Věci veřejné odmítají hlasovat pro reformy beze změn v Nečasově vládě

  11:08aktualizováno  13:41
Věci veřejné trvají na změnách ve vládě i na místech, která teď drží ODS a TOP 09. Bez toho by VV podle předsedy Radka Johna nemohly hlasovat pro reformy. Požadují také, aby vláda spojila hlasování o důvěře s novým zákonem o veřejných zakázkách. "Považujeme ho za klíčový protikorupční zákon," řekl John. Premiér Petr Nečas to neodmítl.

VV požadují hlasování o důvěře vládě se zákonem o veřejných zakázkách | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Očekávám, že si podobné věci nebudeme sdělovat na tiskových konferencích, ale na koaličních jednáních," řekl předseda vlády a ODS k požadavku na další změny ve vládě. Spojit se zákonem o veřejných zakázkách hlasování o vládě by mu osobně nevadilo, ale ještě to musí projednat občanští demokraté.

"To je věc, o které jsem připraven diskutovat. Já sám bych se k takovému řešení také klonil," uvedl Nečas.

Předseda vlády už dříve avizoval, že vláda spojí hlasování o důvěře s klíčovými reformními zákony, jako je penzijní či daňová reforma. VV teď nově přišly s tím, že o důvěře vládě se musí hlasovat i spolu s novými pravidly pro veřejné zakázky.

VV budou ovšem trvat i na zrušení listinných akcií na majitele. Právě jimi se podle politiků Věcí veřejných v Česku nejvíc uplácí. "Chceme dokázat, že vláda myslí protikorupční opatření vážně," řekl John, který se po nedávné vládní krizi přesunul z pozice ministra vnitra do funkce vicepremiéra pro boj s korupcí.

Nejdřív vyhazovy některých ministrů, pak reformy

Pro Věci veřejné jsou naprosto zásadní i změny ve vládě. Během nedávné krize ji opustil jen Vít Bárta z VV, který už nevede ministerstvo dopravy, a John se z vnitra přesunul na pozici vicepremiéra pro boj s korupcí. "Nedokážeme si představit, že bychom jednali o reformách bez toho, aby ve vládě došlo ze změnám," prohlásil předseda VV Radek John.

Nečas v minulých dnech naznačil, že změny ve vládě pro něj nejsou prioritou, v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že důležitější jsou pro něj reformy. Tím rozčílil exministra dopravy Víta Bártu, který se proti tomu ohradil. Nečas na tom ale trval i v rozhovoru pro Primu. Radek John řekl, že tím Nečas naštval celou stranu a Věci veřejné budou požadovat vysvětlení.

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil, že dává svou vládní funkci k dispozici.

Podle něj je neudržitelné, aby dělala reformy vláda, v jejímž středu je i ministr, který nedokázal uhlídat veřejné prostředky a stát přišel o desítky milionů. Tím přímo ukázal na ministra obrany Alexandra Vondru z ODS, který je pod palbou kritiky kvůli kauze ProMoPro a neefektivnímu nakládání s veřejnými penězi při českém předsednictví v Evropské unii. Vondra už kvůli tomu nabídl rezignaci.

Pro Johna je také nepřijatelné, aby šéf Úřadu vlády určoval, koho smí a koho nesmí mít ve svým týmu spolupracovníků ve funkci vicepremiéra pro boj s korupcí.

Koalice bude jednat o anonymních akciích, veřejné zakázky mají být povinné nad milion korun

"Rádi bychom také požádali premiéra Nečase, aby na jedno z příštích zasedání špiček koalice zařadil  téma listinných akcií na majitele," řekla předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake. "Listinné akcie na majitele jsou největší korupční prostředek v této zemi," dodal John.

O zrušení anonymních listinných akcií na majitele dlouhodobě usiluje opoziční sociální demokracie. Lze očekávat, že o tento požadavek VV bude ve vládní koalici boj.

Kamil Jankovský

Zákon o veřejných zakázkách, s nímž má být podle VV spojeno hlasování o důvěře Nečasově vládě počítá s tím, že bude muset být od roku 2014 tendr vypsán u všech zakázek nad milion korun, u stavebních nad tři miliony. "Jedno z opatření, které bude zrušeno, je možnost losovat vítěze veřejné zakázky," uvedl John a potvrdil to i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Známý je případ takzvané "karlovarské losovačky", kterou zdokumentovala i pořízená nahrávka, z níž jasně vyplynulo, že zmanipulovat lze i takto koncipovanou veřejnou zakázku.

Nový zákon o veřejných zakázkách má zajistit i to, aby bylo co nejvíce podkladů o zakázce zveřejněno na internetu - smlouvy a jejich dodatky, členové hodnotících komisí, předběžné oznámení veřejné zakázky i písemné zprávy zadavatele. Zájemci budou muset rozkrýt své vlastníky a jestliže jde o akciovku, zveřejnit aktuální seznam vlastníků, kteří mají více než 10 procent.

Pro nový zákon o veřejných zakázkách by mohla hlasovat opoziční ČSSD. "Na jedné straně vláda naši důvěru nemá, na druhé straně jsme připraveni podpořit jakoukoli normu, která zprůhlední zadávání veřejných zakázek, která obecně potlačí korupční prostředí v České republice," řekl v pondělí místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz