Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Komunita pedofilů chtěla podpořit film V síti, tvůrci příspěvek odmítli

  14:39
Dokument V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka, který se zabývá zneužíváním dětí na internetu, má na konci února zamířit do kin. Tvůrci na vytvoření filmu uspořádali finanční sbírku, do které přispěla 15 tisíci také Československá pedofilní komunita, zastupující lidi trpící pedofilií. Producenti peníze odmítli z obav z negativní publicity.

Záběr z natáčení dokumentu V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka | foto: Aerofilms

Za darované peníze měl být spolek jmenován v titulcích. 

„Obracím se na Vás ohledně partnerství ČEPEK a našeho filmu V síti. Moc nás to mrzí, ale budeme muset vrátit Váš dar na náš film - nemůžeme totiž dodržet smluvní podmínky - umístění názvu komunity v závěrečných titulcích. Náš koproducent se obává, že by propojení mohlo vyvolat negativní reakce kvůli nepochopení diváků,“ napsala v e-mailu výkonná producentka filmu Pavla Klimešová komunitě zaměřené na pomoc pedofilně orientovaným lidem.

„Bojovali jsme za Vás, protože nám přišlo propojení hezké gesto, ale bohužel jsme nakonec museli ustoupit. Zároveň i podle reakcí našeho okolí se domníváme, že by i Vás mohlo propojení ohrozit. Je velká šance, že by se toho chytnul někdo z médií a obrátit to proti Vám,“ stojí na konci zaslané zprávy. 

„Na základě podnětu jednoho z koproducentů jsme znovu důkladně prostudovali obsah webu pedofilie-info.cz a bohužel jsme narazili na několik věcí, se kterými náš film a následnou osvětovou kampaň nemůžeme spojit,“ doplnil pro iDNES.cz za Hypermarket Film Adam Hříbal.

„Nic to nemění na tom, že v rozhovorech budeme i nadále uvádět, že mezi predátory, kteří zneužívají děti na internetu, je podle tvrzení odborníků pouze tři až pět procent pedofilů,“ dodal.

Predátoři na internetu

Experti říkají, že většina predátorů, kteří loví děti na internetu, jsou psychosexuálně normální, nejedná se tedy o pedofily. Na děti cílí, protože jsou snadněji manipulovatelné. Komunita se od začátku netajila tím, že hlavním impulsem pro přispění na film byl také fakt, že tvůrci dokumentu od začátku zmiňovali právě tuto skutečnost.

ČEPEK

Československá pedofilní komunita, zkráceně ČEPEK, je internetová, svépomocná komunita sdružující české a slovenské pedofilně orientované osoby. Tato komunita sdružuje pedofily za účelem jejich osvěty a sebepoznání, aby dopomohla prevenci sexuálního zneužívání dětí. Byla založena roku 2010.

Podle sexuologa Petra Weisse není ČEPEK pro společnost nebezpečný. Naopak prý lidem, kteří trpí poruchou sexuální preference, skutečně pomáhá.

„S tímto spolkem spolupracují i renomovaní odborníci, kteří reagují na položené dotazy. Vnímám to jako užitečné, aby lidé, kteří jsou nejistí ve své sexuální orientaci získali informace, které jim pomohou vyrovnat se se svou odlišností," uvedl s tím, že v současné době spolupracuje spolek na preventivním projektu Parafilik, který spouští Národní ústav duševního zdraví. 

„Pochopili jsme, že to není s prominutím jen lecjaký dokument mapující nevhodné chování k dětem na internetu, ale že tým tohoto dokumentu si skutečně dal práci s tím, aby si zjistil pravdivé informace a nezacházel k mystifikacím jako mnohé jiné,“ uvedl pro iDNES.cz uživatel Marco Freeman, administrátor komunity ČEPEK. 

Peníze pro film měly putovat z naspořených finančních příspěvků uživatelů. Komunita totiž musí pravidelně platit náklady na hosting, doménu. 

Sbohem těsně před premiérou

Uživatel zdůraznil, že odmítnutí od filmu přišlo po více než půlroční závazné domluvě. „Po dobu více než půl roku toto již nebylo problémem, komunita plným názvem – tedy jako Československá pedofilní komunita – byla uvedena v titulcích i na předpremiérách dokumentu. Až nyní, v podstatě okamžiky před premiérou, jsme od Pavly Klimešové obdrželi e-mail,“ dodal. 

Měli tvůrci filmu V síti přijmout příspěvek od komunity pedofilů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 14. února 2020. Anketa je uzavřena.

