Poslanci přerušili mimořádnou schůzi o ProMoPro, chyběl Vondra

  13:12aktualizováno  18:19
Poslance měly čekat ve čtvrtek dvě schůze. Zatímco ráno začala ta řádná, na podvečer bylo svoláno mimořádné jednání iniciované ČSSD kvůli aféře ProMoPro. Klíčový aktér ministr obrany Alexandr Vondra ale kvůli zdraví nemohl přijít. Poslanci se ke kauze proto vrátí v červnu.

Hlouček debatujících poslanců ČSSD v Poslanecké sněmovně (26. dubna 2011) | foto: Michal DoležalČTK

ČSSD už odpoledne mluvila o tom, že chce, aby schůze byla odložena nebo přerušena.

"Variant je hned několik, nejvíce pravděpodobné a ideální je, že schůzi ještě před zahájením a hlasováním o jejím programu paní předsedkyně Miroslava Němcová odročí na červen," řekl iDNES.cz místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Mimořádná schůze

Mimořádnou schůzi svolala předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová na čtvrtek od 18:15. Iniciovala ji ČSSD. Její program má jediný bod: Informace ministra obrany Alexandra Vondry a ministra financí Miroslava Kalouska týkající se podezření na plýtvání veřejnými prostředky v souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU. Na schůzi požaduje ČSSD vysvětlení ministrů Alexandra Vondry a Miroslava Kalouska ke kauze ProMoPro.

To se nakonec také stalo. Miroslava Němcová schůzi odložila na červen. 

Pokud by to neudělala, ČSSD byla připravena hlasovat o programu schůze. Ten měl šanci u poslanců projít. TOP 09 avizovala, že na schůzi nedorazí, a Věci veřejné chtěly nechat program projít.

"Do jednacího sálu nepřijdeme, protože ke kauze ProMoPro už jsme řekli svoje, ODS se k tomu nějak postavila a teď je to její věc a její odpovědnost. Mimořádná schůze se nás proto netýká," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Podobný postoj zaujali i poslanci VV.  "Necháme program projít," řekla iDNES.cz předsedkyně klubu Karolína Peake. To znamená, že se poslanci VV do sálu buď nedostaví, nebo se při hlasování o programu zdrží.

Lékaři budou jednat o Vondrově propuštění z nemocnice

ČSSD požádala o svolání mimořádné schůze již jednou. V březnu chtěla po Vondrovi nejen vysvětlení kauzy ProMoPro, ale i zásahu vojenské policie v České televizi. Koalice však při hlasování její program nepodpořila, a schůze se tak vůbec nekonala.

Sociální demokracie proto snahu zopakovala a předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová svolala schůzi na čtvrteční podvečer. O pár hodin později ji ČSSD požádala o její odložení, protože Alexandr Vondra oznámil svoji hospitalizaci. Dlouho ho trápí bolesti krční páteře.

Ministr obrany zůstává v pražské Ústřední vojenské nemocnici už šestý den. Kdy ji opustí, není zatím jasné. "Dosud se to neví, lékaři rozhodnou v pátek," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

ČSSD žádá mimořádnou schůzi kvůli nejasnostem v zakázce pro firmu ProMoPro. Ta zajišťovala techniku pro akce spojené s předsednictvím ČR Evropské unii. Předražené služby v oblasti tlumočnictví a zajišťování konferencí v době českého předsednictví EU (které měl Vondra jako vicepremiér pro evropské záležitosti na starosti) stály Česko stovky milionů korun navíc oproti původním plánům. (Přehled v kauze ProMoPro si můžete udělat zde)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Co očekává od klimatického summitu? Hostem Rozstřelu bude mladá aktivistka

Lucie Smolková, studentka a klimatická aktivistka

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Najdete na iDNES.cz