Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Odvolací soud zrušil exmanželům doživotí za vraždy, dostali 30 a 28 let

  11:29
Vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Janákovými, kteří mimo jiné chladnokrevně popravili sběratele u Lázní Bělohradu na Jičínsku. Žena si za tento a další skutky odpyká 30 let, muž o dva roky méně.

Rozhodnutí Vrchního soudu je pravomocné.

Doživotí loni v říjnu uložil královéhradecký krajský soud za tři plánované a jednu dokonanou vraždu. Postihl i komplice v pojišťovacím podvodu, jemuž vrchní soud nyní potvrdil osmiletý trest. 

Filatelistovi z Prahy Petra Janáková chladnokrevně prostřelila hlavu u Lázní Bělohradu v červenci 2017. Podle soudce to byla poprava.

„Doživotní trest je přísný, ale odpovídá tomu (jednání). Je nutné chránit společnost před těmito individui. Nedokážu pochopit, že kvůli jejich dluhům zabili člověka. Kdyby na ně policisté nepřišli, tak by zabíjeli dál?“ ptal se tehdy předseda senátu Jiří Vacek, podle něhož Jaroslav Janák neměl na to, aby muže zabil sám.

Fotogalerie

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové měl prvoinstanční soud dostatek důkazů, aby mohl uložit doživotní tresty. „Jsem přesvědčena o tom, že jsou splněny všechny podmínky. Jejich resocializace je problematická,“ navrhovala tehdy.

Vrchní soud v Praze byl ale po odvolání obžalovaných jiného názoru. Ženě nově uložil místo doživotí 30, muži 28 let ve vězení.

Janák se při policejních výsleších přiznal a usvědčil i svou ženu a dalšího komplice. V hlavním líčení pak změnil výpověď v tom smyslu, že zamýšlel loupit, ne vraždit.

Jeho advokátka u odvolacího soudu podle ČTK poukazovala mimo jiné na to, že klient byl ve vleku manželky a že by při své naivitě a jednoduchosti nedokázal podobné činy zinscenovat.

Právnička Janákové naopak uváděla, že klientku dostalo do těžké životní situace její manželství a k použití zbraně ve zkratu ji dohnala agresivita manžela. Janáková se k vraždě doznala, vinu u zbylých čtyř skutků popřela.

Kromě vraždy chtěli získat peníze z podvodu s pojistkou

Exmanželé podle spisu svou oběť kontaktovali přes internet, poškozený muž poptával poštovní známky a historické mince. Sešli se v Jičíně na autobusovém nádraží s tím, že odjedou do většího klidu. Devětačtyřicetiletý muž souhlasil a předloni 31. července k nim nasedl do Škody Felicie.

Jaroslav Janák seděl na místě řidiče, poškozený jako spolujezdec a Petra Janáková na zadní sedačce.

Cestou směrem na Lázně Bělohrad vytáhla Janáková zbraň a ze zadní sedačky prostřelila pistolí ráže 7,65 milimetru sběrateli hlavu. Poté ihned zastavili a Janák bezvládné tělo odtáhl do kukuřičného pole, kam se druhý den vrátil pro hotovost 37 tisíc korun, kterou si stihl poškozený vybrat.

Janáková se přiznala k vraždě, všechny další skutky odmítla, lítost neprojevila. Údajně jí manžel sdělil celý plán jen dvě hodiny před odjezdem do Jičína. Ani neuměla pořádně střílet, zkoušela to až cestou.

„Když jsme ještě byli doma, tak jsem říkala, že bychom to dělat neměli. Jenže mi muž řekl, že už nás stejně zavřou. Tak jsme jeli,“ vypověděla před krajským soudem. Místo činu měli vytipované, podle její verze dělali všechno proto, aby splatili své dluhy.

Na kamaráda najížděl autem, jindy ho shodil ve voze ze stráně

Exmanželé před vraždou filatelisty plánovali ještě další tři. Nejprve se snažili zabít svého kamaráda Ludvíka V. kvůli pojistnému podvodu. Muž pracoval v herně v Nové Pace na Jičínsku, kterou Janákovi provozovali.

