V krematoriu se loučili Havlovi blízcí, s kumštýři se pomodlili otčenáš

  16:09aktualizováno  17:32
V krematoriu v pražských Strašnicích se rodina a blízcí přátelé rozloučili s Václavem Havlem. Mezi hosty byla celá řada herců a zpěváků. Znovu přišla i veřejnost, celkem asi dvě stě lidí. Ti mohli obřadu nakonec přihlížet alespoň z předsálí.

Pohřeb V. Havla

Obřad zahájila Modlitba pro Martu od Marty Kubišové. Smuteční řeč pronesla herečka Táňa Fischerová. "Vím, že jsi tu s námi, ale v jiné podobě. Věřím, že v tuto chvíli prožíváš radost. Naše vděčnost a láska ti svítí na cestu," řekla.

Zazněly i další písně - na kytaru živě zahraná Imagine od Johna Lennona nebo Perfect Day od Havlova přítele Lou Reeda. V obřadní síni zahráli i The Plastic People of the Universe.

Fotogalerie

Mezi řečníky se zařadili i Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem. "Vážený pane prezidente, slibuji, že zůstaneme tomu našemu představení věrní," řekl Kaiser. Promluvili ale také herečky Vlasta Chramostová a Květa Fialová nebo hudebník a bývalý politik Michael Kocáb.

Seznam hostů připomínal filmové titulky nebo program koncertu. Přišli Gabriela Vránová, Bolek Polívka, Martin Stropnický s Veronikou Žilkovou, Jiří Bartoška či Eliška Balzerová, věnec přinesli Hana Zagorová se Štefanem Margitou.

Na závěr se přítomní společně pomodlili otčenáš a zazněla hymna. Když se začala zatahovat opona, sálem se rozezněl potlesk. Na úplný konec zazněl ze záznamu hlas Václava Havla: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí! Zapněte si mobilní telefony." Tuto větu pronesl ve svém filmu Odcházení.

Veřejnost se u krematoria začala scházet po čtrnácté hodině. Nakonec se tu shromáždilo asi dvě stě lidí, přestože bylo dopředu známé, že obřad bude přístupný jen pro pozvané hosty. "Přišel jsem to ukázat synovi, aby si to pamatoval," svěřil se jeden z příchozích, František Lichtenberg.

Většinou přišli ti, kteří nestihli předchozí příležitosti k rozloučení s prezidentem. Někteří položili květinu a odešli. Jiní se zdrželi. Když projelo auto s rakví, zazněl potlesk. Pohřební vůz s tělem prezidenta dorazil krátce před patnáctou hodinou, asi půl hodiny poté, co vyjel od katedrály sv. Víta, kde se konala zádušní mše (více zde). Před šestnáctou hodinou přijela Dagmar Havlová s dcerou i bratr zesnulého Ivan.

Obřad skončil krátce po páté. Nakonec mu alespoň z předsálí mohli přihlížet všichni zájemci. Na pořádek v okolí krematoria dohlíželi policisté v reflexních vestách. Ve dvojicích dokonce hlídkovali i v tramvajích, které jezdí kolem zdejších hřbitovů a obřadních síní.

Urna s popelem bude uložena na Vinohradském hřbitově. Hrobka rodiny Havlových se nachází v arkádách u kaple svatého Václava. Pohřbena je v ní první manželka Olga a exprezidentovi rodiče Václav a Božena Havlovi, kteří zemřeli v 70. letech minulého století (více zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Jaderná elektrárna týden nedodávala elektřinu do sítě. Druhý blok už je nyní v

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz