Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 10. 1. 2012 17:16

Státní pohřeb Václava Havla

Rozloučení s vůdcem Sametové revoluce a prvním polistopadovým prezidentem

23:46
Večírek v pražské Lucerně skončil. Za pár minut skončí i třídenní státní smutek. A končí i naše on-line reportáž. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezké svátky.
23:38
Václav Havel byl se svou smrtí smířený. "Ta metafora Odcházení je opravdu odcházení z práce i ze života," řekl v ČT o jednom z posledních Havlových děl Josef Abrhám, který si ve filmu zahrál hlavní roli.
23:32
Lucernou zní slova "it's all right". Jedny z posledních, které diváci uslyší. "Řekla bych, že se blížíme do finále. Všichni už jsou na šrot," zhodnotila situaci z místa redaktorka iDNES.cz. Pivo za 25 korun si zjevně Češi užívají...
23:31
Kdo by snad zapomněl, čím se Suzanne Vega proslavila, a co dnes na Havlovu počest zazpívala, může se podívat na záznam jejího vystoupení u příležitosti 20. výročí Pražského jara: Suzanne Vega - Tom's dinner
23:08
Večírek na počest Václavu Havlovi se chýlí ke konci. Stejně jako tři dny státního smutku. Obě události zakončuje kapela Velvet Underground Revival Band.
22:38
Ivan Král přirovnal dnešní koncert k roku 1993, kdy zahrál poprvé v legendárním pražském klubu Bunkr. "Byla to taková romantická doba," podotkl v ČT. Popřál, aby tato atmosféra, kterou ze společnosti cítí, vydržela dlouho. Svou účast na akci považuje za poctu.
22:37

Zdravice hudebníka Ivana Krále se zpěvačkou Suzanne Vega. Dvě ikony hudebního průmyslu na jediném pódiu. To se jen tak nevidí...

 • Zpěvačka Suzanne Vega a hudebník Ivan Král na večírku na počest Václava Havla v

  Zpěvačka Suzanne Vega a hudebník Ivan Král na večírku na počest Václava Havla v pražské Lucerně. (23. prosince 2011) / Autor: Petr TopičMAFRA

22:14
"Jak se vám líbí pane Havel v Lucerně?" ... "Docela jo, mně patří..." odvyprávěl komický zážitek jeden z členů Plastiků.
22:04
Z pódia se linou noty undergroundové legendy The Plastic People of the Universe, jedné z nejoblíbenějších Havlových skupin.
22:04
"Václav Havel byl pro mě (...) nejlepší mužský mého života," řekl po vystoupení Ivana Krále hudební kritik a Havlův dlouholetý přítel Jiří Černý. Navázal tím na slova o tom, že se říká, že sláva kazí lidi. "Minimálně u dvou lidí to neplatí...Václava Havla a Ivana Krále," uvedl.
21:55
Král přidává svůj hit Dancing Barefoot. Velký sál Lucerny nadšeně píská a tleská rukama nad hlavou.
21:50
Ivan Král první píseň věnoval vdově po Václavu Havlovi Dagmar Havlové. Text k písni byl napsán speciálně pro tuto akci. Napsala mu ho Cindy Hudson během letu z Detroitu.
21:43
Vega zazpívala bez hudebního doprodu song Tom's dinner. Publikum nadšeně udávalo rytmus potleskem.
21:42
"Je mi velkou ctí pozvat na scénu zpěvačku světového jména...," uvedl Ivan Král na pódiu. Všem v tu chvíli bylo jasné, kdo přijde. Zazpívat na památku Václava Havla přišla Suzanne Vega.
21:41
Všichni jsme přesvědčeni o tom, že by si to takhle (Václav Havel) přál, dodal Špaček.
21:41
"Myšlenka se zrodila v úterý večer, naprosto spontánně," řekl jeden z organizátorů večírku a bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Když se to zrodilo (...) vypadalo to jako šílený plán. Dvacet lidí bylo na mailu do půl čtvrté do rána," popsal chaotické přípravy. Pochválil zároveň pružnost úřadů, které nebývale rychle povolily instalaci velkoformátové obrazovky na Václavském náměstí.
21:35
S předstihem vystoupila kapela Hradišťan, po níž se na pódiu objeví zřejmě nejočekávanější host, světoznámý český hudebník Ivan Král. Stále existuje možnost, že vystoupí i zpěvačka Suzanne Vega, která přijela do Prahy na pohřeb Václava Havla.
21:30
Umělci se na pódiu střídají doslova po pár minutách, průměrně na něm stráví jen asi 20 minut. Kromě hlavního programu se odehrávají koncerty i v dalších místech paláce Lucerna. V Music baru například vystupuje česká kapela Toxique.
21:20
Zpěvák Monkey Business Matěj Ruppert zazpíval song Peace of my life pouze za doprovodu kláves. Dojemná skladba s příznačným textem zcela umlčela publikum. Za členy kapely vystupuje i Tonya Graves.
21:15
"Je to lidské, filosofické a jen setkání naplňujeme jinými hudebními žánry," řekl o Poctě VH Jiří Pavlica z Hradišťanu. Zároveň si přál, aby lidé byli tolerantní tak jako ti na akci a také více vizionářští.

Program státního pohřbu

 • 09:30: Vojáci přinesli rakev s ostatky Václava Havla z Vladislavského sálu do katedrály sv. Víta
 • 10:00: Na Pražský hrad začali přijíždět první hosté a zahraniční delegace.
 • 11:15: Česká vláda odjela na Pražský hrad společně autobusem ze sídla vlády.
 • 11:30: Z arcibiskupského paláce vyšel liturgický průvod.
 • 12:00: Zádušní mše za Václava Havla začala minutou ticha v celém Česku.
 • 13:30: Po náboženském obřadu a modlitbách začalo poslední rozloučení. Promluvil prezident Václav Klaus, po něm ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a nakonec exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.
 • 14:00: Ke konci obřadu vypálila dělostřelecká baterie na Petříně jedenadvacet čestných salv. Zazněla modlitba Zdrávas, královno.
 • 14:00: Otevřela se katedrála sv. Víta, rakev s ostatky Václava Havla vojáci přenesli ke Zlaté bráně. Tam ji přeložili do auta, které odjede do strašnického krematoria na civilní soukromý obřad.
 • 17:30: V pražské Lucerně začal koncert nazvaný Pocta Václavu Havlovi.

KONDOLENČNÍ KNIHA: Pošlete smuteční dopis přes iDNES.cz

MODEROVANÁ DISKUSE: Debatujte o odkazu Václava Havla