Odvolací soud zrušil exmanželům doživotí za vraždy, dostali 30 a 28 let

  11:29aktualizováno  11:29
Vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Janákovými, kteří mimo jiné chladnokrevně popravili sběratele u Lázní Bělohradu na Jičínsku. Žena si za tento a další skutky odpyká 30 let, muž o dva roky méně.

Rozhodnutí Vrchního soudu je pravomocné.

Doživotí loni v říjnu uložil královéhradecký krajský soud za tři plánované a jednu dokonanou vraždu. Postihl i komplice v pojišťovacím podvodu, jemuž vrchní soud nyní potvrdil osmiletý trest. 

Filatelistovi z Prahy Petra Janáková chladnokrevně prostřelila hlavu u Lázní Bělohradu v červenci 2017. Podle soudce to byla poprava.

„Doživotní trest je přísný, ale odpovídá tomu (jednání). Je nutné chránit společnost před těmito individui. Nedokážu pochopit, že kvůli jejich dluhům zabili člověka. Kdyby na ně policisté nepřišli, tak by zabíjeli dál?“ ptal se tehdy předseda senátu Jiří Vacek, podle něhož Jaroslav Janák neměl na to, aby muže zabil sám.

Fotogalerie

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové měl prvoinstanční soud dostatek důkazů, aby mohl uložit doživotní tresty. „Jsem přesvědčena o tom, že jsou splněny všechny podmínky. Jejich resocializace je problematická,“ navrhovala tehdy.

Vrchní soud v Praze byl ale po odvolání obžalovaných jiného názoru. Ženě nově uložil místo doživotí 30, muži 28 let ve vězení.

Janák se při policejních výsleších přiznal a usvědčil i svou ženu a dalšího komplice. V hlavním líčení pak změnil výpověď v tom smyslu, že zamýšlel loupit, ne vraždit.

Jeho advokátka u odvolacího soudu podle ČTK poukazovala mimo jiné na to, že klient byl ve vleku manželky a že by při své naivitě a jednoduchosti nedokázal podobné činy zinscenovat.

Právnička Janákové naopak uváděla, že klientku dostalo do těžké životní situace její manželství a k použití zbraně ve zkratu ji dohnala agresivita manžela. Janáková se k vraždě doznala, vinu u zbylých čtyř skutků popřela.

Kromě vraždy chtěli získat peníze z podvodu s pojistkou

Exmanželé podle spisu svou oběť kontaktovali přes internet, poškozený muž poptával poštovní známky a historické mince. Sešli se v Jičíně na autobusovém nádraží s tím, že odjedou do většího klidu. Devětačtyřicetiletý muž souhlasil a předloni 31. července k nim nasedl do Škody Felicie.

Jaroslav Janák seděl na místě řidiče, poškozený jako spolujezdec a Petra Janáková na zadní sedačce.

Cestou směrem na Lázně Bělohrad vytáhla Janáková zbraň a ze zadní sedačky prostřelila pistolí ráže 7,65 milimetru sběrateli hlavu. Poté ihned zastavili a Janák bezvládné tělo odtáhl do kukuřičného pole, kam se druhý den vrátil pro hotovost 37 tisíc korun, kterou si stihl poškozený vybrat.

Janáková se přiznala k vraždě, všechny další skutky odmítla, lítost neprojevila. Údajně jí manžel sdělil celý plán jen dvě hodiny před odjezdem do Jičína. Ani neuměla pořádně střílet, zkoušela to až cestou.

„Když jsme ještě byli doma, tak jsem říkala, že bychom to dělat neměli. Jenže mi muž řekl, že už nás stejně zavřou. Tak jsme jeli,“ vypověděla před krajským soudem. Místo činu měli vytipované, podle její verze dělali všechno proto, aby splatili své dluhy.

Na kamaráda najížděl autem, jindy ho shodil ve voze ze stráně

Exmanželé před vraždou filatelisty plánovali ještě další tři. Nejprve se snažili zabít svého kamaráda Ludvíka V. kvůli pojistnému podvodu. Muž pracoval v herně v Nové Pace na Jičínsku, kterou Janákovi provozovali.

Uvedl u krajského soudu, že mu Janák dohodl životní pojistku u Martina Herzána, který byl v té době zaměstnancem pojišťovny. Pokud by muž zemřel, spoluobžalovaný Herzán s Janákem by mohli získat až milion korun.