Ano 1508
Ne 1141

Přesto ho přístup producentů mrzí. „Nešlo ani tak o samotné odmítnutí komunity z důvodu obav, které jsme již v začátcích našeho nápadu ohledně finančního přispění čekali, ale spíše o to, že náš příspěvek přijali, půl roku s tím následně neměli problém, ale najednou před samotnou premiérou nám oznámili, že s tím jejich koproducent nesouhlasí a že vše mezi námi do té doby dohodnuté se ruší. To nás velmi zasáhlo,“ uvedl.

Svou reakci na vrácení příspěvků zaslal spolku také jeden z režisérů Vít Klusák, jak upozornil ve čtvrtek server Aktuálně.cz

Tři herečky během deseti dnů, kdy trvala hlavní fáze natáčení, kontaktovalo 2458 mužů: film V síti ve zkratce, jehož cílem je upozornit na fenomén zneužívání dětí na internetu, uvádějí tvůrci. 

U natáčení asistovali lidé z Linky důvěry, psycholožka, sexuoložka, právník a kriminalista se specializací na kyberkriminalitu. Na uvedení filmu v kinech naváže i osvětová kampaň, na které tvůrci pracují s odborníky.

Film míří do českých kin 27. února.

„Měl jsem rozepsanou obsáhlou odpověď vysvětlující, proč jsme se po nelehkém rozmýšlení všech aspektů toho kroku rozhodli dar 15 tisíc Kč Československé pedofilní komunitě vrátit. Když ale vidím, jakou kampaň proti našemu filmu (a tedy i osvětové kampani) rozpoutáváte, nemám náladu ani sílu nic psát a vysvětlovat,“ píše Klusák v e-mailu, který se v neděli objevil na stránkách komunity.

Klusák dále uvedl, že si spolek neuvědomuje, jak složité je zafinancovat takto náročný a kontroverzní projekt. „Zdůrazňuji, že drtivá většina pedofilů dítěti nikdy neublíží. Na tato fakta budu upozorňovat nadále, bez ohledu na to, jakou politiku vůči našemu projektu nyní ČEPEK zastává,“ uzavírá dopis Klusák.

Podle Freemana ovšem nejde o nějakou válku vůči filmu. Jejich rozhodnutí totiž skupina respektuje. „To nemění nic na tom, že podporovatelem dokumentu V síti jsme i nadále. Tým dokumentu by se mohl nesprávně domnívat, že naší nelibostí se snažíme dokumentu uškodit, ale opravdu tomu tak není. My si nestěžujeme na kvalitu dokumentu – ta je bezpochyby nosná a ve společnosti žádoucí, současná situace na důležitosti filmu nic nemění. Nás jen mrzí přístup jejich týmu k nám.“ 

Spojení s amatéry

Predátoři na internetu vedou kobercový nálet. Vždy se nějaké dítě chytí

Zatímco tak spolek ČEPEK ze závěrečných titulků zmizel, zůstal tam pornografický portál Amatéři.com. I nad tím se někteří členové spolku na svém diskuzním fóru pozastavovali. 

Spolupráce s touto stránkou podle Hříbala vznikla nečekaně. „Nejmenovaný predátor v průběhu experimentu založil jedné z našich ‚dvanáctiletých dívek‘ profil na Amatéři.com a snažil se ji tam za úplatu prodávat,“ uvedl s tím, že provozovatel serveru následně aktivně spolupracoval s policií.

„Pochopitelně bude jejich web zmíněn jen v titulcích oficiální stominutové verze a do titulků dětské verze, která bude promítána školám, se samozřejmě nedostane,“ dodal Hříbal. 

Autor:
  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na firmy dopadnou ženské kvóty. Inspirativní, ne revoluce, míní odbornice

Kvóty o zastoupení žen ve vedení velkých firem nepřinesou revoluci, ale je to dobrý příklad, míní odbornice. Návrh...

V léčbě pomáhá virtuální realita. Usnadňuje operace i rehabilitace pacientů

Premium Stále více nemocnic v Česku využívá k léčbě speciální brýle pro virtuální či rozšířenou realitu. Zatímco pacienti...

Proč žena zavraždí novorozeně? Vězeňkyně odkryly v knize svou duši

Kradly, vraždily, napadly, ublížily, zpronevěřily peníze. Se svými příběhy se odsouzené ženy svěřily Petru Šámalovi,...

Mám rád lidi, za mé vlády se všichni měli dobře. Babiš ukázal volební klip

Bývalý premiér a prezidentský kandidát Andrej Babiš přichází s novým volebním klipem. Voliče oslovuje odkazem na údajné...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...