Online reportáž

21:01
Výzvu režiséra a producenta Fero Feniče, aby bylo pražské letiště v Ruzyni pojmenováno po zesnulém bývalém prezidentu Václavu Havlovi, podpořilo na internetu již více než 30 tisíc lidí. Připojila se k ní i řada osobností kulturního a veřejného života. "K tomuto našemu návrhu nemá jeho (Havlova) rodina (manželka a bratr) výhrady," uvedl Fenič. Havlův bratr Ivan M. Havel se ženou podle ní text výzvy podpořili i podpisem.
20:20
Hudební publicista Jiří Černý připomněl, že Václav Havel absolvoval v Lucerně taneční. "Pak ale došel k rokenrolu a tam už zůstal," uvedl Černý před vystoupením Jasné páky.
19:48
Lucerna se zaplnila a další lidé se do ní už nevejdou, leda by někteří lidé zevnitř odešli. Kdo chce ale vidět aspoň něco z koncertu, může ve střední části Václavského náměstí sledovat velkoplošnou obrazovku.
19:22
V Lucerně hrají Garage & Tony Ducháček.
19:14
"Nebyla to rutinní záležitost, kdo by to říkal, nevěřte mu," shrnul zkušený reportér ČT Jakub Železný to, jak dnešní dění na Hradě vnímali novináři.
18:59
Na pódiu vystřídal Tata Bojs výjimečný vokalista a několikanásobný držitel ceny Anděl Dan Bárta v doprovodu jazzového basisty Roberta Balzara.
18:35
Na večírku v Lucerně aktuálně hraje česká kapela Tata Bojs. Do ponuré nálady, která v sále panuje, vysílá noty své písničky Šťastnější, kterou zpěvák Milan Cais uvedl slovy: "Jsme veselá kapela, tak odteď budeme hrát už jen veselé písničky..."
 • Koncert Pocta VH v pražské Lucerně (23. prosince 2011)

  Koncert Pocta VH v pražské Lucerně (23. prosince 2011) / Autor: Petr TopičMAFRA

18:33
Kdo všechno vystoupí na koncertu v Lucerně?
V půlhodinových blocích se budou střídat kapely jako Garage & Tony Ducháček, Jasná páka a Hudba Praha, David Koller, slovenské kapely Bez ladu a skladu a Živé kvety, Hradišťan Jiřího Pavlici, The Plastic People of the Universe, Tata Bojs, Velvet Underground Revival Band, zpěvačka Tonya Graves, Matěj Ruppert a Ondřej Brousek. Z Ameriky přiletěl Ivan Král. V Lucerna Music baru budou vystupovat Toxique, Zrní či Schoenfelt.
18:19
Českou filharmonii řídil její budoucí šéfdirigent Jiří Bělohlávek, Pražský filharmonický sbor připravil na vystoupení sbormistr Lukáš Vasilek.
18:07
Pro houslistu, koncertního mistra České filharmonie Miroslava Vilímce byl dnešní pohřeb symbolický, protože byl osobně jako člen filharmonie přítomen ve svatovítské katedrále před 22 lety při Havlově inauguraci. Tehdy hrála filharmonie Dvořákovo Te Deum. "Uvědomil jsem si, že těch 22 let strašně rychle uteklo, mám na to čerstvé vzpomínky. Tehdy byla také zima a pamatuji si, jaké bylo v té době obrovské nadšení. Prezident Havel byl opravdu symbolem doby nadějí, tak jsme to i ve filharmonii tehdy vnímali," uvedl pro ČTK.
18:02
Altistka Jana Wallingerová zimu prý ani nevnímala, dojemná atmosféra ji zcela pohltila. "Stále se nemůžu vzpamatovat z toho, že jsem byla přítomna takhle velké události. Dojde mi to všechno asi až doma. Je to pro mne neskutečná čest, že jsem tam mohla být a zazpívat mu při posledním rozloučení a při cestě do nebe," uvedla pěvkyně.
 • Celorepubliková pieta pokračovala i v úterý 20. prosince.

  Celorepubliková pieta pokračovala i v úterý 20. prosince. / Autor: Dan MaternaMAFRA

18:01
Atmosféra zádušní mše za bývalého prezidenta Václava Havla v katedrále sv. Víta na Pražském hradě byla podle hudebníků z České filharmonie i některých sólistů pohlcující. "Bylo to tak důstojné a velmi dobře připravené, že jsem z toho nadšený. Hluboce jsem to prožíval, těšilo mne, že jsem tam mohl být. Je to pro mne velká čest," řekl ČTK slovenský basista Peter Mikuláš. S Havlem se osobně setkal v 90. letech v Bratislavě v jedné restauraci, kde se sešli umělci ze Slovenského národního divadla. "Byl nekonvenční, pohodový, nemluvil o sobě, ale ptal se nás na to, co děláme," poznamenal.
17:46
V pražském paláci Lucerna začala multižánrová kulturní akce Pocta Václavu Havlovi. Čekají na ni tisíce lidí. Vystoupí například Ivan Král.
17:37
"Dneska jsem si uvědomil, jak je dobře, že tu takové obřady jsou," uvedl v České televizi Tomáš Halík, který celebroval requiem za Václava Havla v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze.
17:36
Policie nezaznamenala v souvislosti s pohřbem Václava Havla žádné mimořádné události nebo komplikace.
 • Stovky lidí se zúčastnily smuteční bohoslužby za Václava Havla v pražském

  Stovky lidí se zúčastnily smuteční bohoslužby za Václava Havla v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, kterou vedl Havlův dlouholetý přítel Tomáš Halík. (20. prosince 2011) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

17:20
Smuteční obřad skončil. Po zatažení opony zazněl potlesk. "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí," ozvalo se na závěr. Účastníci přicházejí kondolovat rodině.
17:15
Na razítko k úmrtí prezidenta Václava Havla čekala před poštou na Pražském hradě těsně před jejím otevřením v 16:00 asi stovka lidí. Další lidé na poštu na hradním nádvoří naproti chrámu svatého Víta přicházeli. Pošta otevírala až odpoledne kvůli pohřebnímu obřadu. Na razítku je letopočet narození a úmrtí a Havlův podpis se srdíčkem.

Program státního pohřbu

 • 09:30: Vojáci přinesli rakev s ostatky Václava Havla z Vladislavského sálu do katedrály sv. Víta
 • 10:00: Na Pražský hrad začali přijíždět první hosté a zahraniční delegace.
 • 11:15: Česká vláda odjela na Pražský hrad společně autobusem ze sídla vlády.
 • 11:30: Z arcibiskupského paláce vyšel liturgický průvod.
 • 12:00: Zádušní mše za Václava Havla začala minutou ticha v celém Česku.
 • 13:30: Po náboženském obřadu a modlitbách začalo poslední rozloučení. Promluvil prezident Václav Klaus, po něm ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a nakonec exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.
 • 14:00: Ke konci obřadu vypálila dělostřelecká baterie na Petříně jedenadvacet čestných salv. Zazněla modlitba Zdrávas, královno.
 • 14:00: Otevřela se katedrála sv. Víta, rakev s ostatky Václava Havla vojáci přenesli ke Zlaté bráně. Tam ji přeložili do auta, které odjede do strašnického krematoria na civilní soukromý obřad.
 • 17:30: V pražské Lucerně začal koncert nazvaný Pocta Václavu Havlovi.

KONDOLENČNÍ KNIHA: Pošlete smuteční dopis přes iDNES.cz

MODEROVANÁ DISKUSE: Debatujte o odkazu Václava Havla