Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věci veřejné zvolily Radka Johna staronovým předsedou elektronicky

  22:19aktualizováno  24. května 8:02
Radek John se znovu stal předsedou strany. Věci veřejné ho zvolily přes internet a SMS zprávy. Véčkaři mohli volit mezi třemi kandidáty - současným předsedou, šéfkou poslaneckého klubu Karolínou Peake a poslankyní z Olomouckého kraje Dagmar Navrátilovou. Volbu musí potvrdit víkendová konference strany.

"Rozhodně se nezbavíme Víta Bárty jako vyjednavače," řekl John bezprostředně po vyhlášení. "To je jako by na jednání nechodil pan Kalousek," dodal.

Zároveň ale odmítl přiblížit, zda a jaké personální změny bude nyní prosazovat ve vládě. "Dohodli jsme se, že do voleb nebudeme personální otázky ve vládě řešit. Musíme také počkat na ideovou konferenci Věcí veřejných, " nechtěl bývalý ministr vnitra komentovat případné obsazení ministerských postů. Přesto přiznal, že zejména z krajů zaznívají hlasy, aby vedení VV bylo vůči koaličním partnerům tvrdší. "Říkají nám, neustupujte," prohlásil John. 

Exministr vnitra také uvedl, že jej láká zůstat mimo vládu. 

Radek John

Narozen: 6. prosince 1954 v Praze.
Vzdělání: Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze; absolvoval studijní pobyt na World Press Institute v St. Paul v USA.
Současné funkce: Předseda Věcí veřejných; poslanec.
Předchozí zaměstnání: Redaktor časopisu Mladý svět (1980-1993), scenárista Filmového studia Barrandov (1981-1990), v letech 1993-2009 redaktor televize Nova, kde byl mimo jiné šéfredaktorem publicistiky či šéfproducentem pořadu Na vlastní oči.
Působení v politice: Od 27. června 2009 je předsedou strany VV; od 29. května 2010 je členem Poslanecké sněmovny. V červenci 2010 byl jmenován ministrem vnitra a místopředsedou vlády, 21. dubna 2011 byl ale odvolán z funkce ministra vnitra. Ve vládě zůstal jako vicepremiér odpovědný za boj s korupcí, na tuto funkci však rezignoval a 20. května 2011 jeho demisi prezident přijal. Od loňského října je také členem zastupitelstva městské části Praha 5.

Zdroj: ČTK

Z vyjádření všech kandidátů na šéfa strany bylo jasné, že dalším vítězem voleb jsou kraje, jejichž význam zásadně posílí. "Kraje dostanou silný hlas  a lidé z regionů by se měli dostat do vedení strany," řekl například John. Vyzval také své soupeřky, aby se co nejvíce věnovaly krajům a právě tam získávaly podporu pro politiku strany. "Roste tam řada silných osobností," dodal nově zvolený předseda.

Také poražená Dagmar Navrátilová trvá na decentralizaci strany a větším záběru do krajů. Ústředí by s regiony mělo mnohem lépe komunikovat a neváhat přivést do vedení nové tváře.

Peake: Zlepšit pověst strany bude práce

Poražená Karolína Peake výsledek komentovala: "Volba Johna je obnovení platformy, se kterou se stal předsedou strany."  Na nadcházející ideové konferenci bude podle ní schválena nová krajská struktura strany, která by se měla více decentralizovat.

Peake také naznačila, v čem se její názory liší od Johnových. Sama by prý chtěla, aby se strana neomezovala pouze na boj s korupcí, ale měla širší záběr. Měla by se například více věnovat zdravotnické nebo důchodové reformě.

"Musíme přinášet deradikalizaci řešení, která přinášejí naši pravicoví partneři," doplnila. Na otázku, jak se bude strana snažit zlepšit svůj pošramocený mediální obraz, odpověděla stručně: "To bude práce..."

Ve volbě přes internet a mobilní telefony dalo Johnovi hlas 1197 z 6225 lidí, kteří směli o šéfovi rozhodovat. Druhá Karolína Peake dostala 976 hlasů, Navrátilovou volilo 350 véčkařů. John všem, kteří v něj opět vložili důvěru, poděkoval.

Ostatní strany velké změny nečekají

Místopředseda koaliční ODS a zároveň ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil volbu komentoval: "Nečekám od staronového předsedy žádné výraznější změny. Předpokládám, že strana bude tlačit na vládu, aby získala preference voličů."

Další místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se ohradila proti slovům, že VV budou tvrdší vůči koalici. "Na tyto přestřelky není nikdo zvědavý. Chtěla bych Radka Johna požádat, aby na sebe vzal odpovědnost vůči koalici, programu a České republice," uvedla.

Podle Němcové by bylo vhodnější, aby John jako předseda koaliční strany byl členem vlády. "Vede to k dělnější atmosféře uvnitř koalice," řekla šéfka Sněmovny.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška není rozhodující, kdo v čele Věcí veřejných stojí. "Zajímá nás, jestli Věci veřejné přestanou být stranou, která plní stránky deníků skandály. Zásadní změny od nového vedení neočekávám."

Předseda KSČM Vojtěch Filip doufá, že nový mandát umožní Johnovi udělat ve straně pořádek. Zatím prý slyšel jen slova, slova a slova. "Pokud Věci veřejné nemají následovat Stranu zelených nebo Unii svobody, tak by se měly vrátit k tomu, co voličům slíbily. Nejen slovy ale i činy," dodal.

Babák a Bárta z volby odstoupili

Z volby ještě před začátkem hlasování véčkařů odstoupili Michal Babák a Vít Bárta. Chtějí se očistit od kauz, které souvisejí v případě Babáka se sponzorstvím VV a v případě Bárty s rozdáváním peněz v obálkách a dokumenty, podle kterých do politiky vstoupil kvůli svému podnikání.

Strana má celkem 18 tisíc registrovaných véčkařů, hlasovat mohla jen třetina z nich. Prošla totiž vyšším stupněm prověření než ostatní. Věci veřejné si při takzvané inventarizaci příznivců u nich ověřily platnost e-mailu, telefonu i poštovní adresy.

Příznivci strany odevzdali své hlasy prostřednictvím webu strany i SMS zpráv. Takzvaní véčkaři se do hlasování mohli pustit od čtvrteční desáté hodiny večerní. Hlasování skončilo v pondělí v 22:00.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...