Uvedl u krajského soudu, že mu Janák dohodl životní pojistku u Martina Herzána, který byl v té době zaměstnancem pojišťovny. Pokud by muž zemřel, spoluobžalovaný Herzán s Janákem by mohli získat až milion korun.

Poprvé se Janák snažil svého zaměstnance přejet autem.

„Jen jsem viděl, jak se řítí proti mně. Jel asi padesátkou, já na něho svítil baterkou. Ale on nezpomaloval, tak jsem uhnul tam na takovou louku. Jenže Jarda jel za mnou a pořád na mě najížděl. Když jsem si říkal, že už neuhnu, tak jsem uskočil do strany a v tom mě přední částí auta srazil,“ popsal Ludvík V.

Událost ohlásil na policii, jenže neřekl, kdo ho srazil. „Ukázal jsem jim, jak se to stalo. Jarda byl kamarád, nevěděl jsem, proč to udělal. Třeba mě neviděl,“ prohlásil Ludvík V.

Podruhé se ho Janák pokusil zabít o tři měsíce později při společné cestě autem. Podle spisu Petra Janáková přidala muži do kávy rohypnol, aby za volantem usnul. Muž odjel do Jilemnice a na zpráteční cestě v autě usnul.

Janák, který s ním seděl v autě, pak podle spisu před srázem vůz odbrzdil a nechal ho sjet ze silnice. Poškozený Ludvík V. vyvázl s lehkými oděrkami.

V květnu 2017 se Janákovi pokusili zavraždit také dva sběratele, které si vyhlédli na internetu za pomoci inzerátů. Janáková je měla střelit do hlavy.

První sběratel však shodou okolností přišel týž den o řidičský průkaz a na schůzku nedorazil. Druhý sběratel si nejprve prohlédl opuštěný dům, kam ho exmanželé zvali na schůzku. Pak jim napsal, že nemá třicet tisíc na koupi, a už se mu neozvali.

Oba jsou chladnokrevní, uzavřela znalkyně

Soudní znalkyně popsala loni Jaroslava Janáka jako chladnokrevného člověka bez známek lítosti a sebelítosti. Stejně viděla i Petru Janákovou, která se snaží jakýmkoliv způsobem dosáhnout cíle, tedy v tomto případě hlavně peněz.

Janák sebelítost před krajským soudem projevil. V závěru líčení loni předsedu senátu prosil, aby mohl zůstat ve vazbě a nemusel do jiné věznice.

„Na vazbě mi bylo několikrát vyhrožováno, že jestli se dostanu do vězení, tak mě podříznou. Nechodím na vycházky, bojím se, navštěvuji psychiatra. Chci odstranit tetování, které připomíná Třetí říši,“ řekl Janák loni u soudu.

Dvojice měla dluhy asi 750 tisíc korun.

Policie ukázala, jak zadržela podezřelé:

12. září 2017

Autoři: ,

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Skálu odlámali, aby projely kamiony se dřevem. Lidé za to správě CHKO spílají

Řada lidí z Náchodska se ostře ohradila proti rozhodnutí Správy CHKO Broumovsko, která kvůli odvozu vytěženého dřeva...

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Muži vařili pervitin v kempu s dětským táborem, přišla si pro ně zásahovka

Zatímco si v kempu nedaleko Jičína děti se svými vedoucími užívali radovánek letního tábora, v jedné z chatek vařili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

V Hradci Králové vrazil trolejbus do nákladního auta, zranil se cestující

V Sokolské ulici v Hradci Králové ráno naboural trolejbus. Srazil se s nákladním autem. Na místě zasahovali hasiči a...

První lízátko šlo k zemi, ikonická světla hradeckého stadionu čeká renovace

Jedna z nejvýraznějších dominant Hradce Králové jde k zemi. Technici demontovali první ze čtyř lízátek na zdejším...

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

OBRAZEM: Osvětlovací „lízátka“ čekají na hradeckém stadionu na renovaci

Čtyři stožáry s osvětlením, ikonická lízátka na fotbalovém stadionu v Hradci Králové, jdou k zemi jeden za druhým. Čeká...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...