Poprvé se Janák snažil svého zaměstnance přejet autem.

„Jen jsem viděl, jak se řítí proti mně. Jel asi padesátkou, já na něho svítil baterkou. Ale on nezpomaloval, tak jsem uhnul tam na takovou louku. Jenže Jarda jel za mnou a pořád na mě najížděl. Když jsem si říkal, že už neuhnu, tak jsem uskočil do strany a v tom mě přední částí auta srazil,“ popsal Ludvík V.

Událost ohlásil na policii, jenže neřekl, kdo ho srazil. „Ukázal jsem jim, jak se to stalo. Jarda byl kamarád, nevěděl jsem, proč to udělal. Třeba mě neviděl,“ prohlásil Ludvík V.

Podruhé se ho Janák pokusil zabít o tři měsíce později při společné cestě autem. Podle spisu Petra Janáková přidala muži do kávy rohypnol, aby za volantem usnul. Muž odjel do Jilemnice a na zpráteční cestě v autě usnul.

Janák, který s ním seděl v autě, pak podle spisu před srázem vůz odbrzdil a nechal ho sjet ze silnice. Poškozený Ludvík V. vyvázl s lehkými oděrkami.

V květnu 2017 se Janákovi pokusili zavraždit také dva sběratele, které si vyhlédli na internetu za pomoci inzerátů. Janáková je měla střelit do hlavy.

První sběratel však shodou okolností přišel týž den o řidičský průkaz a na schůzku nedorazil. Druhý sběratel si nejprve prohlédl opuštěný dům, kam ho exmanželé zvali na schůzku. Pak jim napsal, že nemá třicet tisíc na koupi, a už se mu neozvali.

Oba jsou chladnokrevní, uzavřela znalkyně

Soudní znalkyně popsala loni Jaroslava Janáka jako chladnokrevného člověka bez známek lítosti a sebelítosti. Stejně viděla i Petru Janákovou, která se snaží jakýmkoliv způsobem dosáhnout cíle, tedy v tomto případě hlavně peněz.

Janák sebelítost před krajským soudem projevil. V závěru líčení loni předsedu senátu prosil, aby mohl zůstat ve vazbě a nemusel do jiné věznice.

„Na vazbě mi bylo několikrát vyhrožováno, že jestli se dostanu do vězení, tak mě podříznou. Nechodím na vycházky, bojím se, navštěvuji psychiatra. Chci odstranit tetování, které připomíná Třetí říši,“ řekl Janák loni u soudu.

Dvojice měla dluhy asi 750 tisíc korun.

Policie ukázala, jak zadržela podezřelé:

Autoři: ,

Nejčtenější

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Roztálo sněhové pole Mapa republiky, o dva měsíce později než loni

Mapa republiky nad Modrým dolem se tvoří v prohlubni, kde se během zimy usazuje...

V Krkonoších v pondělí odtálo sněhové pole Mapa republiky nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory. Stalo se tak téměř...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Dobrovolné hasičky narazily při výcviku do stromu, z vraku je vystříhali

Nehoda hasičského vozu o obce Nahořany (16.7.2019).

Nedaleko obce Nahořany na Náchodsku havarovala dodávka místních dobrovolných hasičů. Řidička a spolujezdkyně v...

Další z rubriky

Pašerák ujížděl před celníky na kolečkových bruslích do lesa, tam zapadl

V batohu byly tablety pro výrobu drog.

Na kolečkových bruslích se snažil ujet muž, který si v batohu vezl z Polska tablety pro výrobu drog. Celníkům na...

Po dálnici běhal kozel, odchytu se bránil a narazil do policejního vozu

Kozel na D11 vrazil do policejní hlídky

Černý kozel zkomplikoval dopravu na dálnici D11 u odbočky na Opatovice nad Labem. Když ho chtěli policisté odchytit,...

Roztálo sněhové pole Mapa republiky, o dva měsíce později než loni

Mapa republiky nad Modrým dolem se tvoří v prohlubni, kde se během zimy usazuje...

V Krkonoších v pondělí odtálo sněhové pole Mapa republiky nad Modrým dolem na úbočí Studniční hory. Stalo se tak téměř...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRMÁTOR/KA V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz