Vražedkyně záhadně otěhotněla ve vazební věznici, teď je na svobodě

  10:22aktualizováno  10:22
Petra Janáková, která byla pravomocně odsouzena na 30 let za chladnokrevnou vraždu sběratele mincí a dalších několik pokusů o ni, je dočasně na svobodě. V pátek o tom informovala televize Nova. Podle ní žena ve vazební věznici v Hradci Králové otěhotněla. Soud ženě vyhověl při žádosti o přerušení trestu.

V pátek v poledne Janáková, která je v šestém měsíci těhotenství, opustila s třemi taškami věznici v Opavě. Žena má z trestu odpykané teprve dva roky. Podle Novy opět do trestu nastoupí pravděpodobně do září příštího roku.

Fotogalerie

„Jakmile porodí, bude rok na svobodě mimo kompetenci vězeňské služby. Potom by měla nastoupit zpět do vězení,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Petra Kučerová pro deník Právo.

Janákové však odpadá i další povinnost, během trestu se nebude muset nikde pravidelně hlásit. „Je to celé v režii soudu. Policie nemá jediný zákonný důvod ji omezovat na svobodě. Víme o tom, a nemůžeme s tím cokoliv dělat,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Záhadou však zůstává, jak žena mohla na vazbě otěhotnět. Podle televize měla Janáková kolem loňských Vánoc ve vazební věznici mužskou návštěvu. Při této návštěvě ale zřejmě neotěhotněla, protože se zmíněným mužem nebyli ani na chvíli o samotě, uvedla Nova.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude nyní prošetřovat, zda otcem není někdo z dozorců. Nova také zmiňuje spekulaci, že si Janáková mohla sperma obstarat od některého vězně.

Exmanželé nejsou podle znalkyně nebezpeční, ale zabíjet by mohli znovu

Podle Novy v hradecké věznici putuje jakýsi samizdat sepsaný jedním obžalovaným s názvem „Jak přežít vazbu.“ Právě v něm je uvedeno těhotenství jako jistá propustka na svobodu.

Tehdejší manželé Petra a Jaroslav Janákovi v létě před dvěma lety vylákali sběratele poštovních známek a mincí z Prahy na schůzku v Jičíně. Poté ho při společné cestě autem žena zastřelila a manžel odtáhl tělo do kukuřičného pole u Lázní Bělohradu. Druhý den se tam muž vrátil pro 34 tisíc korun, které měl sběratel u sebe.

„Byl zastřelen krátkou zbraní. Smrt nastala okamžitě. Vzdálenost a směr střelby, tedy zezadu, se shoduje s rekonstrukcí, která byla na místě provedena. Sama obžalovaná ukázala, jak jej střelila,“ komentoval znalec ze soudního lékařství, který potvrdil, že úhel střelby způsobil značné krvácení.

Manželé Janákovi se také dvakrát neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu jejich spoluobžalovaný Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí.

Herzán si za návod k vraždě odsedí osm let. Janákovi podle soudů připravovali i další dvě loupežné vraždy sběratelů. Janák, který se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou tehdejší ženu a Herzána, dostal trest 28 let.

Autoři: ,

Nejčtenější

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Čisté K. O., popsal svědek ránu pěstí, kterou muž v baru zabil vojáka

David Hübner u Krajského soudu v Hradci Králové (22.7.2019).

U Krajského soudu v Hradci Králové začal soud s Davidem Hübnerem. Podle obžaloby v únoru před diskotékou v Trutnově dal...

Žadatelka o dávku v hmotné nouzi udeřila pracovnici úřadu práce

Ilustrační snímek

Až čtyři roky vězení hrozí osmačtyřicetileté ženě z Hradce Králové za to, že na místním úřadu práce zaútočila na...

Rychnov vyhlásil sbírku na pomoc pozůstalým dětem po vraždě v restauraci

Penzion v Rychnově nad Kněžnou, kde muž vystřelil na manželku

Radnice v Rychnově nad Kněžnou vypsala veřejnou sbírku na pomoc třem pozůstalým dětem po ženě, kterou ve čtvrtek večer...

Výbuch lahve na šlehačku není trestný čin, zraněnou o vadě včas informovali

Nebezpečná lahev na přípravu šlehačky

Policie odložila případ z letošních Vánoc, kdy 52letou ženu z Hradce Králové těžce zranila exploze tlakové lahve na...

Další z rubriky

Otce obvinili ze zmlácení kantora před vysvědčením, syn i tak propadl

Ilustrační snímek

Policie obvinila dva muže, kteří před koncem školního roku napadli na Královéhradecku středoškolského učitele. Chtěli...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Pašerák ujížděl před celníky na kolečkových bruslích do lesa, tam zapadl

V batohu byly tablety pro výrobu drog.

Na kolečkových bruslích se snažil ujet muž, který si v batohu vezl z Polska tablety pro výrobu drog. Celníkům na...

Najdete na iDNES.cz