Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

  13:25aktualizováno  13:53
V případu Petry Janákové, které byl přerušen 30letý trest za vraždu, přibývá otázek. O těhotenství a propuštění netušila ani její advokátka, která s ní udržuje kontakt. Podle informací MF DNES Janáková osočila tři dozorce ze znásilnění. Při opakovaném těhotenství může být na svobodě i roky.

„Dozvěděla jsem se to v pátek z médií,“ řekla redaktorce iDNES.cz obhájkyně Hana Desenská. Ještě před měsícem za ní přitom byla ve věznici.

Devětadvacetiletá Petra Janáková a její dnes už bývalý manžel Jaroslav Janák dostali loni u hradeckého krajského soudu doživotí za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí u obce Lázně Bělohrad na Jičínsku a za několik pokusů o další vraždy.

Vrchní soud v Praze v březnu doživotní tresty zrušil, Janáková dostala pravomocně 30 let, manžel Jaroslav o dva méně.

„Ani tam nic nenasvědčovalo tomu, co se chystá a že je Petra Janáková těhotná,“ uvedla Desenská. Právě kvůli těhotenství byla odsouzená žena v pátek dočasně propuštěna z opavské věznice na svobodu. Podle TV Nova je žena v šestém měsíci těhotenství.

Propuštěná žena se vrátila do místa bydliště v Jilemnici. Podle starosty města Vladimíra Richtera (ODS) z toho mají místní obavy. „Je to pochopitelné. Těžko s tím můžeme jako město něco dělat. Co se týče hlídkové činnosti policie, je to celé v její režii. My nepředpokládáme, že bychom s policií museli být kvůli jedné osobě v kontaktu,“ uvedl starosta Richter.

Tři dozorce osočila ze znásilnění

Terčem útoku by se paradoxně mohla stát i propuštěná žena. Policie však nemá právo ji jakkoliv omezovat či záměrně hlídat. „O situaci víme, ale bohužel s ní nemůžeme nic dělat,“ řekla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Záhadou prozatím zůstává, jak žena mohla ve vazbě otěhotnět. Podle informací MF DNES Janáková osočila tři dozorce ze znásilnění. Kdo je otcem, prokážou až testy DNA po narození dítěte.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude nyní prošetřovat, zda otcem není někdo z dozorců. Existují i spekulace, že si Janáková mohla sperma obstarat od některého vězně.

Fotogalerie

Těhotenství je podle zákonů jistá propustka na svobodu. Zákon v podobném případě zajišťuje ženám přerušení trestu až do jednoho roku dítěte.

Podle serveru Lidovky.cz je tento případ ukázkou trhliny v legislativě. „Musíme vyhovět zákonu, ale děláme to s těžkým srdcem, protože se obáváme, že by své jednání mohla opakovat,“ řekl Igor Krajdl, místopředseda Krajského soudu v Ostravě, jenž o přerušení trestu rozhodoval. Podle ostravského místopředsedy neměl senát ani v případě vražedkyně jinou možnost. 

Ministerstvo spravedlnosti podle Lidovek.cz sice chystá změnu trestního řádu, ale v tomto ohledu se změnou zatím nepočítá, protože k podobným případům prý téměř nedochází.  

Soudní znalkyně u Krajského soudu v Hradci Králové přitom v minulosti nevyvrátila možnost, že by Janáková mohla znovu vraždit.

„Propuštění jednoznačně nařizuje zákon. Předseda senátu musí vždy v takovém případě přerušit ženě výkon trestu. Tento zákon platí na těhotné ženy nebo na matky, které mají dítě do jednoho roku. Je to závazné a nedá se s tím nic dělat,“ přidal pro MF DNES komentář  Miroslav Veselský, místopředseda Krajského soudu v Hradci Králové, kde se celý případ projednával.

Podle Veselského je to chyba legislativy. „Kolikrát nemůžeme přerušit výkon trestu ani člověku, který má rakovinu nebo leukémii. V takových případech se orgány vězeňské služby odkazují na zdravotní komisi na Pankráci, která většinou řekne, že jsou takovému člověku schopni zajistit péči. To by však měli zajistit i zdravé těhotné ženě, která by tam mohla porodit. Je to staré ustanovení v trestním řádě, které je tam odjakživa, ale už není schopno reagovat na aktuální možnosti,“ uvedl Veselský.

„Pamatuji si na případ, kdy nám takhle otěhotněla asi sedmkrát“

Soudce má za to, že případ Janákové může sloužit jako návod pro další odsouzené. „Ona rok od narození dítěte bude mít přerušený výkon trestu. Logicky po šestinedělí může opět otěhotnět znovu. Dokud bude schopna otěhotnět, tak to bude dokola. Když bude chtít mít patnáct dětí a bude schopná, tak nastoupí do věznice až potom. Pamatuji si na případ, kdy nám takhle otěhotněla asi šestkrát nebo sedmkrát,“ podotkl s nadsázkou.

Zákon v tomto případě nepamatuje ani na případnou variantu domácího vězení nebo probačního dohledu. „Prostě to nejde. Předseda senátu může vyžadovat zprávy od gynekologa nebo hlídat, zda nepotratila či neutekla. V případě, že soud zjistí, že došlo k úmrtí dítěte nebo se ona vyhýbá nějakým úkonům, že třeba opustí místo trvalého bydliště, tak může odvolat přerušení trestu,“ uvedl místopředseda soudu. Oficiálně ji hlídat nikdo nesmí.

Tehdejší manželé Petra a Jaroslav Janákovi v létě před dvěma lety vylákali sběratele poštovních známek a mincí z Prahy na schůzku v Jičíně. Poté ho při společné cestě autem žena zastřelila a manžel odtáhl tělo do kukuřičného pole u Lázní Bělohradu. Druhý den se tam muž vrátil pro 34 tisíc korun, které měl sběratel u sebe.

„Byl zastřelen krátkou zbraní. Smrt nastala okamžitě. Vzdálenost a směr střelby, tedy zezadu, se shoduje s rekonstrukcí, která byla na místě provedena. Sama obžalovaná ukázala, jak jej střelila,“ komentoval znalec ze soudního lékařství, který potvrdil, že úhel střelby způsobil značné krvácení.

Manželé Janákovi se také dvakrát neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu jejich spoluobžalovaný Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí.

Herzán si za návod k vraždě odsedí osm let. Janákovi podle soudů připravovali i další dvě loupežné vraždy sběratelů. Janák, který se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou tehdejší ženu a Herzána, dostal trest 28.

Autoři: ,

Nejčtenější

Táta jim v Rychnově zastřelil maminku. Byl to psychopat, napsaly děti

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Když Miloslav D. ve čtvrtek v Rychnově nad Kněžnou zastřelil svou manželku, řada místních, kteří útočníka znali, na...

Tragická srážka auta a vlaku u Jaroměře. Na místě zemřeli čtyři lidé

Při tragické srážce osobního auta a vlaku v Černožicích u Jaroměře zemřeli 4...

K tragické nehodě vlaku a osobního automobilu vyjížděly v neděli odpoledne všechny složky integrovaného záchranného...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Další z rubriky

Po dálnici běhal kozel, odchytu se bránil a narazil do policejního vozu

Kozel na D11 vrazil do policejní hlídky

Černý kozel zkomplikoval dopravu na dálnici D11 u odbočky na Opatovice nad Labem. Když ho chtěli policisté odchytit,...

Cesta z Růžové hory na Sněžku je opět otevřená, její oprava ale pokračuje

Jantarovou cestu na hřebenech Krkonoš kameníci opravují tradičním štětováním.

Turisté v Krkonoších mohou od pátku znovu procházet cestou z Růžové hory na Sněžku. Řemeslníci za více než měsíc...

Pašerák ujížděl před celníky na kolečkových bruslích do lesa, tam zapadl

V batohu byly tablety pro výrobu drog.

Na kolečkových bruslích se snažil ujet muž, který si v batohu vezl z Polska tablety pro výrobu drog. Celníkům na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz