Bárta vzdal kandidaturu na předsedu Věcí veřejných, podpořil Johna

  15:29aktualizováno  22:19
Exministr dopravy Vít Bárta se rozhodl odstoupit ze souboje o předsedu Věcí veřejných. "Můj čas ještě nenastal. Nyní se strana musí sjednotit za Radkem Johnem," zdůvodnil své rozhodnutí. Zůstali tak čtyři zájemci o post předsedy strany - John, Karolína Peake, Michal Babák a Dagmar Navrátilová.

To, že bude při volbě předsedy strany podporovat Johna a nepůjde proti němu, oznámil Bárta v den, kdy John nabídl demisi na post vicepremiéra pro boj s korupcí, protože necítí dostatečnou podporu.

"Z Radka Johna si nikdo nebude dělat legraci. Jasně ukazuje, že mu nejde o žádná koryta," prohlásil Bárta označovaný za faktického lídra VV. Stranu prakticky řídí, i když není jejím předsedou. To, že nebude kandidovat na předsedu, má tak spíše symbolický význam.

Získají VV ve vládě jiné křeslo, například spravedlnost?

Věci veřejné teď podle Bárty musí ukázat, že to myslí vážně v boji s korupcí. Podle něj chtějí VV ve vládě zůstat. Demise, kterou ohlásil John, není podle Bárty jen formou nátlaku na premiéra, aby nakonec kývl na to, že si John do svého týmu vicepremiéra smí vzít Michala Moroze, Libora Michálka a další spolupracovníky, o které stojí.

Nečas dal totiž opakovaně najevo, že nástup bývalého náměstka na vnitru Michala Moroze na Úřad vlády do Johnova týmu nepřipustí.

"Nejde nám o ministerské posty. Jde nám v první řadě o to, aby zůstala zachována vláda a zároveň jsme nastartovali diskusi o řešení korupce. Od premiéra Nečase chceme jasné personální a programové garance v otázce boje s korupcí," řekl v Událostech a komentářích ČT o rezignaci Johna Bárta.

Podle informací iDNES.cz se ovšem VV budou snažit získat jiné křeslo ve vládě, kde by strana mohla demonstrovat, že jí jde o boj proti korupci - ve hře by tak bylo především ministerstvo spravedlnosti, které teď řídí Jiří Pospíšil z ODS. Na tento resort by VV mohly chtít posadit Johna či šéfku svého klubu Karolínu Peake.

Věci veřejné chtějí také prosadit zákaz anonymních akcií na majitele. Podle Bárty jsou požadavky strany v oblasti boje proti korupce klíčové pro to, aby strana zvedla ruku v červnovém hlasování o důvěře Nečasově vládě.

Věci veřejné budou požadovat zejména odchod Fuksy

Věci veřejné trvají na změnách ve vládě i na pozicích, které spravují koaliční partneři. Nejvíce podle informací iDNES.cz Věcem veřejným vadí ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS - kvůli hospodaření ve státních lesích.

Již dříve VV řekly, že by z vlády měl odejít ministr obrany Alexandr Vondra z ODS, který čelí kritice kvůli kauze ProMoPro, předraženému technickému zajištění českého předsednictví v Evropské unii. Kriticky VV pohlížejí i na ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, který podle nich zneužívá finančně-analytický útvar ministerstva proti politickým protivníkům.

"Sestavení vlády je na premiérovi, nikoli na předsedovi jedné z koaličních stran. Odvolání ministrů by zbrzdilo reformní proces," reagoval na požadavky Věcí veřejných předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz