Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komunita pedofilů chtěla podpořit film V síti, tvůrci příspěvek odmítli

  14:39
Dokument V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka, který se zabývá zneužíváním dětí na internetu, má na konci února zamířit do kin. Tvůrci na vytvoření filmu uspořádali finanční sbírku, do které přispěla 15 tisíci také Československá pedofilní komunita, zastupující lidi trpící pedofilií. Producenti peníze odmítli z obav z negativní publicity.
Záběr z natáčení dokumentu V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka

Záběr z natáčení dokumentu V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka | foto: Aerofilms

Za darované peníze měl být spolek jmenován v titulcích. 

„Obracím se na Vás ohledně partnerství ČEPEK a našeho filmu V síti. Moc nás to mrzí, ale budeme muset vrátit Váš dar na náš film - nemůžeme totiž dodržet smluvní podmínky - umístění názvu komunity v závěrečných titulcích. Náš koproducent se obává, že by propojení mohlo vyvolat negativní reakce kvůli nepochopení diváků,“ napsala v e-mailu výkonná producentka filmu Pavla Klimešová komunitě zaměřené na pomoc pedofilně orientovaným lidem.

„Bojovali jsme za Vás, protože nám přišlo propojení hezké gesto, ale bohužel jsme nakonec museli ustoupit. Zároveň i podle reakcí našeho okolí se domníváme, že by i Vás mohlo propojení ohrozit. Je velká šance, že by se toho chytnul někdo z médií a obrátit to proti Vám,“ stojí na konci zaslané zprávy. 

„Na základě podnětu jednoho z koproducentů jsme znovu důkladně prostudovali obsah webu pedofilie-info.cz a bohužel jsme narazili na několik věcí, se kterými náš film a následnou osvětovou kampaň nemůžeme spojit,“ doplnil pro iDNES.cz za Hypermarket Film Adam Hříbal.

„Nic to nemění na tom, že v rozhovorech budeme i nadále uvádět, že mezi predátory, kteří zneužívají děti na internetu, je podle tvrzení odborníků pouze tři až pět procent pedofilů,“ dodal.

Predátoři na internetu

Experti říkají, že většina predátorů, kteří loví děti na internetu, jsou psychosexuálně normální, nejedná se tedy o pedofily. Na děti cílí, protože jsou snadněji manipulovatelné. Komunita se od začátku netajila tím, že hlavním impulsem pro přispění na film byl také fakt, že tvůrci dokumentu od začátku zmiňovali právě tuto skutečnost.

ČEPEK

Československá pedofilní komunita, zkráceně ČEPEK, je internetová, svépomocná komunita sdružující české a slovenské pedofilně orientované osoby. Tato komunita sdružuje pedofily za účelem jejich osvěty a sebepoznání, aby dopomohla prevenci sexuálního zneužívání dětí. Byla založena roku 2010.

Podle sexuologa Petra Weisse není ČEPEK pro společnost nebezpečný. Naopak prý lidem, kteří trpí poruchou sexuální preference, skutečně pomáhá.

„S tímto spolkem spolupracují i renomovaní odborníci, kteří reagují na položené dotazy. Vnímám to jako užitečné, aby lidé, kteří jsou nejistí ve své sexuální orientaci získali informace, které jim pomohou vyrovnat se se svou odlišností," uvedl s tím, že v současné době spolupracuje spolek na preventivním projektu Parafilik, který spouští Národní ústav duševního zdraví. 

„Pochopili jsme, že to není s prominutím jen lecjaký dokument mapující nevhodné chování k dětem na internetu, ale že tým tohoto dokumentu si skutečně dal práci s tím, aby si zjistil pravdivé informace a nezacházel k mystifikacím jako mnohé jiné,“ uvedl pro iDNES.cz uživatel Marco Freeman, administrátor komunity ČEPEK. 

Peníze pro film měly putovat z naspořených finančních příspěvků uživatelů. Komunita totiž musí pravidelně platit náklady na hosting, doménu. 

Sbohem těsně před premiérou

Uživatel zdůraznil, že odmítnutí od filmu přišlo po více než půlroční závazné domluvě. „Po dobu více než půl roku toto již nebylo problémem, komunita plným názvem – tedy jako Československá pedofilní komunita – byla uvedena v titulcích i na předpremiérách dokumentu. Až nyní, v podstatě okamžiky před premiérou, jsme od Pavly Klimešové obdrželi e-mail,“ dodal. 

