Věci veřejné zvolily Radka Johna staronovým předsedou elektronicky

  22:19aktualizováno  24. května 8:02
Radek John se znovu stal předsedou strany. Věci veřejné ho zvolily přes internet a SMS zprávy. Véčkaři mohli volit mezi třemi kandidáty - současným předsedou, šéfkou poslaneckého klubu Karolínou Peake a poslankyní z Olomouckého kraje Dagmar Navrátilovou. Volbu musí potvrdit víkendová konference strany.

"Rozhodně se nezbavíme Víta Bárty jako vyjednavače," řekl John bezprostředně po vyhlášení. "To je jako by na jednání nechodil pan Kalousek," dodal.

Zároveň ale odmítl přiblížit, zda a jaké personální změny bude nyní prosazovat ve vládě. "Dohodli jsme se, že do voleb nebudeme personální otázky ve vládě řešit. Musíme také počkat na ideovou konferenci Věcí veřejných, " nechtěl bývalý ministr vnitra komentovat případné obsazení ministerských postů. Přesto přiznal, že zejména z krajů zaznívají hlasy, aby vedení VV bylo vůči koaličním partnerům tvrdší. "Říkají nám, neustupujte," prohlásil John. 

Exministr vnitra také uvedl, že jej láká zůstat mimo vládu. 

Radek John

Narozen: 6. prosince 1954 v Praze.
Vzdělání: Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze; absolvoval studijní pobyt na World Press Institute v St. Paul v USA.
Současné funkce: Předseda Věcí veřejných; poslanec.
Předchozí zaměstnání: Redaktor časopisu Mladý svět (1980-1993), scenárista Filmového studia Barrandov (1981-1990), v letech 1993-2009 redaktor televize Nova, kde byl mimo jiné šéfredaktorem publicistiky či šéfproducentem pořadu Na vlastní oči.
Působení v politice: Od 27. června 2009 je předsedou strany VV; od 29. května 2010 je členem Poslanecké sněmovny. V červenci 2010 byl jmenován ministrem vnitra a místopředsedou vlády, 21. dubna 2011 byl ale odvolán z funkce ministra vnitra. Ve vládě zůstal jako vicepremiér odpovědný za boj s korupcí, na tuto funkci však rezignoval a 20. května 2011 jeho demisi prezident přijal. Od loňského října je také členem zastupitelstva městské části Praha 5.

Zdroj: ČTK

Z vyjádření všech kandidátů na šéfa strany bylo jasné, že dalším vítězem voleb jsou kraje, jejichž význam zásadně posílí. "Kraje dostanou silný hlas  a lidé z regionů by se měli dostat do vedení strany," řekl například John. Vyzval také své soupeřky, aby se co nejvíce věnovaly krajům a právě tam získávaly podporu pro politiku strany. "Roste tam řada silných osobností," dodal nově zvolený předseda.

Také poražená Dagmar Navrátilová trvá na decentralizaci strany a větším záběru do krajů. Ústředí by s regiony mělo mnohem lépe komunikovat a neváhat přivést do vedení nové tváře.

Peake: Zlepšit pověst strany bude práce

Poražená Karolína Peake výsledek komentovala: "Volba Johna je obnovení platformy, se kterou se stal předsedou strany."  Na nadcházející ideové konferenci bude podle ní schválena nová krajská struktura strany, která by se měla více decentralizovat.

Peake také naznačila, v čem se její názory liší od Johnových. Sama by prý chtěla, aby se strana neomezovala pouze na boj s korupcí, ale měla širší záběr. Měla by se například více věnovat zdravotnické nebo důchodové reformě.

"Musíme přinášet deradikalizaci řešení, která přinášejí naši pravicoví partneři," doplnila. Na otázku, jak se bude strana snažit zlepšit svůj pošramocený mediální obraz, odpověděla stručně: "To bude práce..."

Ve volbě přes internet a mobilní telefony dalo Johnovi hlas 1197 z 6225 lidí, kteří směli o šéfovi rozhodovat. Druhá Karolína Peake dostala 976 hlasů, Navrátilovou volilo 350 véčkařů. John všem, kteří v něj opět vložili důvěru, poděkoval.

Ostatní strany velké změny nečekají

Místopředseda koaliční ODS a zároveň ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil volbu komentoval: "Nečekám od staronového předsedy žádné výraznější změny. Předpokládám, že strana bude tlačit na vládu, aby získala preference voličů."

Další místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se ohradila proti slovům, že VV budou tvrdší vůči koalici. "Na tyto přestřelky není nikdo zvědavý. Chtěla bych Radka Johna požádat, aby na sebe vzal odpovědnost vůči koalici, programu a České republice," uvedla.

Podle Němcové by bylo vhodnější, aby John jako předseda koaliční strany byl členem vlády. "Vede to k dělnější atmosféře uvnitř koalice," řekla šéfka Sněmovny.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška není rozhodující, kdo v čele Věcí veřejných stojí. "Zajímá nás, jestli Věci veřejné přestanou být stranou, která plní stránky deníků skandály. Zásadní změny od nového vedení neočekávám."

Předseda KSČM Vojtěch Filip doufá, že nový mandát umožní Johnovi udělat ve straně pořádek. Zatím prý slyšel jen slova, slova a slova. "Pokud Věci veřejné nemají následovat Stranu zelených nebo Unii svobody, tak by se měly vrátit k tomu, co voličům slíbily. Nejen slovy ale i činy," dodal.

Babák a Bárta z volby odstoupili

Z volby ještě před začátkem hlasování véčkařů odstoupili Michal Babák a Vít Bárta. Chtějí se očistit od kauz, které souvisejí v případě Babáka se sponzorstvím VV a v případě Bárty s rozdáváním peněz v obálkách a dokumenty, podle kterých do politiky vstoupil kvůli svému podnikání.

Strana má celkem 18 tisíc registrovaných véčkařů, hlasovat mohla jen třetina z nich. Prošla totiž vyšším stupněm prověření než ostatní. Věci veřejné si při takzvané inventarizaci příznivců u nich ověřily platnost e-mailu, telefonu i poštovní adresy.

Příznivci strany odevzdali své hlasy prostřednictvím webu strany i SMS zpráv. Takzvaní véčkaři se do hlasování mohli pustit od čtvrteční desáté hodiny večerní. Hlasování skončilo v pondělí v 22:00.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Budějovice nechtějí platit na megalomanský projekt regionálního letiště

Při druhé etapě modernizace získalo letiště terminál, který je připravený na...

Českobudějovické letiště, největší investice v jižních Čechách za poslední roky, přichází o klíčového partnera. Svého...

Najdete na iDNES.cz