janáková bydlí v malém bytě své matky na náměstí v Jilemnici nad zdejším obchodem se zeleninou, tabákem a nápoji. Obden sedí na náměstí u kašny. S nikým nemluví a nikdo se ji ani nesnaží oslovit.

Všichni si však kladou jedinou otázku: Jak to, že je bez jakékoliv kontroly na svobodě, může se volně pohybovat i vycestovat do zahraničí?

„Jak se máme cítit my, kteří jsme proti ní svědčili a kteří jsme měli být další obětí? Kdo nám zaručí, že jsme v bezpečí?“ říká muž, kterého se Janáková s manželem Jaroslavem pokusili dvakrát zabít, aby vybrali jeho pojistku.

Pražský sběratel takové štěstí neměl. Janáková s manželem ho vylákali do auta a ona mu pak zezadu za jízdy prostřelila hlavu.

Petry Janákové se přitom nezastává ani její rodina a nejbližší. „Může se mstít. Je to chladnokrevná bestie, její pohyb nikdo nekontroluje, nemá ani náramek, jako mají lidé v domácím vězení,“ diví se švagr Jan.

Propuštění nařizuje zákon

Místopředseda Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl, který ženu v šestém měsíci těhotenství z výkonu trestu propustil, tvrdí, že soud neměl na výběr. Zákon nařizuje, že těhotné trestankyně musí být z vězení propuštěny. „Bylo to obligatorní rozhodnutí. Nemůžeme nařídit ani dohled probačního úředníka nebo domácí vězení,“ krčí rameny soudce.

Už soudní znalci v posudcích popisovali Janákovou jako dominantní, s vysokým rizikem recidivy a téměř nulovou možností nápravy. „Skrytě dominantnější je obžalovaná Janáková, která je osobností mnohem vyrovnanější a rozhodně by nedělala nic, co by se jí příčilo. Je typem ženy, která si k sobě vybírá slabší mužské typy, je disciplinovanější než Janák a odolnější psychicky,“ napsala do posudku Janákové soudní znalkyně.

Petra Janáková bude na svobodě až do jednoho roku dítěte, tedy do září 2020. Což vyplývá z mezinárodních dohod, podle kterých má dítě právo na matku. To však také znamená, že pokud do roka dítěte znovu otěhotní, začne se počítat nová těhotenská lhůta a také další rok s novým dítětem.

Těhotná zas a znovu

„Měli jsme rekordmanku, která byla takhle na svobodě sedm let,“ říká soudce Krajdl. V Teplicích byla jedna trestankyně venku dokonce osm let. Poprvé otěhotněla ještě před nástupem do vězení, kam měla jít na půl roku kvůli krádežím. A pak jí to vycházelo vždy po roce. Na svobodě kradla dál a půlroční vězení postupně narostlo až na osmileté. Všechny její děti končily v ústavní péči. Těhotenský maraton se zastavil, až když se poslední dítě narodilo mrtvé. Rázem zmizela povinnost nechat ženu na svobodě a soud ji okamžitě poslal do cely.

Jak Janáková otěhotněla, se dosud neví. Varianty jsou jen dvě: buď měla pohlavní styk ve věznici, nebo jí někdo propašoval sperma do cely. Ona sama po propuštění prohlásila, že ji znásilnili dozorci. „Udala sice tři dozorce, ale syn Jaroslav, se kterým jsem si včera telefonovala, říká, že ví na devadesát procent, kdo to byl. A nebyl to nikdo z dozorců,“ říká její tchyně Šárka jejíž syn Jaroslav byl odsouzen s Janákovou k osmadvaceti letům vězení. Podle informací MF DNES Janák vyšetřovatelům tvrdí, že sperma Janákové poslal některý z vězňů.

Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

Dozorce vazební věznice nyní vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Ukáže-li se, že došlo k pochybení na straně Vězeňské služby ČR, bude ministryně spravedlnosti důrazně požadovat vyvození personálních důsledků,“ sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Lucie Machálková.

Těhotenství jako propustka

Šéf Vězeňské služby Petr Dohnal popsal, že mnoho odsouzených žen vidí v otěhotnění propustku, jak se dostat na svobodu. „Bez právní úpravy budou tyto pokusy opakovat. Nyní platná právní úprava je již přežitá, máme oddělení matek s dětmi, kde bychom byli schopni se o těhotné ženy postarat,“ řekl Dohnal pro Blesk.cz

O legislativních změnách zatím ministerstvo neuvažuje, minimálně do vyřešení případu. „Pokud se následně ukáže, že je nutné přistoupit k úpravě legislativy, je možné tuto debatu zařadit v rámci příprav nového trestního řádu, na kterém ministerstvo spravedlnosti aktuálně pracuje,“ uvedla Machálková.

Janáková s manželem zabili padesátiletého sběratele umění v roce 2017 u města Lázně Bělohrad. Vylákali jej na schůzku pod záminkou, že mu prodají poštovní známky. Při cestě ve vínové Škodě Felicia Janáková muže zastřelila, jeho tělo pak pohodili v kukuřičném poli a okradli jej o 34 tisíc korun.

Dvojice plánovala i další tři vraždy. Vedle číšníka, kterého chtěli obrat o životní pojistku skrze komplice v pojišťovně, připravovali v podstatě totožnou vraždu dalších dvou sběratelů.

Ty před smrtí zachránila víceméně náhoda. Jeden přišel o řidičský průkaz a nemohl na domluvenou schůzku přijet, druhý těsně před domluveným setkáním manželům řekl, že peníze nebude mít v hotovosti, ale vybere je z bankomatu až poté, co uvidí zboží.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nejméně 43 obětí má požár v Dháce, hořet začalo v restauraci v prvním patře

29. února 2024  22:33

Při požáru komerční budovy v Dháce zahynulo nejméně 43 lidí. Oheň, který se podle listu Dhaka...

Sklenka vína na zdraví? I malé množství alkoholu škodí, vyvrací mýtus lékaři

29. února 2024  22:31

Pozitivní vliv malého množství alkoholu na zdraví je podle lékařů mýtus, který vyvrací nové studie....

Hynek z ČT mizí z obrazovky, neplacené volno vysvětluje zdravotními důvody

29. února 2024  21:10,  aktualizováno  21:21

Reportér České televize Jiří Hynek zmizel z obrazovek a tvrdí, že je to na jeho žádost. Stojí za...

Rusko válku s NATO nechce, rychle by prohrálo, říká šéf britské armády

29. února 2024  20:58

Vladimir Putin nechce válku s NATO, protože ví, že by Rusko prohrálo. A to rychle. Uvedl to...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...