Měli tvůrci filmu V síti přijmout příspěvek od komunity pedofilů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 14. února 2020. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1508
Ne
Ne 1141

Přesto ho přístup producentů mrzí. „Nešlo ani tak o samotné odmítnutí komunity z důvodu obav, které jsme již v začátcích našeho nápadu ohledně finančního přispění čekali, ale spíše o to, že náš příspěvek přijali, půl roku s tím následně neměli problém, ale najednou před samotnou premiérou nám oznámili, že s tím jejich koproducent nesouhlasí a že vše mezi námi do té doby dohodnuté se ruší. To nás velmi zasáhlo,“ uvedl.

Svou reakci na vrácení příspěvků zaslal spolku také jeden z režisérů Vít Klusák, jak upozornil ve čtvrtek server Aktuálně.cz

Tři herečky během deseti dnů, kdy trvala hlavní fáze natáčení, kontaktovalo 2458 mužů: film V síti ve zkratce, jehož cílem je upozornit na fenomén zneužívání dětí na internetu, uvádějí tvůrci. 

U natáčení asistovali lidé z Linky důvěry, psycholožka, sexuoložka, právník a kriminalista se specializací na kyberkriminalitu. Na uvedení filmu v kinech naváže i osvětová kampaň, na které tvůrci pracují s odborníky.

Film míří do českých kin 27. února.

„Měl jsem rozepsanou obsáhlou odpověď vysvětlující, proč jsme se po nelehkém rozmýšlení všech aspektů toho kroku rozhodli dar 15 tisíc Kč Československé pedofilní komunitě vrátit. Když ale vidím, jakou kampaň proti našemu filmu (a tedy i osvětové kampani) rozpoutáváte, nemám náladu ani sílu nic psát a vysvětlovat,“ píše Klusák v e-mailu, který se v neděli objevil na stránkách komunity.

Klusák dále uvedl, že si spolek neuvědomuje, jak složité je zafinancovat takto náročný a kontroverzní projekt. „Zdůrazňuji, že drtivá většina pedofilů dítěti nikdy neublíží. Na tato fakta budu upozorňovat nadále, bez ohledu na to, jakou politiku vůči našemu projektu nyní ČEPEK zastává,“ uzavírá dopis Klusák.

Podle Freemana ovšem nejde o nějakou válku vůči filmu. Jejich rozhodnutí totiž skupina respektuje. „To nemění nic na tom, že podporovatelem dokumentu V síti jsme i nadále. Tým dokumentu by se mohl nesprávně domnívat, že naší nelibostí se snažíme dokumentu uškodit, ale opravdu tomu tak není. My si nestěžujeme na kvalitu dokumentu – ta je bezpochyby nosná a ve společnosti žádoucí, současná situace na důležitosti filmu nic nemění. Nás jen mrzí přístup jejich týmu k nám.“ 

Spojení s amatéry

Predátoři na internetu vedou kobercový nálet. Vždy se nějaké dítě chytí

Zatímco tak spolek ČEPEK ze závěrečných titulků zmizel, zůstal tam pornografický portál Amatéři.com. I nad tím se někteří členové spolku na svém diskuzním fóru pozastavovali. 

Spolupráce s touto stránkou podle Hříbala vznikla nečekaně. „Nejmenovaný predátor v průběhu experimentu založil jedné z našich ‚dvanáctiletých dívek‘ profil na Amatéři.com a snažil se ji tam za úplatu prodávat,“ uvedl s tím, že provozovatel serveru následně aktivně spolupracoval s policií.

„Pochopitelně bude jejich web zmíněn jen v titulcích oficiální stominutové verze a do titulků dětské verze, která bude promítána školám, se samozřejmě nedostane,“ dodal Hříbal. 

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  12:41

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:41

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Němci svolali záchodový summit. Děti se na školních WC bojí, radši méně pijí

19. června 2024  12:38

Nejen nedostatek učitelů a úroveň výuky trápí německé školství, problémem je i hygiena na školních...

Problém Filipa Turka: staví bez povolení, ukázala revize katastru

19. června 2024  12:05,  aktualizováno  12:31

Premium Hvězda českých eurovoleb Filip Turek, lídr kandidátky koalice Přísaha a Motoristé, má problém. Při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...