VV požadují hlasování o důvěře vládě se zákonem o veřejných zakázkách

VV požadují hlasování o důvěře vládě se zákonem o veřejných zakázkách | foto: Michal Sváček, MAFRA

Věci veřejné odmítají hlasovat pro reformy beze změn v Nečasově vládě

  • 778
Věci veřejné trvají na změnách ve vládě i na místech, která teď drží ODS a TOP 09. Bez toho by VV podle předsedy Radka Johna nemohly hlasovat pro reformy. Požadují také, aby vláda spojila hlasování o důvěře s novým zákonem o veřejných zakázkách. "Považujeme ho za klíčový protikorupční zákon," řekl John. Premiér Petr Nečas to neodmítl.

"Očekávám, že si podobné věci nebudeme sdělovat na tiskových konferencích, ale na koaličních jednáních," řekl předseda vlády a ODS k požadavku na další změny ve vládě. Spojit se zákonem o veřejných zakázkách hlasování o vládě by mu osobně nevadilo, ale ještě to musí projednat občanští demokraté.

"To je věc, o které jsem připraven diskutovat. Já sám bych se k takovému řešení také klonil," uvedl Nečas.

Předseda vlády už dříve avizoval, že vláda spojí hlasování o důvěře s klíčovými reformními zákony, jako je penzijní či daňová reforma. VV teď nově přišly s tím, že o důvěře vládě se musí hlasovat i spolu s novými pravidly pro veřejné zakázky.

VV budou ovšem trvat i na zrušení listinných akcií na majitele. Právě jimi se podle politiků Věcí veřejných v Česku nejvíc uplácí. "Chceme dokázat, že vláda myslí protikorupční opatření vážně," řekl John, který se po nedávné vládní krizi přesunul z pozice ministra vnitra do funkce vicepremiéra pro boj s korupcí.

Nejdřív vyhazovy některých ministrů, pak reformy

Pro Věci veřejné jsou naprosto zásadní i změny ve vládě. Během nedávné krize ji opustil jen Vít Bárta z VV, který už nevede ministerstvo dopravy, a John se z vnitra přesunul na pozici vicepremiéra pro boj s korupcí. "Nedokážeme si představit, že bychom jednali o reformách bez toho, aby ve vládě došlo ze změnám," prohlásil předseda VV Radek John.

Nečas v minulých dnech naznačil, že změny ve vládě pro něj nejsou prioritou, v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že důležitější jsou pro něj reformy. Tím rozčílil exministra dopravy Víta Bártu, který se proti tomu ohradil. Nečas na tom ale trval i v rozhovoru pro Primu. Radek John řekl, že tím Nečas naštval celou stranu a Věci veřejné budou požadovat vysvětlení.

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil, že dává svou vládní funkci k dispozici. (11. dubna 2011)

Podle něj je neudržitelné, aby dělala reformy vláda, v jejímž středu je i ministr, který nedokázal uhlídat veřejné prostředky a stát přišel o desítky milionů. Tím přímo ukázal na ministra obrany Alexandra Vondru z ODS, který je pod palbou kritiky kvůli kauze ProMoPro a neefektivnímu nakládání s veřejnými penězi při českém předsednictví v Evropské unii. Vondra už kvůli tomu nabídl rezignaci.

Pro Johna je také nepřijatelné, aby šéf Úřadu vlády určoval, koho smí a koho nesmí mít ve svým týmu spolupracovníků ve funkci vicepremiéra pro boj s korupcí.

Koalice bude jednat o anonymních akciích, veřejné zakázky mají být povinné nad milion korun

"Rádi bychom také požádali premiéra Nečase, aby na jedno z příštích zasedání špiček koalice zařadil  téma listinných akcií na majitele," řekla předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake. "Listinné akcie na majitele jsou největší korupční prostředek v této zemi," dodal John.

O zrušení anonymních listinných akcií na majitele dlouhodobě usiluje opoziční sociální demokracie. Lze očekávat, že o tento požadavek VV bude ve vládní koalici boj.

Kamil Jankovský

Zákon o veřejných zakázkách, s nímž má být podle VV spojeno hlasování o důvěře Nečasově vládě počítá s tím, že bude muset být od roku 2014 tendr vypsán u všech zakázek nad milion korun, u stavebních nad tři miliony. "Jedno z opatření, které bude zrušeno, je možnost losovat vítěze veřejné zakázky," uvedl John a potvrdil to i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Známý je případ takzvané "karlovarské losovačky", kterou zdokumentovala i pořízená nahrávka, z níž jasně vyplynulo, že zmanipulovat lze i takto koncipovanou veřejnou zakázku.

Nový zákon o veřejných zakázkách má zajistit i to, aby bylo co nejvíce podkladů o zakázce zveřejněno na internetu - smlouvy a jejich dodatky, členové hodnotících komisí, předběžné oznámení veřejné zakázky i písemné zprávy zadavatele. Zájemci budou muset rozkrýt své vlastníky a jestliže jde o akciovku, zveřejnit aktuální seznam vlastníků, kteří mají více než 10 procent.

Pro nový zákon o veřejných zakázkách by mohla hlasovat opoziční ČSSD. "Na jedné straně vláda naši důvěru nemá, na druhé straně jsme připraveni podpořit jakoukoli normu, která zprůhlední zadávání veřejných zakázek, která obecně potlačí korupční prostředí v České republice," řekl v pondělí místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video