Kalousek zneužívá finanční detektivy proti politikům, zaútočily VV

  16:35aktualizováno  16:35
Věci veřejné vytáhly tvrdý kalibr na ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. Podle nich zneužívá finančně-analytický útvar ministerstva pro vyšetřování politiků. Strana s tím přišla v reakci na zprávy o vyšetřování financí poslance VV Michala Babáka. "V žádném případě není útvar zneužíván proti politikům," řekl iDNES.cz Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 podle Věcí veřejných zneužívá finančně-analytický útvar k vyšetřování politiků. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když FAÚ rozkryl kauzu ProMoPro, přidaly se Věci veřejné k volání po odchodu ministra obrany Alexandra Vondry. Teď se objevily pochybnosti kolem Babáka, který v letech 2009 a 2010 věnoval straně téměř šest milionů korun. A Věci veřejné zatroubily do útoku.

"Nedomníváme se, že je úplně košer, že tady vznikl orgán, který stojí zcela mimo policii a je využíván pro něco jiného, než proč vznikl, a to pro vyšetřování politiků," řekla šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

Podezření na možné spáchání trestných činů by podle ní měla řešit policie nebo státní zastupitelství. A pokud se zjistí, že Babák provedl něco špatného, budou to VV podle Peake řešit.

Kalousek se nechtěl vyjadřovat k podstatě zpráv o tom, že finančně-analytický útvar začal vyšetřovat Babáka na základě upozornění banky, která zachytila neobvyklé operace na poslancově účtu. Odkázal na tiskovou zprávu ministerstva financí, podle níž je informace zavádějící a nepřesná. Kalouskovo ministerstvo ovšem samotný fakt, že FAÚ "proklepává" Babáka, nedementovalo.

Část ze sponzorských peněz byla podle serveru Aktuálně.cz na Babákovo konto vložena v hotovosti a banka má o skutečném původu peněz pochybnosti. Na Babákův účet bylo na přepážce banky v rozmezí necelého tři čtvrtě roku ve třech vkladech přidáno hotově celkem 1,2 milionu korun. Ty samé peníze pak obratem putovaly na účet Věcí veřejných, ale už bezhotovostně, převodem z účtu na účet.

"Veškeré skutečnosti týkající se oznámení a šetření podezřelého obchodu podléhají povinnosti mlčenlivosti," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Informace o tom, že si finančně-analytický útvar prověřuje Babáka, se objevila krátce poté, co Věci veřejné přišly s požadavkem, že by vládu měli opustit kromě některých jejich ministrů i tři další členové vlády - ministr obrany Alexandr Vondra, ministr zemědělství Ivan Fuksa (oba z ODS) a právě ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Propuštěná vražedkyně změnila příjmení. Kleslo tak riziko, že uteče mimo EU

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Odsouzená vražedkyně Petra Janáková, kterou nedávno pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila příjmení na Nová....

Snad Zemana vyřeší příroda, napsal Polčák. Starostové se od něj distancují

Stanislav Polčák

Slova prezidenta Miloše Zemana o případné udělení abolice premiéru Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo vzbudila mnoho...

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

Účastníkům balonové fiesty startujícím od hradu Bouzova na Olomoucku se i letos...

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala...

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz